LG TV UJ620V - προβληματικό panel αλλά άρνηση βλάβης και αντικατάστασης από την LG

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billerr

New member
29 January 2018
5
Καινούργιος στο φόρουμ, αλλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου με το απαράδεκτο support της LG, και να ζητήσω τη συμβουλή όποιου έχει περάσει κάτι αντίστοιχο.

Στις 15/12, αγόρασα από τα Public ένα budget μοντέλο UHD TV, το UJ620V, στις 55".
Από την πρώτη μέρα, εντόπισα ένα πρόβλημα με την απόδοση του κίτρινου χρώματος - ουσιαστικά, το ανοιχτό κίτρινο εμφανίζεται μουντό και με πρασινωπή απόχρωση. Λεπτομέρεια θα μου πείτε, αλλά σε games και σε ταινίες γίνεται εμφανές (π.χ. κιτρινοπράσινο χρώμα στις εκρήξεις). Προσπάθησα να το διορθώσω όσο γινόταν με calibration (και με το THX app) αλλά το πρόβημα στο κίτρινο επέμενε.
Στις 16/1, βλέποντας ότι δεν μπορώ να το βελτιώσω και ότι είναι εμφανώς πρόβλημα, επικοινωνώ με το support της LG, και εντός 2 ημερών το service Μανωλόπουλος παραλαμβάνει την τηλεόραση για έλεγχο.
Μετά από 4 ημέρες, με καλούν για να μου την παραδώσουν, λέγοντας ότι δεν έχουν εντοπίσει κανένα πρόβλημα. Φυσικά αρνούμαι να την παραλάβω, και με κατευθύνουν να μιλήσω ξανά με LG μήπως μου την αντικαταστήσουν επειδή δεν είμαι ικανοποιημένος με το προϊόν. Μιλώντας με την LG, με ενημερώνουν ότι το service θα την ξαναελέγξει και θα με ενημερώσει μόλις υπάρχουν νεότερα.
Μετά από 4 μέρες χωρίς νέα, μιλάω με το service, και μου λένε ότι δεν κάνουν κάποιο έλεγχο, γιατί δεν βρήκαν εξαρχής πρόβλημα, αλλά περιμένουν νεότερα από την LG (συνεννόηση μπουζούκι με λίγα λόγια). Κλείνω ραντεβού με τον τεχνικό, να του δείξω από κοντα το πρόβλημα που εννοώ.
Από κοντά πλέον, ο τεχνικός παραδέχεται ότι το χρώμα όντως δεν απεικονίζεται σωστά, αλλά ότι αυτό δεν μπορεί να δηλωθεί ως βλάβη, γιατί είδαν στον έλεγχό τους ότι όλα τα μοντέλα της σειράς απεικονίζουν τα χρώματα ακριβώς έτσι. Φυσικά, αφήνω την τηλεόραση στο service.
Μιλάω ξανά με το support της LG, όπου με απαράδεκτο ύφος με ενημερώνουν ότι αφού δε δηλώνεται ως βλάβη, δε δικαιούμαι κάποια αντικατάσταση ή επιστροφή, παρά μόνο να καταγραφεί ένα "παράπονο για την ποιότητα του προϊόντος" στο σύστημα, το οποίο παραδέχτηκαν ότι δεν έχει κανέναν ουσιαστικό σκοπό. Μάλιστα, όταν ανέφερα ότι δεν είναι δυνατόν να έχω πληρώσει για μια τηλεόραση με ελάττωμα και να με υποχρεώνουν να την κρατήσω, ο εκπρόσωποσ του support αναρωτήθηκε με ειρωνία γιατί περίμενα 1 μήνα για να δηλώσω το πρόβλημα και δεν επέστρεψα την τηλεόραση αμέσως στα Public αν είχε πρόβλημα εξαρχής. Η απάντηση που έλαβε φυσικά ήταν ότι για να επιστρέψεις προϊόν στα Public, πρέπει να είναι κλειστό στο κουτί του - άρα αποκλείεται να έχεις δει τέτοιο πρόβλημα και να μπορείς να επιστρέψεις το προϊόν.

Και τώρα προσπαθώ να επικοινωνήσω με κάποιον πιο υπέυθυνο για να δω τι μπορεί να γίνει. Προφανώς δε θα παραλάβω πίσω την τηλεόραση όπως είναι, γιατί είναι σαν να παραδέχομαι ότι δεν έχει ελάττωμα.

Τι άλλο μπορώ να κάνω όμως; Θα έβρισκα κάποια άκρη με το ΙΝΚΑ ή κάποια αντίστοιχη καταγγελία;
Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία με LG; Αν ναι, πώς λύθηκε το θέμα;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Μηπως out of the box το συγκεκριμενο μοντελο χανει αρκετα στην αποχρωση του κιτρινου και παει και πεφτει μεσα στο πρασινο. ?
Μιας και ανεφερες καλιμπραρισμα, δοκιμασες να αλλαξεις τιμη στην κιτρινη αποχρωση (tint). ?
Αν η τηλεοραση εχει φουλ ρυθμιστικα cms, αν συμβαινει αυτο που ανεφερα ισως λυνεται.

Εκτος κι αν εννοεις καποιο κατασκευαστικο προβλημα οπου μαζι με το κιτρινο, οτι κι αν κανεις, ΠΑΝΤΑ προβαλει και πρασινο.

Εγω προσωπικα πρωτη φορα το ακουω ως προβλημα στο μοντελο που αναφερεις, θα περιμενω να ακουσω και απο αλλους χρηστες/κατοχους εαν εχουν το ιδιο προβλημα ή καποιος αλλος γνωριζει κατι παραπανω επ αυτου.
 

billerr

New member
29 January 2018
5
Re: Απάντηση: LG TV UJ620V - προβληματικό panel αλλά άρνηση βλάβης και αντικατάστασης

Μηπως out of the box το συγκεκριμενο μοντελο χανει αρκετα στην αποχρωση του κιτρινου και παει και πεφτει μεσα στο πρασινο. ?
Μιας και ανεφερες καλιμπραρισμα, δοκιμασες να αλλαξεις τιμη στην κιτρινη αποχρωση (tint). ?
Αν η τηλεοραση εχει φουλ ρυθμιστικα cms, αν συμβαινει αυτο που ανεφερα ισως λυνεται.

Εκτος κι αν εννοεις καποιο κατασκευαστικο προβλημα οπου μαζι με το κιτρινο, οτι κι αν κανεις, ΠΑΝΤΑ προβαλει και πρασινο.

Εγω προσωπικα πρωτη φορα το ακουω ως προβλημα στο μοντελο που αναφερεις, θα περιμενω να ακουσω και απο αλλους χρηστες/κατοχους εαν εχουν το ιδιο προβλημα ή καποιος αλλος γνωριζει κατι παραπανω επ αυτου.
Κι εγώ προβληματίστικα μήπως κάτι δεν πάει καλά με τα μάτια μου :D τσέκαρα όμως τις ίδιες εικόνες και σε άλλες LCD τηλεοράσεις/οθόνες. Παντού έβλεπα κίτρινο καναρινί, και στην LG το ίδιο χρώμα ήταν μουσταρδί σχεδόν. Ακόμη και στην test picture, η διαφορά ήταν εμφανής (συγκρίνοντας την αντίστοιχη εικόνα όπως τη βρήκα online στο site της LG).
Στο support μου ανέφεραν ότι δεν έχουν δεχτεί κανένα άλλο αντίστοιχο παράπονο για τη σειρά - ωστόσο ο τεχνικός μου είπε ότι βλέπει τη διαφορά που ανέφερα, απλά δε θεωρείται βλάβη μιας και αντίστοιχα μοντέλα έδειχναν το ίδιο.

Στα settings, το tint που βρήκα ήταν μόνο Red/Green, και μετά το calibration ήταν στο R10. Το πρόβλημα βελτιώθηκε έτσι, αλλά όχι αρκετά δυστυχώς.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
ΑΝ εχει φουλ ρυθμιστικα οπγς η 9300, τοτε πρεπει να μπεις στο color managment και απο εκει να καλιμπραριστουν κορεσμος και αποχρωση, οχι απο εκει που προσπαθησες.

Επειδη αυτο χρειαζεται γνωσεις και καποιο κολοριμετρο ομως, αν τελικα εχει ρυθμιστικα color managment, προσπαθησε να κανεις copy paste τις ρυθμισεις μιας καλιμπραρισμενης 9300, μηπως και διορθωθει λιγο η κατασταση.
Παρακατω το λινκ με τα settings.

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/uj6300/settings
 

billerr

New member
29 January 2018
5
Re: Απάντηση: LG TV UJ620V - προβληματικό panel αλλά άρνηση βλάβης και αντικατάστασης

ΑΝ εχει φουλ ρυθμιστικα οπγς η 9300, τοτε πρεπει να μπεις στο color managment και απο εκει να καλιμπραριστουν κορεσμος και αποχρωση, οχι απο εκει που προσπαθησες.

Επειδη αυτο χρειαζεται γνωσεις και καποιο κολοριμετρο ομως, αν τελικα εχει ρυθμιστικα color managment, προσπαθησε να κανεις copy paste τις ρυθμισεις μιας καλιμπραρισμενης 9300, μηπως και διορθωθει λιγο η κατασταση.
Παρακατω το λινκ με τα settings.

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/uj6300/settings

Thanks για το link. Δεν τα δοκίμασα ποτέ αυτά τα settings γιατί πολλές φορές οδηγούν σε "σωστή" απεικόνιση χρωμάτων, η οποία συχνά οδηγεί σε λίγο πιο ζεστό & muted αποτέλεσμα. Αλλά αν και όταν πάρω την TV ξανά στα χέρια μου, θα κάνω μια δοκιμή.
Το θέμα είναι το ΑΝ... :p
 

billerr

New member
29 January 2018
5
Sorry για το bump, είχε κανείς εμπειρία με το LG suport από παρόμοια περίπτωση;