Ενδιαφέρομαι να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 υ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Γεια σας και καλη χροννια να εχουμε././ ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη μου αλλα και για το σαλονι. για παρτυ οταν θα εχω καλεσμενους,,,,,για γορτες και ,, για να παιζω παιχνιδια,ταινιες και μουσικη πιο θα μπορουσατε να μου προτεινετε??
μπορω να διαθεσω μεχρι και 5000 ευρω.. απλα να εχει και παρα πολυ καλο ενυσχυτη,. ,παρα πολυ , καλο subwoofer και ολα τα σχετικα..(να εχει παρα πολυ δυνατα ηχεια και παρα πολυ δυνατο subwoofer.. και παρα πολυ καλο ενυσχυτη
απλα αν γινετε τα κομματια να εινε ξεχωριστα..
subwoofer να εινε ξεχωριστο
ενισχυτης να εινε ξεχωριστος
και τα ηχεια να εινε ξεχωριστα ολα θελω να εινε σε μαυρο χρωμα.. .. τι μπορειτε να μου προτεινετε στα λεφτα αυτα.
.

 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολο

Μην πικραθεις αλλα το budget σου ειναι παρα πολυ μικρο για ολα αυτα που ζητας σε ξεχωριστα τεμαχια.
Εκτος κι αν στραφεις σε οτι πιο φθηνο (επιπεδου no name) υπαρχει, αλλα και παλι 400 δεν νομιζω οτι θα φτασουν.
Ισως αν κοιτουσες και για μεταχειρισμενα.
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

4000 με 5000 ευρω μπορω να διαθεσω.. ειπα διαβασε πιο πανω σε παρακαλω δεν ειπα 400 ευρω..

το ανωτερο χρηματικο ποσο εινε 5000 το πολυ..
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολο

Συγνωμη αδελφε, διαβαζα απο κινητο και ειδα 400.

Σε αυτη την κατηγορια τιμης εχεις πολλες επιλογες.
Τωρα, θα βοηθουσε πρωτα απ'ολα να αναφερεις ποσα τετραγωνικα ειναι ο χωρος (για την επιλογη ηχειων) και αν τα ακουσματα σου σε δικαναλη ακροαση μουσικης, περιεχουν καποια συγκεκριμενη κατηγορια ή ακους γενικα απ'ολα.

Απο την προτιμηση σου να παιζουν δυνατα (στυλ παρτυ) να υποθεσω οτι δινεις εμφαση σε σταθμες και μπασα, οποτε ακουγονται και τα αναλογα μπιτατα ειδη μουσικης.

Απο ενισχυτες μιας και μιλαμε και για ακροαση μουσικης θα προτεινα denon,marantz, απο subwoofer καποιο της σειρας SVS, (ποιο, θα εξαρτηθει απο τα τ.μ.) οπως και τα ηχεια. Γενικα, αν εισαι απο 30 .μ. και πανω, μαλλον μιλαμε για δαπεδου.
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

ενας φιλος μου προτεινε αυτο το συστημα αλλα δεν γνωριζω αν εινε καλο αν και αυτο που μου προτεινε εινε στα 3000 ευρω., κομματι κομματι// απλα θελώ να μου πειτε την γνωμη σας γι αυτο..


Ενισχυτής: MARANTZ ΡΑΔΙΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ NR1606 BLACK
Ηχεία L-R: FOCAL CHORUS 726 3-WAY BASS-REFLEX
Κεντρικό: FOCAL CHORUS CC700 2-WAY BASS-REFLEX
Περιφερειακά L-R: FOCAL CHORUS 706 2-WAY BASS-REFLEX
Subwoofer: FOCAL SUB 300P ACTIVE BASS REFLEX
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

ειμε απο 30 τμ και πανω οπως ειπα ενα συστημα μεχρι 5000 ευρω..
το θελω αυτο το συστημα για παρτι.. επισης τα θελω για να παιζω παιχνιδια ,, ταινιες και μουσικη..
μπορεις να δωσεις λινκς για ολα τα κομματια..??
στα 5000 ευρω τι επιλογες εχω??
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

μπορεις να μου προτεινεις συνθεσεις στις 5000 ευρω?? κομματι κομματι??
αυτα που μου προτεινε ο φιλος μου πως τα βλεπεις??
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

επισης ακουω τα παντα ολα τα ειδη μουσικης..απο ελληνικα μεχρι trance hoyse ολα τα ειδη της ηλεκτρονικης μουσικη\ς./.
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

επισης το δωματιο μου εινε 30 τμ, αλλα το σαλονι εινε γυρο στα 70 τετραγωνικα μετρα οποτε το θελω αυτο το συστημα και για τον υπολογιστη μου αλλα και για το σαλονι..
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

το δοματιο μου εινε 30 τμ αλλα και το σαλονι μου εινε στα 70 τμ οποτε το θελω αυτο το συστημα και για το δοματιο μου αλλα και για το σαλονι..

οποτε θελω ενα παρα πολυ καλο ΡΑΔΙΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ,Ηχεία L-R Κεντρικό ,, Περιφερειακά L-R ,,, Subwoofer στα 5000 ευρω
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολο

θεωρω πως οσον αφορα τα ηχεια, ο καθε ενδιαφερομενος θα πρεπει να τα ακουει πριν την αγορα, για να επιλεξει αυτος αυτα που ταιριαζουν ακουστικα στο δικο του γουστο και ποσο κανουν κλικ στο δικο του αυτι. Οποτε επανω σε αυτο δεν εχω να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο.
Αν οι υψηλες σταθμες ειναι το ζητουμενο θα πρεπει να επιλεξεις καποιο ηχειο με υψηλη ευαισθησια σε db (απο 90db και πανω)
Για παραδειγμα τα Klipsch εχουν σταθμες, φτιαχνουν ενα πολυ καλο home cinema, αλλα οι υψηλες τους ειναι λαμπρες και μπορει να μην αρεσουν σε ολους για καποια ειδη μουσικης, οποτε απαιτειται ακροαση πριν την αγορα.

Τελος οσον αφορα τον ενισχυτη αυτος που επελεξε ο φιλος σου ειναι στα 50 watt (στα 8 ωμ) οπου ειναι αρκετα μικρος για αυτο που θες να φτιαξεις. Προτιμησε καποιον τουλαχιστον με 100 watt.
Aν δε επιλεχθουν ηχεια οπως τα παραπανω που ανεφερα και εχουν 98db ευαισθησια, τοτε μπορει να τα οδηγησει και ενας ενισχυτης σαν αυτον που ανεφερες.

Σε αυτα τα χρηματα που διαθετεις επιλογες για ηχεια υπαρχουν πολλες, οποτε περιμενε να σου προτεινει και καποιος αλλος ηχεια για τη δουλεια που τα θες. (σταθμες, παρτυ, γιορτες κλπ)
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

Πώς το σκεφτεσαι; οι χώροι είναι ξεχωριστοι; το σύστημα θα είναι μόνιμα στο δωμάτιο και θα το μεταφέρεις και στο σαλόνι για τα παρτυ;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Re: ενδιαφερομε να αγορασω ενα συστημα Ηχεία Multimedia 5.1 για τον υπολογιστη

Θα εκμεταλλευτςι το zone B.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εξ αντικειμένου παντως σύστημα που να παιζει καλά σε 30τ.μ. Και να μεταφέρεται να καλύψει παρτυ σε 70τ.μ. Δεν υπάρχει. Μήπως για τα παρτυ να δει ένα ζευγάρι τέτοια με ένα μεικτή των 200 ευρω και πισι;
Να δ8νει το γκάζι του με περισσότερη ασφαλεια. Καλύτερα θα περασουνε στο πάρτυ.
Και με τα υπόλοιπα φτιάχνει πολύ καλο 5.1. Αν μάλιστα ο χώρος δεν έχει περιορισμούς αισθητικής με το ποσό αυτό φτιάχνει και 7.4.1 με atmos.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Η να μπει ενα σετ απο klips στο σαλονι οπου λογω ευαισθησιας θα κανουν δουλεια σε ταινιες και μουσικη και να προστεθει ενα ζευγαρι ακομη στο δευτερο δωματιο και να συνδεθει σε zone b του ενισχυτη.
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
σας ειπα θελω ολα να εινε κομματι κομματι

μεχρι 5000 ευρω μπορο να δωσω//.

να μου δωσετε λινκς για ολα/?
 

deathdealer

Banned
13 January 2018
78
το συστημα θα μεταφερετε και στο σαλονι και στο δωματιο... κυριως θα εινε στο δωματιο αλλα οταν θα εχω επισκεψεις θα το μεταΦΕΡΩ στο σαλονι