Ηχεία βάσης μέχρι 400 Ευρώ για σύνδεση με Sonos Connect:Amp

glober

Established Member
4 December 2007
109
Καλησπέρα,

Θέλω να βρώ ένα ζευγάρι ηχείων μέχρι 400 ευρώ τα οποία αρχικά θα τα χρησιμοποιήσω για μουσική συνδέοντας τα στο Sonos Connect:Amp.

Θα βρίσκονται σε επιτοίχια βάση με απόσταση περίπου 4 μέτρα μεταξύ τους και η βασική θέση ακρόασης θα είναι περίπου 4 μέτρα απέναντι και απο τα δύο.

Με δεδομένο οτι σκοπεύω (κάποια στιγμή) να αναβαθμίσω το 5.1 Home Cinema μου πιθανόν να τα χρησιμοποιήσω αργότερα σαν δορυφόρους.

Τι θα μου προτείνατε?

Απο οτι διαβάζω κλείνω προς τα Monitor Audio Bronze 2 .

Με δεδομένο οτι δεν τα έχω ακούσει ακόμα, πως θα τα τοποθετούσατε σαν ποιότητα ήχου σε σχέση με τα Sonos Play 5 που έχω σε άλλο χώρο?

Ευχαριστώ πολύ!
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Το θέμα δεν είναι αν είναι καλύτερα ή χειρότερα για μας,αλλά τι αρέσει εσένα
Πάντως 4 μέτρα απόσταση μεταξύ τυς,δεν είναι και ότι το καλύτερο
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Όταν λες ότι σκέφτεσαι να τα χρησιμοποιήσεις μελλοντικά ως surround, εννοείς ότι θα ενσωματωθούν ως surround μέσω του Connect:Amp σε κάποιο σύστημα της Sonos, όπως ας πούμε την Play bar; Σε αυτή την περίπτωση είναι too much για surround.

Αν σκέφτεσαι να πας σε ενισχυτή AV και τα υπόλοιπα ηχεία να είναι και εκείνα παθητικά, τότε είναι OK.

Πως παίζουν σε σχέση με τα Play 5? Το τελευταίο μοντέλο Play 5 είναι πολύ σούπερ ηχείο, θα μπορούσα άνετα να ζήσω μαζί του χωρίς να σκέφτομαι λύση παθητικών ηχείων και ενισχυτή. Τα Monitor Audio Bronze έχουν κάπως ειδικό ηχόχρωμα, εμένα μου αρέσει ως άποψη αρκεί να τα ματσάρεις με κάτι που να μην έχει την τάση να είναι λαμπρό.
 

glober

Established Member
4 December 2007
109
Όταν λες ότι σκέφτεσαι να τα χρησιμοποιήσεις μελλοντικά ως surround, εννοείς ότι θα ενσωματωθούν ως surround μέσω του Connect:Amp σε κάποιο σύστημα της Sonos, όπως ας πούμε την Play bar; Σε αυτή την περίπτωση είναι too much για surround.

Αν σκέφτεσαι να πας σε ενισχυτή AV και τα υπόλοιπα ηχεία να είναι και εκείνα παθητικά, τότε είναι OK.

Πως παίζουν σε σχέση με τα Play 5? Το τελευταίο μοντέλο Play 5 είναι πολύ σούπερ ηχείο, θα μπορούσα άνετα να ζήσω μαζί του χωρίς να σκέφτομαι λύση παθητικών ηχείων και ενισχυτή. Τα Monitor Audio Bronze έχουν κάπως ειδικό ηχόχρωμα, εμένα μου αρέσει ως άποψη αρκεί να τα ματσάρεις με κάτι που να μην έχει την τάση να είναι λαμπρό.

Βασικά ήδη έχω "στημένο" ένα ενισχυτή (Yamaha RX-V773) με ένα entry level σετάκι ηχείων (Crystal Audio Plasma), προβολέα (Sony VPL 40W) και μία απλή οθόνη προβολής 100 ιντσών.

Οι επόμενοι στόχοι μου για αναβάθμιση είναι μία ηλεκτρική tensioned οθόνη και βέβαια ένα καλύτερο σετ ηχείων.

Εκεί κολάει αυτό που ανέφερα οτι τα Monitor Audio θα μπορούσαν να αποτελέσουν τα surround αυτού του ναναβαθμισμένου συστήματος.

Τώρα όσον αφορά τα Play 5 όντως έχουν πολύ ωραία απόδοση. Και για να εξηγήσω περισσότερο τι σκέφτομαι, απο τη στιγμή που έχω ήδη το connect:amp θα ήθελα να βρώ ένα ζευγάρι ηχείων που να αποδίδει όσο πιο κοντά γίνεται σε αυτά με 400 Ευρώ (αν είχα την επιλογή νσ πουλήσω το connect:amp σε καλή τιμή και να συμπληρώσω για να αγοράσω δύο ακόμα Play 5 θα ήταν το ιδανικό).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,577
Αθήνα
Μάλιστα κατάλαβα.

Κοίταξε, εμένα μου άρεσε "σφόδρα" το Play 5 όταν το έκανα τη δοκιμή για τον HXO. Είναι τρελά ολοκληρωμένη λύση. Δεν είναι ο ήχος του κοντά στο Bronze 2, είναι θα έλεγα αρκετά διαφορετικός. Αναμενόμενο, το Play 5 έχει σχεδιαστεί και ως λύση που μπορείς να έχεις ένα και να κάνεις τη δουλειά σου και για το λόγο αυτό έχει παίξει μεγάλο tuning με το DSP για να αποδώσει το χαμηλό που χρειάζεται. Δεν χρειάζεται να πω κι όλας πολλά, οι τύποι έχουν κάνει R&D ακόμα και για τη σίτα. Δεν υπάρχει απλά!


Ενώ τα Bronze 2 έχουν σχεδιαστεί να είναι ηχεία μιας σειράς που όποιος θέλει χαμηλό θα προτιμήσει κάποιο από τα δαπέδου της σειράς.
Σε θέματα ανάλυσης, τα Bronze 2 είναι καλύτερα.

Τι γίνεται όμως; Είπες ότι θα τα χρησιμοποιήσεις για surround. Εκεί να ξέρεις έχουν πλεονέκτημα λόγω της διαφάνειάς τους που βοηθά στη χρήση τους ως σημειακή πηγή (εξαιρετικά κρίσιμο σε ηχεία σε θέσεις surround).
Δεύτερο πλεονέκτημα: είναι όπως και να το κάνεις ένα ζευγάρι ηχείων βάσης και μάλιστα όχι με μεγάλες διαστάσεις, επομένως μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε.... χίλια σενάρια. Πάντα θα υπάρχει ανάγκη για ένα παθητικό ζευγάρι ηχείων βάσης/ραφιού. Αυτό και σε περίπτωση που κάποια στιγμή σκεφτείς να τα πουλήσεις.

Αν είχες και το κεντρικό θα μπορούσες να τα βάλεις για front, δεν έχεις όμως άρα θα μείνουν τα Plasma για εμπρός. Πάντως δεν υπάρχει κάτι μεμπτό με τα Bronze 2 ως επιλογή. Προχώρα.