Χιόνι

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Δεν ξέρω αν είναι σωστό το νήμα που βάζω την απορία μου αλλά μάλλον είναι κάτι απλό που θέλω τη λύση του.
Στο Home Theater του σπιτιού όταν παίζω FHD περιεχόμενο , π.χ amazon Prime από τον υπολογιστή μου μέσω του Pioneer Sc-Lx 75 στην τηλεόραση ή το προβολι μου,ανά τακτά χρονικά διαστήματα εμφανίζονται χιονακια, χάνεται λίγο η εικόνα και μετά από 2-3 sec εμφανίζεται πάλι ..
Στο έτερο Home Theater που έχω , πάλι σε bluray,μέσω ενός Onkyo Tx-Nr 555 , γίνονται πάλι το ίδιο σε τακτά χρονικά διαστήματα και αυτό μου κόστισε το κάψιμο 2 κεντρικών ηχείων σε μια εβδομάδα ... Κάποια βοήθεια ;;
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,958
Θεμα καλωδιου μου κανει αυτο.
Αν η πηγη ειναι η ιδια και φευγει το σημα απο το ιδιο καλωδιο, τότε άλλαξε το καλωδιο hdmi
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
Τα κεντρικά ηχεία δεν κατάλαβα που κολλάνε.

Εκ πρωτοις φωνάζει καλώδιο

Τα ηχεία όμως (αν έχουν σχέση με το θέμα και αναλόγως τι ακριβώς έπαθαν - τα ηχεία δεν καίγονται έτσι απλα) φωνάζουν ενισχυτής

Αλλά πάλι, αν κατάλαβα καλά, τα 2 συστήματά είναι ανεξάρτητα και μάλιστα με διαφορετικούς ενισχυτές.

Το κάθε σύστημα έχει διαφορερικο μέσο θέασης (tv, pj) ;

Αν όχι και έχουμε κοινό καλώδιο hdmi και στις 2 περιπτώσεις προς tv / pj μάλλον φταίει αυτό (δεν εξηγεί όμως το τι συνέβη με τα ηχεία)

Αν ναι, το μόνο κοινό που μπορω να σκεφτώ είναι το ρεύμα (εξηγεί / ίσως / και το θέμα με τα ηχεία) το οποίο ίσως πρέπει να κοιτάξεις.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Ξεχωριστές πηγές , ηχεία , μέσα προβολής .
Στο σύστημα με τον Onkyo , δυο φορές που έγιναν οι διακοπές με τα χιόνια ακούστηκε ένα δυνατό Τσαφ και βούλωσαν- χάλασαν τα δυο κεντρικά ..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,532
δυο φορές που έγιναν οι διακοπές με τα χιόνια ακούστηκε ένα δυνατό Τσαφ και βούλωσαν- χάλασαν τα δυο κεντρικά ..

Ενα ενα μας τα λες :p

Προφανως ειναι το ρευμα....

Αρχισε ελεγχους να δεις τι εχει παρει η μπαλα (μπορει πχ να εχει χαλασει ο ενισχυτης (πιο πιθανο) και οχι τα ηχεια)

Και παρε τα μετρα σου για το μελλον (σταθεροποιητες, φιλτρα, ups κλπ)
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις,μολις ειδα στο ενα bluray με αλλο HDMI και δεν εκανε ΚΑΜΙΑ διακοπη....για να δουμε....