Βοηθεια για αγορα τηλεορασης (πρωτη φορα).

takesi

New member
Καλημερα παιδια ειμαι καινουριο μελος μολης εκανα εγγραφη!!!θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την αγορα μιας τηλεορασης.
Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ιδιετερες γνωσεις και διαθετο ενα ποσο τον 600ευρο,παρολα αυτα θα ηθελα να κανω την καλητερη δυνατη επιλογη γιαυτο και ζηταω την βοηθεια σας.
Τωρα με το τη θα ηθελα να μου προσφερη...
Η αποσταση ειναι 2 μετρα οποτε ελεγα για 49 με 50ιντσες.
Παιζω ποδοσφαιρακη οποτε θα χρησιμοποιώ playstation η xbox.
βλεπω ταινιες και ποδοσφαιρο!!!
Τωρα αν τα λεφτα που διαθετο ειναι λιγα μηπως να επεφτα στης ινστες ωστε να βρω κατι που να μπωρει να μου προσφερη αυτα που θελω ?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης

Καλωσόρισες. Στις 40" - 50" δεν υπάρχουν επιλογές με 100 Hz (για τα αθλητικά) σε σχετικά προσιτές τιμές. Οπότε, αν η τηλεόραση θα χρησιμοποιείται από λίγα άτομα ταυτόχρονα, σε χώρο με ελεγχόμενο φωτισμό, πας σε λύση 50 Hz με VA panel, όπως η LG UH635V.
 

takesi

New member
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης

Ευχαριστω για τη βοηθεια.συγνωμη που σου απανταω καθηστεριμενα,αλλα εχω αρκετες υποχρεωσεις καθως ετοιμαζομαι να μπω στο νεο σπιτι.
Αν μπωρεις και θελεις να με βοηθισης στην επιλογη tv θα σου ημουν υποχρεος μιας που ειμαι τελειως ασχετος και τους πολυτες δεν τους εμπηστευμαι.
Τωρα για την tv,αν κολαμε στης ιντσες προτινε μια εναλακτικη...(η αποσταση ειναι 2,5 μετρα)
Γενικα τηλεωραση δεν βλεπω.
Ποδοσφαιρο βλεπω πολυ!
Παιζω playstation.
Βλεπω ταινιες.
Και θα ηθελα να συνδέεται στο internet,εχω ενα ποσο τον 600 ευρο αλλα αμα δεν μπωρουμε να βρουμε κατι καλο με αυτα τα λεφτα θα σκευτο να παρω κατι ποιο ακριβουτσικο με δοσεις αλλα να μην ξεφυγω πολυ.
Προτινε μου καποιες,ωστε να εχω 3-4 εναλακτηκες για να διαλεξω!!!
ΕΥΧΑΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Στα 2.5m απόσταση θα πρότεινα να πας σε 55' για να την ευχαριστηθεις. Μια προσιτή επιλογή είναι η Samsung mu6120 στα 700 . Η ίδια σε 50' κάνει γύρω στα 600 . Αν θέλεις 100hz για ομαλή κίνηση στο ποδόσφαιρο δεν φτάνουν τα 600 οπότε πάμε στα 900-1000 για πιο ολοκληρωμενες προτάσεις.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Βοήθεια για αγορά τηλεόρασης

Για 2 - 2.5 μέτρα, καλύτερα από 50" και πάνω. Το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχουν λύσεις με πραγματικά 100 Hz σε αυτό το μέγεθος, κοντά στα 600 ευρώ. Συνεπώς, επειδή αναγκαστικά θα γίνει επιλογή κάποιας με 50 Hz - που δε θα έχει τόσο καλή κίνηση εικόνας στα αθλητικά, δηλαδή - και γιατί η χρήση θα περιλαμβάνει και ταινίες, είναι προτιμότερη κάποια LCD με VA panel. Τα VA panels υπερτερούν σε μαύρο και αντίθεση, σε σύγκριση με τα IPS, τα οποία έχουν καλύτερες γωνίες θέασης. Η πιο πάνω λύση (LG UH635V) είναι αρκετά καλή πάντως, αν και δυσεύρετη πλέον στην αγορά. Εναλλακτικές, για το προαναφερθέν budget, είναι οι Samsung M5xxx και MU6xxx, στις 55". Το θέμα είναι να πέσεις σε μοντέλο με VA panel και όχι PLS/IPS.
 

Bloodimir

New member
30 January 2009
38
Να ρωτήσω και εγώ σχετικά με το θέμα, γιατί και εγώ ψάχνω κάτι μέχρι 700 max 49-55" κυρίως για ταινίες. Για την LGSJ800 η την UE55MU6122 Κάποια γνώμη; Η να δω σε κάτι άλλο; Σε χαρακτηριστικά απο την UH635V είναι καλύτερη η SJ800 αλλά λόγο επαρχίας δεν μπορώ να δω κάποια απο κοντά για να κρίνω...