Πρώτο ηχοσύστημα, μια βοήθεια!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

elpanos

New member
17 October 2017
9
Καλησπέρα

αυτές τις μέρες σκοπεύω να προβώ στην αγορά ενός ηχοσυστήματος. Με ενδιαφέρει η ακρόαση μουσικής, σε ένα σαλόνι περίπου 22 τμ.

Το μπάτζετ μου για ένα ζευγάρι ηχεία δαπέδου και ενισχυτή είναι περί τα 500 - 600 ευρώ.
Από ηχεία, χωρίς να έχω ακούσει ακόμα από κοντά κάποια και μόνο βάσει χαρακτηριστικών, τείνω προς τα Magnat ms 1002, 315 ευρώ. ( Αν έχετε κάποια πρόταση και ως προς τα ηχεία ευχαρίστως την ακούω).

Συνεπώς κοιτάω για έναν ενισχυτή 200-300 ευρώ. Έχει δει τους παρακάτω:

Yamaha as201 210 e
Denon pma 720 268 e
Μarantz 5005 300 e

Ο συνδυασμός των ηχείων αυτών με τους ενισχυτές που σκέφτομαι είναι καλός; Θα προτείνατε κάτι άλλο;
Με ποιο κριτήριο να αποκλείσω κάποιον από τους παραπάνω;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Οι πηγές σου ποιες θα είναι και σε τι ποιοτητα και είδος μουσικής σκοπεύεις προτιστως? Στα λεφτα που ψαχνεσαι νομιζω μια λυση με ενεργα και ενα dac pre θα ηταν καλυτερη.
Επίσης για να χωρέσει στα μέτρα αυτά ηχεία δαπέδου θα πρέπει να έχεις άνεση να κρατήσεις αποστάσεις περιμετρικά περίπου ένα μέτρο. Από τοίχους και βαριά έπιπλα.
 

elpanos

New member
17 October 2017
9
Θα κάνω αναπαραγωγή μουσικής είτε από πικ απ είτε από το διαδίκτυο. Με ενδιαφέρει πρωτίστως η τζαζ μουσική , αλλά θα παίζει και αρκετή μαύρη μουσική από άλλα είδη.

Τα ηχεία μπροστά θα έχουν αρκετό χώρο Στην πλάτη περίπου 20 εκ από τον τοίχο. Στο πλάι σχετικά κοντά τους θα είναι μόνο το επιπλάκι της τηλεόρασης. Χρειάζεται τόσος χώρος και περιμετρικά του ηχείου; Δεν το χα σκεφτεί. Υπολόγιζα ότι επειδή το σαλόνι είναι περίπου 5,5 μ επί 4μ περίπου και τα ηχεία θα μπουν στην πλευρά των 4μ θα είναι κομπλέ.

Μπορείς να μου πεις δυο κουβέντες παραπάνω για την λύση με ενεργα και ενα dac pre που αναφέρεις; Είμαι εντελώς αρχαρίως στο χώρο και τις τελευταίες μέρες, αν και διαβάζω, είναι πολλά ακόμα που δεν κατανοώ.
 

elpanos

New member
17 October 2017
9
Re: Απάντηση: Πρώτο ηχοσύστημα, μια βοήθεια!

To μπάτζετ είναι περιορισμένο . Κοιτάω τα magnat 1002 . Tα άκουσα και μου άρεσαν. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως με τα ίδια χρήματα μπορώ να πάρω ποιοτικότερο ηχείο bookshelf, όπως τα dali zensor 3, spektor 2 και klipsch r15m.

Το σάββατο θα πάω να ακούσω και ta zensor.
Θα προτείνατε κάτι άλλο;
Στο δίλημμα κολώνα ή βάσης;
 

elpanos

New member
17 October 2017
9
Να πως επίσης ότι θα ήθελα ( εί δυνατόν) τα ηχεία που θα πάρω να έχουν μια σχετική ποιτητα για τα λεφτά τους, προκειμένου να καλλιεργήσω και λίγο το αισθητήριο μου, ώστε να έχει νόημα μια πιθανή αναβάθμιση στο μέλλον. Για αυτό το λόγο κοιτάω αυτές τις μάρκες , ως γνωστότερες και πιο εμπορικές.
 

elpanos

New member
17 October 2017
9
Η αλήθεια είναι ότι τη λύση των μεταχειρισμένων την έχω αποκλείσει. Κυρίως για ψυχολογικούς λόγους. Επίσης τα ηχεία αυτά είναι πάνω από το μπάτζετ μου
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Τα MAGNAT Monitor Supreme 1002 νομίζω ότι θα είναι δύσκολα φορτία για τον ενισχυτή που πήρες....Επίσης ηχεία βάσης ποιοτικότερα με τα ίδια χρήματα επίσης δεν ξέρω αν θα βρεις...γιατί μην ξεχνάς ότι αν πάρεις ηχεία βάσης θα πρέπει να δώσεις και 70-80 ευρώ για να πάρεις μια αξιοπρεπή βάση οπότε μπορεί να βγει και λίγο παραπάνω....Η γνώμη μου για καινούργια είναι να δώσεις π.χ τα 300 και αν μπορείς να στριμωχτείς λίγο και να βάλεις καμιά 10αριά δοσούλες των 20 ευρώ και να πας στην κατηγορία των 500.

Επειδή τα ηχεία έχουν αρκετά διαφορετικό χαρακτήρα μεταξύ τους, προσπάθησε να κουβαλάς μαζί και τον Denon, για να δεις αν μπορεί να οδηγήσει σωστά όποιο τελικά αποφασίσεις...
 

elpanos

New member
17 October 2017
9
Τεχνικά τα magnat 1002 γιατί τα θεωρείς δύσκολα φορτια; Θέλω να πω τα ακριβότερα ηχεία δεν θα βάλουν ακόμα πιο δύσκολα στο ενισχυτή;

Ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτετε για τις απαντήσεις
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Όχι, το πόσο εύκολο φορτίο είναι ένα ηχείο δεν έχει να κάνει με την τιμή του...(δεν σημαίνει δηλαδή ότι όσο ανεβαίνει η τιμή του ηχείου αυτό είναι και πιο δύσκολο φορτίο).
Εξαρτάται από την ευαισθησία του και από το πόσο σταθερή είναι η ωμική του αντίσταση....π.χ αν λέει ότι είναι 8Ω το ιδανικό είναι η αντίσταση αυτή να μην πέφτει π.χ στα 3Ω στις χαμηλές οκτάβες, οπότε για να έχεις σωστή αναπαραγωγή εκεί θες ενισχυτή θηρίο...
Βασικά κάθε κατασκευαστής προτείνει πόσα βατ πρέπει να είναι ο ενισχυτής για να οδηγηθεί σωστά (και ΌΧΙ δυνατά) το ηχειο....συνήθως μια ασφαλής επιλογή είναι ο ενισχυτής να βρίσκεται στην ανώτερη τιμή που προτείνει ο κατασκευαστής...π.χ αν λέει προτεινόμενος ενισχυτή 25-150βατ στα 8Ω, τότε ο 150 βατ είναι η καλύτερη επιλογή (μη σου πω και παραπάνω). Άρα, αφού ο δικός σου είναι 50βατ 8Ω, 85βατ στα 4Ω...ψαξε για το κατάλληλο ηχείο. Αν έχεις διάθεση και όρεξη προς μάθηση διάβασε αυτό εδώ το χρήσιμο άρθρο: https://www.avsite.gr/forum/threads/Αγοράζοντας-ηχεία.58727/
 

elpanos

New member
17 October 2017
9
Ευχαριστώ για τις προτάσεις και τις συμβουλές. Το άρθρο πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό.
Θα σας ενημερώσω για το πως τελικά θα κινηθώ.