Συνδεση Sounbar Boήθεια!!

nskoul

New member
13 January 2018
4
Kαλησπέρα και απο εμένα..
Μπορεί να έχει αναφερθεί και στο παρελθόν αλλά θέλω τη βοήθεια σας σχετικά με την συνδεσμολογία ενός sounbar.
Παρήγγειλα το εξής https://www.vizio.com/sb3821c6.html με πολλές θύρες εκτός hdmi.
H τηλεόραση μου είναι η https://www.skroutz.gr/s/7808628/Thomson-55FA3205.html
'Exω και Cosmote tv με τον αποδικοποιτή Kaon καθώς και ένα PS4.
Πώς μπορούν να παίζουν όλα αυτά απο την μπάρα και οχι απο την τηλεόραση.
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Θα συνδεσεις τον αποκωδικοποιητη και το ps4 στην τηλεοραση με hdmi (αν διαθετει και ο Καοn) ωστε η τηλεοραση να παιρνει εικονα και ηχο απο αυτα.

Υστερα θα βρεις στην συσκευασια της ηχομπαρας μεταξυ αλλων και ενα καλωδιο coaxial (rca) ψηφιακο.
Θα το συνδεσεις στην ηχομπαρα και στην εξοδο coaxial που εχει και η tv σου.
Θα μπεις στο μενου της τηλεορασης που αφορα τον ηχο και θα ψαξεις να βρεις που ειναι η ρυθμιση εξοδου ηχου ψηφιακα με coaxial (ή οπως αλλιως το αναφερει) Θα την ενεργοποιησεις αν ειναι απενεργοποιημενη.
Τοτε, ο ηχος που θα εχει παρει η τηλεοραση απο τα player θα πηγαινει στην ηχομπαρα. Αν παιζουν και τα ηχεια της τηλεορασης ταυτοχρονα, δοκιμασε να πατησεις το mute ηχου της τηλεορασης οταν δεν θα θελεις να ακους απο τα ηχεια της.
Τελος, το ασυρματο subwoofer της ηχομπαρας, μαλλον θα παιρνει ηχο απο την ηχομπαρα με bluetooth.
 

nskoul

New member
13 January 2018
4
Re: Απάντηση: Συνδεση Sounbar Boήθεια!!

Καλημέρα.
Με HDMI ειναι συνδεδεμένο ο ΚΑΟΝ με την τηλεόραση ήδη..Άρα αμα συνδέσω την τηλεόραση με Coaxial την ηχόμπαρα θα έχω απο εκέι ήχο?Δηλάδή δεν χρειάζεται να συνδέσω την κάθε συσκευή με την ηχόμπαρα..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Re: Απάντηση: Συνδεση Sounbar Boήθεια!!

Τελος, το ασυρματο subwoofer της ηχομπαρας, μαλλον θα παιρνει ηχο απο την ηχομπαρα με bluetooth.

Συνήθως είναι proprietary σύνδεση μεταξύ ηχομπάρας και sub που τη συνοδεύει. Όσες έχω δει με ασύρματο sub έτσι είναι. Βοηθάει ότι με το που μπαίνουν στην πρίζα αναγνωρίζονται κατ' ευθείαν μεταξύ τους ή το πολύ πολύ να χρειαστεί την πρώτη μόνο φορά να πατήσεις τα πλήκτρα σύνδεσης και στα δυο. Μετά τα ξεχνάς.
 

nskoul

New member
13 January 2018
4
Re: Απάντηση: Συνδεση Sounbar Boήθεια!!

Eτσι είναι..ασύρματα συνδέεται..απλά η συνδεσμολόγία στη τηλεόραση για να έχω ήχο απο την ηχόμπαρα με αγχώνει..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
θα κοιταξεις στην Tv που ειναι η ψηφιακη εξοδος coaxial και θα κουμπωσεις το καλωδιο που βρισκεται μεσα στη συσκευασια ηχομπαρας και μοιαζει οπως το παρακατω.
10140546.jpg

Θα το κουμπωσεις και στην αντιστοιχη εισοδο της ηχομπαρας και απο αποψη συνδεσμολογιας τελειωσες, αυτο ηταν.

Στο δευτερο σκελος, θα ψαξεις να ενεργοποιησεις την ψηφιακη εξοδο στην Tv, μιας και δεν γνωριζω αν εξ ορισμου την εχουν off ή on.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Eδω βλεπεις που πρεπει να συνδεθει το coaxial στην ηχομπαρα. Ειναι η τρυπα η πρωτη επανω αριστερα.

Το που ακριβως βρισκεται η εξοδος coaxial στην thomson δεν γνωριζω, δεν εχουν manual με φωτογραφιες.
Ψαξε καποια τρυπα που να γραφει S/PDIF ή coaxial.
 

nskoul

New member
13 January 2018
4
Re: Απάντηση: Συνδεση Sounbar Boήθεια!!

και αυτό ηταν δηλαδή...ευχαριστώ πολύ!!