Αγορά σίγουρα ενισχυτή+γούφερ και ίσως και λοιπών ηχείων...

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Καλησπέρα ξανά.

Όπως έχω περιγράψει σε διπλανό thread (http://avclub.gr/forum/showthread.php/156882-%CE%9C%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E-%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%AE%CF%83%CF%89-%CF%84%CE%B1-%CE%B7%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-home-cinema-set-%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE), το έτοιμο 5.1 σύστημα που είχα για πάνω από δεκαετία μόλις μας άφησε χρόνους.

Μέχρι λοιπόν να πάρω το οριστικό πόρισμα από το σέρβις, έκανα το κοίταγμα μου και τη μελέτη μου δεξιά κι αριστερά (Να στε καλά κι όλοι όσοι με βοηθήσατε-μορφώσατε) και το συμπέρασμα ήταν ότι χρειάζομαι σίγουρα ενισχυτή+γούφερ (καθότι αυτό που έχω είναι παθητικό αν το λέω σωστά) και ότι θα μπορέσω να κρατήσω τα υπόλοιπα ηχεία, αλλά καλό θα ήτανε για να μη χαντακώσω το πράγμα να τα άλλαζα κι αυτά.

Πάμε λίγο στις προδιαγράφες: Ο χώρος είναι ενιαίο σαλόνοτραπεζαριοκουζίνα (
front3.jpg

rear2.jpg
)...

Ο χώρος ακρόασης είναι στο σαλόνι με διαστάσεις χοντρικά 4x5. To 5.1 από το οποίο έχω τα ηχεία είναι το Samsung HT-P1200 (https://www.crutchfield.com/S-g6851Iw7Ogm/p_305HTP1200/Samsung-HT-P1200.html). Τα ηχεία έχουν τις ακόλουθες προδιαγραφές:
Screenshot_1.jpg

Μουσική ακούω ελάχιστα. Το ζητούμενο είναι να έχω 5.1 ήχο σε ταινίες τουλάχιστον του επιπέδου που είχα μέχρι τώρα.
Από τις προτάσεις που μου κάνατε στο διπλανό thread ξεχώρισαν:
Για ενισχυτή Denon 540 ή αν θέλω να πάω παραπάνω Denon1300.
Για γούφερ η πρόταση ήταν το YAMAHA NS-SW100.
Από δεξιά-αριστερά είδα και διάφορες άλλες προτάσεις (Magnat, Klipsch, Dali κτλ κτλ)

Συγκεντρωτικά τώρα: Αν πούμε ότι θέλω να ξοδέψω συνολικά για το σύστημα (ενισχυτής+όλα τα ηχεία) γύρω στα 1000 ευρώ (+-), ποια θα ήταν μια προτεινόμενη ολοκληρωμένη σύνθεση που να καλύψει αυτά που προανέφερα και η οποία ενδεχομένως για ένα διάστημα να παίξει με τα παλιά μου 5 ηχεία;

Χαιρετισμούς
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κοίτα να δεις, το μπάτζετ είναι περιορισμένο, μπορείς όμως σιγά σιγά να βολευτείς. Τι θα κανα εγώ στη θέση σου μ αυτό το μπάτζετ, θα πήγαινα σίγουρα στον Denon 1400 γιατί μπορείς να χτίσεις πάνω του, θα κράταγα τα ηχεία του Samsung για πίσω και θα ξεκίναγα με μία ποιοτική μπροστινή τριάδα κι ένα αξιοπρεπές υπογούφερ αλλά πάλι θα ξεφύγεις λίγο απ το μπάτζετ, βέβαια αν τα πάρεις πακέτο από ένα μαγαζί σίγουρα θα πετύχεις κάτι καλύτερο ειδάλλως δόσεις, αυτό εσύ θα το αποφασίσεις.
Προτάσεις για μπροστά ηχεία: Σίγουρα βάσης και μάλιστα στο μέλλον μ άλλο ένα ζευγάρι ίδια για πίσω κλείνεις το 5.1. Μία πολύ καλή πρόταση είναι τα Cambridge Audio SX-50 με το αντίστοιχο κεντρικό CAMBRIDGE AUDIO SX-70.
2η επιλογή: WHARFEDALE DIAMOND 10.0 και το κεντρικό WHARFEDALE DIAMOND 10CC. Οπότε ενισχυτής, ηχεία κυρίως εμπρός και υπογούφερ πάνε περίπου στα 750 με 800 ευρώ.
Υπογούφερ για το χώρο σου καλό θα ήταν ένα 12ιντζο αλλά πάλι μπορείς να κάνεις το άλλο, πας για ένα 10ιντζο να μην ξεπεράσεις το μπάτζετ σου και στο μέλλον προσθέτεις άλλο ένα ίδιο και θα είσαι σούπερ. Πρόταση για υπογούφερ: YAMAHA NS-SW100 BLACK SUBWOOFER. Στη θέση σου θα έκανα την υπέρβαση και θα έπαιρνα κατευθείαν τα δύο ζευγάρια βάσεις απ τις προτάσεις που σου έκανα οπότε με 1200 ευρώ είσαι κομπλέ 5.1 και απόδοση καμία σχέση μ αυτό που είχες, μιλάμε για άλλο επίπεδο.
Οπως συνηθίζω να λέω, περίμενε να πάρεις κι άλλες προτάσεις πριν αποφασίσεις.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Σίγουρα αν μπορείς να πας σε 7κάναλο ενισχυτή που να έχει και WiFi/δίκτυο γενικώς, θα ξέμπλεκες για αρκετό καιρό, αφού και τις διαδικτυακές ευκολίες θα έχει και atmos με δυο ακόμη ηχεία θα μπορείς να έχεις και πλατφόρμα επάνω στην οποία μπορείς να χτίσεις ασύρματο multiroom.

Μια χαρά είναι ο 1400 που βλέπεις, συμφέρει.

Από ηχεία θα σου πρότεινα με κανα 800άρι αυτό εδώ κομπλέ

Front
https://www.polkaudio.com/products/t50

Center
https://www.polkaudio.com/products/t30

Surround
https://www.polkaudio.com/products/t15

Sub 10"
https://www.polkaudio.com/products/psw110

ή Sub 12" με ελάχιστο παραπάνω κόστος
https://www.polkaudio.com/products/psw125


Τι κερδίζεις και τι χάνεις; Χάνεις ότι βγαίνει μόνο σε μαύρο χρώμα. Κερδίζεις σοβαρό μέγεθος καμπίνας σε subwoofer που είναι πάντα χρήσιμο και εμπρός ηχεία δαπέδου τα οποία είναι πολύ εύκολα στην οδήγηση.
Αυτό γιατί χρησιμοποιούν παθητικούς ακτινοβολητές αντί Bass Reflex, οι οποίοι ως γνωστόν είναι εξαιρετικά αποδοτικοί.

Ιδού γιατί:

 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Οπότε καθώς βλέπω ότι τον Denon τον προτείνετε και οι 2, ας τον κρατήσουμε.

Στα ηχεία:

Η μια πρόταση έχει ίδια ηχεία μπροστά-πίσω, ενώ η άλλη έχει μεγάλα μπροστά-μικρά πίσω. Τι προτιμάμε συνήθως;
Ένα σετ τύπου (https://www.skroutz.gr/s/9151124/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-1002-Sub-302A.html) που το βλέπω να παίζει πολύ σε προτάσεις, που βρίσκεται συγκριτικά με τις προτάσεις σας εδώ;
Επίσης, κάτι άσχετο: Όλα αυτά τα ηχεία, τα συνδέω πάνω στα καλώδια που ήδη έχω ή θα πρέπει να πάρω και καλώδια νέα;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Η μόνη περίπτωση που θα ήθελες να χρησιμοποιήσεις ηχεία δαπέδου είναι εκείνη που θα θελήσεις να ακούσεις μουσική σε καταστάσεις 2.0. Ούτε ο ενισχυτής όμως, ούτε τα Magnat που βλέπεις είναι ιδανικά για τέτοιες καταστάσεις.

Υπ' όψη, το σετάκι της Polk έχει μικρά δαπέδου εμπρός, με την τεχνολογία που είδες στο βίντεο. Ως απολύτως οικονομική σειρά σε πολυκάναλο setup προτείνεται με το δαπέδου της σειράς, γιατί το ηχείο βάσης παραείναι μικρό για main ηχείο, εννοώντας την ισχύ που μπορεί να δεχτεί και να διαχειριστεί, όταν ο Denon θα παίζει στα δυο κανάλια.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Η μόνη περίπτωση που θα ήθελες να χρησιμοποιήσεις ηχεία δαπέδου είναι εκείνη που θα θελήσεις να ακούσεις μουσική σε καταστάσεις 2.0. Ούτε ο ενισχυτής όμως, ούτε τα Magnat που βλέπεις είναι ιδανικά για τέτοιες καταστάσεις.

Υπ' όψη, το σετάκι της Polk έχει μικρά δαπέδου εμπρός, με την τεχνολογία που είδες στο βίντεο. Ως απολύτως οικονομική σειρά σε πολυκάναλο setup προτείνεται με το δαπέδου της σειράς, γιατί το ηχείο βάσης παραείναι μικρό για main ηχείο, εννοώντας την ισχύ που μπορεί να δεχτεί και να διαχειριστεί, όταν ο Denon θα παίζει στα δυο κανάλια.

Χμμμ μπερδεύτηκα λίγο. Αν κατάλαβα καλά τα ηχεία δαπέδου είναι μόνο για μουσική σε 2.0;
Σε κάθε περίπτωση, η ακρόαση μουσικής σε 2.0 δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Η κύρια χρήση είναι ταινίες-σειρές σε 5.1.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Άντε να συμπληρώσω ότι μπορείς να τα κροσάρεις και λίγο χαμηλότερα.

Σε στερεοφωνική ακρόαση τέλος πάντων, αν κι εφ' όσον δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το sub για να ακούς 2.1, τότε σου έρχονται πιο εύκαιρα τα δαπέδου εμπρός. Ούτε βέβαια κατεβαίνουν τόσο χαμηλά όσο το sub, ούτε η αίσθηση είναι ίδια. Απλά σε 2.0 υπερέχουν των ηχείων βάσης (όταν κι αυτά παίζουν 2.0) σε ότι αφορά την έκταση στο χαμηλό τους.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Ξανά εδώ μετά από μερικές μέρες αποχής. Ωραίες οι προτάσεις σας, έχουν σημειωθεί. Παράλληλα ψάχνω και δεξιά αριστερά και μαζεύω γνώμες. Έχω ξεκινήσει και βόλτες σε τοπικά μαγαζιά αν και δυστυχώς δεν έχω και ιδιαίτερες επιλογές εδώ που είμαι...

Οι μέχρι τώρα ενδοιασμοί που έχω στις προτάσεις των φίλων K.ROMPOTIS και Pleo:

1) Για το μέν K.ROMPOTIS:
Προτάσεις για μπροστά ηχεία: Σίγουρα βάσης και μάλιστα στο μέλλον μ άλλο ένα ζευγάρι ίδια για πίσω κλείνεις το 5.1. Μία πολύ καλή πρόταση είναι τα Cambridge Audio SX-50 με το αντίστοιχο κεντρικό CAMBRIDGE AUDIO SX-70.
2η επιλογή: WHARFEDALE DIAMOND 10.0 και το κεντρικό WHARFEDALE DIAMOND 10CC. Οπότε ενισχυτής, ηχεία κυρίως εμπρός και υπογούφερ πάνε περίπου στα 750 με 800 ευρώ.
Υπογούφερ για το χώρο σου καλό θα ήταν ένα 12ιντζο αλλά πάλι μπορείς να κάνεις το άλλο, πας για ένα 10ιντζο να μην ξεπεράσεις το μπάτζετ σου και στο μέλλον προσθέτεις άλλο ένα ίδιο και θα είσαι σούπερ. Πρόταση για υπογούφερ: YAMAHA NS-SW100 BLACK SUBWOOFER. Στη θέση σου θα έκανα την υπέρβαση και θα έπαιρνα κατευθείαν τα δύο ζευγάρια βάσεις απ τις προτάσεις που σου έκανα οπότε με 1200 ευρώ είσαι κομπλέ 5.1 και απόδοση καμία σχέση μ αυτό που είχες, μιλάμε για άλλο επίπεδο.

Δεν ξέρω αν φταίει το παλιό μου 5.1 ή αν έχω ψυχολογικά, αλλά δεν είναι "μικρά" τα συγκεκριμένα ηχεία; Αυτό που εννοώ είναι, θα καλύψουνε το χώρο μου τουλάχιστον ισάξια με την προηγούμενη μου κατάσταση; Επίσης για το γούφερ, κάποια πρόταση σε 12αρι που όλοι λέτε ότι θα έπρεπε να πάρω;

2) Για τον δε Pleo που πρότεινε τα Polk: Οπτικά (ίσως φταίνε τα δαπέδου μπροστινά...) μπορώ να πω ότι εγκρίνω. Ο προβληματισμός σε αυτά είναι ότι δε βρίσκω γνώμες πουθενά και επίσης δεν είναι διαθέσιμα σε αρκετά καταστήματα και η μόνη σοβαρή πηγή τους είναι το ican...

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ όλους και το ψάξιμο συνεχίζεται...
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
644
Περιστέρι
Φίλε μου μην έχεις άγχος σχετικά με τα ηχεία που σου προτάθηκαν.
Οι παραπάνω προτάσεις αφορούν πραγματικά ηχεία που δεν έχουν καμία, μα ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που είχες.

Πριν από 1-2 χρόνια είχα και εγώ τις ίδιες απορίες/ανησυχίες με εσένα σχετικά με ένα "ποιοτικό" all-in one που είχα και κατα πόσο θα μπορούσα να το αναβαθμίσω/αξιοποιήσω.
Αφού ρώτησα εδώ στο forum, έστησα σιγά-σιγά από την αρχή νέο σύστημα (ενισχυτής-ηχεία-sub) και πραγματικά δεν πίστευα το αποτέλεσμα.

Για την ακρίβεια η αλλαγή έγινε σταδιακά και κάθε φορά που άλλαζε ένα κομμάτι στην αλυσίδα, άλλαζε δραματικά και ο ήχος.

Αρχικά, άλλαξα τα ηχεία του "έτοιμου" με ένα σετ 5.0 σαν το Magnat που ψάχνεις.
Η διαφορά σε μπάσα-πρίμα σε σχέση με το full range ηχείο ήταν η μέρα με τη νύχτα.

Στη συνέχεια πήρα ένα φτηνό, μεταχειρισμένο, κανονικό, ενεργό subwoofer.
Έκλαψα!!
Ξαναείδα όλες τις αγαπημένες μου ταινίες από την αρχή γιατί μέχρι εκείνο το σημείο τις είχα δει, αλλά απλά, δεν τις είχα ακούσει!!

Ύστερα μας άφησε χρόνους ο ενισχυτής, πήγα σε ένα entry level Denon και...άρχισα να ακούω ξανά και μουσική (εκτός από τον γενικά καλύτερο ήχο στις ταινίες).
Όμως η αδυναμία των ηχείων ήταν πλέον εμφανής και έτσι μετά από 6 μήνες με τον Denon πήρα νέα ηχεία.

Γιατί στα λέω όλα αυτά;

Υπάρχει λόγος που οι προτάσεις ξεκινούν από ένα συγκεκριμένο budget και πάνω.
Υπάρχει λόγος που προτείνονται συγκεκριμένα πράγματα.
Μην εντυπωσιάζεσαι από το όνομα, το μέγεθος ή την εμφάνιση.
Το θέμα είναι να γίνουν σωστές κινήσεις με βάση το budget σου και να "ματσαριστούν" σωστά τα κομμάτια που θα πάρεις.
Ειδάλλως θα πηγαίνεις από αναβάθμιση σε αναβάθμιση και δεν θα παίρνεις ποτέ το μέγιστο από το συστημά σου.

Εγώ έχω το απολύτως entry level σύστημα, έδωσα ~1100 + σύνολο και αν και είμαι ευχαριστημένος, αν είχα ακούσει τις συμβουλές, με 200 μόνο παραπάνω θα ήμουν πολύ καλύτερα.

Βάλε ένα ρεαλιστικό στόχο βάσει χρημάτων και κινήσου με βάση αυτόν.
Προσπάθησε να ακούσεις όσο περισσότερα ηχεία μπορείς (γιατί στα ίδια λεφτά υπάρχει μεγάλη διαφορά στον ήχο μεταξύ των ηχείων), μετά ψάξε ενισχυτή να τα οδηγήσεις και να δεις πως στο τέλος θα αποζημιωθείς.
Αν δεν μπορείς να πας σε όλα με τη μια, ξεκίνα με τα βασικά (LR+ενισχυτής) και συμπληρώνεις αργότερα τα υπόλοιπα(sub, κεντρικό, surround, atmos - με αυτή τη σειρά).

Πρόταση δεν κάνω γιατί αν δεν ακούσεις μόνος σου δεν μπορείς να καταλάβεις και επίσης δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις και εμπειρείες.
Από την άλλη αν δεν έχεις δυνατότητα να τα ακούσεις άκουσε τους πιο έμπειρους εδώ μέσα και αποφάσισε.

Υ.Γ: Συγνώμη για το μεγάλο post και καλή τύχη στην αναζήτησή σου.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Ωραίος! Απλά επειδή δεν είμαι ούτε Αθήνα, ούτε Θεσσαλονική δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να πάω να ακούσω.
Για αυτό ρωτάω εδώ τη γνώμη ανθρώπων που προφανώς ξέρουν καλύτερα το αντικείμενο από μένα.
Επειδή το ποσό που αναφέρεις είναι κοντά στο budget μου, ποιο είναι το απολύτως entry level σύστημα που έχεις και τι θα άλλαζες πάνω του; (Χαχαχαχαχα είχα δεν είχα σε καθοδηγώ για πρόταση!)

Φίλε μου μην έχεις άγχος σχετικά με τα ηχεία που σου προτάθηκαν.
Οι παραπάνω προτάσεις αφορούν πραγματικά ηχεία που δεν έχουν καμία, μα ΚΑΜΙΑ σχέση με αυτά που είχες.

Πριν από 1-2 χρόνια είχα και εγώ τις ίδιες απορίες/ανησυχίες με εσένα σχετικά με ένα "ποιοτικό" all-in one που είχα και κατα πόσο θα μπορούσα να το αναβαθμίσω/αξιοποιήσω.
Αφού ρώτησα εδώ στο forum, έστησα σιγά-σιγά από την αρχή νέο σύστημα (ενισχυτής-ηχεία-sub) και πραγματικά δεν πίστευα το αποτέλεσμα.

Για την ακρίβεια η αλλαγή έγινε σταδιακά και κάθε φορά που άλλαζε ένα κομμάτι στην αλυσίδα, άλλαζε δραματικά και ο ήχος.

Αρχικά, άλλαξα τα ηχεία του "έτοιμου" με ένα σετ 5.0 σαν το Magnat που ψάχνεις.
Η διαφορά σε μπάσα-πρίμα σε σχέση με το full range ηχείο ήταν η μέρα με τη νύχτα.

Στη συνέχεια πήρα ένα φτηνό, μεταχειρισμένο, κανονικό, ενεργό subwoofer.
Έκλαψα!!
Ξαναείδα όλες τις αγαπημένες μου ταινίες από την αρχή γιατί μέχρι εκείνο το σημείο τις είχα δει, αλλά απλά, δεν τις είχα ακούσει!!

Ύστερα μας άφησε χρόνους ο ενισχυτής, πήγα σε ένα entry level Denon και...άρχισα να ακούω ξανά και μουσική (εκτός από τον γενικά καλύτερο ήχο στις ταινίες).
Όμως η αδυναμία των ηχείων ήταν πλέον εμφανής και έτσι μετά από 6 μήνες με τον Denon πήρα νέα ηχεία.

Γιατί στα λέω όλα αυτά;

Υπάρχει λόγος που οι προτάσεις ξεκινούν από ένα συγκεκριμένο budget και πάνω.
Υπάρχει λόγος που προτείνονται συγκεκριμένα πράγματα.
Μην εντυπωσιάζεσαι από το όνομα, το μέγεθος ή την εμφάνιση.
Το θέμα είναι να γίνουν σωστές κινήσεις με βάση το budget σου και να "ματσαριστούν" σωστά τα κομμάτια που θα πάρεις.
Ειδάλλως θα πηγαίνεις από αναβάθμιση σε αναβάθμιση και δεν θα παίρνεις ποτέ το μέγιστο από το συστημά σου.

Εγώ έχω το απολύτως entry level σύστημα, έδωσα ~1100 + σύνολο και αν και είμαι ευχαριστημένος, αν είχα ακούσει τις συμβουλές, με 200 μόνο παραπάνω θα ήμουν πολύ καλύτερα.

Βάλε ένα ρεαλιστικό στόχο βάσει χρημάτων και κινήσου με βάση αυτόν.
Προσπάθησε να ακούσεις όσο περισσότερα ηχεία μπορείς (γιατί στα ίδια λεφτά υπάρχει μεγάλη διαφορά στον ήχο μεταξύ των ηχείων), μετά ψάξε ενισχυτή να τα οδηγήσεις και να δεις πως στο τέλος θα αποζημιωθείς.
Αν δεν μπορείς να πας σε όλα με τη μια, ξεκίνα με τα βασικά (LR+ενισχυτής) και συμπληρώνεις αργότερα τα υπόλοιπα(sub, κεντρικό, surround, atmos - με αυτή τη σειρά).

Πρόταση δεν κάνω γιατί αν δεν ακούσεις μόνος σου δεν μπορείς να καταλάβεις και επίσης δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις και εμπειρείες.
Από την άλλη αν δεν έχεις δυνατότητα να τα ακούσεις άκουσε τους πιο έμπειρους εδώ μέσα και αποφάσισε.

Υ.Γ: Συγνώμη για το μεγάλο post και καλή τύχη στην αναζήτησή σου.
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
644
Περιστέρι
Έχω τα:
Ενισχυτής: Denon 520BT
Ηχεία: Dali Zensor 3/1/vocal
Sub: Roister PB150.

Αν αλλάξω κάτι με σειρά είναι:
1)Ενισχυτή
2)Sub

Όταν πήρα τον ενισχυτή είχα τα Eltax Experience. Με αυτά ο προηγούμενος ONKYO που είχα έδενε σχετικά καλά σαν σύνολο. Ίδιας περίπου κατηγορίας εξοπλισμός.
Απλά πιστεύω πως τα νέα ηχεία έχουν να δείξουν πολλά ακόμα με πιο δυνατό ενισχυτή (π.χ. τον 2400). Αν είχα "φτηνότερα" ηχεία ίσως να καθόμουν στα αυγά μου.
Τα Dali όμως νομίζω πως αξίζουν κάτι καλύτερο.
Το subwoofer από την άλλη είναι ο βασιλιάς του home cinema και ένα svs 1000 μου χαμογελάει εδώ και καιρό αλλά του κάνω νάζια...
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Χμμμμ αυτά τα αναθεματισμένα τα Dali παίζουνε πολύ, αλλά θα μου εκτροχιάσουνε εντελώς το μπάτζετ αν τα σκεφτώ....
Να σαι καλά πάντως, πολύ κατατοπιστικός!
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
644
Περιστέρι
Δεν είναι τα μόνα.

Υπάρχουν πολλά που είναι ωραία, απλά τα Dali είναι κατά κάποιο τρόπο "κοινώς αποδεκτά" και το σημαντικότερο, τα βρίσκεις σχεδόν παντού και μπορείς να τα ακούσεις.
Πριν καταλήξω σε αυτά, πήγα και άκουσα αρκετά.
Dali, Mission, Magnat, Monitor Audio, Klipsch, Q, Elac, Wharfedale, Kef, Paradigm, κ.α.

Άλλα απορρίφθηκαν λόγω τιμής, άλλα λόγω χροιών στα ψηλά, άλλα λόγω έλλειψης κεντρικού κ.τ.λ.
Στην τελική ευθεία έμειναν τα Dali με τα Mission.
Τα Mission είχαν στα αυτιά μου αρκετά πιο δεμένο μπάσο αλλά τα Dali ήταν καλύτερα στα ψηλά.
Και επειδή το μπάσο σκέφτηκα πως θα το γεμίσω με το sub, κατέληξα σε αυτά.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!

Δεν λέω πως τα άλλα δεν ήταν καλά, ΕΜΕΝΑ μου έκατσαν καλύτερα τα Dali.
Φίλο που έστειλα για ακρόαση, εντυπωσιάστηκε περισσότερο από τα Mission και γνωστός μου δεν αλλάζει με τίποτα τα Monitor Audio.
Γιαυτό λέω άκουσε όσο περισσότερα μπορείς.
Ακόμα και αν δεν τα βρεις όλα, θα μπορείς κάπως να καταλάβεις τι σου αρέσει στον ήχο και θα μπορούν να σου προταθούν παρεμφερείς λύσεις.

Μην ξεχνάς πως η τελική επιλογή είναι δική σου.
Δεν μπορώ να σου πω: "πάρε αυτά" αν τα λεφτά δεν σου φτάνουν, αν δεν χωράνε στο χώρο σου, αν δεν έχεις κατάλληλο ενισχυτή να τα οδηγήσεις, αν δεν, δεν, δεν...

Πάντα Φιλικά
 

Νάσος Αγραφιώτης

AVClub Addicted Member
29 May 2007
1,399
Northwest
Απάντηση: Re: Αγορά σίγουρα ενισχυτή+γούφερ και ίσως και λοιπών ηχείων...

Σίγουρα αν μπορείς να πας σε 7κάναλο ενισχυτή που να έχει και WiFi/δίκτυο γενικώς, θα ξέμπλεκες για αρκετό καιρό, αφού και τις διαδικτυακές ευκολίες θα έχει και atmos με δυο ακόμη ηχεία θα μπορείς να έχεις και πλατφόρμα επάνω στην οποία μπορείς να χτίσεις ασύρματο multiroom.

Μια χαρά είναι ο 1400 που βλέπεις, συμφέρει.

Από ηχεία θα σου πρότεινα με κανα 800άρι αυτό εδώ κομπλέ

Front
https://www.polkaudio.com/products/t50

Center
https://www.polkaudio.com/products/t30

Surround
https://www.polkaudio.com/products/t15

Sub 10"
https://www.polkaudio.com/products/psw110

ή Sub 12" με ελάχιστο παραπάνω κόστος
https://www.polkaudio.com/products/psw125


Τι κερδίζεις και τι χάνεις; Χάνεις ότι βγαίνει μόνο σε μαύρο χρώμα. Κερδίζεις σοβαρό μέγεθος καμπίνας σε subwoofer που είναι πάντα χρήσιμο και εμπρός ηχεία δαπέδου τα οποία είναι πολύ εύκολα στην οδήγηση.
Αυτό γιατί χρησιμοποιούν παθητικούς ακτινοβολητές αντί Bass Reflex, οι οποίοι ως γνωστόν είναι εξαιρετικά αποδοτικοί.

Ιδού γιατί:


Αμάν Λεωνίδα...

Κι ενώ ζαχάρωνα δύο Left Right από τα:
1. Monitor Audio Bronze 2
2. Dali Zensor 3
3. Cambridge Audio Aeromax 2
Mου ´βαλες καινούργια δεδομένα με τα Polk Audio T50. Έψαξα και βρήκα σχεδόν διθυραμβικές κριτικές για τα Τ50. Όμως (προς το παρόν) δεν μπορώ να τ' ακούσω. Τα έχεις ακούσεις εσύ; Κι αν ναι, ποια είναι η δική σου άποψη σε σχέση με τα ηχεία που προανάφερα;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Αυτός είναι κι εμένα ο ενδοιασμός μου ... Μοιάζουν να ταιριάζουν καλά σε αυτό που θέλω κι έχουν σούπερ τιμή (συγκριτικά), αλλά ελάχιστη παρουσία στη χώρα μας.
 

lentozo

Senior Member
25 May 2012
644
Περιστέρι
Και εγώ τα είχα ψάξει.
Ήταν η αρχική μου επιλογή (& λόγω budget) αλλά δεν τα βρήκα πουθενά για ακρόαση.

Πολύ δημοφιλή στην Αμερική, καλές κριτικές, vfm, θεωρούνται πολύ ταιριαστά για Denon ενισχυτές, αλλά αν δεν ακούσω δεν...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Αγορά σίγουρα ενισχυτή+γούφερ και ίσως και λοιπών ηχείων...

Αμάν Λεωνίδα...

Κι ενώ ζαχάρωνα δύο Left Right από τα:
1. Monitor Audio Bronze 2
2. Dali Zensor 3
3. Cambridge Audio Aeromax 2
Mου ´βαλες καινούργια δεδομένα με τα Polk Audio T50. Έψαξα και βρήκα σχεδόν διθυραμβικές κριτικές για τα Τ50. Όμως (προς το παρόν) δεν μπορώ να τ' ακούσω. Τα έχεις ακούσεις εσύ; Κι αν ναι, ποια είναι η δική σου άποψη σε σχέση με τα ηχεία που προανάφερα;

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το ηχείο είναι VFM όπως είπες γιατί πολύ απλά ασχολήθηκε η Polk να βγάλει VFM αλλά να ακούγεται και όχι ο ήχος να θυμίζει κουτί. Έχουν smooth ήχο και φυσικά περισσότερη έκταση στο χαμηλό από όσα μοντέλα ανέφερες, αλλά και ατάκα. Αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιήθηκε ABR και όχι Bass Reflex.
Μη σε ξεγελάει που είναι δαπέδου. Είναι μικρό δαπέδου, κάτι σαν το Zensor 5 φαντάσου.

Το Bronze 2 είναι πιο αναλυτικό
Το Zensor 3 ίσως το πιο κοντινό σε έκταση χαμηλού με το Τ50 αλλά δεν νομίζω ότι το φτάνει σε ατάκα.
Το Aeromax 2 παίζει σχεδόν σαν full range μεγάφωνο αλλά μέχρι εκεί, από ένα σημείο και μετά παίζει κατά τύχη.

Μια και αναφέρθηκε η Αμερική, πρόκειται για το ένα από τα δύο ηχεία που αποτελούν εκεί το απόλυτο VFM. Το άλλο δεν υπάρχει στην Ελλάδα (μου φαίνεται ούτε και στην Ευρώπη επίσημα).

Φυσικά δεν είναι καθόλου σωστό να κρίνουμε από βιντεάκια στο youtube, πάντως μια μικρή ιδέα την παίρνεις σε σχέση με το έτερο VFM.


 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
991
Ηράκλειο
Νεότερα από το μέτωπο: Μέχρι στιγμής το επικρατέστερο σετ είναι αυτό του Denon1400 μαζί με το σετ της Polk.

Προέκυψαν και 2 αντιπροτάσεις για κομμάτια του σετ:
1) PSW225i αντί για PSW125: Είναι το ασύρματο woofer της Polk. Απλά το ασύρματο του πράγματος με προβληματίζει συν το ότι πρέπει να ναι μικρότερο.
2) TL-2C αντί για T30 για κεντρικό.

Τι λέτε οι ειδικοί μας εδώ; Έχει νόημα ή να αφήσω το σετ όπως έρχεται από τη μαμά του;
Αααα και κάτι άσχετο-σχετικό: Θα χρειαστώ και νέα καλώδια ή να χρησιμοποιήσω τα καλώδια που είχε το Samsung; Το woofer έχει στη συσκευασία του καλώδιο ή πρέπει να αγοράσω ξεχωριστά;

Χαιρετισμούς
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,333
Αθήνα
Κεντρικό από την ίδια σειρά αυστηρά.

Το άλλο το subwoofer που λες δεν το γνωρίζω. Μάλλον έχει καταργηθεί. Άσε που άλλο οκτάιντσο sub (που κάνει περισσότερο για να συνοδεύσει ηχειάκια δορυφόρους) και άλλο 10ιντσο ή 12ιντσο.