Samsung UE65MU8000/8002 vs Sony Bravia KD-65XE9005

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

santos

New member
28 January 2018
29
Μιας και δεν βρηκα σε αποθεμα στον Κωτσοβολο την Samsung KS8000 ειμαι αναμεσα σε Samsung UE65MU8000/8002 και Sony Bravia KD-65XE9005...

Ακουω αποψεις γιατι δε μπορω με τιποτα να καταληξω ποια ειναι η καλυτερη!

Ειχα ψηθει στην αρχη με την Samsung, και ετυχε να δω την Sony διπλα και μου φανηκε αισθητα καλυτερη αλλα μηπως εφταιγε το demo που εδειχνε ?
 

mikele007

New member
29 April 2010
98
+1 στην σονυ! οχι οτι η σαμμυ δεν ειναι καλη.....οτι βρεις σε καλυτερη τιμη κ προσφορα!
 

mikele007

New member
29 April 2010
98
επισης κοιτα κ την σονυ 8596, νομιζω ειναι στα ιδια κυβικα με την σαμμυ 8002, η 9005 λογω local dimming ειναι λιγο πιο μπροστα.....αν κ σε κανα μηνα θα βγουνε τα καινουργια μοντελα οποτε αυτα θα πεσουν οι τιμες τους.....περιμενε!
 

santos

New member
28 January 2018
29
Εχουν ηδη ξεκινησει τις εκπτωσεις και συγκεκριμενα το UE65MU8000 δεν θα το φερει ξανα ο κωτσοβολος οποτε οτι ειναι να κανουμε πρεπει να το κανουμε τωρα!

Οι τιμες μεταξυ των 2 ειναι ιδιες περιπου οποτε ας πουμε οτι εκει υπαρχει ισοπαλια!
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Φιλε μου εχω εδώ και 3 μήνες η 8002 δεν το σκέφτεσαι καν είναι σούπερ
Και στο πλαίσιο της Καλαμαριάς έχει δίπλα δίπλα 65 8002 65 9005 sony οπότε μπορείς να δεις με ένα usb βάλε κατι καλό και δες εξαιρετική επιλογή το mu 8002
 

french bulldog

New member
3 August 2017
29
και οι 2 είναι αξιόλογες!αν η διαφορά στην τιμή είναι αμελητέα παιρνεις την 9005 η οποία υπερέχει από την 8002.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Εχουν ηδη ξεκινησει τις εκπτωσεις και συγκεκριμενα το UE65MU8000 δεν θα το φερει ξανα ο κωτσοβολος οποτε οτι ειναι να κανουμε πρεπει να το κανουμε τωρα!

Οι τιμες μεταξυ των 2 ειναι ιδιες περιπου οποτε ας πουμε οτι εκει υπαρχει ισοπαλια!

μόνος σου είπες ότι τις είδες δίπλα δίπλα και σου φάνηκε αισθητά καλύτερη η sony...
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Οι τιμες μεταξυ των 2 ειναι ιδιες περιπου οποτε ας πουμε οτι εκει υπαρχει ισοπαλια!

Μεταξύ edgelit LCD και local dimming LCD στα ίδια χρήματα και με ίδιου τύπου πάνελ δεν υφίσταται κάποιο πραγματικό δίλημμα...

Ρίξε μια ματιά και εδώ για να πάρεις μια ιδέα κι από τί να περιμένεις σε τηλεοπτικό...
 

santos

New member
28 January 2018
29
Μεταξύ edgelit LCD και local dimming LCD στα ίδια χρήματα και με ίδιου τύπου πάνελ δεν υφίσταται κάποιο πραγματικό δίλημμα...

Ρίξε μια ματιά και εδώ για να πάρεις μια ιδέα κι από τί να περιμένεις σε τηλεοπτικό...

Παμε για Sony δλδ! -bye-
 

Isildur

New member
4 February 2018
19
Να προλάβουμε τον φίλο πριν προβεί σε αγορά απο εναν γνωστή τηλεοράσεων που έχει αλλάξει πολλές Sony απο εποχή τρινιτρον..Δεν λέει κάτι η 9005 είναι υπερεκτιμημένη.. Να πας στην 8000 και αν αντέχει η τσεπση του να παει στην qled..Να δίνουμε σωστές συμβουλές στους υποψήφιος αγοραστές γιατί υπαρχουν και άνθρωποι που δεν γνωρίζουν.. Είναι κρίμα τοσα λεφτά να πηγαίνουν χαμενα
 

santos

New member
28 January 2018
29
Πανω που πηγα να ρωτησω επεσε ban! Ξερει κανεις να το αιτιολογησει αυτο ? Οποιοδηποτε review εχω διαβασει τοποθετει την Sony πανω απο την Samsung και μαλλον συμφωνω και εγω που τις ειδα οπτικα διπλα διπλα... Ο μονος ενδοιασμος που εχω ειναι το android tv os...
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Πανω που πηγα να ρωτησω επεσε ban! Ξερει κανεις να το αιτιολογησει αυτο ? Οποιοδηποτε review εχω διαβασει τοποθετει την Sony πανω απο την Samsung και μαλλον συμφωνω και εγω που τις ειδα οπτικα διπλα διπλα... Ο μονος ενδοιασμος που εχω ειναι το android tv os...
Φίλε μου και οι δύο εταιρείες βγάζουν και πολύ καλά μοντέλα και μέτρια.
Στη σύγκριση των συγκεκριμένων μοντέλων, σίγουρα υπερτερεί ( όχι με τεράστια διαφορά, αλλά αισθητή ) η σονυ.
Προχώρα άφοβα εκεί που το μάτι σου είδε το καλύτερο. Αν ξανά πας και δεις πάλι τα ίδια προχώρα στην αρχική επιλογή σου απροβλημάτιστα.
Όσο αφορά το παραπάνω σχόλιο του φίλου Ισίδωρου, δε κρίθηκε και πολύ αξιόπιστο άτομο εδώ μέσα με όλα αυτά που έγραφε και έλεγε........
Αν θες ψάξτο λίγο το γραφόμενο ιστορικό του και θα καταλάβεις πολλά......
Μην επηρεάζεσαι λοιπόν από εκεί καθόλου.
 
Last edited:

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Απάντηση: Re: Samsung UE65MU8000/8002 vs Sony Bravia KD-65XE9005

Πανω που πηγα να ρωτησω επεσε ban! Ξερει κανεις να το αιτιολογησει αυτο ?

Λες να έλεγε ψέματα ότι έχει τις τηλεοράσεις, ότι τις έχει μετρήσει, ότι είδε πρόβλημα με υλικό που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, αλλά η γνώμη του να είναι ειλικρινής και αξιόπιστη??:flipout:

Η 9005 είναι προφανώς λίγο καλύτερη απο την Samsung, για την ακρίβεια νομίζω ότι καλύτερο vfm έχει η προσφορά της Sony 8577 στα 1450 και θα αποφάσιζα ανάμεσα στις 2 Sony.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Νομίζω η mu8000 ήταν πολύ καλή αγορά πριν κανα μήνα στα 1700 με 5ετή εγγύηση τώρα στα 1900 και χωρίς εγγύηση μου κάνει κάπως.Ερώτηση, θεωρούμε ότι η 85 σειρά της Σονυ είναι στο ίδιο επίπεδο με την mu8000;
 

panpan

Established Member
5 July 2006
200
Την 8002 την πηρε το παιδι μου και ασχοληθηκα αρκετα μαζι της λοιπον , κλιμακα γκρι αριστη χωρις να καιει λευκα , μαυρο καταπληκτικο για lcd χωρις συνεφακια και βροχουλες , δεκτης ευαισθητος που κλειδωνει αμεσως και σε ασθενη σηματα , ηχος αρκετα καλος θα ελεγα με ογκο και οχι μπουκωματα ,ποιοτητα κατασκευης πολυ καλη ( ομορφη συσκευη ) σταθερη βαση , τωρα απο εικονα θα ελεγα ζωντανη χωρις αλοιωση χρωματων με ζωντανα χρωματα και ενα βαθυ υπεροχο κοκκινο ( θυμιζει amoled ) αυτα με λιγα λογια απο εναν ( παλιο ) στο αθλημα που ασχληθηκα παρα πολυ με την τηλεοραση και δεν ειμαι προκατειλημμενος με την εν λογω εταιρια αλλοστε μια ζωη SONY επαιρνα αλλα καποια πραγματα πρεπει να γραφονται και οταν γραφοντνται καποια πραγματα για συσκευες να τις δοκιμαζουμε στο χωρο μας και οχι στα καταστηματα.....
 

Vagos3

Established Member
26 November 2017
137
Νομίζω η mu8000 ήταν πολύ καλή αγορά πριν κανα μήνα στα 1700 με 5ετή εγγύηση τώρα στα 1900 και χωρίς εγγύηση μου κάνει κάπως.Ερώτηση, θεωρούμε ότι η 85 σειρά της Σονυ είναι στο ίδιο επίπεδο με την mu8000;

Όχι φίλε μου ούτε μια στο εκατομμύριο

Και μπορείς να το διαπιστώσεις αυτό Όχι με τα λεγόμενα τα δικά μου και ούτε με της

αμφισβητήσεις που θα λάβεις ότι η sony είναι καλύτερη !!
Απλά με ένα usb πηγαίνοντας και βλέποντας από κοντά ότι το mu υπερέχει έναντι τις sony
 

santos

New member
28 January 2018
29
Σας ευχαριστω πολυ ολους για το feedback αλλα κατα 99% παω για την Sony, στο ματι δειχνει πιο φωτεινη απο την Samsung και στα χρωματα ειναι αρκετα κοντα ισως ελαχιστα λιγοτερο saturated.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Σας ευχαριστω πολυ ολους για το feedback αλλα κατα 99% παω για την Sony, στο ματι δειχνει πιο φωτεινη απο την Samsung και στα χρωματα ειναι αρκετα κοντα ισως ελαχιστα λιγοτερο saturated.

Καλοριζικη λοιπον να τη χαρεις στα μεγιστα - Local Dimming rules :)