Νέο σύστημα 5.1 (Αξιοπρεπές....)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nikostzach

New member
24 November 2009
44
Καλημέρα σε όλους,

Σας παρακολουθώ χρόνια αλλά δεν έχω ξαναγράψει στο forum.

Θα ήθελα τη συμβουλή των πιο έμπειρων στην επιλογή που θα κάνω για ένα σύστημα 5,1 για το σαλόνι μου.

Θα ήθελα να αναφέρω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα απαιτητικός όσον αφορά τον ήχο (δεν ξέρω να διακρίνω δηλαδή την "καλή" από την "κακή" απόδοση ενός συστήματος), θα μπορούσε κανείς να με πει αρχάριο στον ήχο. Επιπλέον, οι φορές που θα ακουστεί το σύστημα αυτό δυνατά θα είναι ελάχιστες καθώς υπάρχει μωρό στο σπίτι και γειτονιά τριγύρω... (μόνο δηλαδή σε καμιά γιορτή....)

Τα δεδομένα μου είναι τα παρακάτω:
Θέλω να αγοράσω ένα σύστημα 5,1 για το σαλόνι μου. Παρακάτω έχω βάλει ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα του χώρου μου ο οποίος είναι εναιαίο σαλόνι-κουζίνα σε σχήμα Γ περίπου 30 τετραγωνικών εκ των οποίων τα 12 περίπου είναι ο χώρος θέασης που μας ενδιαφέρει.
Η χρήση του θα είναι 80% ταινίες και 20% (max) μουσική.

Η τηλεόραση έχει ήδη τοποθετηθεί πάνω από το τζάκι (η οθόνη ξεκινάει σε ύψος 110 περίπου) καθώς δεν υπήρχε άλλη επιλογή στο χώρο και το κεντιρκό ηχείο αναγκαστικά πρέπει να τοποθετηθεί από πάνω της σε βάση

Λόγω περιορισμών του χώρου πρέπει να πάω σε επιδαπέδια για τα εμπρός και ραφιού για τα πίσω.

Το budget μου είναι maximum 1200 για τα πάντα

Για ενισχυτή κλίνω προς τον Denon AVR-X2400H. Από τα λίγα μου καταλαβαίνω είναι η μόνη επιλογή στα χρήματα αυτά (550 ) που έχει όλες αυτές τις δυνατότητες
https://www.skroutz.gr/s/12211531/Denon-AVR-X2400H.html?from=favorites_popup

Για ηχεία έχω δει τα παρακάτω:
Επιλογή 1η (Taga Harmony TAV-506v.2 Set Sub 10)
https://www.skroutz.gr/s/10476751/Taga-Harmony-TAV-506v-2-Set-Sub-10.html?from=favorites_popup

Επιλογή 2η (M-AUDIO SET HCS9950SE (FRONT+ C+S) BLK+AVRX2400H σετ με τον ενισχυτή)
http://www.mediamarkt.gr/el/product/_m-audio-set-hcs9950se-front-c-s-blk-avrx2400h-1207179.html

με sub
https://www.skroutz.gr/s/4008006/Magnat-Monitor-Supreme-Sub-302A.html
ή
http://www.audioshow.gr/index.php?o...ct_id=10848&virtuemart_category_id=68&lang=el
ή
https://www.skroutz.gr/s/4007976/Magnat-Monitor-Supreme-Sub-202A.html


θα ήθελα απόψεις γενικά για το τι μεγέθους sub πρέπει να επιλέξω

Επιλογή 3η (Magnat Monitor Supreme 5.1 Set 1002 (Sub 302A) στο μέγιστο του προϋπολογισμού μου)
https://www.skroutz.gr/s/9151124/Ma...1-Set-1002-Sub-302A.html?from=favorites_popup


Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

jG1WtFi.png
 
Last edited:

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Φίλε Νίκο μπορείς να δεις την κουβέντα και στο thread http://avclub.gr/forum/showthread.php/160680-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%83%CE%AF%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE-%CE%B3%CE%BF%CF%8D%CF%86%CE%B5%CF%81-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%AF%CF%83%CF%89%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD-%CE%B7%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%89%CE%BD που είχα ξεκινήσει. Κι εγώ έχω παρόμοιο χώρο με σένα και παρόμοιο μπάτζετ. Παραθέτω την πρόταση του Pleo που τελικά προτίμησα και ακόμα τεστάρω για να πάρεις ιδέες...

Σίγουρα αν μπορείς να πας σε 7κάναλο ενισχυτή που να έχει και WiFi/δίκτυο γενικώς, θα ξέμπλεκες για αρκετό καιρό, αφού και τις διαδικτυακές ευκολίες θα έχει και atmos με δυο ακόμη ηχεία θα μπορείς να έχεις και πλατφόρμα επάνω στην οποία μπορείς να χτίσεις ασύρματο multiroom.

Μια χαρά είναι ο 1400 που βλέπεις, συμφέρει.

Από ηχεία θα σου πρότεινα με κανα 800άρι αυτό εδώ κομπλέ

Front
https://www.polkaudio.com/products/t50

Center
https://www.polkaudio.com/products/t30

Surround
https://www.polkaudio.com/products/t15

Sub 10"
https://www.polkaudio.com/products/psw110

ή Sub 12" με ελάχιστο παραπάνω κόστος
https://www.polkaudio.com/products/psw125


Τι κερδίζεις και τι χάνεις; Χάνεις ότι βγαίνει μόνο σε μαύρο χρώμα. Κερδίζεις σοβαρό μέγεθος καμπίνας σε subwoofer που είναι πάντα χρήσιμο και εμπρός ηχεία δαπέδου τα οποία είναι πολύ εύκολα στην οδήγηση.
Αυτό γιατί χρησιμοποιούν παθητικούς ακτινοβολητές αντί Bass Reflex, οι οποίοι ως γνωστόν είναι εξαιρετικά αποδοτικοί.

Ιδού γιατί:

 

nikostzach

New member
24 November 2009
44
Γεια χαρά!

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Το έχω διαβάσει το νήμα σου εννοείται (έχει πέσει πολύ διάβασμα τον τελευταίο καιρό:bigcry:)

μπορείς να μου πεις αν άκουσες άλλα συστήματα /τι συστήματα άκουσες για να καταλήξεις στα polk audio και ποιες είναι οι διαφορές (όσο μπορούν να περιγραφούν με λόγια...)
 

group131

AVClub Enthusiast
20 June 2006
993
Ηράκλειο
Δυστυχώς λόγω του ότι δεν είμαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, δεν υπήρχε επιλογή να ακούσω κάτι... Αν εσύ είσαι, η καλύτερη λύση είναι σίγουρα να πάρεις σβάρνα τα κατάλληλα μαγαζιά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Φίλε Νίκο γεια σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

Θα ξεκινήσω λέγοντάς σου πως όσον αφορά την απόδοση ενός συστήματος πίστεψέ με το άσχημο ακούγεται και δεν χρειάζεται και πολύ εμπειρία, αυτό που έχει σημασία στην περίπτωσή σου κι όχι μόνο είναι το μπάτζετ που θα διαθέσεις να πιάσει τόπο και να μην ξανά δίνεις λεφτά για να διορθώσεις μία κακή αγορά.
Θα σταθώ σ αυτό που ανέφερες για γιορτή και θα σου επιστήσω την προσοχή, το home cinema δεν είναι για πάρτυ, πολύς κόσμος την πάτησε και βρέθηκε με ενισχυτές και ηχεία στη γύρα για επισκευή, οπότε καλό θα είναι οι εντάσεις με ευλάβεια, κάτι σαν "χαλάκι" να μην ακούγεται μόνο η βαβούρα απ τον κόσμο, αν θες να κάνεις πάρτυ να ξεσηκώσεις κόσμο καλύτερα νοίκιασε εξοπλισμό προσανατολισμένο ακριβώς γι αυτή τη δουλιά.

Τώρα πάμε στον χώρο σου, είναι ιδανικός όσον αφορά τις διαστάσεις και τη χωροταξία και σε έκταση τέτοια που ευτυχώς δεν θα χρειαστείς μεγάλα ηχεία και τέρας ισχύος ενισχυτή για να τον καλύψεις κι αυτό είναι ευχάριστο. Μία επιφύλαξη μόνο για τα εμπρός που θες δαπέδου καθώς κλεισμένα στις γωνίες ίσως να "μπουμάρουν", να γεμίζουν λίγο αφύσικα δηλαδή με μπάσο κάτι που όμως σε κάποιους αρέσει όσον αφορά την ακρόαση μουσικής, αλλά απ τη στιγμή που δεν είσαι όπως είπες απαιτητικός δεν είναι κάτι τραγικό, απλά αργότερα με πειραματισμούς και όσο αποκτάς εμπειρία απ το δικό σου σύστημα θα καταλάβεις ότι αυτό κάπου χαλάει την ακρόαση μουσικής οπότε εκεί θα "παίξεις" λίγο με την τοποθέτηση.

Τώρα όσον αφορά τον εξοπλισμό, για τον ενισχυτή τα χουμε ξανά πει εδώ στο φόρουμ, άριστη αγορά δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Για τα ηχεία όπως σου είπε κι ο group131 πιο πάνω, το σετ της Polk είναι άκρως δελεαστικό και θα προτιμούσα να είναι η πρώτη σου επιλογή, απ τις δικές σου θα κοίταγα μόνο την τελευταία πρόταση που έβαλες (επιλογή 3η) και τίποτα άλλο, θα σε καλύψει πλήρως. Για το σετ της Jamo δεν έχω άποψη αλλά δεν έχει ακουστεί και κάτι που να πεις ότι "παίζει" δυνατά στις επιλογές γενικά σ όλα τα αντίστοιχα φόρουμ εντός κι εκτός Ελλάδος.

Τέλος, μην ξεχνάς ότι στο μπάτζετ θα πρέπει να υπολογίσεις τα καλώδια ηχείων, καλώδια διασύνδεσης για τις πηγές σου ( αλήθεια ποιες θα είναι; ), τις βάσεις για τα ηχεία και τα κανάλια τα πλαστικά που θα περάσεις τα καλώδια.
Εύχομαι καλές αγορές, το σίγουρο είναι ότι οι μέχρι στιγμής προτάσεις είναι ποιοτικές για το μπάτζετ σου και δεν θα το μετανιώσεις αλλά όπως πάντα λέω κάνε υπομονή μήπως πέσει και τίποτα άλλο στο τραπέζι.-bye-
 

nikostzach

New member
24 November 2009
44
Καλημέρα σε όλους,

Μετά από επισκέψεις στα καταστήματα, αποφάσισα να κάνω υπέρβαση σε αυτά που είχα αρχικά υπόψιν καθώς είδα ότι για ένα αξιόλογο αποτέλεσμα αυτά που είχα στο μυαλό μου δεν ήταν αρκετά και έπρεπε να ανέβω τουλάχιστον μια κατηγορία πάνω. Έτσι λοιπόν, το setup μου θα είναι το παρακάτω:

Ενισχυτής: Marantz SR5012 (όλες οι γνώμες που πήρα συγκλίνουν ότι έχει σημαντική διαφορά από τον Denon που είχα αρχικά σχεδιάσει να πάρω) (η παραγγελία έχει γίνει και αναμένεται)

Μπροστινά ηχεία: Polk Audio S50 (η παραγγελία έχει γίνει και αναμένονται)
Sub: Polk Audio HTS10
Κεντρικό: Polk Audio S35
Πίσω ηχεία: Polk Audio S15

Τα ηχεία αυτά τα επέλεξα γιατί στα δικά μου αυτιά δεν μειονεκτούσαν από τα άλλα που άκουσα και οπτικά τα βρίσκω πανέμορφα

Το σύστημα θα αγοράστεί σταδιακά (καθώς βγαίνω σημαντικά εκτός budget) με τη σειρά μπροστινά-->sub-->κεντρικό-->πίσω

Έκανα κάποιες σκέψεις και για το σετ της Advance Acoustic (Κ5S, K3SE, K-Center, K-sub 200) μετά από επίσκεψή μου στο κατάστημα της ultimateaudio (Λεωνίδα ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιέρωσες) αλλά πέτυχα μια πολύ καλή προσφορά από Γερμανία για τα μπροστινά της Polk (320 με τα μεταφορικά) και πήγα προς τα εκεί

Θα ήθελα την βοήθεια/άποψή σας για τα παρακάτω:

1. Πιστέυετε έκανα καλή επιλογή?
2. Τι καλώδια ηχείων πρέπει να πάρω για να έχω ένα σωστό αποτέλεσμα??? Παρακαλώ για προτάσεις και όσον αφορά τον τύπο καλωδίων αλλά και για συγκεκριμένα μοντέλα
3. Επειδή έκανα ανακαίνιση στο σπίτι μου, πέρασα καλώδια ηχείων μέσα από τον τοίχο και έκανα το λάθος να βάλω τα κοινά κόκκινο-μαύρο 2*1,5mm. Λέω να χρησιμοποιήσω αυτά ως έχουν για τα πίσω ηχεία προς το παρόν και όταν ξαναβάψω το σπίτι να τα αλλάξω με κάτι καλύτερο (θα το δούμε όταν έρθει η ώρα). Θα να μου δημιουργήσει πρόβλημα ποιότητας αυτό?
4. Όσον αφορά τα μπροστινά ηχεία σκεφτόμουν μήπως πάρω το μεγαλύτερο μοντέλο (Polk Audio S55) αλλά η τιμή που βρήκα τα S50 με έπεισε (ελπίζω να μην γίνει κάποιο απρόοπτο). Υπάρχει σημαντική διαφορά ανάμεσα στα S50-S55 ή το S55 θα ήταν υπερβολή για το χώρο μου (~30 τετραγωνικά)??
5. Το sub αυτό τι λέει (Polk Audio HTS10)? Συγκριτικά με το advance acoustic K-sub 200 μου φάνηκε πιο αδύναμο (δεν είμαι και σίγουρος) αλλά ο χώρος που θα μπει είναι περιορισμένος δεξιά αριστερά (από τη μια είναι η πρόσοψη από το τζάκι μου και από την άλλη είναι το μπροστινό ηχείο) και το φοβάμαι καθώς οι οδηγοί του είναι στα πλάγια. Είδα και τα SVS SB1000 και PB1000 σε κοντινά λεφτά και έχω μπερδευτεί λιγάκι. Τι λέτε?

Ξέχασα να πω (επειδή ρώτησε ο K.ROMPOTIS)....οι πηγές μου είναι
- Playstation
- βλέπω ταινίες/ακούω μουσική/youtube από τον υπολογιστή μου μέσω δικτύου από την τηλεόραση (LG 60UH770V 60")

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Για sub μάλλον θα πήγαινα σε svs εκτός αν το polk είναι 12αρι. Για τα μπροστινά, αν μένεις σε πολυκατοικία δε βρίσκω ιδιαίτερο λογο να πας σε μεγαλυτερα. Τα εχεις και κοντά στους πίσω τοίχους. Για τα καλώδια των surround πιστεύω πως όταν στησεις θα καταλάβεις οτι δεν έχει κανένα νόημα να μπαινεις σε μπελάδες σκαψιματων κλπ για νέα. Εκτός αν τσιμπάει βομβους απο παράλληλη όδευση με ισχυρά ρεύματα.
 

nikostzach

New member
24 November 2009
44
Για sub μάλλον θα πήγαινα σε svs εκτός αν το polk είναι 12αρι. Για τα μπροστινά, αν μένεις σε πολυκατοικία δε βρίσκω ιδιαίτερο λογο να πας σε μεγαλυτερα. Τα εχεις και κοντά στους πίσω τοίχους. Για τα καλώδια των surround πιστεύω πως όταν στησεις θα καταλάβεις οτι δεν έχει κανένα νόημα να μπαινεις σε μπελάδες σκαψιματων κλπ για νέα. Εκτός αν τσιμπάει βομβους απο παράλληλη όδευση με ισχυρά ρεύματα.

Το sub 'εχω λίγο χρόνο μέχρι να το πάρω οπότε θα το ξαναδώ.

Προβληματίζομαι για τα καλώδια γιατί τουλάχιστον τα μπροστινά και το κεντρικό έχω δυνατότητα να μη χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα εγκατάσταση και να πάρω άλλο καλώδιο το οποίο θα τοποθετηθεί χωρίς να φαίνεται
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Καλά ναι. τα μπροστά είναι εύκολα.
Αν θέλεις να πειραματιστείς κοίτα σε van damme ή και σε belden.
Επι της παρούσης δε νομίζω να έχει ιδιαίτερο νόημα να αγοράσεις κάτι άλλο. Ένα στουντιακό καλό είναι ότι πρέπει. Αν μετά δεις ότι θέλεις να κρύψεις κάτω από το χαλί κάποια πράγματα, το βλέπεις τότε με κάποιο άλλο καλώδιο.
 

DarK_HumOuR

New member
3 May 2009
32
χαχαχα
τον εσκισες τον προυπολογισμο σου! :shot:
ειλικρινα, αν δεν παιξεις δυνατα ισως να ειναι περιττη η σειρα ηχειων που διαλεξες.
βεβαια θα εχουν καλυτερες χροιές.
μπραβο παντως γιατι κι εγω για κατι αναλογο εψαχνα, και κατέληξα στον ντενον με την σειρα ηχειων της πολκ που σου προτειναν τα παιδια
συν 2 ακομα ταβανιου για να τα χωσω στην ψευδοροφη για ντολμπυ ατμος.
θενξ
 

nikostzach

New member
24 November 2009
44
χαχαχα
τον εσκισες τον προυπολογισμο σου! :shot:
ειλικρινα, αν δεν παιξεις δυνατα ισως να ειναι περιττη η σειρα ηχειων που διαλεξες.
βεβαια θα εχουν καλυτερες χροιές.
μπραβο παντως γιατι κι εγω για κατι αναλογο εψαχνα, και κατέληξα στον ντενον με την σειρα ηχειων της πολκ που σου προτειναν τα παιδια
συν 2 ακομα ταβανιου για να τα χωσω στην ψευδοροφη για ντολμπυ ατμος.
θενξ



χαχαχα

Τον προϋπολογισμο μου όντως τον πέρασα πολύ! Και να φανταστείς είχα ξεκινήσει με στόχο τα 800 για όλα! Είδα όμως τα Polk Signature και τα ερωτεύτηκα! Εντωμεταξύ και η τιμή που βρήκα τα S50 είναι τουλάχιστον δελεαστικότατη

Απλά δεν θα πάρω όλο το σύστημα μαζί

Αυτό που με προβληματίζει τώρα είναι τι καλώδια να πάρω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα van damme τα τεσσαρια είναι υπεραρκετά. Αυτά με την ημιδιαφανή μόνωση που είναι δυο παράλληλοι πολυκλωνοι αγωγοί.
 

nikostzach

New member
24 November 2009
44
Τα van damme τα τεσσαρια είναι υπεραρκετά. Αυτά με την ημιδιαφανή μόνωση που είναι δυο παράλληλοι πολυκλωνοι αγωγοί.

Οπότε 2x4mm χρειάζομαι!!!

Μια ερώτηση.... υπάρχει κάποιο καλώδιο σε λευκό χρώμα έτσι ώστε να μην είναι πολύ ορατό στον τοίχο??? Προσπαθώ να αποφύγω το κανάλι
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και δυομισαρι κανει. Και εναμισαρι. Απλα τα συγκεκριμενα van damme αναφέρουν την εξωτερική διάμετρο και στην ουσία είναι δυομισαρια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Ας κοιτάξει σε πλακέ καλώδιο λευκού χρώματος. Έχει νομίζω η Real Cable και η Nordost.
Δεν χρειάζεται μεγάλη διατομή πάντως. Και προσοχή γιατί στους ενισχυτές αυτής της κατηγορίας, δεν δέχονται πολύ χοντρό καλώδιο συνήθως. Εκτός αν χρησιμοποιούμε μπανάνες.

Είναι από τις πιο άκυρες στιγμές να ανακαλύπτεις ότι το καλώδιο που πήρες είναι πολύ χοντρό και να αρχίζεις το αραίωμα.