Musical Fidelity XA-1 πρόβλημα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pads

Established Member
24 February 2008
110
Σχεδιάζω να στήσω ένα σύστημα για μουσική (κυρίως τζαζ) με βάση ένα vintage ενισχυτή Musical Fidelity XA-1. Ο συγκεκριμένος για όσους δεν γνωρίζουν δεν έχει τηλεχειρισμό αλλά ούτε και διακόπτη λειτουργίας πάνω στην πρόσοψη αλλά μόνο πάνω στο εξωτερικό τροφοδοτικό.

Με τον τηλεχειρισμό δεν έχω πρόβλημα όμως το θέμα του διακόπτη με προβληματίζει καθώς το τροφοδοτικό δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε θέση με εύκολη πρόσβαση για αισθητικούς και πρακτικούς λόγους. Το manual αναφέρει βέβαια οτι ο ενισχυτής είναι σχεδιασμένος να δουλεύει always on. Παρόλαυτα δεν νοιωθω άνετα με την ιδεα να τον αφηνω ανοικτό για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Γνωρίζει κάποιος κάποια εναλλάκτική λυση για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μπορείς να πεις έναν ηλεκτρολόγο να σου βάλει μια πρίζα που να ενεργοποιείται από ένα διακόπτη σε ένα σημείο που να είναι βολικό για σένα. Αλλιώς ένα πολυπριζο με κουμπί on /off.
 

Pads

Established Member
24 February 2008
110
Τηλεχειριζόμενη πρίζα είτε μέσω WiFi είτε με remote.
Πχ https://www.skroutz.gr/c/2185/Tilecheirizomenes-Prizes-Diakoptes/m/5702/TP-LINK.html

Εχω τηλεχειριζομενο διακοπτη Sonoff που μπορω να παρεμβαλω στο καλωδιο.
Άρα δεν θα εχω θεμα με τον ενισχυτη αν αφησω τον διακοπτη του τροφοδοτικου στο on και δινω ρευμα στο καλωδιο που παει στο τροφοδοτικο απο το wifi διακοπτη σωστα;