Βοήθεια για αγορά ενισχυτή

moutsa

New member
19 December 2008
47
Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας. Έπεσε στην κατοχή μου το home cinema Sony BDV-N7200W. Από αυτό θέλω να κρατήσω για την ώρα τα ηχεία που έχει και να πάρω μόνο ενισχυτή. Για ενισχυτή βρήκα αυτόν Denon AVR-X1400H. Θα μπορώ σε αυτόν τον ενίσχυτη να χρησιμοποιήσω τα ηχεία της Sony; Ποια η γνώμη σας;
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
υπαρχουν 1 ή 2 προσφατα ίδια θέματα πιο πίσω γιατί δεν ρίχνεις μια ματια; μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις εκτός απο το subwoofer το οποίο προφανώς είναι παθητικό και θα χρειαστεί να παρεις ενα με ενσωματωμένο ενισχυτή.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω υπάρχουν 2 θέματα παρόμοια με το δικό σου, (επιδημία έπεσε ρε παιδιά) οπότε θα πάρεις τις ίδιες απαντήσεις, ο ενισχυτής είναι σούπερ για να χτίσεις πάνω του μελλοντικά, τα ηχεία θα τον αδικήσουν λίγο οπότε βάλε στην άκρη του μυαλού σου πως θα χρειαστείς μελλοντικά καλύτερο σετ. Επίσης απ τα τεχνικά χαρακτηριστικά είδα ότι τα πίσω ηχεία είναι ασύρματα, έχουν υποδοχή για καλώδιο; Το υπογούφερ ούτε αυτό κατάλαβα αν είναι ενεργό ή παθητικό οπότε σ αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς κι υπογούφερ. Ποιος ο χώρος ακρόασης σε τ.μ. που θες να καλύψεις και για τι μπάτζετ μιλάμε;
 

moutsa

New member
19 December 2008
47
Ο χόρος που θέλω να καλύψω είναι 17τ.μ. Τα πίσω ηχεία έχουν κανονικά υποδοχή για καλώδιο. Δυστυχώς το υπογουφερ είναι παθητικό όποτε πάω για αγορά καινουργιου. Έχω κλείσει προς αυτό MAGNAT SUB-302A.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μια χαρά είναι το υπογούφερ, ο χώρος είναι μικρός οπότε κανένα πρόβλημα, αργότερα και καλύτερα ηχεία και θα είσαι σούπερ, οπότε προχώρα.
 

moutsa

New member
19 December 2008
47
Θέλω να ρωτήσω στον denon avr x1400H τα πίσω ηχεία πως μπορώ να συνδέσω; πρέπει να πάρω καλώδιο ή υπάρχει τρόπος να γίνει ασύρματα η σύνδεση;