Προβληματισμός για LG OLED TV OLED55B7V 55" 4Κ Ultra HD Smart

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Isildur

New member
4 February 2018
19
Αν και ειμαι κάτοχος εδώ και πέντε μήνες της 88" Q9F 4K Smart QLED TV προέβησα σε αγορά της LG Oled55 με πληρη απογοήτευση.. Τα φώτα σας
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
Για να γίνω σαφής μετα απο τρεις αγορες τα τελευταία πεντε χρόνια Samsung j6200 65ιντσων , Samsung ks8.000 και Samsung mu 9002 και τελευταία η 88αρα που αναφέρω έχω μείνει πλήρης ευχαριστημένος φυσικά με τα εξαιρετικά χρώματα, το εξαιρετικό μαύρο και το εκπληκτικό va panel..Δεν ειμαι προκατειλημμένος με την Samsung αλλά δεν μπορω να πω κακιά κουβέντα για αυτήν και κυρίως για την 88αρα που κατέχω.. Είναι η ναυαρχίδα των τηλεοράσεων.. Απο την lg που αγόρασα μονο αρνητικά έχω να πω,το μονο θετικό έχει ωραίο μαύρο,κατα τα αλλά με αφήνει σκιές https://www.youtube.com/watch?v=AHGxsldjSJc&feature=youtu.be..Γιαυτό συμβουλεύω σε όσους θέλουν oled να το σκεφτούν πολύ σοβαρα
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Τα ιδια εβλεπα και γω σε μαγαζια συγκρινοντας τις δυο,αλλα πιθανοτατα φταιει το promotion η Samsung μανουλα σε αυτα τις φορτωνε με καλυτερο υλικο πουσαρισμενες...
αμα τις βαλεις διπλα διπλα με το ιδιο υλικο,ιδια πηγη καλιμπραρισμενες θα αλλαξεις γνωμη...
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
Την oled την άφησα στο παιδικό για να παιζουν videogames τα παιδιά.. Ουτε θέλω να την βλέπω πλεον..ευτυχώς την χαίρονται τα παιδιά..Τώρα απολαμβανω την qled στο σαλόνι.. Η άποψη μου είναι οτι η τηλεόραση δεν υπάρχει.. Όταν λες πηγή υλικού τι εννοεις?
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
το player..
το βιντεακι απο την samsung δεν λεει τιποτα,αυτο ελειπε να μην παινεψει το σπιτι της
δες βιντεο με συγκριτικο απο ανεξαρτητους χρηστες που λενε το αντιθετο..
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
Τα ιδια εβλεπα και γω σε μαγαζια συγκρινοντας τις δυο,αλλα πιθανοτατα φταιει το promotion η Samsung μανουλα σε αυτα τις φορτωνε με καλυτερο υλικο πουσαρισμενες...
αμα τις βαλεις διπλα διπλα με το ιδιο υλικο,ιδια πηγη καλιμπραρισμενες θα αλλαξεις γνωμη...

Φιλε μου δίπλα δίπλα τις είχα..και πίστεψε με ειμαι λάτρης των τηλεοράσεων και νιώθω όσο να ναι..το αποτέλεσμα είναι οτι η qled είναι ο βασιλιάς των τηλεοράσεων σήμερα που μιλάμε
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
το player..
το βιντεακι απο την samsung δεν λεει τιποτα,αυτο ελειπε να μην παινεψει το σπιτι της
δες βιντεο με συγκριτικο απο ανεξαρτητους χρηστες που λενε το αντιθετο..

Αυτό το φαινόμενο το συναντάν και άλλοι,απλα δεν το λένε..τα ματια μας πρεπει να είναι ανοιχτά.. Έχω προβεί ηδη σε αγορά player 4k,με την φωτεινότητα στο τέρμα χωρίς να καίω πρόσωπα και εκπληκτική έως αξιοθαύμαστη κλιμακα του γκρί
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
το οτι η sony προτιμησε τα πανελ της lg δεν σου λεει κατι?
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
Έχεις καλιμπραρει ποτε τηλεόραση φιλε μου ?
Με φωτομετρα καρτέλες και τα λοιπά ?

Ναι,εδώ και μια δεκαετία δεν ασχολούμαι και με τίποτα αλλο
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
το οτι η sony προτιμησε τα πανελ της lg δεν σου λεει κατι?

Πρόσφατα φίλος μου αγόρασε την Sony την γνωστή σε ολους 9005,πρώην κάτοχος της ks8000..ΑΣΕ, τραβάει τα μαλιά του..του κολλάει συνέχεια το Android και απο την εικόνα δεν είδε αυτά που περίμενε..qled και παλι qled
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
καταρχην ξεχναμε μαυρο,αντιθεση,Local Dimming τα οποια ειναι σαφως υπερ των Oled και ειναι οι απαραιτητες προυποθεσεις για να δεις σωστα μια ταινια και να παρεις κινηματογραφικη αισθηση.
σε αυτους τους τομεις Vs δεν υπαρχει και ειναι αδικια για την samsung που φοραει ενα απλα βελτιωμενο lcd πανελ.
απο κει και περα το ουσιαστικα μοναδικο μεγαλο συν της samsung,ειναι το φως το οποιο ειναι απαραιτητο σε αθλητικα γεγονοτα.
με λιγα λογια και για να μην ξεκινησουμε παλι ανουσια κοντρα των δυο τεχνολογιων,οι Oled ειναι για οποιον θελει τηλεοραση για να παρακολουθει σωστα με απολυτο μαυρο και χωρις συννεφα τις ταινιες του,
και οι βελτιωμενες για τα δεδομενα των Lcd samsung,ειναι για καποιον που παρακολουθει αθλητικο περιεχομενο.
τωρα τι ακριβως δεν σου αρεσει δεν εχω καταλαβει,αλλα περι ορεξεως..
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Μεγειά και καλοθέατες οι τηλεοράσεις σου Isildur και καλώς όρισες στο AVClub.gr !!! :ernaehrung004:

Αναμένουμε φωτογραφίες από το θηρίο στο σαλόνι...
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Προβληματισμός για LG OLED TV OLED55B7V 55" 4Κ Ultra HD Smart

Έχεις καλιμπραρει ποτε τηλεόραση φιλε μου ?
Με φωτομετρα καρτέλες και τα λοιπά ?

Ναι,εδώ και μια δεκαετία δεν ασχολούμαι και με τίποτα αλλο

Πως ακριβως την καλιμπραρεις "με την φωτεινότητα στο τέρμα" (οπως ανεφερες)?
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Φιλε μου με 20000 χιλιάρικα παίρνω κοίλη οθονη αναμορφικο φακό lumagen pro και κορυφαίο βιντεοπροβολεα που ουτε για αστείο δεν πλησιάζει η qled οχι στις 88 ιντσες αλλα πάνω απο 150 ιντσες ...
Φιλικα πάντα
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
Ξέχασα να αναφέρω οτι το θηριακι μου το συνόδευω με το 4k player Oppo UDP-205