Χτίσιμο Home Cinema σε Denon AVRX1400H

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

louros7

New member
23 December 2017
14
Καλησπερα Παιδια
Επειδη ειμαι τελειως ασχετος θελω τη βοηθεια σας για χτισιμο home cinema.Λογω περιορισμενου μπατζετ θελω να παρω για αρχη ενα αξιοπιστο ενισχυτη και 2 ηχεια, Σκεφτομαι αυτον εδω https://www.amazon.de/dp/B07178VYSF/_encoding=UTF8?coliid=IC4J4OSZH7BV&colid=38UXU0QEKHUP5&psc=0 ή αυτον https://www.amazon.de/dp/B01GQ85GW6/_encoding=UTF8?coliid=IW1XCQK1NFDPY&colid=38UXU0QEKHUP5&psc=0
Επειδη ειμαι ασχετος οπως ειπα, αξιζουν αυτοι οι ενισχυτες ή μπορειτε να μου προτεινετε καποιον αντιστοιχο. ( και πειτε μου αν απο amazon παραγγελια αξιζει να την κανω ή οχι)
Γιεα ηχεια θελω προτασεις, σκεφτομαι αυτα https://www.skroutz.gr/s/4148170/Magnat-Monitor-Supreme-102.html?from=account_favorites και κεντρικο αυτο https://www.skroutz.gr/s/3919375/Magnat-Monitor-Supreme-Center-252.html?from=account_favorites. Θελω πανω κατω σε αυτα τα λεφτα
Μενω σε γκαρσονιερα 20-25τμ και η αποσταση απο τη τηλεοραση ειναι περιπου 2,5 μετρα. Η τηλεοραση μου ειναι αυτη https://www.skroutz.gr/s/8995989/Samsung-UE50KU6000.html
Μελλοντικα θα ηθελα να προσθεσω και πισω ηχεια για surround απλα επειδη ο χωρος ειναι μικρος, ο καναπες ειναι κολλημενος στο τοιχο, οποτε δεν υπαρχει χωρος να μπουνε απο πισω.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προχωράς με τις επιλογές, για ενισχυτή την πρώτη επιλογή, αφού είσαι σε γκαρσονιέρα και μιλάμε για τόσο μικρό χώρο θα σε καλύψουν όλα μια χαρά. Θα σου πρότεινα τα ηχεία να τα πάρεις δύο ζευγάρια και τα πίσω μην τα βάλεις αν μπορείς ακριβώς πίσω αλλά διαγώνια αριστερά πίσω και δεξιά πίσω, επίσης θα χρειαστείς υπογούφερ, πας στης ίδιας εταιρίας το MAGNAT MONITOR-SUPREME-SUB-302A BLACK και θα είσαι οκ.
 

louros7

New member
23 December 2017
14
Οταν λες δυο ζευγαρια τι εννοεις? (σορρυ απλα ειμαι ασχετος και γι αυτο ρωταω)
Επειδη εχω περιορισμενο μπατζετ θα παρω τωρα ενισχυτη κ τα ηχεια μπροστα. Γουφερ θα παρω μελλοντικα
Ενισχυτες απο ελλαδα με αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι ακριβοτεροι? Σε Yamaha ας πουμε
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν λέω δύο ζευγάρια εννοώ αυτά που έχεις βάλει εσύ, τα magnat, αντί για ένα ζευγάρι πάρε δύο αν σε βγάζει το μπάτζετ και το δεύτερο ζευγάρι βάλτα για surround για να έχεις ολοκληρωμένο σύστημα 5.1 μαζί με το υπογούφερ. Για ενισχυτή σου είπα αυτή τη στιγμή ο Denon 1400 είναι vfm.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλύτερα απ τα magnat δε νομίζω, βασικά όπως όλα σ αυτή την ζωή πλην λίγων εξαιρέσεων ό,τι πληρώνεις παίρνεις. αν τώρα δεν σε παίρνει το μπάτζετ σου για δύο ζευγάρια magnat, κεντρικό και υπογούφερ η πρόταση της Yamaha με το NS- P40 είναι μία καλή λύση για σένα.
 

louros7

New member
23 December 2017
14
Σε ευχαριστω πολυ φιλε γ τις απαντησεις. Κατι αλλο, οταν με το καλο παρω το συστημα, τον ενισχυτη ειναι καλυτερα να τον συνδεσω στην τηλεοραση με optical ή με hdmi arc?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σε ευχαριστω πολυ φιλε γ τις απαντησεις. Κατι αλλο, οταν με το καλο παρω το συστημα, τον ενισχυτη ειναι καλυτερα να τον συνδεσω στην τηλεοραση με optical ή με hdmi arc?

Το δεύτερο.
 

n4speed

New member
16 June 2014
49
Ρίξε μια μάτια στο MediaMarkt για τους Denon. Εγώ πήρα τον δικό μου 2400 από αμαζον και βγήκε 490 (Skroutz 570) και τον βρήκα μετά MediaMarkt 499 και ξενέρωσα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν τα ξερω για να σου απαντησω αλλα η συγκεκριμενη εταιρια δεν φημιζεται τοσο για τα ηχεια της.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Καινούργιο ή μεταχειρισμενο; Γενικά για ευαισθητα ηχεία βάσης με ενεργό sub σε κανένα χώρο 20 τ.μ. καλουλης ειναι. Αλλα δεν υποστηριζει 4κ, hdr και το συρφετο. Και θα το βρεις μπροστα σου μελλον αυτο.
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Όταν λες ότι τον βρήκες τον 673 εννοείς ότι επιβεβαίωσες με το κατάστημα ότι τον έχουν; Γιατί γράφει παράδοση σε 4 έως 10 μέρες. Φαντάζομαι θα τους έχει μείνει κανά 4-5άρι χρόνια στην αποθήκη, γιατί σε άλλη περίπτωση θα χρειαζόταν μηχανή του χρόνου.

Μην ξεχνάς να τσεκάρεις τη διαθεσιμότητα εκείνου που βλέπεις, γιατί από ξεχασμένα στο σκρουτζ, άλλο τίποτε.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Α καλά σου λέει ο Pleo, την πάτησα με ηχείο που έψαχνα έτσι και χάρηκα και τελικά τηλεφωνικά μου είπε ότι απλά δεν έχουν ενημερώσει τη σελίδα, άντε βγάλε άκρη οπότε διασταύρωσέ το.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αυτό εσύ θα το αποφασίσεις. Εγώ αν έχτιζα κάτι σε μοντέρνο με 4Κ HDR, Dolby Vision, Atmos, DTS:X κλπ, δεν θα κοιτούσα τον 673. Είναι πάντως το αντίστοιχο του σημερινού RX-V683. Συνεπώς έχει να κάνει με τις ανάγκες σου πρωτίστως.