USB καρτα ηχου εως 100- 120max

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σας,
Παρακαλώ για τα φώτα σας διότι δεν είμαι και πολύ σχετικός:
Θέλω να πάρω μια USB κάρτα ήχου (έως 100- 120max) για να την συνδέσω με το laptop, να υποστηρίζει αρχεία 24/192, όσον το δυνατό περισσότερα format high resolution αρχείων, να έχει οπτική έξοδο και να μπορεί να σηκώσει βαριά ακουστικά. Την οπτική έξοδο την θέλω για να συνδέω το laptop μέσω της usb κάρτας με τον AVMarantz ενισχυτή SR6009. Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό μου για την σύνδεση με οπτική και όχι με RCA με σκοπό την καλύτερη ποιότητα ήχου και αν παίζει ρόλο στην μεταφορά high resolution αρχείων.



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Με οπτικη εξοδο μαλλον δεν θα βρεις,ομοαξονικη ομως εχουν τα μοντελα της ifi που ειναι και ενισχυτες ακουστικων.Βεβαια δε νομιζω οτι εχει νοημα να το κανεις αυτο,να στειλεις δηλαδη ψηφιακο σημα στον marantz.Aν ειχες καποιο καλο dac ναι,αλλα στον 6009 οχι,μαλλον θα εχεις χειροτερο αποτελεσμα.Οποτε το συνδεεις (το usb dac εννοω) με αναλογικη συνδεση σε καπoια εισοδο του 6009.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,378
Θεσσαλονίκη
Ουτε αυτό έχει νόημα. Όταν λειτουργεί η ισοσταθμιση στους πολυκαναλους όλα επαναψηφιοποιουνται. Δηλαδή γίνεται μια παραπανω μετατροπή που συνεπάγεται περισσότερες απώλειες. Ειδικα σε μηχανήματα αυτου του βεληνεκούς.
Τα hiress αρχεία είναι λίγο υπερεκτιμημενα. Πανω απο 24/96 δύσκολα να βρεις κάτι που έχει γίνει σε στούντιο στη φαση της ηχογράφησης. Τα περισσότερα γίνονται εκ των υστέρων. Καθώς τα περισσότερα dacs κανουν εσωτερική μετατροπή σε υψηλής ανάλυσης για βελτιστοποίηση εσωτερικών τους παραμέτρων και λειτουργιών το μονο που πετυχαίνει κανεις είναι μια καλύτερη μετατροπή επι του αρχείου απο αυτη που θα κανει το dac μονο του. Κέρδος μεν, αλλα δε ξέρω κατα ποσο αξιζει στην προκειμένη περιπτωση. Αν θέλεις να βελτιώσεις κάτι ουσιαστικό θα κοστίσει παραπανω.
Πάρε λοιπον απλα ενα dac και ενισχυτή ακουστικών αποκλειστικά για το λάπτοπ. Δηλαδή αν φτάνεις σε κάποιο ifi ή το audioquest black dragonfly. Λογικά το νεο ifi idsd nano black όμως θα έχει πολύ καλυτερο ενισχυτή ακουστικών. Αλλά ξεφεύγει στα χρήματα.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Καλησπέρα σας,
Παρακαλώ για τα φώτα σας διότι δεν είμαι και πολύ σχετικός:
Θέλω να πάρω μια USB κάρτα ήχου (έως 100- 120max) για να την συνδέσω με το laptop, να υποστηρίζει αρχεία 24/192, όσον το δυνατό περισσότερα format high resolution αρχείων, να έχει οπτική έξοδο και να μπορεί να σηκώσει βαριά ακουστικά. Την οπτική έξοδο την θέλω για να συνδέω το laptop μέσω της usb κάρτας με τον AVMarantz ενισχυτή SR6009. Δεν ξέρω αν είναι σωστό το σκεπτικό μου για την σύνδεση με οπτική και όχι με RCA με σκοπό την καλύτερη ποιότητα ήχου και αν παίζει ρόλο στην μεταφορά high resolution αρχείων.



Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Δλδ αν κατάλαβα καλά, θες να έχεις δυο εξόδους από την κάρτα, εκτός από αυτή των ακουστικών;
Μια αναλογική και μια ψηφιακή;
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο είναι η αλήθεια πάρα μόνο ίσως σε κάποια επαγγελματική υλοποίηση!
Αλλά και εγώ νομίζω πως δεν έχει και πολύ νόημα αυτό. Επίσης πολλά λαπτοπ στην έξοδο ήχου τους ενσωματώνουν και οπτική spdif το έχεις ψάξει να δεις αν ισχύει αυτό στο δικό σου; Αν ναι δεν χρειάζεσαι κάτι να παρεμβληθεί προς τον AV ενισχυτή σου. Και πάλι όμως δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από το να συνδέσεις την αναλογική έξοδο του dac που θα βρεις σε μαι είσοδο του ενισχυτή, προσπαθώντας να ακυρώσεις οποιοδήποτε «μαγείρεμα» μπορεί να κάνει ο ένα ισχυτής από εκεί και πέρα!
Τώρα όσον αφορά στον ενισχυτή ακουστικών τι εννοείς «βαρειά» ακουστικα; Οι κάρτες ήχου σε αυτή την κατηγορία δεν έχουν και πολύ δυνατούς ενισχυτές. Πρόσφατα είχα εμπειρία ακριβώς με μια τέτοια κάρτα σε αυτά τα λεφτά που μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα πως είχε έξοδο 6mW+6mW!!! Δεν το ανέφεραν πουθενά στο δίκτυο πάρα μόνο στο manual που υπήρχε στο κουτί.
Το μόνο ολοκληρωμένο dac που μου έρχεται στο μυαλό που έχει όντως πολύ ικανό ενισχυτή για τα λεφτά του είναι το Nano iDSD Black που όμως είναι αρκετά πιο ακριβό, και που σίγουρα δεν έχει ψηφιακή έξοδο!
Επίσης δες αυτό...
https://www.thomann.de/gr/m_audio_super_dac.htm
Δεν ξέρω πόσο δυνατό ενισχυτή ακουστικών έχει αλλά τις υπόλοιπες ανάγκες σου δείχνει να τις καλύπτει! Ακόμα και την οπτική έξοδο... (κοίτα να δεις...). Σίγουρα θα το βρεις και εδώ. Από Τομαν θα έχεις +20 μτφ.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,674
Μεσευρώπη
Δλδ αν κατάλαβα καλά, θες να έχεις δυο εξόδους από την κάρτα, εκτός από αυτή των ακουστικών;
Μια αναλογική και μια ψηφιακή;
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο είναι η αλήθεια πάρα μόνο ίσως σε κάποια επαγγελματική υλοποίηση!
Αλλά και εγώ νομίζω πως δεν έχει και πολύ νόημα αυτό. Επίσης πολλά λαπτοπ στην έξοδο ήχου τους ενσωματώνουν και οπτική spdif το έχεις ψάξει να δεις αν ισχύει αυτό στο δικό σου; Αν ναι δεν χρειάζεσαι κάτι να παρεμβληθεί προς τον AV ενισχυτή σου. Και πάλι όμως δεν ξέρω αν το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο από το να συνδέσεις την αναλογική έξοδο του dac που θα βρεις σε μαι είσοδο του ενισχυτή, προσπαθώντας να ακυρώσεις οποιοδήποτε «μαγείρεμα» μπορεί να κάνει ο ένα ισχυτής από εκεί και πέρα!
Τώρα όσον αφορά στον ενισχυτή ακουστικών τι εννοείς «βαρειά» ακουστικα; Οι κάρτες ήχου σε αυτή την κατηγορία δεν έχουν και πολύ δυνατούς ενισχυτές. Πρόσφατα είχα εμπειρία ακριβώς με μια τέτοια κάρτα σε αυτά τα λεφτά που μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα πως είχε έξοδο 6mW+6mW!!! Δεν το ανέφεραν πουθενά στο δίκτυο πάρα μόνο στο manual που υπήρχε στο κουτί.
Το μόνο ολοκληρωμένο dac που μου έρχεται στο μυαλό που έχει όντως πολύ ικανό ενισχυτή για τα λεφτά του είναι το Nano iDSD Black που όμως είναι αρκετά πιο ακριβό, και που σίγουρα δεν έχει ψηφιακή έξοδο!
Επίσης δες αυτό...
https://www.thomann.de/gr/m_audio_super_dac.htm
Δεν ξέρω πόσο δυνατό ενισχυτή ακουστικών έχει αλλά τις υπόλοιπες ανάγκες σου δείχνει να τις καλύπτει! Ακόμα και την οπτική έξοδο... (κοίτα να δεις...). Σίγουρα θα το βρεις και εδώ. Από Τομαν θα έχεις +20 μτφ.

Το ifi idsd nano έχει ψηφιακή έξοδο.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Το ifi idsd nano έχει ψηφιακή έξοδο.

Το πρώτο εννοείς!
Νομίζω πως δεν υπάρχει πια! Εκτός αν υπάρχει κάποιο μτχ ή ex-demo.
Επίσης δεν είχε και τον πιο δυνατο ενισχυτή ακουστικών αλλά μια χαρά για τα λεφτά του. Σαν dac σαφώς ανώτερο από το m-audio. Θα πρότεινα να το ψάξει ο φίλος ... το είχα και για αυτό που είναι ήταν εξαιρετικό μηχανάκι!
Επίσης στο λίγο που έψαξα δεν βρήκα τι ισχύ εχει η έξοδος ακουστικών του m-audio...
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
το τρεχων μοντελο που ειναι η εκδοση LE,δεν εχει ψηφιακη εξοδο.Βεβαια το καινουργιο ione μπορει να βγαλει σημα στην ψηφακη εισοδο (ομοαξονικη ή οπτικη) ,που γινεται εξοδος οταν το δουλευεις σαν usb dac,αλλα και παλι θα παιξει καλυτερα απο το dac του marantz.Δεν ειναι ομως ενισχυτης ακουστικων αυτο,διαφορετικα το επομενο μοντελο ειναι το idac2,αλλα αυτο δεν ειναι απολυτως φορητο μιας και δεν εχει μπαταρια.
 

Vasilis21

Established Member
12 April 2014
249
Καλησπέρα σας,

Για αρχή θέλω να σας ευχαριστήσω για τον χρόνο σας και για τις απόψεις σας. Από τα παραπάνω που διαβασα αποφασισα να κοψω απο καπου αλλου και να παρω το Nano iDSD Black!!!! Ευχαριστω και παλι!!!!