Αγορα τηλεορασης 55' κοντα στα 1500-Oled??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

stgal

New member
3 April 2013
11
Καλησπερα παιδες και καλη χρονια. Αποφασισα να αγορασω νεα τηλεοραση για χρηση netflix- ταινιες σειρες, συνδεση με smartphone,και ελαχιστο gaming καθως η υπαρχουσα ειναι 15ετιας σχεδον και ουτε smart! Το μπατζετ μου ισως μπορει να φτασει στα 1500! Η ερωτηση μου ειναι αν αξιζει να παρω μια lg oled 55' την πιο φθηνη βασικα σε αυτα τα λεφτα που θα επαιρνα την καλυτερη led. Διαβαζω ότι ειναι απιστευτες απλα με προβληματιζει το γεγονος οτι ειναι η πιο φθηνή της συγκεκριμένης τεχνολογιας. Επισης θα προτιμουσα samsung λογω συνδεσιμοτητας με συσκευες μου καθως καποιοι φιλοι μου εχουν γκρινιαξει για lg και smartphone αλλα αν εχω ψαξει σωστα μονο η lg εχει προχωρησει σε oled ετσι? Η Samsung q-led ειναι αλλο σωστα? Περιμενω τις γνωμες σας και ευχαριστω.
 

stgal

New member
3 April 2013
11
Τωρα ειδα οτι εχει κ ειστροφη 20% το Πλαίσιο οποτε η lg b7 θα μου βγει περιπου στα 1360.. Αξιζει θεωρειτε ή βγαινει συχνα σε τετοιες τιμες?
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Τωρα ειδα οτι εχει κ ειστροφη 20% το Πλαίσιο οποτε η lg b7 θα μου βγει περιπου στα 1360.. Αξιζει θεωρειτε ή βγαινει συχνα σε τετοιες τιμες?

Αξίζει σίγουρα. Δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από 1500 σε προσφορά.
 

stgal

New member
3 April 2013
11
Αρα απο τιμη καταλαβα, αξιζει φουλ.. οσο αφορα τα θεματα συνδεσιμοτητας με samsung κινητο (s7 edge) γνωριζει κανεις κατι? Επισης εχω καταλαβει σωστα οτι σαν oled αξιζει καλύτερα σε σχεση με μια πολυ καλη led στα ιδια λεφτα??
 

ppdc

New member
1 March 2009
48
Το οτι είναι η φτηνότερη της σειράς μη σε προβληματίζει (από εικόνα τουλάχιστο και οι άλλες σειρές της LG φέτος είναι ίδιες).
Επίσης, όσο τρέχει το 20% στο πλαίσιο, σε φτάνει το budget και για την C7, με μικροβελτιώσεις σε design και ήχο.

Για τη συνδεσιμότητα σε samsung-samsung ισως έχεις μερικές βελτιώσεις αλλα για τα βασικά (πχ mirroring) δε θα έχεις θέμα.

Για τις qled επίσης έχεις δίκιο: η βασική ομοιότητα με τις oled είναι στο όνομα. Σαν λειτουργία είναι σαν (πολύ καλές) VA.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
αυτές είναι οι τιμές

QE55Q7F: 1699
55B7V: 1699
55C7V: 1799

μέχρι 17/1 το -20% στο πλαίσιο με eurobank

Το τι είναι καλύτερο για τον καθένα είναι λίγο υποκειμενικό.

και εγώ για αυτές έλεγα + μια σονυ και πήρα την C7. Καλύτερα/χειρότερα ο καιρός θα δείξει και ίσως και δεν το μάθω ποτέ.

Το σίγουρο είναι πως αν αργήσεις θα χάσεις την προσφορά (βέβαια μπορεί να έρθει και άλλη) ....
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Στα 1500 ευρώ παίρνεις OLED 55B7 ή 55C7 ,

αν για κάποιο λόγο θες LCD τότε 55XE9005 ή 55ΧΕ9305 λόγω καλύτερου ελέγχου οπίσθιου φωτισμού από την 55Q7F.
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Καλυτερη απο oled??
Η oled μόνο στο μαύρο εγώ έχω αλλάξει αρκετές samsung με μοντέλα 2015 2016 και τώρα 2017 την έχω ψάξει πάρα πολύ σε χρώματα φωτεινότητα και μαύρο είμαι Όχι απλά ευχαριστημένος το ένα μοντέλο καλύτερο από το άλλο !!!με κορύφωση το τελευταίο μου ..
 

Evil 13

AVClub Enthusiast
24 August 2008
909
Για ποιο λογο καποιος να παρει την qled οταν με τα ιδια λεφτα και τις ιδιες ιντσες μπορει να παρει oled?
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Για ποιο λογο καποιος να παρει την qled οταν με τα ιδια λεφτα και τις ιδιες ιντσες μπορει να παρει oled?

Κοίτα φιλε μου έχει βγει μια φίμη η οποία όλοι την πιπιλανε κακος βέβαια γιατί πρέπει να βλέπουμε κάποια πράγματα από μόνοι μας δεν λέω ότι η oled είναι κακές τηλεορασεις απλά σε vs με Samsung qled τα + της samsung είναι πιο πολλά!!
Πάρτε ένα usb βάλτε ένα βίντεο 4κ πάρτε ένα test pattern βάλτε το μέσα και πατε σε ένα πλαίσιο βάλτε σε samsung mu 55 8002
Η QLED QE55Q7F και μετα δειτε oled lg ακομα και sony 9005 και οταν πάρετε και τηλεχειριστήριο στο χερι θα καταλαβετε οτι εχω δικιο εδω ειμαστε....
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
922
ΒΥΡΩΝΑΣ
Η oled μόνο στο μαύρο εγώ έχω αλλάξει αρκετές samsung με μοντέλα 2015 2016 και τώρα 2017 την έχω ψάξει πάρα πολύ σε χρώματα φωτεινότητα και μαύρο είμαι Όχι απλά ευχαριστημένος το ένα μοντέλο καλύτερο από το άλλο !!!με κορύφωση το τελευταίο μου ..

εισαι σιγουρος οτι οι τηλεορασεις samsung ειναι καλυτερες απο τις oled lg και αντε να δεχτω οτι ειναι φωτεινοτερες, με ποιο ωραια χρωματα, αλλα και στο μαυρο καλυτερη?
βεβαια απο την αλλη οταν ολες σου οι τηλεορασεις ειναι samsung?????
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
εισαι σιγουρος οτι οι τηλεορασεις samsung ειναι καλυτερες απο τις oled lg και αντε να δεχτω οτι ειναι φωτεινοτερες, με ποιο ωραια χρωματα, αλλα και στο μαυρο καλυτερη?
βεβαια απο την αλλη οταν ολες σου οι τηλεορασεις ειναι samsung?????

Είχα και lg και ξέρω
Όχι oled αλλά μια φορά τουλάχιστον την έψαξα την φάση με τηλεχειριστήριο και είχα και έχω την τύχη να έχω φίλο που εργάζεται σε κατάστημα οπότε έψαξα καλά τα menu και οξύτητα χρώμα και κτλπ οπότε κατέληξα ξανά σε Samsung δεν είμαι κολλημένος ούτε παντρεύτηκα την κόρη του samsung απλά τα δικά μου μάτια βλέπουνε αυτό που μοιράζομαι μαζί σας τωρα της απάντησης της έδωσες μόνος σου φίλε μου και σε χρώματα η samsung είναι καλύτερες Όχι όλα τα μοντέλα έτσι να λέμε αλήθειες ..
Και σε φωτεινότητα !
Τώρα για το μαύρο άσε και κάτι στην lg μονο για oled γιατι σε ολα τα αλλα μοντελα αστα ........
Όχι ότι το μαύρο της Samsung είναι άσχημο αντίθετος εγώ όσες είχα ήταν εξαιρετικοτατο !!!!
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
KORESMENA χρωματα οι samsuung...αν και κατοχος παλαιοτερου μοντελου ,τα σημερηνα για τα ματια μου τουλαχειστον παραπολυ τεχνικα με αποτελεσμα
να χανει την φυσικοτητα της η οθονη ,εκτος ελαχειστων μοντελων ....οι οled ειναι η τεχνολογια του αυριο

1500 ευρω για led tv στης 55 ιντζες...ειναι υπερβολικα τα χρημματα

οι oled τεχνολογικα και σαν εικονα ειναι μια κλαση ανωτερη ,φυσικα ο καθενας μας εχει την αποψη του ....
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
922
ΒΥΡΩΝΑΣ
KORESMENA χρωματα οι samsuung...αν και κατοχος παλαιοτερου μοντελου ,τα σημερηνα για τα ματια μου τουλαχειστον παραπολυ τεχνικα με αποτελεσμα
να χανει την φυσικοτητα της η οθονη ,εκτος ελαχειστων μοντελων ....οι οled ειναι η τεχνολογια του αυριο

1500 ευρω για led tv στης 55 ιντζες...ειναι υπερβολικα τα χρημματα

οι oled τεχνολογικα και σαν εικονα ειναι μια κλαση ανωτερη ,φυσικα ο καθενας μας εχει την αποψη του ....

συμφωνω απολυτα!