Αγορά τηλεόρασης με VA panel

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Στο link λέει πως είναι ips το 55άρι panel ενώ όπου έχω κοιτάξει λέει πως είναι VA.

Ξέρει κάποιος τι panel είναι τελικά;

Σχετικά με το link ,που το αναφέρει αυτό;

Η 55ΧΕ70 έχει VA panel.

pix.jpg

source photo:[lesnumeriques.com]
 

jlout

New member
3 July 2010
17
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπέρα,

Έκανα λάθος σχετικά με το link. Μάλλον το μπέρδεψα με άλλο. Πάντως και στο trusted reviews μίλαει για γκρι που θα μειωθεί αν χαμηλώσουμε τη φωτεινότητα.

Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες/συμβουλές σχετικά με ένα δίλημμα που έχω.

Είχα στο μυαλό μου την ue55mu6402. Έβγαλα κουτσά στραβά μια photo με τα pixels.

ue55mu6402.jpg
Από τη φωτογραφία μάλλον για PLS φαίνεται...σωστά;

Οπότε μετά σκέφτηκα για την ue55mu6102 που και πάλι υπάρχει το ρίσκο για PLS.

Μετά κατέληξα στην ue50mu6102 με τη σιγουριά του VA και την "υποβάθμιση" σε 50 ίντσες.

Και τελικά έπεσε το μάτι μου στην KD-55XE7096 που απ'ότι φαίνεται είναι VA το Panel της.

Η ερώτηση μου είναι η εξής:

Η ue556402 που λογικά έχει PLS Panel σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού που την είδα δεν είναι και τόσο άθλια.
Δηλαδή αν είναι όντως PLS και δεν είναι άθλια τι να περιμένω όταν μεταβώ στην ue50mu6102 ή στην kd-55xe7096 με VA Panel;

Σημαντικές διαφορές;

Και τέλος, μεταξύ ue50mu6102 και kd-55xe7096 ποια θα πρότεινες και γιατί.

Αυτά και συγνώμη αν κούρασα.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Σχετικά με το link,το γκρι το αναφέρει όταν είναι σε σήμα HDR γιατί ο οπίσθιος φωτισμός είναι στο max.


Στη φωτογραφία που πόσταρες σε VA μου φέρνει.Αν τραβούσες πιο κοντά σε σημείο που να είχε η εικόνα διαβάθμιση θα το καταλαβαίνα καλύτερα.

Οι τηλεοράσεις με VA panel έχουν πολύ καλύτερο μαύρο και διαβαθμίσεις στα σκοτεινά από τα IPS/PLS,και όσο θα χαμηλώνει ο φωτισμός του περιβάλοντος τόσο πιο μεγάλη θα φαίνεται η διαφορά.Τα IPS/PLS κάτα την προσωπική άποψη είναι μόνο για φωτεινούς χώρους και αν σε ενδιαφέρει η λίγο καλύτερη γωνία θέασης,για σήμα HDR ούτε λόγος.


Για την τελευταία ερώτηση χρειάζεται να πεις απόσταση θέασης,χρήση(ταινίες,παιχνίδια,digea),συνδεσιμότητα κλπ ,γιατί έχουν διαφορές.

Καλύτερα βέβαια να μεταφερθεί το ποστ στο νήμα αγορά τηλεόρασης,γιατί είμαστε off topic.
 
Last edited:

jlout

New member
3 July 2010
17
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Μήπως αυτή είναι καλύτερη;

ue55mu6402_2.jpg

Και σχετικά με την χρήση της τηλεόρασης, κυρίως ταινίες και σειρές.
Λίγο αγώνες και ελάχιστο console gaming.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

VA μου φαίνεται,

Απόσταση θέασης ;
 

jlout

New member
3 July 2010
17
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ξέχασα να σου πω πως στο Service Menu λέει 55L που αν ισχύει ένα thread που διάβασα είναι AU Optronics.

Βέβαι τι να το κάνεις αυτό όταν δεν ξέρεις αν η AUO παράγει και PLS και VA.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ξέχασα να σου πω πως στο Service Menu λέει 55L που αν ισχύει ένα thread που διάβασα είναι AU Optronics.

Βέβαι τι να το κάνεις αυτό όταν δεν ξέρεις αν η AUO παράγει και PLS και VA.

Για VA από AUO.

Για ταινίες,σειρές,gaming 55".
Για digea 50".
 

jlout

New member
3 July 2010
17
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για VA από AUO.

Για ταινίες,σειρές,gaming 55".
Για digea 50".

Δηλαδή να πω στο φίλο μου να τη κρατήσει;

Γιατί θέλει VA panel και αυτή δεν του γέμισε το μάτι.

Κι εγώ που θέλω να πάρω μια τηλεόραση να κινηθώ προς ue55mu6402 εφόσον όπως φαίνεται έχει VA panel;
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Re: Sony KD XE70ΧΧ Series : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Δηλαδή να πω στο φίλο μου να τη κρατήσει;

Γιατί θέλει VA panel και αυτή δεν του γέμισε το μάτι.

Κι εγώ που θέλω να πάρω μια τηλεόραση να κινηθώ προς ue55mu6402 εφόσον όπως φαίνεται έχει VA panel;

Για VA ναι.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Και στα δικά μου μάτια VA δείχνουν και στις 2 φωτό. Αν σου άρεσε πιο πολύ η εικόνα της MU6402 και θα την πάρεις απο το κατάστημα που έβγαλες τις φωτογραφίες, προφανώς! Ξαναρίξε πάντως μια ματιά όταν πας να αγοράσεις, you never know..
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Αυτό σου γράφω παραπάνω, είδες και την XE7096 και την MU6402, αφού και οι 2 φοράνε VA, πάρε όποια σου άρεσε πιο πολύ.
 

jlout

New member
3 July 2010
17
Να σου πω την αλήθεια την Sony δεν την είδα καλά. Την είχαν σε Χ μέρος και μάπα υλικό.

Γενικά είμαι Sony. Τις Samsung δεν τις πολυχωνεύω. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως αν είναι καλύτερη δεν θα προτιμήσω Samsung.

Γι'αυτό ρωτάω εσάς. Αν έχετε προσωπική άποψη για την Sony.
 

jlout

New member
3 July 2010
17
Καταφέρα κι τράβηξα μια σωστή φωτογραφία. (για ενημερωτικούς και μόνο λόγους το κατάφερα με τη χρήση μιας compact canon και ένα προσοφθάλμιο από το τηλεσκόπιο μου)

ue55mu6402_macro.jpg

Τώρα έχουμε καθαρή εικόνα σχετικά με τον τύπο του Panel ;
 

jlout

New member
3 July 2010
17
Παιδιά καλησπέρα,

Ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοήθεια και τις απόψεις σας.

Τελικά παράγγειλα την Sony KD-55XE9005 και έτσι έκλεισε το κεφάλαιο Samsung TV για μένα.

Ο λόγος που το έκανα ήταν το σίγουρο και ενδεχομένως ποιοτικότερο VA Panel, το 100άρι panel, το HDR και κυρίως η φωτεινότητα που απ'ότι διάβασα φτάνει σε πολύ υψηλά επίπεδα και τέλος το Full Array που χρησιμοποιεί η Sony στο συγκεκριμένο μοντέλο της για όσο το δυνατό καλύτερα μαύρα.

Σας ευχαριστώ και πάλι.