πεδιόμετρα dvb s2, t2, fta τι σημαίνουν

snakeeyes

New member
8 January 2018
4
Καλημέρα,

ψάχνω να αγοράσω ένα οικονομικό πεδιόμετρο για δορυφορικά και επίγεια κανάλια αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τα χαρακτηριστικά.
Το s είναι για τα δορυφορικά και το t για τα επίγεια κανάλια ΟΚ? Τα s2, t2, fta τι διαφορά έχουν? Μου κάνει κάποιο από αυτά τα πεδιόμετρα για ερασιτεχνική χρήση?

https://www.ebay.com/itm/FREE-SAT-V8...cAAOSwceNZSI4L

https://www.ebay.com/itm/SATlink-3-5...oAAOSwXYtY1JQu

για το ws6906 κάπου διάβασα ότι δεν εμφανίζει το όνομα του δορυφόρου, πως θα ξέρω τι σημαδεύω λοιπόν?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Τα (T) και (S) για να στο πω απλά είναι πρωτοκολλά εκπομπής των καναλιών. Το μεν (Τ) αφορά την επίγεια εκπομπή και το (S) αφορά την δορυφορική. Το (T2) και το (S2) είναι η εξέλιξη των δυο άλλων και τίποτα άλλο. Και τα δυο πεδιόμετρα που έχεις επιλέξει αφορούν μόνο δορυφορική λήψη και όχι επίγεια. Αν θες να έχεις compo πεδιόμετρο να έχει και επίγεια και δορυφορική λήψη θα πας σε τιμές πάνω από 300 ευρώ, αν είσαι διαθεμένος να διαθέσεις τέτοιο ποσό πες μου να σου προτείνω επιλογές.
 

snakeeyes

New member
8 January 2018
4
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Αυτό που με μπέρδεψε αρκετά ήταν ο χαρακτηρισμός Terrestrial TV Antenna Signal Strength νόμιζα πως αφορούσε επίγεια κανάλια. Για μια-δύο εγκαταστάσεις σε φίλους και γνωστούς που κάνω τον χρόνο δεν θα ήθελα να δαπανήσω χρήματα, γι αυτό και κοίταζα κάποια φθηνή λύση. Από 300 και πάνω είχα βρει τα x finder και golden media multibox αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει να πάρω κάποιο, απ την άποψη πως δεν θα τα χρησιμοποιήσω ιδιαίτερα. Αν έχεις να μου προτείνεις δύο ξεχωριστά φθηνά πεδιόμετρα με τα οποία θα μπορούσα να "κάνω δουλειά" έτσι για απλές εγκαταστάσεις, πες μου. πχ δεν ξέρω αυτό εδώ τι μπορεί να λέει.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Έιναι ένα απλό και αξιόπιστο πεδιομετρο για ένα ερασιτέχνη που δεν ζητάει πολλά και θέλει μια εύκολη και γρήγορη εγκατάσταση πιάτου. Το συγκεκριμένο ειναι μόνο για δορυφορική εγκατάσταση και όχι επίγεια. Ναι για το λόγο που το θέλεις θα το πρότεινα.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Το Freesat αξιζει ως αγορα (λογο του dvb s2)? Για ερασιτεχνικη χρηση βεβαια, διαφορετικα ποιο μοντελο με s2 θα προτεινατε σε λογικη τιμη? Ευχαριστω.