Μεγάλο χτύπημα σε παράνομους IPTV servers

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

davinci

AVClub Addicted Member
21 November 2007
2,232
αλιμος
«Σκοτάδι» έπεσε σήμερα σε έναν απο τους μεγαλύτερους παράνομους IPTV σέρβερς στον οποίο ήταν συνδεδεμένοι αρκετοί χιλιάδες χρήστες από Ελλάδα και εξωτερικό. Σύμφωνα με πληροφορίες, για πρώτη φορά, συντονισμένες προσπάθειες τεχνικών τμημάτων παρόχων (από Ελλάδα & Ευρώπη), που θίγονται από το φαινόμενο της παράνομης θέασης τηλεοπτικού περιεχομένου, σε συνεργασία με τη Europol και τις διωκτικές αρχές, προχώρησαν σε επιχείρηση που οδήγησε στην εξάρθρωση ενός πολύ μεγάλου κυκλώματος πειρατείας. Η ενέργεια αυτή δείχνει ξεκάθαρα και τις προθέσεις των παρόχων στο να μην επιτρέψουν από εδώ και στο εξής, την εξάπλωση του φαινομένου της παράνομης θέασης τηλεοπτικού περιεχομένου. Οι υπεύθυνοι φυσικά αναμένεται να οδηγηθούν στη δικαιοσύνη. Όσο για τους χρήστες που εμπιστεύτηκαν τα χρήματα τους σε αυτά τα κυκλώματα; Τα κλαίνε ήδη για ακόμη μια φορά …

https://digitaltvinfo.gr/news/news/item/21335-iptv-servers
 

technisat

AVClub Enthusiast
13 January 2010
869
Είναι θέμα νοοτροπίας όχι ...
Επίσης σήμερα ο κόσμος κοιτάει πως να εξοικονομησει από παντού (οπότε για πιες συνδρομές λόγος) Τώρα φυσικά θα εμφανιστούν τα παιδιά που λένε και γράφουν πως η τηλεόραση δεν είναι πρώτης ανάγκης αγαθό και είναι είδος πολυτέλειας, και πως όλη η tv πρέπει να γίνει επί πληρωμή όπως πχ στην ...Αυστρία %)
 

al capone

AVClub Enthusiast
8 July 2014
1,023
Απάντηση: Re: Μεγάλο χτύπημα σε παράνομους IPTV servers

Με τις τιμές που έχουν πια οι πάροχοι και τις προσφορές δε βρίσκω λόγο να μην είσαι με κανονική συνδρομή.

Το μονο μειονέκτημα σε αρκετούς server είναι η ποιότητα εικόνας, αν κάποιος δεν έχει υψηλές απαιτήσεις ως προς την εικόνα, τότε υπάρχουν αρκετοί λόγοι να βάλει iptv, με 15 ευρώ το μηνα η με 40 το τρίμηνο έχεις και nova και οτε, και δεκάδες αλλα κανάλια που στην ελλάδα δεν θα τα δούμε ποτε
Ούτε δεσμεύσεις ούτε τίποτα, και ούτε να σηκώνεσαι το πρωί και να λες ποια κανάλια αφαίρεσαν σήμερα..
Και προφανώς συνδρομή μήνα-μήνα η βαριά τρίμηνο
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Καλά έκαναν. Να σταματήσει πλέον αυτό το φαινόμενο. Αν όλοι (που ήθελαν πραγματικά) αγόραζαν συνδρομή θα μας κόστιζε 15-17 ευρώ το μήνα χωρίς παζάρια και απειλές για διακοπή συμβολαίων. Άλλωστε τόσο δεν πλήρωναν τα παράνομα; Win-Win η κατάσταση.

Αυτό είναι το βασικό. Όταν έχω σούπερ 55αρα tv είναι κρίμα να βλέπω με ποιότητα ΑΝΤ1 της παλιάς καλές εποχής.

Εδώ κάποιοι πάνε και αγοράζουν OLED και LCD 1.500-2.000 και παίρνουν κινεζόκουτα για να βλέπουν streaming σειρές και ταινίες (που ακόμη και τα 1080p είναι χαμηλού bitrate). Τι να λέμε τώρα..
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Παντως αν δεν υπηρχαν όλα αυτά δεν ξερω που θα ηταν οι συνδρομες...

Εξελλου η εμπειρια μου από ΝΟΒΑ και COSMOTE είναι τραγικη οσον αφορα στην συμπεριφορα/απατεωνιά κτλ.
Τα εχω περιγραψει στα αντιστοιχα νηματα...
 

polakis

AVClub Addicted Member
19 September 2008
2,789
28 φουλ πακ οτε τβ και 48 νοβα φουλ δεν το λες και χαμηλες τιμες αν καποιος θελει και τα δυο. 76 για να εχεις και τα φουλ σε ασχετα πακετα. Πολλοι θα σκεφτοντουσαν το πειρατικο που με 15 τα ειχες ολα και ξενα καναλια. Δεν ειναι θεμα μαγκιας. Θεμα αναγκης και χρηματων το βλεπω εγω. Εγω δινω 144 το διμηνο οτε 3play 50mbps full pack και το θεωρω πανακριβο. Που να βαλω και νοβα δηλαδη...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
διαφωνώ με την πειρατική λογική.

αλλά η μεγαλύτερη χαζομάρα είναι που δεν έχουν δώσει τα TV-πακέτα τους (και ειδικά τα sport), με μορφή ιντερνετικής συνδρομης, σε όλους χωρίς δέσμευση παρόχου. Εγώ π.χ. εχω cyta, και επειδή -ακόμα- δεν με συμφέρει να αλλάξω πάροχο (50/10 @ 28 ) και θέλω να βλέπω ευρωπαϊκό μπάσκετ, έχω αγοράσει euroleagueTV @ 14 (το μήνα, αλλά και φτηνότερα αν αντί για μήνα, πάρει κανείς το yearly ή midseason pass). Ας τα παίρνει ο ξένος λοιπόν που είναι εξυπνότερος, αντί της NOVA (τουλάχιστον έδωσε τα δικαιώματα στην vodafone, πολύ καλή κίνηση κατά την γνώμη μου).
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Μεγάλο χτύπημα σε παράνομους IPTV servers

Δεν εκαναν κατι ... θα ξανανοιξουν αλλα .... οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει ...
Παντα ετσι ηταν. Αλλα το θεμα δεν ειναι αν θα ανοιξουν αλλα, αλλα αν θα ξαναγυρισουν να πληρωσουν συνδρομες σε αυτους του παρανομους αυτοι που πληρωσαν και τωρα βλεπουν μαυρο. Ο πατερας μου ειχε τετοια συνδρομη πριν χρονια, πληρωσε για ανανεωση και μετα απο 1 εβδομαδα επεσε μαυρο. Βρηκε αλλο "πακετο" και μετα απο 1 μηνα μαυρο και εκει.

Εδω και 5 χρονια εχει κανονικη συνδρομη σε nova...
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,265
Αθήνα...
Τυγχάνει οι πάροχοι συνδρομητικής να είναι και ISPs. Υπάρχει σχετικά εύκολα η δυνατότητα να βρουν τι είδους IPTV υπηρεσία περνάει από το δίκτυο και είναι ακόμη πιο εύκολο το να κοπεί. Η πειρατεία στη συνδρομητική είναι μια κατάσταση no-go. Παλαιότερα υπήρχαν τρύπες που οδήγησαν στην αυστηροποίηση των κανονισμών -μαζί με τα ξερά κάηκαν και τα χλωρά βέβαια- και πλέον είναι κατά πολύ πιο δύσκολο το να διαμοιραστεί περιεχόμενο.

Το ότι κλειδώνει ξεκλειδώνει δεν ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση, η υπηρεσία έχει κλειδώσει για τα καλά, και για τις 2 πλατφόρμες, ο διαμοιρασμός που έκαναν ήταν μεσομβέζικος από τις SD θύρες φαντάζομαι.