Αγορά τηλεόρασης 49-55" περίπου στα 500

ilias83

Established Member
3 June 2008
107
Είμαι στην δυσάρεστη θέση να αναζητώ τηλεόραση και θα ήθελα την βοήθειά σας.
Δυστυχώς η χρήση που κάνω είναι αποκλειστικά για θέαση ταινιών ή σειρών από αρχείο ή από δισκάκι Blu-Ray.
Λέω δυστυχώς γιατί η τηλεόραση που έχω συνηθίσει να βλέπω είναι μια Panasonic Plasma P50VT60, η οποία θα μείνει στο πατρικό μου.
Από εκεί και πέρα οι σκέψεις μου είναι οι εξής.
Αφενός δεν έχω δει τίποτα μέχρι στιγμής που να με εντυπωσιάσει, και θεωρώ τις OLED σε πρώιμο στάδιο ανάπτυξης με τις όποιες παιδικές ασθένειες μπορεί να έχουν.
Αφετέρου θεωρώ πως το 4K είναι ακόμα δύσκολο στην χρήση, λίγες ταινίες, μεγαλύτερες απαιτήσεις για το όποιο player κτλ.
Επίσης δεδομένου πως το περισσότερο υλικό μου είναι 1080p φοβάμαι το πως θα δείχνει σε ένα 4Κ panel.
Τέλος δεδομένου πως τίποτα δεν με έχει εντυπωσιάσει, σκέφτομαι να πάρω μια τηλεόραση να με καλύψει για λίγα χρόνια, μέχρι να ωριμάσει η OLED τεχνολογία.
Συνεπώς κοιτάω κάτι οικονομικό και συμπαθητικό γύρω στα 500 ή και λίγο παραπάνω αν αξίζει για να ανέβουμε στις 55".

Σκέφτομαι χωρίς να έχω πάντα καταλήξει σε κάτι ή να έχω πλήρη εικόνα για την αγορά αυτή τη στιγμή:

LG 49LJ594V
Sony KDL-49WE660
Samsung UE49M5500
Samsung UE55M5570
LG 55LJ625V

Η αλήθεια είναι πως την UE49M5500 την έχω μισοαποκλείσει στο μυαλό μου, αφού με μικρή σκετικά διαφορά μπορείς να πάς στο μεγάλο της αδερφάκι και να έχεις 55".
Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει να κοιτάξω σε Sharp και Panasonic.
Ακούω τις απόψεις σας και τη γνώμη σας.
Φυσικά κάθε άλλη πρόταση δεκτή.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Μετα απο πλασμα δεν ...... πρεπει να πας σε OLED κοιτα στις Αγγελιες εχει τρια κομματια σε πλασμα 42,50, & 60
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Μάλλον η Samsung M5570 είναι η καλύτερη επιλογή, για τη χρήση που αναφέρεται, εφόσον διαθέτει VA panel. Όσον αφορά την 4K ανάλυση, για άνω των 2.5 μέτρων απόσταση, χρειάζεται (θεωρητικά και πρακτικά) μεγαλύτερη τηλεόραση από 55". Συνεπώς, μεγαλύτερο κόστος, για πιο μεγάλη διαγώνιο ή/και ανάλυση. Το θέμα είναι να σε αφήνει ικανοποιημένο η εικόνα κάποιας από τις πιο πάνω επιλογές (και όχι μόνο), σε σύγκριση και με τη VT60, γιατί διαφορετικά, η επένδυση περίπου 1500 ευρώ, για κάποια OLED, μάλλον θα φαντάζει μονόδρομος.
 

ilias83

Established Member
3 June 2008
107
Η αλήθεια είναι πως ξέχασα να πω πως και ο χώρος μου δυστυχώς είναι αρκετά διαφορετικός από τον προηγούμενο.
Το πίσω μέρος της πλάτης του καναπέ από τον τοίχο της τηλεόρασης θα είναι ακριβώς στα 4,08m οπότευπολογίζω πως θα βλέπω αν τα 3,5m στην καλύτερη μέχρι 3,8m ακουμπώντας στην πλάτη και έχοντας την τηλεόραση καρφωμένη στον τοίχο.
(Δεν ξέρω ακόμα το πλάτος της πλάτης του καναπέ, αφού θα μου έρθει σε μερικές μέρες)
Στον προηγούμενο χώρο καθόμουν στα 2 και 2,5 μέτρα σε δυο διαφορετικές θέσεις.
Γενικά σίγουρα θα έπρεπε να πάω σε 65"+.

Όπως έγραψα στο πρώτο post η αγορά αυτή τη στιγμή είναι απλά για να υπάρχει κάτι για 2-3 χρόνια, μέχρι να ωριμάσουν λίγο οι συνθήκες για τις OLED και φυσικά να καθιερωθεί το 4K.
Αυτή τη στιγμή νιώθω πως είμαστε σε λίγο μεταβατικό στάδιο, οπότε δεν βρίσκω και λόγο να βιαστώ δίνοντας ένα μεγάλο ποσό.

Τώρα στα μεταχειρισμένα προφανώς ξεχωρίζει η ZT60, αλλά γενικά δεν είμαι εύκολος στο να πάρω κάτι μεταχειρισμένο, οπότε η αλήθεια είναι πως δεν τα πολυκοίταξα.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Αλλη λυση ειναι να πας την Samsung M5570 στο πατρικο σου και να βουτηξεις την VT :devil-smiley-029:
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
δώσε 1000 ευρώ και παρε μια 65ρα ... δε θα το μετανιώσεις... στα 3,5-4 μέτρα που λες ότι είσαι νομίζω ότι επιβάλλεται...
 

ilias83

Established Member
3 June 2008
107
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης 49-55" περίπου στα 500

Αλλη λυση ειναι να πας την Samsung M5570 στο πατρικο σου και να βουτηξεις την VT :devil-smiley-029:


Καλά, αυτό το σκέφτομαι πολύ έντονα τον τελευταίο καιρό...
Αλλά μάλλον θα καταλάβουν τη διαφορά.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Μπαααα χαμπαρι δεν θα παρουν οι LCD ειναι ποιο φωτεινες και 5'' παραπανω.... ανετα το εχεις
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 49-55" περίπου στα 500

Η αλήθεια είναι πως ξέχασα να πω πως και ο χώρος μου δυστυχώς είναι αρκετά διαφορετικός από τον προηγούμενο.
Το πίσω μέρος της πλάτης του καναπέ από τον τοίχο της τηλεόρασης θα είναι ακριβώς στα 4,08m οπότευπολογίζω πως θα βλέπω αν τα 3,5m στην καλύτερη μέχρι 3,8m ακουμπώντας στην πλάτη και έχοντας την τηλεόραση καρφωμένη στον τοίχο.
(Δεν ξέρω ακόμα το πλάτος της πλάτης του καναπέ, αφού θα μου έρθει σε μερικές μέρες)
Στον προηγούμενο χώρο καθόμουν στα 2 και 2,5 μέτρα σε δυο διαφορετικές θέσεις.
Γενικά σίγουρα θα έπρεπε να πάω σε 65"+.

Όπως έγραψα στο πρώτο post η αγορά αυτή τη στιγμή είναι απλά για να υπάρχει κάτι για 2-3 χρόνια, μέχρι να ωριμάσουν λίγο οι συνθήκες για τις OLED και φυσικά να καθιερωθεί το 4K.
Αυτή τη στιγμή νιώθω πως είμαστε σε λίγο μεταβατικό στάδιο, οπότε δεν βρίσκω και λόγο να βιαστώ δίνοντας ένα μεγάλο ποσό.

Τώρα στα μεταχειρισμένα προφανώς ξεχωρίζει η ZT60, αλλά γενικά δεν είμαι εύκολος στο να πάρω κάτι μεταχειρισμένο, οπότε η αλήθεια είναι πως δεν τα πολυκοίταξα.

Απο τη στιγμή που διπλασίασες την απόσταση θέασης και μείωσες το budget στο σχεδον 1/3 του ποσού που κόστιζε κάποτε η VT60, δεν μπορείς να περιμένεις πολλά στον τομέα της ποιότητας.

η πρώτη μου συμβουλή θα ήταν να μπορέσεις να αλλάξεις τη διαρύθμιση για να φέρεις πάλι την απόσταση στα 2-2,5μ Τότε η Μ5570 θα είναι αξιοπρεπής λύση.

Αν δεν γίνεται προσπάθησε να πάρεις μια οποιαδήποτε 65' ακόμα και F&U γιατί στα 4μ και μάλιστα για ταινίες, η 55' είναι θυροτηλεόραση..
 

ilias83

Established Member
3 June 2008
107
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγορά τηλεόρασης 49-55" περίπου στα 500

Απο τη στιγμή που διπλασίασες την απόσταση θέασης και μείωσες το budget στο σχεδον 1/3 του ποσού που κόστιζε κάποτε η VT60, δεν μπορείς να περιμένεις πολλά στον τομέα της ποιότητας.

η πρώτη μου συμβουλή θα ήταν να μπορέσεις να αλλάξεις τη διαρύθμιση για να φέρεις πάλι την απόσταση στα 2-2,5μ Τότε η Μ5570 θα είναι αξιοπρεπής λύση.

Αν δεν γίνεται προσπάθησε να πάρεις μια οποιαδήποτε 65' ακόμα και F&U γιατί στα 4μ και μάλιστα για ταινίες, η 55' είναι θυροτηλεόραση..

Βασικά ένα άλλο 1 μέτρο, δεν διπλασίασα την απόσταση, όπως και μιλάω για το 1/4 των χρημάτων που είχε η VT60, αλλά όλο αυτό δεν έχει σημασία.
Είπα εξαρχής με ποιο σκεπτικό λέω να προχωρήσω σε αγορά φθηνού μοντέλου και προφανώς είμαι διατεθιμένος να κάνω την όποια παραχώρηση.
Ουσιαστικά θα πάρω κάτι, απλά για να υπάρχει για τα επόμενα 2-3 χρόνια. Δεν έχω πειστεί από τις OLED για να δώσω τα χρήματα που ζητάνε.

Δυστυχώς η διαρύθμιση του χώρους δεν αλλάζει, αφού υπάρχουν μπαλκονόπορτες, οπότε μιλάμε για 3,5 μέτρα.
Σήμερα μάλιστα βρέθηκα σε σπίτι με 55άρα σε αντίστοιχη απόσταση. Δεν την έλεγες χορταστική, αλλά σίγουρα όχι μικρή.
Αλλά επίσης σίγουρα η αγορά 50άρας μάλλον είναι κακή λύση, οπότε όλο αυτό βοήθησε.
Τώρα 800+ για F&U δεν μου πάει να δώσω, μπορεί να είναι δικό μου σκάλωμα, αλλά δεν θέλω.

Άλλες επιλογές στις 55" που αξίζει να δω; π.χ. Panasonic Hitachi Sharp έχουν κάτι αξιόλογο;
 

ilias83

Established Member
3 June 2008
107
Τελικά περίμενα λίγο και διπλασίασα το budget μου.
Σήμερα παραλαμβάνω την Sony KD-65XE8596 και ελπίζω να με καλύψει για μπόλικα χρόνια...
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Τελικά περίμενα λίγο και διπλασίασα το budget μου.
Σήμερα παραλαμβάνω την Sony KD-65XE8596 και ελπίζω να με καλύψει για μπόλικα χρόνια...

Τελικά πήρες τηλεόραση από τελείως διαφορετική κατηγορία τιμής. Για τα χρήματα που ζητάει είναι μια σχεδόν άριστη επιλογή στις 65'.
 

ilias83

Established Member
3 June 2008
107
Ναι, εκμεταλλεύτηκα την προσφορά του Πλαισίου παράλληλα με το πρόγραμμα επιστροφή και βγήκε 1100 .
Το θεώρησα καλή τιμή για τα χαρακτηριστικά της και είπα να κάνω την υπέρβαση.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Αν δεν εβαλες την 5ετη εγγυηση , δες μηπως μπορεις να την προσθεσεις μετα. Παντα ειναι χρησιμη ειδικα για τοσο ακριβες TV.