Egreat A8 4K Blu-ray UHD HDD Media Player

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Ήρθε χτες το Egreat A8 ,έκανε 25 μέρες να έρθει και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με κάποια επιβάρυνση στο τελωνείο .Ευχαριστώ τον vadergr που με βοήθησε για την παραγγελία !
Στιβαρή συσκευή το player ,αρκετά πιο βαρύ (και λόγω αλουμουνίου) σε σχέση με τα άλλα player που πέρασαν από τα χέρια μου .
Πέρα από το βάρος το άλλο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι έχει το ίδιο τηλεχειριστήριο με το Zidoo X9S, με κάποια πλήκτρα να έχουν διαφορετικές λειτουργίες για τα δυο τηλεχειριστήρια.

asset.php



Θετικά : Έχει παρόμοια ποιότητα εικόνας με το Zidoo X9S, με επιπλέον όμως ρυθμίσεις πέρα από τα κλασικά αντίθεση ,φωτεινότητα που φαίνονται στις παρακάτω εικόνες .
Έχει υποδοχή για 3,5άρι εσωτερικό δίσκο ,δυσκολεύτηκα να βάλω έναν 2,5άρι ,γιατί έχει κάποιες ράγες που είναι ρυθμισμένες μόνο για 3,5άρι δίσκο και ανάμεσα στις ράγες έχει κενό .
Στις ρυθμίσεις της ανάλυσης UHD 4K 24hz, 25hz, 30hz , 50hz , 60hz αντιστοιχουν δυο ,τρεις ρυθμίσεις YCbCr 444 8-bit ή YCbCr 422 8-bit ,ενώ τα 10-bit (αν και υπάρχει σαν επιλογή ) δεν το "παίρνει".
Ποιο είναι το πιο σωστό ;


asset.php



asset.php


Αρνητικά : Έχει πολύ λίγες εφαρμογές προεγκατεστημένες ,Kodi έχει που δουλεύει , έχει και play store το οποίο δεν δουλεύει .Το πατάω και δεν κάνει τίποτα .
Έκανα αναβάθμιση online (έκανε πάνω από μισάωρο) , αλλά από ότι καταλαβαίνω τα soft είναι από τα πρώτα και δεν έχουν προεγκατασταθεί και ενεργοποιηθεί οι εφαρμογές .
Ακόμα ακούγεται λίγο ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα ,χωρίς να είναι όμως ενοχλητικό.
 

Attachments

  • pan1.jpg
    pan1.jpg
    104.2 KB · Views: 300
  • pan2.jpg
    pan2.jpg
    128.5 KB · Views: 298
  • pan3.jpg
    pan3.jpg
    99.1 KB · Views: 299

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Απάντηση: Re: Egreat A8 4K Blu-ray UHD HDD Media Player

Καλορίζικο!
Blu ray menus παίζει τελικά?

Χρήστο κρίνοντας από το γεγονός ότι είναι ίδιο με το a5 (εκτός από την υποδοχή για σκληρό δίσκο ) θα πρέπει να παίζει τα μενού τόσο σε Blu-ray (folder & iso ) όσο και UHD (folder iso δεν υπάρχει ακόμα ). Στο α5 παίζουν με ελάχιστες εξαιρέσεις!
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Κατέβασα προχτές Blu-ray folder(δουλεύω μόνο με mkv) δεν μου έβγαλε μενού .
Από ότι διάβασα στο φόρουμ της Egreat ,δεν βγάζει μενού.Ίσως με την επόμενη αναβάθμιση, βγάζει .
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Egreat A8 4K Blu-ray UHD HDD Media Player

Κατέβασα προχτές Blu-ray folder(δουλεύω μόνο με mkv) δεν μου έβγαλε μενού .
Από ότι διάβασα στο φόρουμ της Egreat ,δεν βγάζει μενού.Ίσως με την επόμενη αναβάθμιση, βγάζει .

Πιο πιθανο ειναι στις επομενες αναβαθμισεις να κοψει τα μενου και απο τα υπολοιπα players :p
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Η ταινία που που κατέβασα ,και έγραψα πριν , είναι 4Κ Blu-ray folder.

Εγώ το ήθελα το Player και γιατί παίρνει εσωτερικό δίσκο και αν είναι δυνατόν να είχε καλύτερη ποιότητα εικόνας από το Zidoo X9S.Και τα δύο τα έχει . Από εκεί και πέρα δεν μπόρεσα να μπω στο play store να εγκαταστήσω κάποιο άλλο εφαρμογή Player μήπως έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας .Ας ελπίσω να γίνει αυτό σύντομα . Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι το τηλεχειριστήριο αν και σχεδόν ίδιο με το Zidoo X9S,"πιάνει "λίγο χειρότερα .Δεν πρέπει να το σημσδεύεις εντελώς το A8, αλλά και δεν πρέπει να αποκλίνεις και πολύ .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Πριν από λίγο έκανα εγγραφή στο forum της Egreat και πέρα από e-mail ,username κ.τ.λ που ζητούσε ,είχε ερώτηση ποιος είναι ο πρόεδρος στην Κίνα .
Καλά που υπάρχει το google .
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Egreat A8 4K Blu-ray UHD HDD Media Player

Πριν από λίγο έκανα εγγραφή στο forum της Egreat και πέρα από e-mail ,username κ.τ.λ που ζητούσε ,είχε ερώτηση ποιος είναι ο πρόεδρος στην Κίνα .
Καλά που υπάρχει το google .

Αν απαντούσε λάθος θα ανατιναζοτανε το player :)
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Τελικά το Google Play Store ότι και να έκανα δεν δούλεψε .
Έτσι έκανα εγκατάσταση τις εφαρμογές από αρχεία .apk .

Χτες έβαλα την ανάλυση στο auto(δεν το έχει εκεί που έχει τις αναλύσεις) και είδα ότι βελτιώθηκε αισθητά η ποιότητα εικόνας .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Νέα αναβάθμιση για το Egreat A8 ,έκανε κανένα μισάωρο για τη διαδικασία .
Μου κράτησε όλες τις ρυθμίσεις και εφαρμογές που είχα κάνει εγκατάσταση ,περίμενα να πάει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις .
Πήγα να κάνω εγκατάσταση το Netflix από .apk,μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να γίνει η εγκατάσταση και πρέπει να κατεβάσω από το Netflix το .apk ,το οποίο και έκανα και μπόρεσα και έκανα εγκατάσταση .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Και εγένετο φως !

Το Egreat A8 όπως αναφέρω και πιο πάνω το πήρα καθαρά για την ποιότητα εικόνας και επειδή παίρνει εσωτερικά τον δίσκο , όμως μου έβγαζε ένα σωρό θέματα ,όπως:
1)Δεν μπορούσα να μπω στο play store, πατούσα το κουμπί και δεν έκανε καμία ενέργεια .
2)Και εγκατάσταση που έκανα από .apk, κάποιες εφαρμογές δεν έπαιζαν ,μου έβγαζε μήνυμα ότι χρειάζεται το Google Play services,το οποίο αν και έκανα εγκατάσταση (όπως και το play store) από .apk , πάλι δεν λειτουργούσαν .
3)Στο kodi που είχε προεγκατεστημένο (όπως και σε νεότερη έκδοση του kodi που έκανα εγκατάσταση) δεν "έβγαζε" ανάλυση 4Κ .
4)Κάποιες app που είχε προεγκατεστημένα μου τα "έβγαζε" με κινέζικα .

Είχα παρατηρήσει ότι μέσα στο Egreat A8 έγραφε ότι είχε Egreat A5 έκδοση firm .Και αναβάθμιση που βγήκε online δεν άλλαξε το Egreat A5 έκδοση firm.

Σήμερα βρήκα και έβαλα το τελευταίο firm για το Egreat A8 από στικάκι .
Και εγένετο φως !

Όλα διορθώθηκαν , άλλαξε καταρχήν το Egreat A5 έκδοση firm σε Egreat A8 έκδοση firm.
1 & 2) Το play store δουλεύει κανονικά .
3)Το kodi "βγάζει" ανάλυση 4Κ
4)Δεν μου βγάζει κινέζικα

και μου βγάζει και θερμοκρασία του Egreat A8 και μου βγάζει στο μενού ρυθμίσεις για τη θερμοκρασία αν θέλεις να είναι σε Κελσίου ή Φαρενάιτ.

Το ψάχνω και για άλλες διαφορές/αλλαγές σε σχέση με πριν .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Από ότι κατάλαβα η Egreat έχει online firm για το Α5 ,για αυτό μέσα στο Egreat A8 για αυτό μου έβγαζε Egreat A5.
Στην έκδοση online δεν μου έβγαζε τη θερμοκρασία του player , αφού το Egreat A5 δεν έχει εσωτερικά το δίσκο και δεν έχει ανεμιστηράκι.

Από το στικάκι μπήκε η κανονική αναβάθμιση για το Egreat A8 , μου έβγαλε ένδειξη για τη θερμοκρασία αλλά και ρυθμίσεις από ποια θερμοκρασία και μετά θα δουλεύει το ανεμιστηράκι στη χαμηλή σκάλα και από ποια θερμοκρασία και μετά θα δουλεύει στη μεγάλη σκάλα (δεν έχει τελικά επιλογή Κελσίου ή Φαρενάιτ που υπέθεσα βιαστικά που κοίταξα αυτές τις ρυθμίσεις).Είναι από 10°C δουλεύει η χαμηλή και από 40°C η υψηλή .
Ακόμα μετά την αναβάθμιση από το στικάκι , όταν έχω την επιλογή για την ανάλυση στο auto , έχουν τις σωστές διαστάσεις τα μενού , πιο πριν δεν είχαν .