Ακουστικά για mastering

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Ψάχνω ακουστικά για να κάνω μάστερ και μίξη γενικά (φυσικών μουσικών οργάνων)και στην τιμή που ψάχνω 120-140 έχω καταλήξει σε κάποια λύση από την beyer ήμουν πιο κοντά στα 770 αλλά διαβάζοντας στα ξένα φόρουμ βλέπω ότι τα 150 είναι μονόδρομος εδώ κ χρόνια στην συγκεκριμένη κατηγορία χαρακτηρίζοντας τα μάλιστα ως τα πλέον διαχρονικά επίσης είναι εξίσου βολικά κατά την εγγραφή ως μόνιτορ αλλά και για αναπαραγωγή μουσικής και ο λόγος που τα κάνει τόσο καλά σε αυτή την τιμή είμαι η ουδετερότητα τους (ότι ακούνε παίζουν) δεν χρωματίζουν τον ήχο όπως τα 770 που μπασάρουν όπως λένε πολλοί αντίστοιχα από άλλες εταιρίες κοντά σε εκείνη την τιμή τα γνωστά 7506 της sony τα οποία είναι άριστα μόνιτορ αλλά για χρήση στις μεσαίες και όχι ολ αραουντ (γι αυτό τα χρησιμοποιούν και σε μπροαντκαστ στούντιο για μόνιτορ σε φωνές) και κάποια της audio technica που δεν διάβασα και τα καλύτερα για την εν λόγο δουλειά ούτε για τα 40 ούτε για τα 50 που παίζουν σε αυτές τις τιμές πάνω κάτω (δεν διάβασα τα καλύτερα για την χρήση που αναφέρω γενικότερα λένε πολύ καλά λόγια) εσάς ποια είναι η άποψη σας πάνω στο θέμα αξίζουν τα dt150 ή υπάρχει κάτι άλλο σε αυτή την τιμή;
Ευχαριστω
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Ψάχνω ακουστικά για να κάνω μάστερ και μίξη γενικά (φυσικών μουσικών οργάνων)και στην τιμή που ψάχνω 120-140 έχω καταλήξει σε κάποια λύση από την beyer ήμουν πιο κοντά στα 770 αλλά διαβάζοντας στα ξένα φόρουμ βλέπω ότι τα 150 είναι μονόδρομος εδώ κ χρόνια στην συγκεκριμένη κατηγορία χαρακτηρίζοντας τα μάλιστα ως τα πλέον διαχρονικά επίσης είναι εξίσου βολικά κατά την εγγραφή ως μόνιτορ αλλά και για αναπαραγωγή μουσικής και ο λόγος που τα κάνει τόσο καλά σε αυτή την τιμή είμαι η ουδετερότητα τους (ότι ακούνε παίζουν) δεν χρωματίζουν τον ήχο όπως τα 770 που μπασάρουν όπως λένε πολλοί αντίστοιχα από άλλες εταιρίες κοντά σε εκείνη την τιμή τα γνωστά 7506 της sony τα οποία είναι άριστα μόνιτορ αλλά για χρήση στις μεσαίες και όχι ολ αραουντ (γι αυτό τα χρησιμοποιούν και σε μπροαντκαστ στούντιο για μόνιτορ σε φωνές) και κάποια της audio technica που δεν διάβασα και τα καλύτερα για την εν λόγο δουλειά ούτε για τα 40 ούτε για τα 50 που παίζουν σε αυτές τις τιμές πάνω κάτω (δεν διάβασα τα καλύτερα για την χρήση που αναφέρω γενικότερα λένε πολύ καλά λόγια) εσάς ποια είναι η άποψη σας πάνω στο θέμα αξίζουν τα dt150 ή υπάρχει κάτι άλλο σε αυτή την τιμή;
Ευχαριστω

Έχω και τα δύο, τα 150 είναι σαφώς φυσικότερα στις μεσαίες. Τα 770 είναι πιο άνετα να τα φοράς και έχουν ωραία χρωματισμένο τονικό χαρακτήρα που δεν προβληματίζει για γενική ακρόαση. Παρότι εκτείνονται πολύ χαμηλά είναι και καθαρα. Τα 150 είναι σαφώς πιο μόνιτορ αλλά και με πολύ πιο γεμάτο μπάσο απο ανοικτά. Μάλιστα σε καθαρότητα διαλόγων και ακρίβεια εικόνας σε συνδυασμό με δυναμική παρουσία όταν πρόκειται για κινηματογραφικά σάουντρακ τα προτιμώ κατά πολύ απο τα Sennheiser HD600 μου. Αn θέλεις να φλατάρεις εντελώς τα 150 βάλτους τα εναλλακτικά βελούδινα μαξιλάρια που διαθέτει η Beyer για τα DT-100.
 
Last edited:

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Ακουστικά για mastering

Είναι μια από τις καλύτερες επιλογές.
Απλά ρίξε και μια ματιά στο sennheiser HD 6 mix.

Είχα τα HD8 DJ τα ακριβά της σεράς. Δεν κάνουν για μόνιτορ oργάνων γιατί δεν έχουν έκταση ψηλά. Δεν έχουν αργό μπάσο ωστόσο, παρότι πολύ, γιατί δεν έχουν V μεσαία όμως.
 

Attachments

  • IMG_20161118_153807.jpg
    IMG_20161118_153807.jpg
    140.5 KB · Views: 287

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Δεν τα έχω ακούσει τα HD8 αλλά ξέρω ότι είναι διαφορετικά από τα HD6.
Τα HD6 τα είχα και νομίζω ότι κάνουν για την δουλειά με μια μικρή έμφαση υψηλά. Γενικά είναι τονικά ισορροπημένα ακουστικά.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,174
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Ακουστικά για mastering

Είχα τα HD8 DJ τα ακριβά της σεράς. Δεν κάνουν για μόνιτορ oργάνων γιατί δεν έχουν έκταση ψηλά. Δεν έχουν αργό μπάσο ωστόσο, παρότι πολύ, γιατί δεν έχουν V μεσαία όμως.

Το κτηνακι κάτω από τα ακουστικά ποιο είναι?
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Ακουστικά για mastering

Δεν τα έχω ακούσει τα HD8 αλλά ξέρω ότι είναι διαφορετικά από τα HD6.
Τα HD6 τα είχα και νομίζω ότι κάνουν για την δουλειά με μια μικρή έμφαση υψηλά. Γενικά είναι τονικά ισορροπημένα ακουστικά.

Δεν ξέρω απο πρώτο χέρι πως ακούγονται τα HD6 αν είναι κάπως πιο ουδέτερα, τι να σου πώ. Αλλά τα HD8 διαπίστωσα είναι φτιαγμένα να μην κουράζουν τα αυτιά με πρίμα όταν ο επαγγελματίας παίζει για ώρες δυνατά. Με το μπάσο στο προσκήνιο βέβαια για να παρακολουθεί ο DJ με ευκολία το beat αλλά παρουσιαμέσνο έτσι ώστε να μην θάβει φανερά τα μεσαία. Τα πρίμα του ακούγονται μεν αλλά σε δεύτερο πλάνο σαν πίσω απο βαμβακερή βάτα. Και πολύ καλή απομόνωση κάνουν, αλλά πιέζουν στα αυτιά, δεν έχουν μεγάλα καπάκια και είναι πολύ παραπάνω απο μέτριας πίεσης. Για DJ χρήση σε ψηλά dB πολύ καλά, για μίξη οργάνων σε μετριότερες εντάσεις χάνουν σε διαχωρισμό. Με DT-150 μπορούν να γίνουν και μόντες. Βγάζει κανείς τα πλαστικά μαξιλάρια και βάζει τα βελούδινα οπότε φεύγει και η έμφαση στο μεσοχαμηλό που τα κάνει πιο μόνιτορ μουσικών εγγραφής παρά παραγωγού μίξης αλλά ο διαχωρισμός και η έκταση στα πρίμα παραμένουν. Δεν πιέζουν τα αυτιά γενικά ενώ με τα κανονικά πλαστικά τους μαξιλάρια έχουν καλή απομόνωση ταυτόχρονα.

Πάντως σε αυτό το συγκριτικό διάγραμμα αποκρίσεων δεν βλέπω και μεγάλη διαφοροποίηση των τριών αυτών επαγγελματικών DJ ακουστικών της Sennheiser επάνω απο 300HZ. Μάλλον η διαφορά του HD6 είναι ότι έχει λιγότερο δυνατά χαμηλά και άνω χαμηλά οπότε το αυτί δεν απασχολείται τόσο με μπάσα και μασκάρει λιγότερο άλλες πληροφορίες. Αλλά και πάλι φαγωμένο είναι ψηλά.

Sennheiser_HD678DJ_Plot_Compare.jpg
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Focal spirit professional

Καλή πρόταση. Σε άλλη κατηγορία τιμής απο αυτή που δήλωσε ότι ψάχνει ο νηματοθέτης και ήταν εκεί κοντά τα DT150 DT770 HD6 βέβαια. Αλλά από την άλλη όχι και πανάκριβα. Καλό θα ήταν και να τα δοκιμάσει στο κεφάλι του πρώτα αν σκεφτεί να πάει σε αυτή την κατηγορία τιμής. Ίσως τα βρεί σε κάποια καταστήματα για δοκιμή. Γιατί έχουν κάπως μικρό άνοιγμα για τα αυτιά και και δεν και είναι χαμηλής πίεσης εφαρμογής.

τιμή που ψάχνω 120-140
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω απο πρώτο χέρι πως ακούγονται τα HD6 αν είναι κάπως πιο ουδέτερα, τι να σου πώ. Αλλά τα HD8 διαπίστωσα είναι φτιαγμένα να μην κουράζουν τα αυτιά με πρίμα όταν ο επαγγελματίας παίζει για ώρες δυνατά. Με το μπάσο στο προσκήνιο βέβαια για να παρακολουθεί ο DJ με ευκολία το beat αλλά παρουσιαμέσνο έτσι ώστε να μην θάβει φανερά τα μεσαία. Τα πρίμα του ακούγονται μεν αλλά σε δεύτερο πλάνο σαν πίσω απο βαμβακερή βάτα. Και πολύ καλή απομόνωση κάνουν, αλλά πιέζουν στα αυτιά, δεν έχουν μεγάλα καπάκια και είναι πολύ παραπάνω απο μέτριας πίεσης. Για DJ χρήση σε ψηλά dB πολύ καλά, για μίξη οργάνων σε μετριότερες εντάσεις χάνουν σε διαχωρισμό. Με DT-150 μπορούν να γίνουν και μόντες. Βγάζει κανείς τα πλαστικά μαξιλάρια και βάζει τα βελούδινα οπότε φεύγει και η έμφαση στο μεσοχαμηλό που τα κάνει πιο μόνιτορ μουσικών εγγραφής παρά παραγωγού μίξης αλλά ο διαχωρισμός και η έκταση στα πρίμα παραμένουν. Δεν πιέζουν τα αυτιά γενικά ενώ με τα κανονικά πλαστικά τους μαξιλάρια έχουν καλή απομόνωση ταυτόχρονα.

Πάντως σε αυτό το συγκριτικό διάγραμμα αποκρίσεων δεν βλέπω και μεγάλη διαφοροποίηση των τριών αυτών επαγγελματικών DJ ακουστικών της Sennheiser επάνω απο 300HZ. Μάλλον η διαφορά του HD6 είναι ότι έχει λιγότερο δυνατά χαμηλά και άνω χαμηλά οπότε το αυτί δεν απασχολείται τόσο με μπάσα και μασκάρει λιγότερο άλλες πληροφορίες. Αλλά και πάλι φαγωμένο είναι ψηλά.

Sennheiser_HD678DJ_Plot_Compare.jpg

Πραγματικά το DT150 φαίνεται καλύτερο για την δουλειά.
Αν και η sennheiser λανσάρει το HD6 σαν ιδανικό για live mixing.
Αυτό βέβαια δεν το καθιστά απαραίτητα καλό για τελικό mastering.
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας η αλήθεια είναι ότι είμαι σε δίλλημα καθώς μου πρότειναν και εμενα τα focal και είναι και στα 30ohm που είναι αρκετά πιο δελεαστικά στην σκέψη ότι θα τα χρησιμοποιώ και σε άλλες δραστηριότητες το θέμα όμως είναι το εξής επειδή δεν έχω αρκετή εμπειρία με τα ακουστικά είναι τόσο μεγάλο το θέμα με τα ωμ; Καθώς τα beyer είναι στα 250 και νομίζω ότι χρειάζομαι και κάποιου τύπου ενισχυτή για να τρέξουν σωστά και καθώς δεν έχω τέτοιο εξοπλισμό παρα μόνο την κονσόλα του στούντιο δεν θα μπορώ να τα χρησιμοποιώ άλλου ποια είναι η γνώμη σας γενικά πάνω στο θέμα παρακαλώ δώστε μου οποία συμβουλή έχετε καθώς είμαι σε τέλμα και θα ήθελα άμεσα να καταλήξω σε μια απόφαση καθώς τα χρειάζομαι
Ευχαριστω και πάλι
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Re: Απάντηση: Re: Ακουστικά για mastering

Δεν ξέρω απο πρώτο χέρι πως ακούγονται τα HD6 αν είναι κάπως πιο ουδέτερα, τι να σου πώ. Αλλά τα HD8 διαπίστωσα είναι φτιαγμένα να μην κουράζουν τα αυτιά με πρίμα όταν ο επαγγελματίας παίζει για ώρες δυνατά. Με το μπάσο στο προσκήνιο βέβαια για να παρακολουθεί ο DJ με ευκολία το beat αλλά παρουσιαμέσνο έτσι ώστε να μην θάβει φανερά τα μεσαία. Τα πρίμα του ακούγονται μεν αλλά σε δεύτερο πλάνο σαν πίσω απο βαμβακερή βάτα. Και πολύ καλή απομόνωση κάνουν, αλλά πιέζουν στα αυτιά, δεν έχουν μεγάλα καπάκια και είναι πολύ παραπάνω απο μέτριας πίεσης. Για DJ χρήση σε ψηλά dB πολύ καλά, για μίξη οργάνων σε μετριότερες εντάσεις χάνουν σε διαχωρισμό. Με DT-150 μπορούν να γίνουν και μόντες. Βγάζει κανείς τα πλαστικά μαξιλάρια και βάζει τα βελούδινα οπότε φεύγει και η έμφαση στο μεσοχαμηλό που τα κάνει πιο μόνιτορ μουσικών εγγραφής παρά παραγωγού μίξης αλλά ο διαχωρισμός και η έκταση στα πρίμα παραμένουν. Δεν πιέζουν τα αυτιά γενικά ενώ με τα κανονικά πλαστικά τους μαξιλάρια έχουν καλή απομόνωση ταυτόχρονα.

Πάντως σε αυτό το συγκριτικό διάγραμμα αποκρίσεων δεν βλέπω και μεγάλη διαφοροποίηση των τριών αυτών επαγγελματικών DJ ακουστικών της Sennheiser επάνω απο 300HZ. Μάλλον η διαφορά του HD6 είναι ότι έχει λιγότερο δυνατά χαμηλά και άνω χαμηλά οπότε το αυτί δεν απασχολείται τόσο με μπάσα και μασκάρει λιγότερο άλλες πληροφορίες. Αλλά και πάλι φαγωμένο είναι ψηλά.

Sennheiser_HD678DJ_Plot_Compare.jpg

πως θα γίνει mastering με τέτοιες καμπύλες?
μήπως κάτι δεν πιάνω?
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Είναι και η κλιμάκωση τέτοια και η μετριοποίηση μικρή στο διάγραμμα που δείχνουν έντονα τις ακυρώσεις αλλά γενικά δεν κάνουν. Στα δικά μου αυτιά το HD8DJ τουλάχιστον είναι σαν τρία πλατιά σκαλιά απόκρισης προς τα κάτω. Είναι κουρδισμένα με την συνδρομή επαγγελματιών DJ σε υψηλες εντάσεις για μεγάλο χρονικό διάστημα όπου το αυτί πίανει αλλιώς και κουράζεται αλλιώς. Για τέτοια δουλειά είναι ηχητικά πολύ καλά.

Από AKG που είσαι φαν και την ξεχάσαμε υπάρχoυν τα Κ550 MKII και Κ553 σε κλειστά ισορροπημένης απόκρισης στην κατηγορία τιμής 150 έως 200+ που μπορούν να σταθούν για τράκιν και μάστεριν.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
ναι καλά...
για κάποιο λόγο και οι dj συμπεριλαμβάνονται στους επαγγελματίες....-bye-

αυτή η καμπύλη βλέπω να έχει πάνω από 20 db τρύπα στους 6 χιλιόκυκλους και πάνω από 10 μεταξύ 3 και 8...
(τουλάχιστον αυτή κάνει μπαμ)

εγώ ακόμα δουλεύω για τέτοιες δουλειές ("") τα Κ240 αν και μετά από 40 χρόνια δεν ξέρω πλέον πού βρίσκονται οι αποκρίσεις τους. Όμως τα συνήθισα. (ίσως κι αυτά εμένα)
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Εργασιακός είναι ο όρος. Από αυτούς που βγάζουν μετά βίας τα ως προς το ζην σε μικρά μπαράκια ανασφάλιστοι μεχρι εκείνους που γίνονται μεγάλες φίρμες εκατομμυριούχοι όπως ο Τιέστο που έπαιξε και στους Ολυμπιακούς αγώνες το 2004, επάγγελμα κάνουν. Και φυσικά έχουν τις εργονομικές και ηχητικές τους εργαλειακές προτεραιότητες. Όχι ότι είναι επαγγελματίες της ακουστικής. Δες το HD7DJ και αλλιώς. Το βρήκα ξανά αλλά με 1/3 smoothing απο άλλη ψευδοκεφαλή και φίλτρο.

Sennheiser_HD7%20DJ_Center_-_-_HDM-X_-_50_20-20k_-_fr.png
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Εργασιακος ναι.
Αλλά αλλα τα ακουστικα για dj και αλλα για mastering
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Σαφώς και έχετε δίκιο για τα εν λόγω ακουστικά αλλά από την άλλη, μιλώντας για "dj" ακουστικά, σε συναυλία κλασικής μουσικής σε εντελώς ανοιχτό χώρο στην οποία άκουσα τον καλύτερο ήχο που έχω ακούσει σε κλασική από ηχεία PA (χροιές, εικόνα, αίσθηση φυσικού χώρου), ο ηχολήπτης που ήταν Γερμανός, και που σαφώς ήξερε πάρα πολύ καλά τι έκανε, χρησιμοποιούσε Hd25-1 II. Μου έκανε πολύ εντύπωση!
Βέβαια όλο το ζήτημα ήταν πολύ καλής ποιότητας. Υπάρχουν PA και PA.

Αλλά σαφώς και αυτό είναι πολύ διαφορετικό από το mastering