Αγορά νέας τηλεόρασης LG OLED55B7V vs Sony KD65XE8596

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

babis1983

Established Member
25 August 2010
139
Διαφορετικές τεχνολογίες αλλά θα ήθελα τα φώτα σας ποια από τις δύο αξίζει για αγορά?
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Η πρώτη έχει σαφώς καλύτερη ποιότητα εικόνας και η Sony προσφέρει μεγαλύτερη εικόνα κατά 40% περίπου.

Αυτό που ρωτάς είναι το μόνιμο δίλημμα σε κάθε τέτοια αγορά (ποιότητα ή μέγεθος) και την απάντηση πρέπει να την δώσεις μόνος σου -bye-
 

babis1983

Established Member
25 August 2010
139
Αυτήν την στιγμή έχω μια 47αρα lg ευχαριστημένος πολύ... Θα καταλάβω την διαφορά με την 55αρα?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
φυσικα θα καταλαβεις την διαφορα, μιας και ειναι υπαρκτη. Με τις 65" ομως η διαφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη και θα κανει μπαμ στο ματι σου.
Αν η ζυγαρια γερνει πανω απο 50% στο μεγεθος εικονας (ταινιες) θα σου προτεινα να πας στην 65 "

Αν εισαι αναποφασιστος, θα σου προτεινα να πας σε ενα καταστημα αλυσιδα που να τις εχει και τις 2 και να παρακολουθησεις για μερικα λεπτα και τις δυο. Να δεις πρωτα την 65 και υστερα την 55 ωστε ο εγκεφαλος να συνειδητοποιησει πιο γρηγορα την διαφορα μεγεθους.
Στα της εικονας τους, να μην δωσεις εμφαση στο μαυρο και οι δυο με μαυρο θα σου φανουν στα φωτα του καταστηματος.
Να δωσεις βαση στο αν στα ματια σου η oled παρουσιαζει (και πόσο) πιο αναγλυφα τα αντικειμενα και καλυτερη αισθηση βαθους (μεγαλυτερο κοντραστ)
Τοτε, αποφασισε τι θες να θυσιασεις, ιντσες ή καλυτερο κοντραστ/μαυρο. Καλυτερα να κρινεις με τα δικα σου υποκειμενικα κριτηρια.
 

babis1983

Established Member
25 August 2010
139
Στην oled βλέπω εντυπωσιασμενος την εικόνα της στην 65αρα το μέγεθος κατά βάση θα βλέπω ταινίες και αυτές βράδυ. Στην υπάρχουσα 47αρα με εκνευρίζει το local dimming που κάνει στα σκοτεινά σημεία της ταινίας. Βέβαια στο μαγαζί που κοιτάζω και τις δύο λόγο του χώρου δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος..😂 😂 μπλεξαμε
 

babis1983

Established Member
25 August 2010
139
Από την άλλη επειδή είμαι ευχαριστημένος και με την 47αρα σαν μέγεθος θεωρώ ότι λόγος αλλαγής είναι η καινούργια τεχνολογία δηλαδή oled η προηγούμενη τηλεόραση είναι lg 47lw650s
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εχει σημασια η αποσταση που εισαι.. και επισης αν βλεπεις πολλες ταινιες με μαυρες μπαρες πανω κατω...
αν εισαι πχ στα 4 μετρα και βλέπεις μια ταινια με μαυρες μπάρες πανω κάτω ε η 55 ρα ειναι πολυ μικρη...
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αν η αποσταση θεασης δεν ειναι πολυ μεγαλη και δεν εχεις προθεση να βαζεις το ιδιο τηλεοπτικο καναλι για πολλες ωρες με στατικο logo και σου αρεσει να βλεπεις ταινιες στο σκοταδι, γερνεις προς την oled.
Μακαρι να ηταν πιο προσιτες οι oled 65 να μην ειχες διλημμα.
Επισης μην ξεχνας πως βρισκομαστε στην εποχη οπου οι 55" θεωρουνται το μινιμουμ για εικονα αξιωσεων απο πλευρας μεγεθους και τα πραγματα αλλαζουν, μιας και η ταση θελει την θεση τους να παρουν οι 65" και να ακολουθουν οι 77" για premium στην επομενη επομενη διετια, που μεχρι τωρα ειναι απλησιαστες σε τιμη.
 

babis1983

Established Member
25 August 2010
139
Η απόσταση είναι περίπου στα 2,5 μέτρα όσο για τις στατικές εικόνες την γυναίκα μου φοβάμαι ποιο πολύ μάλλον πρέπει να χωρίσω
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Αγορά νέας τηλεόρασης LG OLED55B7V vs Sony KD65XE8596

Η απόσταση είναι περίπου στα 2,5 μέτρα όσο για τις στατικές εικόνες την γυναίκα μου φοβάμαι ποιο πολύ μάλλον πρέπει να χωρίσω

Αν διαβασει το παραπανω bold, δεν θα δυσκολευτεις καθολου. :laugh:
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αυτήν την στιγμή έχω μια 47αρα lg ευχαριστημένος πολύ... Θα καταλάβω την διαφορά με την 55αρα?

Στην oled βλέπω εντυπωσιασμενος την εικόνα της στην 65αρα το μέγεθος κατά βάση θα βλέπω ταινίες και αυτές βράδυ. Στην υπάρχουσα 47αρα με εκνευρίζει το local dimming που κάνει στα σκοτεινά σημεία της ταινίας. Βέβαια στο μαγαζί που κοιτάζω και τις δύο λόγο του χώρου δεν μπορώ να καταλάβω το μέγεθος..ο˜‚ ο˜‚ μπλεξαμε

Και μόνο που θα πας στο VA panel της Sony, θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά σε σχέση με το IPS της LG. Φυσικά και η εικόνα της OLED είναι πολύ ανώτερη, αλλά όπως είπε και ο Werewolf, η μελλοντική σου/μας τηλεόραση θα είναι πιθανότατα μια 77" OLED.

Μέχρι τότε, νομίζω ότι ο συνδυασμός 91% μεγαλύτερη εικόνα - καλό κοντραστ & μαύρο, θα σου κάνει πιο μεγάλη εντύπωση στις ταινίες απο 40% μεγαλύτερη εικόνα και τέλειο κόντραστ & μαύρο.
 
Last edited:

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Ήμουν στο ίδιο ακριβώς δίλημμα και μόλις τις είδα από κοντά επέλεξα τη Sony xe8596. Η 55αρα Oled όσο τέλεια εικόνα και να έχει είναι μικρή συγκριτικά με τις 65' της Sony. Η απόσταση θέασης μου είναι 2.5m περίπου. Γεμιζει το χώρο ιδίως σε ταινίες.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Και γω είμαι στο ίδιο δίλημμα με τον φίλο που άνοιξε το thread. Έχω μια lg640s 47άρα και βλέπω από τα 1,8-2 μέτρα περίπου. Αλλά θα κάτσω στα αβγά μου για να πάω σε 65άρα σε μοντέλο 2018 μπας και πέσουν οι τιμές επιτέλους....
 

babis1983

Established Member
25 August 2010
139
Η oled δεν νομίζω να πέσουν είναι σταθερές ακόμα και τα μοντέλα του 2016
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Ολοι σε αυτό το δίλημμα είμαστε τελευταία, όπως και εγώ επίσης, γιατί από πλάσμα που έχω τώρα μου φαίνεται καλύτερη επιλογή η oled.
Το μέγεθος είναι που με έχει βάλει σε σκέψεις και το ψάχνω ακόμη.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Εγώ θα το θέσω ως έξεις;
Κάτω των 65 ιντζών πας μονο εάν
1. Έχεις θέμα χώρου*
2. Το budget σου είναι μέχρι 1000 ευρώ.

*όταν λέω θέμα χώρου δεν εννοώ την απόσταση. Εννοώ να μην χωράει σε έπιπλο κλπ. Εγώ θα πάρω 65 και κάθομαι στα 1.80 μετρα.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Εγώ θα το θέσω ως έξεις;
Κάτω των 65 ιντζών πας μονο εάν
1. Έχεις θέμα χώρου*
2. Το budget σου είναι μέχρι 1000 ευρώ.

*όταν λέω θέμα χώρου δεν εννοώ την απόσταση. Εννοώ να μην χωράει σε έπιπλο κλπ. Εγώ θα πάρω 65 και κάθομαι στα 1.80 μετρα.

Πολύ καλη η περιγραφή σου. Αν και θεωρώ ότι στα 2.5m είναι η πιο λογική απόσταση.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Αγορά νέας τηλεόρασης LG OLED55B7V vs Sony KD65XE8596

Ήμουν στο ίδιο ακριβώς δίλημμα και μόλις τις είδα από κοντά επέλεξα τη Sony xe8596. Η 55αρα Oled όσο τέλεια εικόνα και να έχει είναι μικρή συγκριτικά με τις 65' της Sony. Η απόσταση θέασης μου είναι 2.5m περίπου. Γεμιζει το χώρο ιδίως σε ταινίες.

Το ίδιο και εγω και πήρα στην 65αρα XE8596. Αν και έρχομαι απο plasma, ομολογώ οτι με εντυπωσίασε το va της sony. Πολύ καλα μαυρα, uniformity και σχεδόν καθόλου clouding. Φυσικά ολα αυτά δεν ισχύουν για πάνω απο 30-35 μοίρες γωνία, αλλα ποιος θα δει ταινία η θα παίξει παιχνίδι απο το πλάγια? Τα IPS panel καλα ειναι, αλλα ας μείνουν στα pc monitors. Εκει εχει μεγαλύτερη σημασία η γωνία θέασης.

Επισης, κατι αλλο. Η 65αρα ΔΕΝ ειναι μεγάλη! Το μάτι συνηθίζει απίστευτα γρήγορα το μέγεθος και ειδικά στην εικόνα, the bigger the better.
 

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Re: Απάντηση: Re: Αγορά νέας τηλεόρασης LG OLED55B7V vs Sony KD65XE8596

65αρα ασυζητητι. Και το οτι δεν θα πας σε oled δεν σημαινει σε καμια περιπτωση πως συμβιβαζεσε με μια (κακη) τηλεοραση. Η sony ειναι αποδεδειγμενα μια πολυ καλη τηλεοραση και ειναι δεδομενο πως θα την ευχαριστηθεις για αρκετα χρονια και θεωρω πως και λογο διαστασης θα αργησει να σε ξαναπιασει φαγουρα. :hmmmm2:
 

mikele007

New member
29 April 2010
98
Παιδιά με τη 65αρα από τι απόσταση βλέπετε? Εγώ είμαι στα 3.5,μετρα κ σκέφτομαι μόνο ότι τα συμβατικά κανάλια ότι θα έχουν πολλά pixel... Ακομα και σε οτε τβ κ νοβα.... Κ σκέφτομαι να πάω σε 55αρα....ποια η γνώμη σας?