Τι Καλώδιο USB για συνδεση DAC με φορητο Η/Υ ...??

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Καλημέρα

Σε λίγες μέρες θα έχω το DAC IFI nano iDSD LE και θασυνδεθει στο σύστημα μου που είναι ο ΥΒΑ Ιntegre Passion με ηχεία
SONUS FABER Concerto επίσης θα συνδέεται και σε αλλο συστημα κατα καιρους με ADVANCE ACOUSTIC M105 και ηχεία τα Μ1 Β&W

Θα θέλατε να μου πείτε τη γνώμη σας για το USB καλώδιο που θα συνδεσει το IFI με το λαπτοπ...?
Τα RCA interconnect υπαρχουν και ειναι της OEHLBACH. Να το συνδέσω με ενα κοινό USB που εχω στην κατοχη μου
απο τα διαφορα Η/Υ μηχανηματα πχ πριντερς η να αγοράσω ενα AUDIOPHILE USB καλωδιο έστω και μεσαιο-χαμηλής τιμής..?
Μήκος το μεγιστο 1 μετρο χρειαζομαι.

Ξερω οτι υπάρχουν διισταμενες απόψεις τεχνοκρατικου χαρακτήρα ... εσεις τι λετε...?

Εχετε να μου προτεινετε μαρκες καλωδίων USB με AUDIOPHILE χαρακτήρα..?

ευχαριστω . -bye-
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Βάλε ένα καλοφτιαγμένο USB καλώδιο, όχι τα φτηνιάρικα που μοιράζουν τζάμπα. Ας πούμε ένα Belkin δεν έχει πάνω από 10άρικο. Δεν χρειάζεται να είναι από audiophile μάρκα. Εγώ έχω ένα χοντρό θωρακισμένο από αρχαίο εκτυπωτή Epson και ένα Audioquest Carbon. Δεν έχουν διαφορά στον ήχο, αν και το Carbon κόβει σε μεγάλο βαθμό -αλλά οχι τελειώς- τον θόρυβο που δημιουργεί το απαράδεκτο τροφοδοτικό του laptop.

Άμα σου τύχει αυτό το τελευταίο (θόρυβος μέσω του USB), την έκατσες. Σε εμένα λύθηκε μόνον (α) με χρήση της μπαταρίας ή (β) με αφαίρεση της γείωσης από το laptop.
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
To laptop μου ειναι ενα DELL Inspiron 5748 ελπίζω οτι δεν θα εχει θορυβο το ρευμα του απο το USB.

To IFI nano iDSD LE δηλώνει USB 2.0 ... αν το συνδεσω στο USB 3.0 του DELL Inspiron 5748 θα δουλέψει..?
η αναγκαστικά πρεπει να συνδεθει στο USB 2.0..?
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Re: Απάντηση: Τι Καλώδιο USB για συνδεση DAC με φορητο Η/Υ ...??

υπαρχουν πολυ καλα καλωδια και με 25 .
Και για ψυχολογικους λογους,μη βαλεις τα κλασικα νο νειμ.

Γνωριζω γενικα τα ονοματα belkin, hama, supra, wireworld ... εννοείς κάποιο απο αυτά..?
Θελεις να μου προτεινεις καποια στο κοστος των 10-20 ευρω..?
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Καλημέρα

Σε λίγες μέρες θα έχω το DAC IFI nano iDSD LE και θασυνδεθει στο σύστημα μου που είναι ο ΥΒΑ Ιntegre Passion με ηχεία
SONUS FABER Concerto επίσης θα συνδέεται και σε αλλο συστημα κατα καιρους με ADVANCE ACOUSTIC M105 και ηχεία τα Μ1 Β&W

Θα θέλατε να μου πείτε τη γνώμη σας για το USB καλώδιο που θα συνδεσει το IFI με το λαπτοπ...?
Τα RCA interconnect υπαρχουν και ειναι της OEHLBACH. Να το συνδέσω με ενα κοινό USB που εχω στην κατοχη μου
απο τα διαφορα Η/Υ μηχανηματα πχ πριντερς η να αγοράσω ενα AUDIOPHILE USB καλωδιο έστω και μεσαιο-χαμηλής τιμής..?
Μήκος το μεγιστο 1 μετρο χρειαζομαι.

Ξερω οτι υπάρχουν διισταμενες απόψεις τεχνοκρατικου χαρακτήρα ... εσεις τι λετε...?

Εχετε να μου προτεινετε μαρκες καλωδίων USB με AUDIOPHILE χαρακτήρα..?

ευχαριστω . -bye-

Με ένα απλό πιστοποιημένο καλώδιο USB (για 1 μέτρο δεν θα πάει πάνω από 10-15 ευρώ)
 

kojak111

Established Member
9 March 2012
153
Αθηνα
Ισχυεί και εδώ "όσο λιγότερο καλώδιο τόσο καλύτερα" ;
Δηλαδη, αν βολευόμαστε και με καλώδιο 0,5μ το προτιμόυμε απο το καλώδιο 1μ. ;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Τι Καλώδιο USB για συνδεση DAC με φορητο Η/Υ ...??

Ισχυεί και εδώ "όσο λιγότερο καλώδιο τόσο καλύτερα" ;
Δηλαδη, αν βολευόμαστε και με καλώδιο 0,5μ το προτιμόυμε απο το καλώδιο 1μ. ;

Αν δεν το παρακάνεις σε μήκος δεν υπάρχει πρόβλημα .
 

Tifonous

New member
19 November 2015
23
-Για 1 μέτρο και σύνδεση DAC/PC, ότι καλώδιο και να βάλεις, θα δουλέψει.
Ακόμα και το χειρότερο καλώδιο USB μπορεί να μεταφέρει τουλάχιστον 2-3 watt και αυτό το DAC θέλει 1.5W max. Αν ήθελε παραπάνω, θα ήθελες πιο χοντρό καλώδιο από τα ψεύτικα κινέζικα.

-Το μήκος 1μ το υποστηρίζουν όλα τα interfaces.

-Δεν σε πειράζει αν 2 interfaces είναι διαφορετικά. Πχ usb 2.0 σε usb 3.0 που τα ενώνεις με usb 1.0 καλώδιο. Απλά υπερισχύει το αργότερο/χαμηλότερο (usb 1.0 σε αυτήν την περίπτωση).

-Δεν υπάρχει νόημα στην ενίσχυση σε ένα usb καλώδιο καθώς μεταφέρει ψηφιακό σήμα. Είτε θα δουλέψει, είτε όχι. Αν κάποιο usb καλώδιο είναι πιο χοντρό από κάποιο άλλο, απλά μπορεί να μεταφέρει περισσότερα watt.

-Όσο πλησιάζεις το όριο (σε μέτρα) του εκάστοτε interface, εκεί έχει νόημα η ποιότητα του καλωδίου γιατί το σήμα εξασθενεί με την απόσταση. Ένα καλώδιο με καλά υλικά είναι σε θέση να μεταφέρει τα δεδομένα πιο μακριά και καμιά φορά παραπάνω από όσο υποστηρίζει το interface (1: 3m/ 2: 5m/ 3:3m, για παραπάνω θες active extender). Πάντα όμως μιλάμε ότι είτε παίζει είτε όχι. Δεν υπάρχει δηλαδή ενδιάμεση κατάσταση.

-Όσο για τον θόρυβο του usb που γράφεις, αυτό δεν επηρεάζεται από το το καλώδιο. Λέγεται ground loop και έχει να κάνει με τις μεθόδους τροφοδοσίας του ηχείου και του usb.
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας και τις συμβουλές...
Σιγουρα θα ληφθουν υπόψη... -bye-
 

Tifonous

New member
19 November 2015
23
Βάλε ένα απλό καλώδιο και κατέβασε και αυτό το πρόγραμμα: http://www.usblyzer.com/
Μετά βάλε να παίξει ένα κομμάτι και δες για packet losses.

Αν δεις 0 errors, σημαίνει ότι το καλώδιο σου είναι ΤΕΛΕΙΟ.
 

HAL-9000

Senior Member
26 December 2007
375
Βάλε ένα απλό καλώδιο και κατέβασε και αυτό το πρόγραμμα: http://www.usblyzer.com/
Μετά βάλε να παίξει ένα κομμάτι και δες για packet losses.

Αν δεις 0 errors, σημαίνει ότι το καλώδιο σου είναι ΤΕΛΕΙΟ.

Ευχαριστω θερμα... :2thumb22sup:

για play μουσικης χρησιμοποιω το FooBar-2000
 

kojak111

Established Member
9 March 2012
153
Αθηνα
To IFI nano iDSD LE δηλώνει USB 2.0 ... αν το συνδεσω στο USB 3.0 του DELL Inspiron 5748 θα δουλέψει..?
η αναγκαστικά πρεπει να συνδεθει στο USB 2.0..?
Επειδή είμαι κάτοχος του idsd nano le... υποστηρίζει usb 3.0 οπ'ότε πας οπωσδήποτε για καλωδιο 3.0!