addblock για chrome?

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
ξέρετε αν υπάρχει το addblock σε add-on για το chrome σε κινητό? (όπως δηλαδή υπάρχει για windows).
Εχω βρει μόνο κάποια που είναι και browser μαζί.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,730
Πάτρα
Μπορείς να βάλεις opera ή Samsung internet που έχουν, ο chrome δεν έχει, επίσης αν είσαι ρουτ μπορείς να κόψεις τις διαφημίσεις από παντού και όχι μόνο στο browser
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
δεν είμαι ρουτ και δεν προβλέπεται
έβαλα στον samsung internet, αλλά μου φαίνεται πιό αργός.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
αν είναι να βάλω firefox βάζω και οπερα ή κάθομαι με το samsung
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το chrome ειναι καταπληκτικό, οι ιδιοκτήτες του είναι μ@λ@κες. Μεχρι να σβήσει το firefox εγώ αυτό θα χω. Δημήτρη δωσε του μια ευκαιρία δεν είναι κρομε αλλά είναι αξιόλογο. Καλύτερο απο opera. Μήπως και σε βολεψει...λεω.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Το chrome ειναι καταπληκτικό, οι ιδιοκτήτες του είναι μ@λ@κες. Μεχρι να σβήσει το firefox εγώ αυτό θα χω. Δημήτρη δωσε του μια ευκαιρία δεν είναι κρομε αλλά είναι αξιόλογο. Καλύτερο απο opera. Μήπως και σε βολεψει...λεω.
Το ειχα παλια.... αλλα δεν μου αρεσει η ιδεα μα μαζεύω browsers. Ενα θελω
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
επειδη σε μη-ρουτερισμένο τηλέφωνο τα πράγματα ειναι δύσκολα, η λύση ειναι μια: adguard

https://adguard.com/en/adguard-android/overview.html

εχει δύο τρόπους που δουλευει. Η σου φτιάχνει ενα fake vpn οπου στην ουσία ειναι το προγραμμα που φιλτράρει τις διαφημήσεις, η ενα proxy server.

Εγω το χρησιμοποιω με proxy (δηλαδή στα ασύρματα δικτυά μου wifi εχω βάλει σαν proxy το 127.0.0.1:8080) και δουλευει άψογα με ανεπαίσθητη καταναλωση μπαταρίας. Το πρόγραμμα ειναι τρομερά καλογραμμένο.

Επισης, μπορείς να το ορίσεις και σαν proxy στα mobile data σου (απο τα settings --> mobile networks --> access point names ) ωστε να εισαι παντου adfree.

Το μονο "προβλημα" ειναι οτι σε καθε wifi που σετάρεις θα πρέπει να οριζεις και τον proxy και επίσης ειναι επι πληρωμη (οχι κατι τρομερό, 15ευρω το lifetime ειναι. Τρέχει και ενα promo τωρα για 30%)

ps. σου κόβει τις διαφημίσεις απο παντού, οχι μονο απο τον chrome.

τα αξίζει παντως μεχρι το τελευταίο cent.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Εγω το χρησιμοποιω χρονια τωρα με το fake vpn.
Μου δημιουργεί πρόβλημα σε 2-3 εφαρμογες και τις εχω απενεργοποιήσει να μην παρεχει adblock σε αυτες.
Μου εξηγείς λίγο τον τρόπο με το proxy κι αν είναι καλύτερος;
Μια φορά που το δοκίμασα, έπρεπε σε κάθε σύνδεση wifi να πηγαινω να βαζω την ip, οπότε μου φαινόταν πολύ δύσχρηστο κάτι τέτοιο.
Δηλαδή αν έχω αποθηκευμένα 30 wifi, πρέπει να το κάνω και στα 30.
Υπάρχει άλλος τρόπος;
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Απάντηση: addblock για chrome?

επειδη σε μη-ρουτερισμένο τηλέφωνο τα πράγματα ειναι δύσκολα, η λύση ειναι μια: adguard

https://adguard.com/en/adguard-android/overview.html

εχει δύο τρόπους που δουλευει. Η σου φτιάχνει ενα fake vpn οπου στην ουσία ειναι το προγραμμα που φιλτράρει τις διαφημήσεις, η ενα proxy server.

Εγω το χρησιμοποιω με proxy (δηλαδή στα ασύρματα δικτυά μου wifi εχω βάλει σαν proxy το 127.0.0.1:8080) και δουλευει άψογα με ανεπαίσθητη καταναλωση μπαταρίας. Το πρόγραμμα ειναι τρομερά καλογραμμένο.

Επισης, μπορείς να το ορίσεις και σαν proxy στα mobile data σου (απο τα settings --> mobile networks --> access point names ) ωστε να εισαι παντου adfree.

Το μονο "προβλημα" ειναι οτι σε καθε wifi που σετάρεις θα πρέπει να οριζεις και τον proxy και επίσης ειναι επι πληρωμη (οχι κατι τρομερό, 15ευρω το lifetime ειναι. Τρέχει και ενα promo τωρα για 30%)

ps. σου κόβει τις διαφημίσεις απο παντού, οχι μονο απο τον chrome.

τα αξίζει παντως μεχρι το τελευταίο cent.

thanks....
αν και πολύπλοκα πράγματα...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Απάντηση: addblock για chrome?

thanks....
αν και πολύπλοκα πράγματα...

χμμμ ακουγεται, αλλα δεν ειναι!

στην πραγματικοτητα, το εγκαθιστας και πας μια στo wifi settings, κανεις τροποποιηση και ενεργοποιεις τον proxy , και μια στο mobile network και κανεις παλι το ιδιο. Ολα σε 127.0.0.1 πορτα 8080. Μετα τελος, δεν ξανα-ασχολεισαι.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Το ιδιο δεν πρεπει να κανεις για καθε συνδεση wifi;

Σωστα. Και για κάθε καινούργια σύνδεση επίσης πρέπει να ορίζεις proxy αν θες να εχεις adblock. (Εγώ μονο σπίτι-δουλειά το εχω βάλει. Τώρα κατι δίκτυα απο μαγαζιά, καφετέριες κτλ που μπαίνω μια στο τόσο τα εχω αφήσει ως εχει)
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Το vpn γιατι σε χαλαει;
Γιατί χρησιμοποιώ νpn να μπαίνω στο δίκτυο της δουλειάς μου και του σπιτιού μου, οπότε είναι λίγο μανουρα το μπες-βγες

Sent from my SGP611 using Tapatalk
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
:a0210:
Σωστός
Εμεις για την δουλεια χρησιμοποιουμε το anyconnect της cisco, οπότε δεν μου δημιουργεί πρόβλημα το vpn του adguard
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Εγώ δοκίμασα τον Adblock Browser for Android και μου φάνηκε αισθητά πιο αργός τον chrome. Ίσως καθυστερεί να φορτώσει τις σελίδες λόγω της εκκαθάρισης που πρέπει να κάνει πρώτα.