LG OLED 55B7V 55 ή LG 60SJ810V 60 για αγορα μεχρι την τεταρτη..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kpv7

New member
16 September 2013
36
καλησπερα παιδια , ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 με σχεδον ιδια τιμη ( η oled στα 1650 με δωρο το xbox και ακουστικα ασυρματα και η 810v στα 1200 χωρις δωρα ) Ελεγα και για την 65 αλλα μου φενεται τεραστια . Το σαλονι μου αποτελειτε απο 2 καναπεδες (3θεσιο και 2θεσιο) σε γαμα και η tv ειναι στην απεναντι γωνια του γαμα. ο καναπες που ειναι φατσα στην Tv απεχει περιπου 4 μετρα και ο αλλος που ειναι καθετα απο μισο μετρο στην μια του ακρη μεχρι 3,5 στην αλλη. Τι λετε ρε παιδια ??
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
καλησπερα παιδια , ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 με σχεδον ιδια τιμη ( η oled στα 1650 με δωρο το xbox και ακουστικα ασυρματα και η 810v στα 1200 χωρις δωρα ) Ελεγα και για την 65 αλλα μου φενεται τεραστια . Το σαλονι μου αποτελειτε απο 2 καναπεδες (3θεσιο και 2θεσιο) σε γαμα και η tv ειναι στην απεναντι γωνια του γαμα. ο καναπες που ειναι φατσα στην Tv απεχει περιπου 4 μετρα και ο αλλος που ειναι καθετα απο μισο μετρο στην μια του ακρη μεχρι 3,5 στην αλλη. Τι λετε ρε παιδια ??

Αν σε ενδιαφερει το πως θα δειχνει η tv σε αυτους που θα καθονται στον πλαινο καναπε (και αναλογα με τη συχνοτητα που καποιοι θα βλεπουν απο τοσο πλαγια) καλο ειναι να τις δεις απο κοντα και να προσεξεις πως δειχνει η καθεμια απο το πλαι. Η υπεροχη των oled στο συγκεκριμενο τομεα μπορει να ειναι καθοριστικος παραγοντας για σενα...

Πες μας ομως και τη χρηση για την οποια την προοριζεις.
Τηλεοπτικο, ταινιες, παιχνιδια, σερφαρισμα, συνδεση με πισι?
 

ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

AVClub Enthusiast
20 February 2010
743
ΑΘΗΝΑ
καλησπερα παιδια , ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 με σχεδον ιδια τιμη ( η oled στα 1650 με δωρο το xbox και ακουστικα ασυρματα και η 810v στα 1200 χωρις δωρα ) Ελεγα και για την 65 αλλα μου φενεται τεραστια . Το σαλονι μου αποτελειτε απο 2 καναπεδες (3θεσιο και 2θεσιο) σε γαμα και η tv ειναι στην απεναντι γωνια του γαμα. ο καναπες που ειναι φατσα στην Tv απεχει περιπου 4 μετρα και ο αλλος που ειναι καθετα απο μισο μετρο στην μια του ακρη μεχρι 3,5 στην αλλη. Τι λετε ρε παιδια ??

Καλησπερα,η εικονα και η γωνια θεασης και το μεγεθος ειναι μερικοι καθοριστικοι παραγοντες
Η ολεντ einai kαλυτερη στο 1,2
Στα ιδια περιπου λεφτα ομως παιρνεις σονυ 55 χε9005-------ειναι πολυ καλυτερη απο την 810
Αν πας στα 1700 παιρνεις σονυ χε 9005-------χειροτερη στην εικονα απο την ολεντ,αλλα με περισσοτερες ιντσες και καλυτερη απο sg 810v/850 v/950v
Η επιλογη σου πλεον καθοριζετε απο τον τροπο χρησης και το μπατζετ σου
Εγω εχω ολεντ β7 55,απο θεαση 3 μετρα και μου φαινετε μικρη
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Καταρχήν κατι βασικο. Καμια τηλεόραση δεν ειναι μεγάλη. Αν χωράει στον τοίχο σου, γωνία σου κτλ τοτε απλά βάλε οτι μεγαλύτερο μπορεις!

Eγω για 65αρα OLED ημουν αλλα κάτι η τιμές κάτι το οτι είδα τις sony του 2017 οπου παιζουν πολύ καλα και "συμβιβάστηκα" με την 65XE8596.

Δεν εχει το απόλυτο μαύρο, ομως ειναι πολύ καλύτερο απότι περίμενα, και σχεδόν στα ίδια επίπεδα με την plasma μου ειχα.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
Re: Απάντηση: LG OLED 55B7V 55 ή LG 60SJ810V 60 για αγορα μεχρι την τεταρτη..

Aυτοι που θα καθονται στον πλαινο καναπε ομως δε θα αισθανονται και τοσο αρχοντες...

δεν ξερω πως θα καθονται αλλα για 4 μετρα η 55 ειναι μικρη.
η sony παντως εχει σχετικα καλη γωνια.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG OLED 55B7V 55 ή LG 60SJ810V 60 για αγορα μεχρι την τεταρτη

Αψογο μαυρο και σχετικα καλη γωνια δεν πολυπανε μαζι... (σε lcd τουλαχιστο)
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,713
ΑΘΗΝΑ
ειπα αψογο μαυρο σε κανονικη θεση παρακολουθησης.
εαν τα θελει ολα παει σε 65αρι Oled και τελειωνει.
στα 1700 που παιζει αυτην την στιγμη η sony αντιπαλος δεν υπαρχει.
βλεπω 65αρι Oled στα 4 μετρα και ειμαι οριακα(χωρις υπερβολες και τι λενε οι αλλοι).
ειδικα εαν εχει μαυρες μπαρες καληνυχτα.
55αρι στα 4 μετρα ειναι πολυ μικρο και δεν θα απολαυσει την εικονα της.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Ναι, καταλαβα τι ειπες.
Με τα τελευταια δε διαφωνω.
Η ενσταση μου ειναι στο αψογο μαυρο (απο την κεντρικη θεση θεασης) και ταυτοχρονα καλες γωνιες θεασης για τους υπολοιπους.
Το πρωτο προυποθετει va panel, το οποιο αναιρει σε μεγαλο βαθμο το δευτερο.

Οσο για το μεγεθος, θα παιξει ρολο και απο ποσων ιντσων τηλεοραση ερχεται τωρα ο φιλος. Αν εχει μικροτερη θα δει λογικα διαφορα. Φυσικα ισχυει το οσο μεγαλυτερη τοσο καλυτερα, αλλα πρεπει να ζυγισει και αλλους παραγοντες κατ'εμε.
-ποιοτητα εικονας
-το πως θα βλεπουν οι υπολοιποι (και ποσοι θα ειναι συνηθως αυτοι).

Γι'αυτο ρωτησα και τη χρηση που θα της κανει, τοσο σε περιεχομενο οσο και σε ατομα που θα παρακολουθουν ταυτοχρονα. Εγω για παραδειγμα βλεπω ενιοτε σειρες στο σαλονι μου με ολοκληρη την παρεα μου. Μιλαμε για 6-7 ατομα. Αν το εκανα αυτο με τηλεοραση με va panel, αυτοι που ειναι ακρη ακρη θα εβλεπαν χαλια μαυρα.
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Re: Απάντηση: LG OLED 55B7V 55 ή LG 60SJ810V 60 για αγορα μεχρι την τεταρτη..

Καταρχήν κατι βασικο. Καμια τηλεόραση δεν ειναι μεγάλη. Αν χωράει στον τοίχο σου, γωνία σου κτλ τοτε απλά βάλε οτι μεγαλύτερο μπορεις!

Eγω για 65αρα OLED ημουν αλλα κάτι η τιμές κάτι το οτι είδα τις sony του 2017 οπου παιζουν πολύ καλα και "συμβιβάστηκα" με την 65XE8596.

Δεν εχει το απόλυτο μαύρο, ομως ειναι πολύ καλύτερο απότι περίμενα, και σχεδόν στα ίδια επίπεδα με την plasma μου ειχα.
Ποια πλασμα ειχες; εχω την s60 /65 κ εχω την ιδια απορια

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG OLED 55B7V 55 ή LG 60SJ810V 60 για αγορα μεχρι την τεταρτη

Ποια πλασμα ειχες; εχω την s60 /65 κ εχω την ιδια απορια

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

p55g30

Αν ειχα 65αρα κατα πασα πιθανότητα ΔΕΝ θα την άλλαζα. Καλες οι LCD αλλα plasma δεν ειναι. Θα περίμενα να ωριμάσουν οι oled.
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
Εγω θα σε συμβούλευω ώριμα και σύμφωνα παντα με τις γνώσεις μου..Μην αγορασεις καμια απο τις δυο και επένδυσε,για να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο, σε qled..Εστω ακόμα και την σειρα 7 της qled..Εγω έχω την oled και τα αρνητικά είναι παρα πολλά, να φανταστεις την έχω για gaming στο δωμάτιο. Άνοιξε τα ματια σου και Σκέψου πριν πεταξεις άσκοπα τα χρήματα σου
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Αν δεν παρει oled μονοδρομος σε εικονα η sony 9005,8596

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Αν δεν παρει oled μονοδρομος σε εικονα η sony 9005,8596

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την έχεις φιλε μου ??
Φαντάζομαι Όχι !!
Μην προτείνουμε τηλεορασεις που δεν ξέρουμε
Ο αγαπητός επάνω αναφέρει samsung. Qled νομίζω την 7 μαζί του !!!
Τώρα εντάξει γουστα είναι αυτά αλλά η qled είναι η λατρεία μου ☺
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Δηλαδη εσυ εχεις και τις 2 και εισαι υπερ των qled? Γιατι στα τεστ καλυτερη εικονα εχει η sony την οποια προτεινουν κ αρκετοι απ οτι ειδα

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Επισης αν ακους λατρεια σε μαρκα η μοντελο για μενα σημαινει οπαδισμος!

Στάλθηκε από το HUAWEI MT7-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Λατρης της SONY καποτε με πολλες τηλεορασεις που περασαν απο τα χερια μου και χωρις καμια διαθεση να σνομπαρω την εταιρεια αλλα καποια στιγμη και μετα την καταργηση των CRT trinitron που αφησαν εποχη τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα και η τεχνολογια ......ενταξει πολυ διαφημηση και τραβηγμενες τιμες αλλα απο εικονα μην τρελαθουμε και μην συγγκρινουμε την παλια SONY με την καινοτομα οθονη με την τωρινη τεχνολογια LCD και οπως και να το κανουμε αυτη την στιγμη η Samsung προσφερει καλυτερη εικονα αρεσει δεν αρεσει σε μερικους , τωρα μικροπροβληματακια υπαρχουν και θα υπαρχουν παντου και παντα .
 
Last edited: