Ποιος ενισχυτης για harbeth?

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Τελικα αλλαξα ηχειο και πηγα στο harbeth c7es.
Αναζήτω να αναβάθμιστω και στα ενισχυτικα...γνωρίζω οτι ο ενισχυτης αποτελει προσωπικη γευση. Παρολα αυτα καποιες ιδεες δεν θα ταν ασχημες για την αποφυγή ισως καποιας τελειος λαθος επιλογης.

Τιμη αυστηρα μεχρι 3200.

Σας ευχαριστώ
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Για Ολοκλημερωμενο ψαχνω.

Για να ειμαι ειλικρινης ο naim μου αρεσε παρα πολυ. Αλλα φοβαμαι μήπως σε καμία ταινία η εντάσεις μου πεσει μικρος. (διοτι ναι μεν η εταιρία λεει απο 25watt αλλα καπου διαβασα πως θελει watt παρόλα αυτα).

Με hegel δεν τα χω ακουσει αλλα φαντάζει καλό σενάριο διοτι εχει κ δύναμη... Διαβαζω οτι ταιργιαζει..... Και εχει κ dac.

Leben διαβαζω καλα λογια αλλα νομιζω ξεφεύγει απο το μπατζετ συν οτι δεν θελω να παω σε λαμπες.

Και για τους sugden διαβασα οτι παει αλλα.... Δεν γνωρίζω ποιος ειναι αντιπροσωπος ουτε τι τιμες παιζουν. Ειδα μετά οτι τα μοντέλα τους ειναι σε λιγα watt κ το αφησα.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Όλα όσα αναφέρθηκαν, είναι κλασικές και δοκιμασμένες λύσεις.
Εύκολα ηχεία αλλά αναίσθητα. Δώσε watts να τα ευχαριστηθείς.
Θα κοιτούσα κάτι μεταξύ naim και Hegel.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Όλα όσα αναφέρθηκαν, είναι κλασικές και δοκιμασμένες λύσεις.
Εύκολα ηχεία αλλά αναίσθητα. Δώσε watts να τα ευχαριστηθείς.
Θα κοιτούσα κάτι μεταξύ naim και Hegel.

Κατι τετοιο σκέφτομαι κ γω. Λες να δωσω watt να τα ευχαριστηθω....ομως Τα 70watt του naim τα θεωρείς αρκετα;
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Κατι τετοιο σκέφτομαι κ γω. Λες να δωσω watt να τα ευχαριστηθω....ομως Τα 70watt του naim τα θεωρείς αρκετα;
Νίκο, πήγαινε στον Ορφέα στη Πετρούπολη, μίλα με το Γιάννη και Κανόνισε να σου δώσει ντεμο να ακούσεις στο σπίτι σου για ΝΑΙΜ

Επίσης, με Αντώνη στη Stepcom για Hegel.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Κατι τετοιο σκέφτομαι κ γω. Λες να δωσω watt να τα ευχαριστηθω....ομως Τα 70watt του naim τα θεωρείς αρκετα;

Η naim είναι συντηρητική στις μετρήσεις της. Ο εισαγωγικός 5si που δηλώνεται στα 60 watts μετρήθηκε από το stereophile στα 76.

https://www.stereophile.com/content/naim-audio-nait-5si-integrated-amplifier

Λογικά το ίδιο θα συμβαίνει και με τα άλλα μοντέλα. Επιπρόσθετα, διαθέτουν πολύ καλή τροφοδοσία η οποία μπορεί να βελτιωθεί περαιτέρω με κάποιο από τα εξωτερικά τροφοδοτικά αν και όποτε θελήσεις. Έτσι μπαίνεις σε μια λογική προ - τελικού υπό μία έννοια.
Τέλος, και οι δύο αντιπρόσωποι (naim, hegel) είναι γνωστοί ως καλοί επαγγελματίες (πράγμα που το βεβαιώνω και από προσωπική εμπειρία) και δίνουν demo για το σπίτι.
Ιδού η Ρόδος λοιπόν...

Οι Hegel δεν είναι "ψυχροί". Καταφέρνουν να είναι ουδέτεροι χωρίς να γίνονται κλινικοί.

Στις δύο τελευταίες εκθέσεις του Bristol, ένα από τα δύο συστήματα που κατέβασε ο Alan Shaw ήταν με Hegel. Αν θυμάμαι καλά, το μικρούλι 3άρι με τον H80.
 

westsound

Supreme Member
13 February 2008
3,584
Kως
Τα περισσότερα Αγγλικά ηχεία 'τιουνάρονται' με αγγλικούς ενισχυτές κ όχι με 'γαϊδούρια' απ την απέναντι ήπειρο,για αυτό κ μπορεί στα χαρτιά κ στο μάτι να φαίνονται μικροί,αλλά το ταίριασμα αποφέρει ομαλή οδήγηση κ δέσιμο..
Άκουσε κ cyrous με τροφοδοτιό .δεν θα πιστεύεις πόσο θα τα κουνάει...δεν μπορώ να το εξηγήσω με ηλεκτρονικους όρους,αλλά σου έχω ξαναπεί για μια συζήτηση με Άγγλο σχεδιαστή δια ζώσης...
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Σας ευχαριστώ πολυ για την αναλυση. Οντως οι αντιπροσωποι που αναφερεις ήταν πολυ ενταξει.

Απλα οταν ειπες να τα δωσω watt για να τα ευχαριστηθω απο ποσα και πανω εννοουσες;
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Σας ευχαριστώ πολυ για την αναλυση. Οντως οι αντιπροσωποι που αναφερεις ήταν πολυ ενταξει.

Απλα οταν ειπες να τα δωσω watt για να τα ευχαριστηθω απο ποσα και πανω εννοουσες;

Είναι θέμα συνολικής υλοποίησης και όχι μόνο watt. Προφανώς όλοι έχουμε ακούσει φαινομενικά ισχυρούς ενισχυτές που στην πράξη αποδεικνύονται τζούφιοι.
Με έναν naim supernait 2 (ο 1 υπάρχει προσφορά στον αντιπρόσωπο και έχει και dac) ή με τους Hegel 160 - 190 θα είσαι οκ.
Αλλά άκουσέ τους...

Και κάτι τέτοιο δε θα με χαλούσε επίσης:

http://www.orpheusaudiostock.gr/product_view.php?id=864

Class d, 200 watts στα 8 οhm και διπλασιασμός στα 4 (ή έτσι δηλώνει τουλάχιστον η εταιρεία, δεν έχω δει ανεξάρτητες μετρήσεις)

Επίσης το forum της Harbeth (HUG) είναι καλή πηγή για να πάρεις ιδέες.
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Έχεις ακόμα τον Crown; Πώς πάει με τα Harbeth; Εκεί δεν τίθεται θέμα οδήγησης.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ναι εχω παρει ιδεες απο το φόρουμ τις harberh.

Ο crown καλα τα παει βέβαια τον εχω συνηθισει..... Οποτε θελω ενα demo να βγαλω συμπέρασματα.

Θα περιμένω να βρω κανενα ρεπο ωστε να παρω τα ντεμο να ακουσω με την ησυχια μου.... Ηδη εχω πρασινο φως για hegel... Θα συνεννοηθω και για ναιμ. Ομως μηπως θα ταν καλυτερα να στρωθουν ή και παλι θα μπορω να βγαλω μια ακρη;