Αγορά προβολέα μόνο για ταινίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

piza

New member
2 February 2018
13
Γεια σε όλους.

Με τα πολλά μάζεψα 700 και έχω ενθουσιαστεί που επιτέλους θα μπορώ να βλέποω ταινίες στο σπίτι!!!


Ο τοίχος που σκέφτομαι να προβάλλω είναι πλάτους 3,3μ και ύψους 2,5μ.
Η μέγιστη απόσταση που μπορώ να τοποθετήσω τον προβολέα είναι 3,3μ.
Το ταβάνι είναι στα 2,6μ.

Από αυτούς που προτείνει ο Werewolf σε άλλο νήμα έχω σταμπάρει τον Optoma HD142X που αναφέρεται συχνά και εδώ στο forum και ο οποίος έχει πολύ χαμηλά επίπεδα θορύβου (24db) και οικονομικός στα 560 .
Το θέλω αποκλειστικά για ταινίες το βράδυ και δεν θα ήθελα να μπλέξω με εγκαταστάσεις στην οροφή κλπ. Θα είμαι καλυμμένος με ένα τραπεζάκι κεντραρισμένο κατάλληλα ή πρέπει να πάρω έναν άλλο προβολέα με οριζόντιο lens shift και αν ναι, έχετε κάποιον να προτείνετε;

Ευχαριστώ πολύ!
 

piza

New member
2 February 2018
13
Re: Απάντηση: Αγορά προβολέα μόνο για ταινίες

Εννοείς πόσο μακρυά θα κάθομαι; Ακριβώς μπροστά από τον απέναντι τοίχο οπότε πες γύρω στα 3μ.
 
19 June 2006
35,671
Ξέρεις τι γίνεται? Το βασικότερο πρόβλημα όσων θέλουν να χρησιμοποιήσουν τον προβολέα σε τραπεζάκι είναι ότι η απόσταση θέασης συμπίπτει πάνω κάτω και με την απόσταση τοποθέτησης του προβολέα. Με δεδομένο, λοιπόν, ότι ο προβολέας πρέπει να κάτσει σε φιξ θέση (στο κέντρο) και με δεδομένο ότι δεν μπορείτε να τον κρατάτε στα χέρια σας, αντιλαμβάνεσαι την πρακτική δυσκολία. Για να πάει πίσω από τα κεφάλια το αποκλείουμε λόγω έλλειψης lens shift.
 

piza

New member
2 February 2018
13
Να τον τοποθετήσω σε τραπεζάκι ακριβώς μπροστά στα πόδια μου; Θα με ενοχλεί ο θόρυβος/το φως του; Πόσες ίντζες θα μπορεί να δώσει από απόσταση 2,5μ;
Έχεις να προτείνεις κάποιον οικονομικό με οριζόντιο lens shift ή ξεφεύγουμε σε τιμές;
 
19 June 2006
35,671
Π.χ. ο εν λόγω προβολέας μπορεί να ανοίξει 90 ίντσες από τα 3,3 μέτρα. Είναι δύσκολο να μπει στα 2,5 μέτρα σε τραπεζάκι, θα χάσεις πολλές ίντσες. Από τα 2,5 μέτρα σου ανοίγει 69 ίντσες...δεν αξίζει.
 

piza

New member
2 February 2018
13
Επίσης θα μπορούσα να τον βάλω και στον διπλανό τοίχο με την απόσταση από τον τοίχο να αυξάνεται στα 4,5μ (θα χρειαστεί να μετακινώ κάτι έπιπλα αλλά χαλάλι του).

90" σε 16:9 πόσο πλάτος έχει σε μέτρα;
 
19 June 2006
35,671
2 μέτρα. Όμως δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι ο προβολέας πρέπει να κάτσει ακριβώς απέναντι από το κέντρο της οθόνης, δεν μπορεί να μπει πλάγια.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Θα πρεπει πρωτα να σκεφτεις ποσες ιντσες θα ανοιξεις και με ποσες συμβιβαζεσαι απο αποψη τοποθετησης του οποιου προβολεα.
Για παραδειγμα τα 330cm τοιχος πλατος, ισοδυναμει με 150 ιντσες περιπου.
Αυτη τη διασταση καδρου ο οπτομα μπορει να τις δωσει απο αποσταση 4.9μ εως 5.3μ

Αντιλαμβανεσαι λοιπον πως εαν καθεσαι στα 3μ ο προβολεας δεν γινεται να παει σε τραπεζακι, γιατι η δεσμη θα προσκρουει στην πλατη του καναπε που θα καθεσαι. Αρα θα πρεπει να ταβανωθει.

Ειτε optoma, ειτε benq (δυο απο τους επικρατεστερους dlp entry level) θα πρεπει να δεις απο ποσα μετρα ανοιγουν ποσες ιντσες, ωστε να υπολογισεις τι συμβιβασμος θα υπαρξει στο μεγεθος καδρου εικονας, ωστε να καταφερεις να τοποθετησεις μπροστα σου τον προβολεα σε τραπεζακι.

Σε περιπτωση οπου αδυνατεις να τοποθετησεις προβολεα ακριβως κεντρο της οθονης και θελησεις προβολεα με οριζοντιο lens shift, θα πρεπει να βαλεις το χερι πιο βαθια στην τσεπη για να εχεις αυτη την ευκολια.

Ποιο ειναι το μεγεθος ιντσων που θα συμβιβαζοσουν ως εικονα. ?
 

piza

New member
2 February 2018
13
Δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινής γιατί δεν ξέρω/μπορώ να υπολογίσω με το μάτι πόσο μεγάλη θα είναι η οθόνη. Υποθέτω ότι 90" θα είναι μια χαρά για να έχω μια "κινηματογραφική εμπειρία". (δεν έχω ούτε TV να καταλάβετε). Υπάρχει κάποιο site να του δίνω τις ίντζες σε 16:9 και να μου δίνει το πλάτος και το ύψος;

Αυτούς με το οριζόντιο lens shift πώς τους ψάχνω στο skroutz, έχουν κάποιο ειδικό όνομα; Έχεις να προτείνεις κάποιον; Βασικά νιώθω ανασφάλεια ότι θα κάνω πατάτα αν προσπαθήσω να τον τοποθετήσω στο ταβάνι για αυτό διστάζω..
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αν ανεβεις σε budget μπορεις να στραφεις σε καποιον προβολεα με short throw φακο, οπου μπορει να ανοιξει ιντσες απο πιο κοντινη αποσταση.

Για παραδειγμα ο benq w10080st δινει 120" ιντσες απο τα 1.8 εως 2 μ με την χρηση του ζουμ.
Αν η τοποθετηση σε τραπεζακι ειναι μη διαπραγματευσιμη, τοτε προβολεας με short throw φακο ειναι η μονη λυση σου.
 

piza

New member
2 February 2018
13
Re: Απάντηση: Αγορά προβολέα μόνο για ταινίες

Από short throw αυτoί είναι καλοί:
https://www.skroutz.gr/s/8789573/Optoma-ML750ST.html

https://www.skroutz.gr/s/3892215/BenQ-MW820ST.html

;;;

EDIT: βλέπω ότι δεν είναι full HD. Δεδομένου ότι βλέπω περισσότερο κοινωνικές ταινίες δεν θα με πειράξει έ; Ή μήπως στις πολλές ίντζες πιξελιάζει;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απο αποσταση θεασης 3μ οι διαστασεις καδρου που συνηθως προτιμωνται (αναλογως των γουστων) θα ελεγα οτι ξεκινουν minimum απο 92" ιντσες εως και 110" ιντσες. Μπορεις να ανεβεις και παραπανω (120-130) σε περιπτωση οπου εισαι λατρης της πολυ μεγαλης εικονας με μια σχετικη κουραση θεασης στον οριζοντιο αξονα λογω της σχετικα κοντινης αποστασης για τοσο μεγαλες ιντσες.

Ενα ισορροπημενο καδρο στατιστικα για την πλειοψηφια ειναι οι 106-110 ιντσες απο αυτη την αποσταση.

Οι παραπανω προβολεις που εβαλες, δεν εχουν αναλυση 1920Χ1080 αλλα μικροτερη, καλυτερα να τους αποφυγεις μιας και προσανατολιζεσαι για ταινιες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Τωρα, μια αλλη προταση (αν ο καναπες σου βρισκει στον πισω τοιχο) ειναι να βαλεις μια επιτοιχια βαση προβολεα σε αυτον τον τοιχο και οχι στο ταβανι. Αντι η βαση να βιδωσει ταβανι, θα βιδωσει σχετικα ψηλα στον πισω τοιχο.
Ετσι, συμβιβαζομενος στις ποσες ιντσες θα ανοιξει ο οποιος προβολεας με τερμα το ζουμ του, θα εχεις ικανοποιητικες ιντσες και θα καταφερεις να παρεις εναν πιο φθηνο προβολεα οπως τους προαναφερθεντες χωρις short throw φακο.
 

piza

New member
2 February 2018
13
Ξέρεις τι; Ανησυχώ ότι θα τα κάνω μαντάρα με την τοποθέτηση και θα μου πάει ψιλοχαμένος ο οικονομικότερος. Λογικά θα περιμένω λίγο ή θα βάλω δόσεις και θα πάρω τον παραπάνω (εκτός αν έχεις να προτείνεις κάποιον άλλο).
 

piza

New member
2 February 2018
13
Εκτος αν κάνω αυτό που έχει προτείνει ο Γιάννης Χατζηγεωργίου σε άλλο νήμα:

"
Αν δεν μπορείς να βάλεις βάση τοίχου και θέλεις να τον τοποθετήσεις στο ράφι, άκου μια ιδέα:

Παίρνεις ένα μικρό παραλληλεπίπεδο σκαμνάκι και δένεις τον προβολέα από κάτω με τα μεγάλα δεματοδετικά. Τον δένεις στις άκρες του πλαστικού της κάσας και έτσι δεν εμποδίζεις ούτε ροές αέρα ούτε τίποτα.
"

Μου φαίνεται καλύτερο από το να βιδώνω και να ξεβιδώνω σε περίπτωση λάθους
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
o παραπανω εχει προσανατολισμο gaming με χαμηλο input lag, λιγο πιο φωτεινος και καποια presets εικονας ετοιμα για πιο ζωηρα και φωτεινα χρωματα στα παιχνιδια. Δεν ξερω αν λογω μεγαλυτερης φωτεινοτητας αυτο κατι συνεπαγεται και στο μαυρο ή οπου αλλου, δυστυχως δεν εχω αποψη.
Αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα ευχαριστηθεις τις ταινιες σου σε αυτον, απλα δεν τον εχω δει ως μοντελο και δεν εχω αποψη.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Αγορά προβολέα μόνο για ταινίες

Εκτος αν κάνω αυτό που έχει προτείνει ο Γιάννης Χατζηγεωργίου σε άλλο νήμα:

"
Αν δεν μπορείς να βάλεις βάση τοίχου και θέλεις να τον τοποθετήσεις στο ράφι, άκου μια ιδέα:

Παίρνεις ένα μικρό παραλληλεπίπεδο σκαμνάκι και δένεις τον προβολέα από κάτω με τα μεγάλα δεματοδετικά. Τον δένεις στις άκρες του πλαστικού της κάσας και έτσι δεν εμποδίζεις ούτε ροές αέρα ούτε τίποτα.
"

Μου φαίνεται καλύτερο από το να βιδώνω και να ξεβιδώνω σε περίπτωση λάθους


Αυτό προϋποθέτει ότι έχεις βιβλιοθήκη πίσω από την απόσταση θέασης για να κάτσει ο προβολέας. Εκτός, αν θέλεις απλά να βάλεις ένα ραφάκι και να τον ακουμπήσεις εκεί. Για την απόστασή σου, προσωπικά, θα πήγαινα όχι σε λιγότερες από 100 ίντσες.

Για τους υπολογισμούς:

http://www.projectorcentral.com/Optoma-HD142X-projection-calculator-pro.htm

Τις 100 ίντσες σου τις δίνει από τα 3,3 μέτρα με το ζουμ ανοικτό. Κάθε υπολογισμός γίνεται από τον φακό. Στο λέω για να υπολογίσεις το σώμα το προβολέα και που τελικά αυτός θα κάτσει. Επομένως, είμαστε οριακά αλλά καλά πιστεύω.