Ανάλυση 4Κ ;

Videophile2

Established Member
1 June 2010
118
Λαμία
Έχω την Sony kd 55 x 8005c. Την έχω από τον Μάρτιο του 2016 αισίως και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την χρήση της. Όλα καλά μέχρι εδώ. Βλέπω YouTube, netflix και σπάνια καμία ταινία σε 1080 mkv.
Νόμιζα πως απολάμβανα το μέγιστο της εικόνας της ανά περίπτωση ειδικά σε 4κ περιεχόμενο αφού έχω vdsl 50.
Η ρύθμιση που είχα κάνει ήταν προσωπική λαμβάνοντας λίγο υπόψιν και κάποια reviews. Ώσπου ένας φίλος μου είδε την εικόνα της τηλεόρασης και μου λέει η Samsung που έχω (55 άρα των 800 ευρώ) έχει καλύτερη εικόνα. Ρε τί τέρμα το φως, τι θερμό το χρώμα, αυτός εκεί επιμονή.
Μα πως είναι δυνατόν σκέφτομαι αφού πέρασε λίγος καιρός να είναι η Samsung (όχι κορυφαίο μοντέλο) τόσο εμφανώς καλύτερη, αφού η Sony διαπρέπει τα τελευταία χρόνια (επεξεργαστής x1, va PANEL με kontrast 4000:1 κλπ).
Και εδώ έρχεται η Αποκάλυψη για εμένα τουλάχιστον : η ρύθμιση της ευκρίνειας της εικόνας, καθώς και η λειτουργία ρεαλισμού και ανάλυσης ήταν κάτι που δεν είχα τολμήσει να πειράξω ιδιαίτερα, θες γιατί δεν το προτείνουν στα reviews, θες γιατί δοκίμασα με σήμα λιγότερο από καλό 4k και τρόμαξα. Λέω δεν το τερματίζω να δω τι θα γίνει;
Προσοχή βασική προϋπόθεση 4κ καλό από YouTube ή netflix (υπομονή μέχρι να φτάσει 4κ). Με γειά η καινούργια μου τηλεόραση.
Όποιος λέει ότι δεν βλέπει διαφορά μεταξύ 4k και fullhd θέλει γυαλιά (έλεγα πριν), τώρα θέλει και ψυχίατρο.
Η λύση μετά το σοκ, είναι 2 τουλάχιστον διαφορετικές ρυθμίσεις, μια για 4κ και μια μετριοπαθή για τα υπόλοιπα που τα κάνει "υποφερτά".
Δώστε 4k στο λαό και κλείστε το digea.