αρχάριος - Αγορά νέου προβολέα

tmGiorgio24

New member
12 May 2012
26
καλησπέρα .σκέφτομαι να πάρω προβολέα κυρίως για να βλέπω καμιά μπάλα ,f1 , ταινίες κ παιδικά για τα μικρά
έχω πάρει ένα πανί brauteck 120" (δεν ξέρω αμα έκανα καλά). η απόσταση θέασης θα είναι περίπου 3 μέτρα
κ η απόσταση που θα στηθεί ο projectoras περίπου στα 4 .οι απορίες μου ειναι οι εξης
1. είναι δύσκολο να στηθεί ο projectoras στο κέντρο του πανιού άμα είναι στα πλάγια απο δεξιά η αριστερά θα μπορεί να κεντράρει η οθόνη η καλύτερα να προτιμήσω τρίποδο;
2. τι προτείνετε για πρώτο progectora με buget 700-800 euro; ( για Benq w1110 είδα καλά σχόλια)
3.DLP vs 3lcd ποιοι είναι καλύτεροι με το buget που αναφέρα

4. Ansi Lumens βλέπω απο 2200 εως 3200 ποιο είναι προτιμότερο ,τι ρόλο παίζει αυτη η τιμή?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
120 ιντσες απο 3 μετρα θεαση ειναι θα ελεγα κοντα στο επανω οριο. Ενδεχεται ισως να κουρασει μερικες φορες απο αποψη περιφερειακης ορασης που θα σε αναγκαζει να κουνας το κεφαλι δεξια-αριστερα για να παρακολουθεις τα δρωμενα. Στον αντιποδα οι ιντσες ειναι πολυ χορταστικες και αυτη τη διασταση απο αυτη την αποσταση ειναι μια απο τις αγαπημενες αυτων που θελουν πολλες ιντσες. Μια αλλη τυπικη διασταση απο τα 3μ ειναι οι 106-110 ιντσες για να καταλαβεις.
Οποτε δεν ειναι και υπερβολη η οθονη, μαλλον περισσοτερο με τα γουστα εχει να κανει.


1)
Ο προβολεας πρεπει να στηθει ακριβως στο κεντρο της οθονης εαν δεν εχει οριζοντια μετατοπιση φακου(οριζοντιο lens shift) οπου σε αυτη την κατηγορια τιμης δεν εχουν. Αν τοποθετηθει πλαγιως και προσπαθησεις να διορθωσεις την τρεπεζοειδη εικονα που θα δημιουργηθει με το keystone (software λειτουργια του προβολεα απο το μενου του) θα προκαλεσεις μειωση ευκρινειας, πραγμα που δεν το θελουμε για ταινιες και γενικα για αξιολογες προβολες.

Τριποδο δεν θα χρησιμευσει, απο αποψη υψους. Βλεπεις, ο προβολεας οσον αφορα το υψος του θα πρεπει να τοποθετηθει χοντρικα καπου στα 20cm κατω απο το κατω μερος της οθονης ή σε βαση ταβανιου αναποδα 20 cm πανω απο το επανω μερος της οθονης. Με λιγα λογια οσον αφορα το υψος του, δεν τοποθετειται κεντρικα της οθονης, επειδη η δεσμη του ειναι λοξη. Οποτε αφου ο καναπες θα ειναι στα 3μ και ο προβολεας στα 4μ, αναγκαστικα θα πρεπει να παει ταβανι σε βαση. (δεν γινεται να παει σε τραπεζακι στα 4μ, αφου η δεσμη του θα βρισκει στην πλατη καναπε)

2)
Οντως οι dlp προβολεις εχουν καλυτερη εικονα στην κατηγορια τιμης 1000 ευρω και κατω. Αν δεν μπορουν να ξεπεραστουν προβληματα τοποθετησης οπως τα παραπανω, οι 3LCD συνηθως ειναι πιο ευελικτοι στο zoom και στις μοιρες που μπορουν να στρεψουν το φακο για πλαινη τοποθετηση (αρκει να εχουν οριζοντιο lens shift) Ομως να θυμασαι η μετατοπιση φακου γενικα δεν σου επιτρεπει τρομερα περιθωρια τοποθετησης. Δουλεια του ειναι να τοποθετεις στο περιπου χωρις να νοιαζεσαι για τελεια κεντραρισματα και οχι για να μπορεις να εχεις εναν προβολεα σε μια γωνια του δωματιου.

3)
Οπως προανεφερα παντα για το budget που κοιτας ο benq που ανεφερες ειναι μια πολυ καλη λυση vfm, Αρκει τα χαρακτηριστικα του (zoom/καθετο lens shift) να μπορουν να σε βοηθησουν να τον τοποθετησεις στο χωρο σου.

4)
Μην σε πολυ απασχολησουν τα lumens. Συνηθως χρειαζομαστε παρα πολλα, οταν μιλαμε για data προβολεις που καλουνται να παιξουν εικονα σε ημιφωτισμενες ή φωτισμενες αιθουσες για προβολη σχεδιων, παρουσιασεων κλπ. Σε συνθηκες απολυτου σκοτους οπως στο σπιτι, ενας προβολεας με παρα πολλα lumens θα εχει και ελαφρως χειροτερο μαυρο.
Οσο μεγαλωνουν οι ιντσες και ανοιγει η δεσμη, το παραπανω φως ειναι θεμιτο, ειδικα οταν με την χρονικη παροδο η λαμπα αδυνατιζει.
Ομως πλεον ολοι οι προβολεις απο τοτε που βγηκαν με 3d, εχουν πλεον αρκετα Lumens φωτεινοτητας και δεν θα αντιμετωπισεις κανενα προβλημα με αυτο. Στο παραδειγμα μας, ο w1110 θα καλυψει ανετα τις 120 ιντσες σου.


Απο οσο εχω καταλαβει μεχρι τωρα, το προβλημα που θα κληθεις να αντιμετωπισεις, ειναι μονο στην τοποθετηση, μιας και θα πρεπει ο οποιοσδηποτε προβολεας που θα αγορασεις, να τοποθετηθει στο ταβανι με βαση κρεμασμενος αναποδα.
 
Last edited:

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Mια σημειωση μονο.
Ο benq w1110 μπορει να δωσει τις 120" ιντσες απο τα 3.1μ μεχρι τα 4μ, αναλογως του ποσο zoom θα χρησιμοποιησεις.
Οποτε αν τοποθετηθει στα 4μ με το zoom τερμα κλειστο, ενδεχεται αν κατα τη τοποθετηση σου ξεφυγει καποια εκατοστα μακρυτερα η τοποθετηση...δεν θα εχεις αλλο zoom να κλεισεις, μιας και στα 4μ θα ειναι ηδη τερμα κλειστο.

Οποτε συμβουλη μου ειναι ο προβολεας να τοποθετηθει καποια εκατοστα λιγοτερα απο 4μ για λογους πιθανης αποκλισης μετρηματων/τρυπηματων, ωστε να μπορει το zoom να κανει τις οποιες διορθωσεις στο καδρο. 10-20cm πιο κοντα θα ειναι οκ. Υπ οψιν, αποσταση προβολεα-οθονης μετραμε απο την ακρη του φακου του προβολεα.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Μια λυση και η πιο σίγουρη ειναι να έρθει ένας ειδικός στον χωρο σου να σου προτείνει τι να πάρεις και να σου κανει κ την τοποθέτηση
Ρ
Εγω σου προτείνω τον Μανώλη Καστρουνη
Σιγουρα η αμοιβή του θα ειναι πολυ μικρότερη απο αυτα που θα σου γλιτώσει ...
Χωριά που θα τα τοποθέτηςει άριστα με τις λιγότερες πιθανές παραχωρήσεις ωστε να πάρεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα στον χωρο σου με τα λιγότερα χρήματα
Συστήνεται ανεπιφύλακτα
 

tmGiorgio24

New member
12 May 2012
26
ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,κατω ειναι ο χωρος μου
https://imgur.com/a/7PYiY
7PYiY

είναι σοφίτα κ το ταβάνι έχει κλίση άλλα μαλών δεν βλέπω να υπάρχει καλύτερη λύση οπότε η εγκατάσταση θα γίνει στο ταβάνι με μια βάση,κ τα καλώδια θα είναι ένα θέμα άλλα πιστεύω θα βρω λύση
οπότε η τοποθέτηση θα πρέπει να γίνει στα 3,5 μέτρα περίπου ,20 cm από το ύψος του πανιού επάνω ανάποδα.
τπτ άλλο που πρέπει να προσέξω ?
για να εχω ήχο πρέπει να συνδεσω home cinema π.χ αν συνδέσω media player η υπολογιστή ,η έξοδος hdmi πάει στον projectora για να έχω εικόνα, κ η έξοδος ήχου πάει στο home cinema κατευθείαν
δεν χρειάζεται να συνδεθεί κ στο projectora σωστά?

αμα βάλω media player με kodi , cosmote tv go , θα μπορώ να βλέπω τα πάντα κ να κάνω steaming από κινητά κ το οικιακό δίκτυο σωστά?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
ωραίος και "σκοτεινός" χώρος! Οτι πρέπει για προβολέα. Το HDMI σου από την πηγή θα πάει στον ενισχυτή σου και από τον ενισχυτή σου στον προβολέα με άλλο HDMI. Ετσι ο ήχος θα παραμείνει στον ενισχυτή και θα πάει στα ηχεία σου και η εικόνα στον προβολέα. Τώρα για το streaming, είναι λιγάκι πολύπλοκα τα πράγματα, υποθέτω ότι το θα το αναλάβει το pc σου??
 

tmGiorgio24

New member
12 May 2012
26
ωραίος και "σκοτεινός" χώρος! Οτι πρέπει για προβολέα. Το HDMI σου από την πηγή θα πάει στον ενισχυτή σου και από τον ενισχυτή σου στον προβολέα με άλλο HDMI. Ετσι ο ήχος θα παραμείνει στον ενισχυτή και θα πάει στα ηχεία σου και η εικόνα στον προβολέα. Τώρα για το streaming, είναι λιγάκι πολύπλοκα τα πράγματα, υποθέτω ότι το θα το αναλάβει το pc σου??

ας πουμε οτι συνδεω το projector με ενα android media player σαν αυτο
https://www.minya.gr/index.php?route=product/product&path=99_71&product_id=638
https://www.minya.gr/index.php?route=product/product&path=99_71&product_id=638
το hdmi πάει στον projectora ,ο ήχος sto home cinema κ είμαι εντάξει η θέλω τπτ άλλο?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Το hdmi πάει πρώτα στον ενισχυτή σου, και μετά από την έξοδο του ενισχυτή στον προβολέα.
 

tmGiorgio24

New member
12 May 2012
26
Το hdmi πάει πρώτα στον ενισχυτή σου, και μετά από την έξοδο του ενισχυτή στον προβολέα.

Όταν λέμε ενισχυτή εννοούμε κάτι τέτοιο γιατί είμαι κ άσχετος

https://www.skroutz.gr/s/5158140/Sony-STR-DH550.html

Κ εκεί πάνω κατευθείαν μπορώ να κουμπώσω τα Ηχεία κ έχω έτοιμο το home cinema;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: αρχάριος - Αγορά νέου προβολέα

ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,κατω ειναι ο χωρος μου
https://imgur.com/a/7PYiY
7PYiY

είναι σοφίτα κ το ταβάνι έχει κλίση άλλα μαλών δεν βλέπω να υπάρχει καλύτερη λύση οπότε η εγκατάσταση θα γίνει στο ταβάνι με μια βάση,κ τα καλώδια θα είναι ένα θέμα άλλα πιστεύω θα βρω λύση
οπότε η τοποθέτηση θα πρέπει να γίνει στα 3,5 μέτρα περίπου ,20 cm από το ύψος του πανιού επάνω ανάποδα.
τπτ άλλο που πρέπει να προσέξω ?

Δεν χρειάζεσαι 20 πόντους παραπάνω, αν δεν κάνω λάθος είναι λιγότερο, αλλά αυτό εξαρτάται από το όφσετ του κάθε προβολέα. Π.χ. οι Optoma έχουν παραπάνω, οι Benq λιγότερο. Αυτό που πρέπει να προσέξεις κατά την τοποθέτηση είναι το κέντρο το φακού σου να είναι ακριβώς στο κέντρο της οθόνης (στο πλάτος).
 

tmGiorgio24

New member
12 May 2012
26
οι ώρες χρήσεις ενός προβολέα φαινόντε κάπου ,μεταχειρισμενος αξίζει αμα εχει πόσες ωρες π.χ. ?
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: αρχάριος - Αγορά νέου προβολέα

οι ώρες χρήσεις ενός προβολέα φαινόντε κάπου ,μεταχειρισμενος αξίζει αμα εχει πόσες ωρες π.χ. ?

Ναι, υπάρχει μενού για τις ώρες του προβολέα.

Όσο πιο λίγες, τόσο πιο καλά (χωρίς ωστόσο αυτό να αποκλείει κάθε θέμα).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,398
Μεταμορφωση
οι ώρες χρήσεις ενός προβολέα φαινόντε κάπου ,μεταχειρισμενος αξίζει αμα εχει πόσες ωρες π.χ. ?

Υπάρχει counter στο μενου του.
Αν εχει αλλαχτεί η λάμπα και εχει φαει reset (το counter) τοτε οι συνολικές πάλι υπάρχουν σε κρυφο μενου (το πως εμφανιζεται αυτο εξαρταται απο την καθε εταιρεια/μοντέλο).
 

svellinis

AVClub Addicted Member
1 January 2008
1,850
Νομος Αττικης
Απάντηση: Re: αρχάριος - Αγορά νέου προβολέα

οι ώρες χρήσεις ενός προβολέα φαινόντε κάπου ,μεταχειρισμενος αξίζει αμα εχει πόσες ωρες π.χ. ?

Εαν σκεφτεσαι να αγορασεις μεταχειρισμενο θα πρεπει να λαβεις υπ οψιν σου οτι οι Sony Epson panasonic και JVC παρουσιαζουν φθορα στα πολωτικα φιλτρα τους με αποτελεσμα να επηρεάζεται σημαντικα το contrast τους ο βαθμος της ευπαθειας παει με την σειρα που τους αναφερω.
Μεχρι 1000 ωρες ειναι καλα ......
Benq εχουν και αυτοι τα θεματα τους με πλακετες .....
Καλα θα κανεις πριν αγορασεις ενα τετοιο μοντελο να εχεις μαζι σου καποιον με μεγαλη πειρα
 
Last edited:

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
καλησπέρα .σκέφτομαι να πάρω προβολέα κυρίως για να βλέπω καμιά μπάλα ,f1 , ταινίες κ παιδικά για τα μικρά
έχω πάρει ένα πανί brauteck 120" (δεν ξέρω αμα έκανα καλά). η απόσταση θέασης θα είναι περίπου 3 μέτρα
κ η απόσταση που θα στηθεί ο projectoras περίπου στα 4 .οι απορίες μου ειναι οι εξης
1. είναι δύσκολο να στηθεί ο projectoras στο κέντρο του πανιού άμα είναι στα πλάγια απο δεξιά η αριστερά θα μπορεί να κεντράρει η οθόνη η καλύτερα να προτιμήσω τρίποδο;
2. τι προτείνετε για πρώτο progectora με buget 700-800 euro; ( για Benq w1110 είδα καλά σχόλια)
3.DLP vs 3lcd ποιοι είναι καλύτεροι με το buget που αναφέρα

4. Ansi Lumens βλέπω απο 2200 εως 3200 ποιο είναι προτιμότερο ,τι ρόλο παίζει αυτη η τιμή?

1.Εφόσον δεν κρεμάσεις στο ταβάνι τον προβολέα είναι πανεύκολο να κεντράρεις τον προβολέα στο πανί. Απλά θα τον τοποθετήσεις σε ένα τραπεζάκι που θα μπορεί να αυξομειωθεί το ύψος του και θα το τοποθετήσεις σε νοητή ευθεία γραμμή με το κάθετο κεντρικο άξονα του πανιού.
2 και 3. Με μπάτζετ 700-800 ευρώ θα πάρεις τον φθηνότερο 1080π dlp και θα σου μείνουν και ρέστα.
4. Μην κοιτάς τα χαρακτηριστικά που γράφουν οι εταιρίες για φωτεινότητα και κοντράστ, όλοι οι dlp είναι φωτεινότατοι.
Είναι βέβαιο όμως ότι είτε τώρα είτε αργότερα θα πας σε ακροβότερο και πιο απαιτητικό προβολέα οπότε τότε αλλάζουν τα πράγματα άρδην.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: αρχάριος - Αγορά νέου προβολέα

1.Εφόσον δεν κρεμάσεις στο ταβάνι τον προβολέα είναι πανεύκολο να κεντράρεις τον προβολέα στο πανί. Απλά θα τον τοποθετήσεις σε ένα τραπεζάκι που θα μπορεί να αυξομειωθεί το ύψος του και θα το τοποθετήσεις σε νοητή ευθεία γραμμή με το κάθετο κεντρικο άξονα του πανιού.
2 και 3. Με μπάτζετ 700-800 ευρώ θα πάρεις τον φθηνότερο 1080π dlp και θα σου μείνουν και ρέστα.
4. Μην κοιτάς τα χαρακτηριστικά που γράφουν οι εταιρίες για φωτεινότητα και κοντράστ, όλοι οι dlp είναι φωτεινότατοι.
Είναι βέβαιο όμως ότι είτε τώρα είτε αργότερα θα πας σε ακροβότερο και πιο απαιτητικό προβολέα οπότε τότε αλλάζουν τα πράγματα άρδην.

Θεωρω πως με τραπεζακι δεν θα γινει η δουλεια.
Αναφερεται αποσταση θεασης (καναπες) στα 3 μετρα και ο προβολεας με τερμα ζουμ ανοιχτο, μπορει να δωσει τις 120" απο τα 3.1μ
Πραγμα που σημαινει οτι δεν γινεται να παει ο προβολεας πιο μπροστα απο τον καθημενο θεατη, αλλα και ουτε να τον εχει εκει που καθεται. Πιθανοτατα δεν μπορει ουτε να τοποθετηθει πισω του σε ενα πτυσομενο stand.

Και αυτο γιατι απο την φωτογραφια βλεπουμε πως το καδρο της οθονης ξεκινα παρα πολυ χαμηλα, οποτε ο προβολεας θα επρεπε να τοποθετηθει εκει κατω χαμηλα (και πιο χαμηλα λογω offset) και το υποτυπωδες 10 μοιρων καθετο lens shift του προβολεα, δεν θα καταφερει να κατεβασει την εικονα τοσο χαμηλα.
Δεν μπορω να ειμαι βεβαιος χωρις να γνωριζω το ακριβες υψος οθονης απο το πατωμα, αλλα σαν μια πρωτη εντυπωση μου φαινεται οτι το lens shift δεν θα τα καταφερει να κατεβασει τοσο την εικονα.
Μπορει να δοκιμαστει ομως κατα την αγορα πριν ταβανιαστει. (αν θελει ο κατοχος λυση φορητης τοποθετησης και δεν ενοχλει)

Υπ'οψιν, μιλω παντα για τοποθετηση φακου απολυτα καθετα ως προς την οθονη, χωρις να παιζει με κλιση ο προβολεας ωστε να γινει χρηση και του keystone.

Eκτος κι αν εννοουσες να χρησιμοποιησει τραπεζι για κεντραρισμα στο καδρο, ωστε υστερα να βγαλει ευκολα το κεντραρισμα στο ταβανι.
 

tmGiorgio24

New member
12 May 2012
26
1.Εφόσον δεν κρεμάσεις στο ταβάνι τον προβολέα είναι πανεύκολο να κεντράρεις τον προβολέα στο πανί. Απλά θα τον τοποθετήσεις σε ένα τραπεζάκι που θα μπορεί να αυξομειωθεί το ύψος του και θα το τοποθετήσεις σε νοητή ευθεία γραμμή με το κάθετο κεντρικο άξονα του πανιού.
2 και 3. Με μπάτζετ 700-800 ευρώ θα πάρεις τον φθηνότερο 1080π dlp και θα σου μείνουν και ρέστα.
4. Μην κοιτάς τα χαρακτηριστικά που γράφουν οι εταιρίες για φωτεινότητα και κοντράστ, όλοι οι dlp είναι φωτεινότατοι.
Είναι βέβαιο όμως ότι είτε τώρα είτε αργότερα θα πας σε ακροβότερο και πιο απαιτητικό προβολέα οπότε τότε αλλάζουν τα πράγματα άρδην.

Στην φώτο κάνω δοκιμή με κινέζικο προβολεα τις πλάκας άμα πάρω θα τοποθετηθεί στο ταβάνι, απλώς στο κέντρο του πανιού υπάρχει στην ευθεία spot φωτιστικό άμα κατέβει πιο χαμηλά ο προβολέας φαντάζομαι να μην υπάρχει θέμα. Βλέπω στο Amazon.de τον w1110 στα 480, αλλά λέτε να είναι ρίσκο η αγορά μεταχειρισμένου από ίντερνετ; το Amazon είναι 100% αξιόπιστο όσες φορές ψώνισα. Τώρα εκτός από την λάμπα με τθς ώρες χρήσεις έχουν φθορά κ άλλα μέρος του προβολεα, αν δηλαδή αλάχτη κάποια στιγμή η λάμπα θα είναι σαν καινούργιος;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αν ΔΕΝ υπαρχει καποιο μηχανικο/ηλεκτρικο προβλημα (και περαν της φυσιολογικης φθορας χρησης) ισως να εχει και λιγη σκονη παραπανω αν επαιζε πολυ και σε κακο περιβαλλον, αλλα καθαριζεται απο τεχνικο.
Η τιμη για μεταχειρισμενο ακουγεται οκ χωρις να σε βαζει σε υποψιες. (δεν ειναι τιμη χωμα εννοω)
 

manmayer

Senior Member
4 March 2012
326
Στην φώτο κάνω δοκιμή με κινέζικο προβολεα τις πλάκας άμα πάρω θα τοποθετηθεί στο ταβάνι, απλώς στο κέντρο του πανιού υπάρχει στην ευθεία spot φωτιστικό άμα κατέβει πιο χαμηλά ο προβολέας φαντάζομαι να μην υπάρχει θέμα. Βλέπω στο Amazon.de τον w1110 στα 480, αλλά λέτε να είναι ρίσκο η αγορά μεταχειρισμένου από ίντερνετ; το Amazon είναι 100% αξιόπιστο όσες φορές ψώνισα. Τώρα εκτός από την λάμπα με τθς ώρες χρήσεις έχουν φθορά κ άλλα μέρος του προβολεα, αν δηλαδή αλάχτη κάποια στιγμή η λάμπα θα είναι σαν καινούργιος;

Αν τον ταβανώσεις τότε χρειάζεσαι κάποιον πραγματικό ειδικό. Εγω στην θέση σου όντως θα απευθυνόμουνα τον Καστρούνη, που απ' ότι φαίνεται είναι ο πιο ειδικός απ' όλους. Επίσης εγώ στην θέση σου δεν θα έπαιρνα προβολέα από το ιντερνετ ούτε καν καινουργιο, πολύ περισσότερο μεταχειρισμένο.