Yamaha DSP mode-Upmixer για ήχο TV. Front High-Overhead atmos ηχεία.

venom7

New member
20 July 2015
51
Kαλησπέρα, έχω τον Υamaha RXV-581 7.2 (Dolby Atmos, DTS X). Προς το παρόν τον δουλεύω σε 5.1 επειδή χτίζω σιγά σιγά το Home Cinema. Δύο ερωτήσεις!
1) Σε τι mode ήχου παίζετε τα προγράμματα των καναλιών της τηλεόρασης? Ενώ έχω ρυθμίσει σχεδόν τέλεια τον A/V για αναπαραγωγή Blu Ray, μουσικής και γενικότερα hd ήχο, δυσκολεύομαι να βρω το κατάλληλο DSP mode για τα προγράμματα της tv! Η σύνδεση έχει γίνει με SPDIF. Oι upmixer του ενισχυτή (dolby surround , Neutral X και Νeo 6 Cinema) στις περισσότερες των περιπτώσεων δε δουλεύουν σωστά με τον ήχο της tv. Το σύνολο του ήχου βγαίνει από το κεντρικό ηχείο και απ' τα άλλα ακούγεται μόνο ελάχιστος θόρυβος αλλά γενικότερα είναι νεκρά!
2) Υπάρχει λόγος να χρησιμοποιώ τους upmixer στην αναπαραγωγή blu ray ενώ δεν έχω ακόμα τα extra 2 ηχεία? Έχετε να μου προτείνετε ένα ζευγάρι ηχεία για χρήση αρχικά Front High και αργότερα όταν γίνουν οι κατάλληλες εγκαταστάσεις ως overhead on ceiling? Tα ηχεία μου είναι τα Taga Harmony tav 506V2.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Μην περιμένεις και τίποτε σπουδαίο έχοντας ως πηγή τα ελληνικά κανάλια. Σε κάποια δουλεύουν καλύτερα τα upmix και σε κάποια όχι. Επίσης, είναι συνήθως πιο εντυπωσιακό το upmix των DSP της Yamaha από τα "συμβατικά" των Dolby κλπ, ειδικά στην περίπτωση που περιγράφεις. Τα δοκίμασες;

Από ηχεία για επάνω στα Front ή σε τοίχο, δες της Dali τα Alteco C-1 και για τοίχο ή οροφή τα SVS Prime Elevation. Τα δεύτερα είναι ακριβότερα αλλά καλύτερα. Και τα δυο έχουν την απαιτούμενη κλίση στην πρόσοψη που είναι ιδανική για τέτοιες περιπτώσεις.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Μην περιμένεις και τίποτε σπουδαίο έχοντας ως πηγή τα ελληνικά κανάλια. Σε κάποια δουλεύουν καλύτερα τα upmix και σε κάποια όχι. Επίσης, είναι συνήθως πιο εντυπωσιακό το upmix των DSP της Yamaha από τα "συμβατικά" των Dolby κλπ, ειδικά στην περίπτωση που περιγράφεις. Τα δοκίμασες;

Από ηχεία για επάνω στα Front ή σε τοίχο, δες της Dali τα Alteco C-1 και για τοίχο ή οροφή τα SVS Prime Elevation. Τα δεύτερα είναι ακριβότερα αλλά καλύτερα. Και τα δυο έχουν την απαιτούμενη κλίση στην πρόσοψη που είναι ιδανική για τέτοιες περιπτώσεις.

Αυτά λόγω της κλίσης είναι ιδανικά για front high, αργότερα όμως αν θέλω να τα βάλω ως overhead μήπως η κλίση δημιουργήσει πρόβλημα? Γίνεται να πάρω χωρίς κλήση και να τα προσαρμοσω με κάποια βάση ως front high, μετά να βγάλω τη βάση και να τα βάλω κατευθείαν στο ταβάνι πάνω μου, ως atmos? Τα overhead πρέπει να χτυπούν απευθείας κάτω ή και αυτά με κάποια κλίση προς τον ακροατή?