Αναβάθμιση AV για μουσική

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

abraxas

New member
24 January 2018
7
Καλημέρα,

θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με μια σταδιακή αναβάθμιση που σκέφτομαι να κάνω στο home cinema ώστε να ακούω αξιοπρεπώς και μουσική.
Έχω ένα SONY STRDB-840 ενισχυτή με B&W LM1, B&W VM1, B&W CC3 και JAMO SUB.

Σαν πηγή για μουσική έχω ένα αρχαίο cdp της Techniks (SL-PG490), pc με toslink στον ενισχυτή και ένα chromecast audio με rca επίσης στον ενισχυτή. Γενικά ακούω πολύ απο spotify premium μέσω chromecast και αγοράζω και αρκετά CD. Και υπάρχει και ένας σκληρός με υλικό 24/96 flac το οποίο κάνω stream με plex πάλι μέσω chromecast.

Σαν πρώτο βήμα για την αναβάθμιση αγόρασα ένα ζευγάρι ηχεία Wharfedale Diamond 10.4 τα οποία αρχικά θα συνδέσω σαν Β
στον ενισχυτή για να τα χρησιμοποιώ μόνο για μουσική (ευτυχώς έχει analog direct).
Ποιο πιστεύετε θα ήταν καλύτερα το επόμενο βήμα μέχρι 300-350 ευρώ;
Ένα dac και να συνδέσω πάνω του τα πάντα ; Ένα cd player ή ένας δικάναλος ολοκληρωμένος ;

Σταδιακά σκέφτομαι να αγοράσω και τα 3 αλλά δεν ξέρω με τι σειρά και κατά πόσο σε αυτή την κατηγορία θα ακούσω διαφορά στην ποιότητα του ήχου.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Εγώ στη θέση.σου θα μάζευα χρήματα και θα αγόραζα εναν δικαναλο ολοκληρωμένο με HT passthrough.

Το ποσό που θα δαπανουσα στον ολοκληρωμένο 1500 , οπότε υπομονή....

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,769
Αγιοι Αναργυροι
Καλημέρα,

θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με μια σταδιακή αναβάθμιση που σκέφτομαι να κάνω στο home cinema ώστε να ακούω αξιοπρεπώς και μουσική.
Έχω ένα SONY STRDB-840 ενισχυτή με B&W LM1, B&W VM1, B&W CC3 και JAMO SUB.

Σαν πηγή για μουσική έχω ένα αρχαίο cdp της Techniks (SL-PG490), pc με toslink στον ενισχυτή και ένα chromecast audio με rca επίσης στον ενισχυτή. Γενικά ακούω πολύ απο spotify premium μέσω chromecast και αγοράζω και αρκετά CD. Και υπάρχει και ένας σκληρός με υλικό 24/96 flac το οποίο κάνω stream με plex πάλι μέσω chromecast.

Σαν πρώτο βήμα για την αναβάθμιση αγόρασα ένα ζευγάρι ηχεία Wharfedale Diamond 10.4 τα οποία αρχικά θα συνδέσω σαν Β
στον ενισχυτή για να τα χρησιμοποιώ μόνο για μουσική (ευτυχώς έχει analog direct).
Ποιο πιστεύετε θα ήταν καλύτερα το επόμενο βήμα μέχρι 300-350 ευρώ;
Ένα dac και να συνδέσω πάνω του τα πάντα ; Ένα cd player ή ένας δικάναλος ολοκληρωμένος ;

Σταδιακά σκέφτομαι να αγοράσω και τα 3 αλλά δεν ξέρω με τι σειρά και κατά πόσο σε αυτή την κατηγορία θα ακούσω διαφορά στην ποιότητα του ήχου.
εχει προενισχυτικεϛ εξοδουϛ ο av? αν ναι, συμφωνω με τον Frag. main direct ονομαζουν καποιοι κατασκευαστεϛ την εισοδο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εγώ στη θέση.σου θα μάζευα χρήματα και θα αγόραζα εναν δικαναλο ολοκληρωμένο με HT passthrough.

Το ποσό που θα δαπανουσα στον ολοκληρωμένο 1500 , οπότε υπομονή....

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν τις εξόδους pre out τις χρησιμοποιούμε όλες για σύνδεση σε τελικό εκεί τι γίνεται; Πριν μου πείτε για rca adaptor 2 σε 1 δυστυχώς δεν χωράνε στα pre out.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Aν τις εξόδους pre out τις χρησιμοποιούμε όλες για σύνδεση σε τελικό εκεί τι γίνεται; Πριν μου πείτε για rca adaptor 2 σε 1 δυστυχώς δεν χωράνε στα pre out.
Το.ίδιο, απλά δεν θα χρησιμοποιείς όλα τ ενισχυτικά στάδια του τελικού σου, εφόσον δυο κανάλια θα οδηγεί ο ολοκληρωμένος

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το.ίδιο, απλά δεν θα χρησιμοποιείς όλα τ ενισχυτικά στάδια του τελικού σου, εφόσον δυο κανάλια θα οδηγεί ο ολοκληρωμένος

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοείς ότι τα ηχεία θα παίρνουν απ ευθείας απ τον ολοκληρωμένο; Αφού θα είναι συνδεδεμένα στο τελικό, το θέμα είναι να μη χάσω τις δυνατότητες οδήγησης που έχει ο τελικός μου αλλά να "κλέβω" τον ήχο απ τον ολοκληρωμένο χωρίς τα τελικά του στάδια, γίνεται ή όχι;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,379
Θεσσαλονίκη
Κώστα έχει και προενισχυτες με λειτουργία home cinema pass through. Τον παρεμβάσεις μεταξύ avr και τελικού και φορτώνεις σε αυτόν τις δικαναλες πηγές. CD, dac, πικάπ κλπ
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κώστα έχει και προενισχυτες με λειτουργία home cinema pass through. Τον παρεμβάσεις μεταξύ avr και τελικού και φορτώνεις σε αυτόν τις δικαναλες πηγές. CD, dac, πικάπ κλπ

Θανάση δεν έχω καταλάβει τη σύνδεση, έχω πλήρη άγνοια για βοήθησε λίγο.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,379
Θεσσαλονίκη
Είναι αρκετά απλό. Oι preouts πηγαίνουν σε είσοδο του προ και οι έξοδοι του προ στον τελικό. Ό προενισχυτης πρέπει να έχει λειτουργία unity gain. Δηλαδή 1v παίρνει? Ένα να βγάζει κ.ο.κ. ετσι οταν εισαι συνδεδεμενος καθ αυτον τον τροπο, το ποτ του πολυκαναλου ρυθμιζει την ενταση μεσα απο τον προ κατα την αναπαραγωγη ταινιων. συνήθως ή υπάρχει dedicated θύρα με unity gain ή είναι ρυθμισιμο το ποια θα είναι αυτή από το μενού του προ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν λες οι pre outs του ολοκληρωμένου πηγαίνουν σε είσοδο του προ, εννοείς σε μία είσοδο αναλογική με το κόκκινο και άσπρο rca; Αν είναι έτσι τότε το κάνω, δηλαδή τον ολοκληρωμένο ο προ τον "βλέπει" σαν πηγή έτσι; Για το δεύτερο που λες όμως δε νομίζω ότι ο 2313 έχει τέτοια θύρα ή κάποια ρύθμιση θα διαβάσω το εγχειρίδιο αλλά χλωμό το κόβω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Απλά τα Pre-out του AV θα πάνε σε είσοδο του προ που θα έχει λειτουργία H.C. pass through (ή θα υφίσταται με κάποιο τρόπο το Unity gain). Δηλαδή αντί απ' ευθείας στον τελικό των εμπρός, θα πας τα pre-out των εμπρός στον προ ο οποίος θα είναι συνδεμένος στον τελικό των εμπρός.

Σκέψου το σαν να έβαζες έναν ολοκληρωμένο στερεοφωνικό στην αλυσίδα (που να έχει H.C. passthrough) αλλά αυτός ο ολοκληρωμένος έχει σπάσει σε δυο κομμάτια. Εκείνο του προενισχυτή και εκείνο των τελικών σταδίων ισχύος.
 

msan

New member
7 July 2006
85

Παιδιά Καλησπέρα από Σάμο!!
Δεδομένου ότι και εγώ ενδιαφέρομαι να ακούω αξιοπρεπή μουσική, όπως και συνφουρμίτης abraxas που ξεκίνησε το θέμα, θέλω, καθότι άσχετος, να σας υποβάλλω κάποια ερωτήματα επ´αυτών.
Τα δεδομένα τώρα :
1. AV Yamaha RX-V2500, ίσως δεκαπενταετίας, χωρίς HDMI εισόδους και εξόδους, αλλά με pre out και οδηγεί τα ηχεία mission volare V63 σαν κύρια ηχεία αριστερά δεξιά, mission v6c σαν κεντρικό και τέλος σαν surround τα mission v63.
2. Sub το REL STRATA (Μοντέλο 2007 αν θυμάμαι)
3. Σαν κύρια πηγή χρησιμοποιώ ένα HTPC, τόσο για εικόνα όσο και για ήχο. H Motherboard έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου και την οποία θεωρώ στερεοφωνική και με ψηφιακή έξοδο που τροφοδοτεί τον ενισχυτή με το αντίστοιχο σήμα. ( Στο PC υπάρχει και ένα BT LG, το οποίο όμως δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα )
Υπόψη σας ότι ο av δεν επεμβαίνει καθόλου στο σήμα Video της πηγής και το οποίο διαμοιράζεται στην τηλεόραση και στον προβολέα ανεξάρτητα από αυτόν.

Αυτό είναι χονδρικά το hardware μου.

Όταν ακούω μουσική, κύρια από αρχεία flac, επιλέγω από το κοντρόλ την επιλογή stereo με τον ήχο να περιορίζεται στα 2 κύρια ηχεία, ή το 7ch stereo με όλα τα ηχεία στην περίπτωση αυτή ενεργά.

Και τώρα το ερώτημα για το οποίο θα ήθελα απάντηση.

Έχω διαβάσει και ακούσει πολύ καλά λόγια για για τα dac τα οποία φτάνουν τον ήχο σε απίστευτη ποιότητα, ουσιαστικά studio. Στα πλαίσια αυτά θέλω να ρωτήσω οι έξοδοι από τις pre out του av είναι ψηφιακές και εκεί παρεμβάλλεται το dac προκειμένου να οδηγήσει τον δικάναλο ενισχυτή ?
Μελέτησα επίσης το σχετικό thead του Forum που αναφέρεται στους HT pass through , αλλά ο πίνακας που αναφέρεται εκεί, δεν είναι επικαιροποιημένος και τα μοντέλα που υπάρχουν εκεί και κυκλοφορούν ακόμη στην αγορά, είναι σχετικά ακριβά.

Εάν ισχύουν αυτά που αναφέρω παραπάνω, τότε θα πρέπει να εξακολουθεί να λειτουργεί ο av προκειμένου να λειτουργεί το όλο σύστημα. Πως θα γίνεται όμως η απομόνωση των ήδη υφισταμένων ηχείων και κύρια των κύριων ηχείων, ή θα πρέπει αυτά να φύγουν από τον av και να πάνε στην έξοδο του δικάναλου ? Και στην περίπτωση αυτή τι γίνεται με τον πολυκάναλο ήχο των video ? Θα πρέπει τότε να επανέρχονται τα κύρια ηχεία στον av?

Με την ευκαιρία του post αυτού θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι απαραίτητο η αλλαγή της motherboard με μια πιο σύγχρονη που να διαθέτει τουλάχιστον 5.1, ή η προμήθεια μιας κάρτας με αυτές τις δυνατότητες.

ΥΓ Σας παρακαλώ θερμά για όλα τα παραπάνω να κάνετε και συγκεκριμένες προτάσεις ( Dac, Ενισχυτή, αλλά και για την δυνατότητα του 5.1 )

Ευχαριστώ πολύ

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Στα πλαίσια αυτά θέλω να ρωτήσω οι έξοδοι από τις pre out του av είναι ψηφιακές και εκεί παρεμβάλλεται το dac προκειμένου να οδηγήσει τον δικάναλο ενισχυτή ?

Δεν είναι.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση, αλλά τα ερωτηματικά για μένα παραμένουν..
Σε ότι αφορά την απάντησή σου στο δικό μου hardware που πρέπει να συνδεθεί το dac?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Σε ψηφιακή έξοδο πηγής και σε αναλογική είσοδο προενισχυτή ή απ' ευθείας σε τελικό εφ' όσον έχει variable output (το DAC).
 

msan

New member
7 July 2006
85
Κάποιος Φίλος με περαιτέρω διευκρινήσεις για όλα τα παραπάνω ερωτήματα που έχω θέσει?
Ευχαριστώ θερμά άπαντες!!!

ΥΓ. H variable outpout, επειδή δεν ξέρω ιδιαίτερα από αυτά, σημαίνει μεταβλητή έξοδος και από εκεί και ύστερα πάμε για οποιοδήποτε stereo ενισχυτή με διαφορετικά ηχεία από τα ήδη εγκατεστημένα?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,337
η συνύπαρξη 2.0 με ht έχει αποδειχθεί ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο επιχείρημα.
Καλύτερα να υπάρχουν 2 ξεχωριστά συστήματα.
Αν επιμένεις, τότε θα χρησιμοποιήσεις έναν δικάναλο της αρεσκείας σου που να έχει διαχωρισμό προ και τελικού.
μετά θα πάρεις pre out από τον av και θα τα δώσεις στις εισόδους τελικού του δικάναλου.
Τα μπροστινά ηχεία θα αποσυνδεθούν από τον av και θα συνδεθούν στον δικάναλο.
Θα πρέπει μετά να ματσάρεις στάθμες.

Τώρα περι dac.
Να απόφύγεις dac με μεταβλητή έξοδο διότι θα μπλέξεις με δυό volume.
Μετά θα πρέπει να πάρεις την ψηφιακή έξοδο του av και να την δώσεις στο dac.
Βέβαια με τα σημερινά σύγχρονα dac που συνήθως είναι usb θα ξεχάσεις ορισμένες δυνατότητες όπως μεγάλες δειγματοληψίες κλπ.

Εγώ θα σου έδινα τις παρακάτω εναλλακτικές
1. Ξεχνάς την ενοποίηση δικάναλου με ht ή ακούς δικάναλο από τον av που έχεις και δεν σκέφτεσαι περί dac κλπ.
2. Ξεφορτώνεσαι τον av που είναι παλιός διότι ό,τι και να συνδυάσεις πάνω του θα είναι μπαλωματική ιδίως με σύγχρονα dac. Συνεπώς παίρνεις νέο av.
3. Ξεχνάς το πολυκάναλο ht και ζεις με "ht" δικάναλο.

στα λέω αυτά γιατί τα πέρασα πριν 15 χρόνια και εγώ σε όλα τα στάδια, δηλαδή και δικάναλους έβαλα πάνω σε ht, και dac κλπ.
Τελικά ξεχώρισα τα συστήματα και με την πάροδο του χρόνου σταμάτησα να ασχολούμαι με πολυκάναλες ιστορίες.

υγ μεταβλητή έξοδος σημαίνει μια ανεξάρτητη έξοδος που ρυθμίζει και ένταση, ενώ η κανονική που υπάρχει επίσης δεν ρυθμίζει, δηλαδή παίζει στο μέγιστο. Δεν σχετίζεται με ηχεία, είναι σε στάθμη line
 

msan

New member
7 July 2006
85
Ευχαριστώ πολύ του φίλους Pleo και supersonic για τις μέχρι τώρα απαντήσεις τους...!!
Εάν πάω στην λύση του DENON (http://www.audioshow.gr/index.php?o...t_id=51368&virtuemart_category_id=351&lang=el), το ηχητικό αποτέλεσμα σε σχέση με τον σημερινό θα είναι σαφώς περισσότερο βελτιωμένο, τόσο σε video, όσο και σε audio και με τα υφιστάμενα ηχεία μου?
Εάν ναι για καλύτερο αποτέλεσμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε αυτόν και ένας dac για περαιτέρω βελτίωση του δικάναλου ήχου?

Επίσης σκέφτομαι και την εναλλακτική για την προοδευτική αγορά του DENON PMA 720 ως δικάναλο , τα dali zeusor 3 ως ηχεία και ένα dac από την ifi audio της τάξεως των 150 ( το μοντέλο δεν το θυμάμαι αυτή την στιγμή ).

Ποια θα ήταν η καλύτερη λύση κατά την γνώμη σας?

Και τέλος εάν θέλετε κάποια απάντηση εάν θα πρέπει να γίνει κάποια στιγμή η αναβάθμιση της Motherboard της onboard κάρτας του PC από στερεοφωνική σε 5.1 τουλάχιστον και εάν αυτό θα δώσει προστιθέμενη αξία στο οποιοδήποτε τελικά σύστημά μου...!!

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά από την καρδιά μου!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,409
Αθήνα
Συνήθως αν όχι πάντα, όσα DAC έχουν variable output έχουν και fixed.

O Denon που βλέπεις δεν έχει έξοδο προενίσχυσης. Με εξόδους προενίσχυσης οι πιο οικονομικοί είναι ο Marantz SR5012 και Denon AVR-X3400H. Με την υποσημείωση ότι είναι καλύτεροι σε δημιουργία surround ήχου από αυτόν που έχεις, αλλά "κατώτερης" κατηγορίας σε σχέση με τον 2500, θα πρέπει να περιμένεις μικρότερη ισχύ και άρα οδήγηση.

Για να έχει νόημα το HC passthrough, πρέπει ο ολοκληρωμένος ενισχυτής που θα χρησιμοποιηθεί να είναι ανώτερης κατηγορίας. Επίσης ο Denon που βλέπεις δεν έχει κάποια είσοδο για να πάει απ' ευθείας στα τελικά του στάδια ο ήχος από τις pre-out του ενισχυτή AV.

Το άθλημα του HC passthrough, κοστίζει και θα πρέπει να δεις ακριβότερα εξαρτήματα. Αν βέβαια είσαι διατεθειμένος να τα ξοδέψεις, τότε έχεις πετύχει ό,τι καλύτερο. Αλλιώς διαχωρίζεις τα δυο συστήματα εντελώς και στο ένα ακούς μουσική και στο άλλο βλέπεις ταινίες. Με διαφορετικά ηχεία στο καθένα εννοείται.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Φίλε Pleo,

H εναλλακτική που προτείνω και εγώ ΣΑΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ( DENON PMA, DAC κλπ) και επειδή είναι και value for money λύση (συνολικά γύρω στα 900 Ε), θα την πρότεινες για ουσιαστική αναβάθμιση του ήχου που ακούω ήδη?

Αναφορικά με τον avr και επειδή βρίσκομαι σε πολυκατοικία ο ήδη υφιστάμενος ποτέ δεν παίζει σε υψηλά επίπεδα ήχου. Αυτό που με ενδιαφέρει αυτό που θα ακούγεται σε χαμηλές στάθμες να είναι όσο το δυνατόν ποιο ποιοτικό και πάντα στα πλαίσια μιας value for money λύσης.

Τέλος εσύ ή κάποιος άλλος ας μου πει και για την απευθείας δημιουργία 5.1 από το pc και εαν αυτό θα προσφέρει κάτι ουσιαστικό στην υφιστάμενη εγκατάσταση, ή σε μελλοντική