ερωτηση για αλλαγη woofer σε παλιο Sansui

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Sahara

New member
30 April 2011
62
γεια σας εχω αυτα τα παλια μικρα sansui J11 (http://audio-database.com/SANSUI/speaker/j11-e.html) και θελω να αλλαξω εσοτερικα το woofer για καλητερη αποδοση. μηπως μπορειτε να με συμβουλεψετε τι να παρω να καλυτερεψω τον ηχο και να το δυναμωσω.
το ςοοφερ ειναι 4-5Ω 20Ω 140 Ηz-4Khz
το tweeter απο οτι φενεται δουλευει καλα αλλα το woofer απαίσιο.. Τα ηχεία τα εχω απο το 1980 και θελω να τα αναβαθμησω σε κατι αξιολογο στην ειδια καμπινα

Sansui J11:

[SIZE=-1]Form [/SIZE][SIZE=-1]2 ways and 2 speaker passive radiator scheme
Bookshelf type [/SIZE]
[SIZE=-1]Using unit [/SIZE][SIZE=-1]For low-pass: 10cm cone type
For high regions: 2.54cm dome shape
Passive radiator: 10cm concave type
[/SIZE]
[SIZE=-1]Maximum permissible input [/SIZE][SIZE=-1]60W (80Hz - 20kHz) [/SIZE]
[SIZE=-1]Impedance [/SIZE][SIZE=-1]5ohms [/SIZE]
[SIZE=-1]Output sound pressure level [/SIZE][SIZE=-1]85dB/W/m [/SIZE]
[SIZE=-1]Frequency characteristic [/SIZE][SIZE=-1]45Hz - 20kHz [/SIZE]
[SIZE=-1]Cross over frequency [/SIZE][SIZE=-1]2.5kHz [/SIZE]
[SIZE=-1]Network [/SIZE][SIZE=-1]2way, 12 dB/oct, LC parallel type [/SIZE]
[SIZE=-1]Dimensions [/SIZE][SIZE=-1]Width 122x height 300x depth of 131.5mm [/SIZE]
[SIZE=-1]Weight [/SIZE][SIZE=-1]2.9kg [/SIZE]
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Χωρίς ακριβείς μετρήσεις ακουστικές και ηλεκτρικές του μεγαφώνου και του ηχείου, το πιο πιθανό είναι να παιδευτείς και να ξοδευτείς άσκοπα.
Καλύτερα κάτι καινούργιο από την αρχή.
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Ναι αλλα τι μετρησεις ακριβως ενωεις?
μετησα τα Ω

το θεμα εινα τι καλητερο να βαλω
το μεγαφωνο δεν λειτουργει κανονικα δεν μπορουμε να το μετρησουμε ακουστικα
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Φιλε κυριολεκτικα βαλε οτι σου ταιριαξει... με χάρτινο κώνο να ταιριαζει οπτικα...Μην ξοδευτεις.. αν και δυσκολο να βρεις γουφερ τετοιου σχήματος...
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
ηθελα βασικα μια σμβουλη για το τι να ψαξω ποιο συγκεκρημενα να αναβαθμησω σε 2 ηχειακια ραφιου πολυ καλυτερα
 

vgeorge

Established Member
21 January 2009
127
Ναι αλλα τι μετρησεις ακριβως ενωεις?
μετησα τα Ω

το θεμα εινα τι καλητερο να βαλω
το μεγαφωνο δεν λειτουργει κανονικα δεν μπορουμε να το μετρησουμε ακουστικα

Μέτρηση εμπέδησης και απόκρισης συχνότητας. Αν δεν λειτουργεί, τότε ότι είπε και ο φίλος πιο πάνω, βάλε ότι ταιριάζει.
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
φιλε ακουσε με λιγο..σου μιλαω εγω που εχω κανει στο παρελθον παρα πολες παρομοιες πειραματικες δουλειες, εχω αλλαξει πολλα μεγαφωνα κτλ κτλ.. παντα εκλαιγα τα λεφτα μου... , Η ψαξε βρες τα ιδια ακριβως μεγαφωνα (πχ σε κανα ebay) ωστε ας πουμε να παιξουν τα ηχειακια οπως τα φτιαξε η "μανα" του, Η βαλε οτι φθηνοτερο βρεις , μονο και μονο για να "παιζει" .. μην περιμενεις σπουδαια πραγματα φιλε.. ισως σου κατσει κατι και να παιζει καλυτερα, ισως χειροτερα... δυστηχως δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο..

Εγω τι θα εκανα? Εαν ηθελα τα ηχειακια για συναισθηματικους λογους, πχ εαν ηταν τα ηχεια του πατερα μου και τα θελω οπως ηταν, τοτε θα ψαχνα μανιωδως να βρω τις γνησιες μοναδες ωστε να τα κανα ξανα "μαμα" , και θα τα εβαζα σε ενα ραφι να τα καμαρωνα... Εαν δεν ειχα κανενα συναισθημαιτικο δεσιμο, θα τα κανιβαλιζα και θα δοκιμαζα οτι μου κατεβαινε στο μυαλο, η θα τα βαζα αγγελια στο ebay και οσο πιασουν.. και με οτι εβγαζα, θα τσονταριζα λιγα ακομα χρηματα και θα παιρναενα ζευγαρακι καινουρια ηχειακια τ αοποια ΣΙΓΟΥΡΑ θα παιζουν καλυτερα..
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
δεν διαφωνω με οσα λετε. τα ηχεια δεν ειναι σπουδαια εξαλου αλλα θα κοιταξω να τα αξιοποιησω με φθηνα μεγαφωνα και κροσσόβερ απλα πρεπει να βρω σινδιαμο τι να βαλω μεσα. δηλαδη τι woofer και αν ειναι να αλλαχτει και το crossover και το tweeter
 

Sahara

New member
30 April 2011
62
Και γιατί να μην τα πάει σε έναν από αυτούς που επισκευάζουν μεγάφωνα;

προς το παρον εβαλα τα Faital 4' και τα ηχεια πανε καλα αλλα μια ερωτηση που εκανα για την επιδιορθωση ακουσα 15 με 20 για το καθενα..
Μονο για να τοποθετηθει το υλικο γυρω-γυρω απο το κωνο