Συνοδευτικά TV Box (Air mouse, gamepad etc.)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Δεν ειχαμε νήμα για συνοδευτικά των TV Box μας και καιρός είναι να αποκτήσουμε ένα!

Εδω θα συζητάμε οτι θελουμε για gamepads, air mouse, keyboard combos κλπ -bye-
 

NickScream

New member
17 December 2017
8
Ποιο μικρο keyboard με touchpad προτεινετε?? (Μεχρι 10 αν ειναι εφικτο)

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
To Tronsmart δεν το εχει το Gearbest ρε γμτ οποτε ουτως ή αλλως με βλεπω για minix. Το Neo2 vs Neo3 ξερεις τι διαφορες εχει? Εκτος της τιμης φυσικα :p
Αν καταλαβαινω καλα η διαφορα ειναι στο μικροφωνο που υποστηριζει το Α3 σε σχεση με το Α2, για φωνητικες εντολες δλδ.
Παιζει καλα σε οποιοδηποτε android Nougat box σωστα? εχω το Beelink gt1 ultimate
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Ποιο μικρο keyboard με touchpad προτεινετε?? (Μεχρι 10 αν ειναι εφικτο)

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iPazzPort 21S
Το έχω πάρει πρόσφατα και είναι πολύ καλό.
 

NickScream

New member
17 December 2017
8
iPazzPort 21S
Το έχω πάρει πρόσφατα και είναι πολύ καλό.
Ευχαριστω πολυ φιλε, μηπως μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ απο το gearbest γιατι ειναι πολλα με το ιδιο περιπου ονομα

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Ευχαριστω πολυ φιλε, μηπως μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ απο το gearbest γιατι ειναι πολλα με το ιδιο περιπου ονομα


Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ορίστε μόνο πρόσεξε να πάρεις το english keyboard γιατί έχει σε διάφορες γλώσσες
.
Τα χρώματα μην σε μπερδεύουν έχει κόκκινο,πράσινο, μπλέ και αλλάζουν με τον συνδυασμό fn+f2
Η μπαταρία είναι 850ma αλλά αν βρω καμία πιο μεγάλη θα την αλλάξω για ξεχνάω να την φορτίζω.
https://m.gearbest.com/air-mouse/pp_618624.html?wid=21
 
Last edited:

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Καλησπερα παιδες. Air mouse Tronsmart TSM01 ή Minix Neo A2?

Βασικά το νεο α2 γράφει μονο αγγλικα από το πληκτρολόγιο του και δεν θα σου δουλεύει το power button και το multitasking button σε zidoo.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Βασικά το νεο α2 γράφει μονο αγγλικα από το πληκτρολόγιο του και δεν θα σου δουλεύει το power button και το multitasking button σε zidoo.
Γιατι να γραφει μονο αγγλικα σε android? Αφου η γλωσα ειναι Software και οχι hardware θεμα.
Δεν εχω ziddo οποτε δε με νοιαζει για να ειμαι ειλικρινης φιλε μου.
Thnx
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
βασικα δεν το εγραψα για τα ζιδοο μόνο αλλά και τα υπόλοιπα μη μινιχ tv box.Επειδή το εψαξα λιγο ακόμα και στο neo a2 lite λειπει το κουμπί control δε μπορείς να αλαξεις τη γλώσσα από ελλ. σε αγγ. μιλάμε για το φυσικό του πληκτρολόγιο. αλλα και αν αλάξεις τη γλώσσα απο το πληκτρολογιο της οθόνης αυτό θα συνεχίσει να γράφει στο φυσικό πληκτρολογιο τη γλώσσα που έχεις προεπιλέξει στις ρυθμίσεις.ΑΑΑν ομως κατεβασεις αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apedroid.hwkeyboardhelperdemo μπορείς να ρυθμίσεις με ποια πληκτρα αλάζει η γλώσσα και εχεις αγγλικά-ελληνικά με αλαγη απο το minix αλλά εξαφανιζεται το εικονικό πληκτρολογιο.Αυτα προς το παρόν για όποιον τον ενδιαφέρει.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
βασικα δεν το εγραψα για τα ζιδοο μόνο αλλά και τα υπόλοιπα μη μινιχ tv box.Επειδή το εψαξα λιγο ακόμα και στο neo a2 lite λειπει το κουμπί control δε μπορείς να αλαξεις τη γλώσσα από ελλ. σε αγγ. μιλάμε για το φυσικό του πληκτρολόγιο. αλλα και αν αλάξεις τη γλώσσα απο το πληκτρολογιο της οθόνης αυτό θα συνεχίσει να γράφει στο φυσικό πληκτρολογιο τη γλώσσα που έχεις προεπιλέξει στις ρυθμίσεις.ΑΑΑν ομως κατεβασεις αυτη την εφαρμογη https://play.google.com/store/apps/details?id=com.apedroid.hwkeyboardhelperdemo μπορείς να ρυθμίσεις με ποια πληκτρα αλάζει η γλώσσα και εχεις αγγλικά-ελληνικά με αλαγη απο το minix αλλά εξαφανιζεται το εικονικό πληκτρολογιο.Αυτα προς το παρόν για όποιον τον ενδιαφέρει.

Thnx φιλε μου.
Θα το δοκιμασω οταν το παραλαβω με το καλο. ;-)
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
υπάρχει air mouse με qwerty που να μην κάνουν θόρυβο τα πλήκτρα σε κάθε πάτημα;
αυτό το κλικ, κλικ, που κάνουν όταν τα πατάς
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Μολις παρελαβα και το MinixNeo2 Lite και αν και με δυσκολευει ελαφρως η λογικη αυτη, παρ'αυτα ειναι πολυ ευχρηστο και πολυ πιο ευκολο στην στοχευση απο κατι αλλα που ειχα δοκιμασει (αρκετα παλιοτερα παντως). Εχω μια απορια ομως. Δεν υποτιθεται οτι με το που το γυρνας αναποδα για να χρησιμοποιησεις το πληκτρολογιο, σταματαει η λειτουργια του air mouse αυτοματα ή λαθος ειχα καταλαβει?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Μολις παρελαβα και το MinixNeo2 Lite και αν και με δυσκολευει ελαφρως η λογικη αυτη, παρ'αυτα ειναι πολυ ευχρηστο και πολυ πιο ευκολο στην στοχευση απο κατι αλλα που ειχα δοκιμασει (αρκετα παλιοτερα παντως). Εχω μια απορια ομως. Δεν υποτιθεται οτι με το που το γυρνας αναποδα για να χρησιμοποιησεις το πληκτρολογιο, σταματαει η λειτουργια του air mouse αυτοματα ή λαθος ειχα καταλαβει?

Αν και δεν το έχω δουλέψει πολύ, νομίζω ότι δεν γίνεται
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Αν και δεν το έχω δουλέψει πολύ, νομίζω ότι δεν γίνεται
Μαλλον θα το ειχα δει σε αλλο αντιστοιχο αλλα οκ δε με χαλαει που δεν ισχυει. Thnx φιλε μου
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Συνοδευτικά TV Box (Air mouse, gamepad etc.)

Μολις παρελαβα και το MinixNeo2 Lite και αν και με δυσκολευει ελαφρως η λογικη αυτη, παρ'αυτα ειναι πολυ ευχρηστο και πολυ πιο ευκολο στην στοχευση απο κατι αλλα που ειχα δοκιμασει (αρκετα παλιοτερα παντως). Εχω μια απορια ομως. Δεν υποτιθεται οτι με το που το γυρνας αναποδα για να χρησιμοποιησεις το πληκτρολογιο, σταματαει η λειτουργια του air mouse αυτοματα ή λαθος ειχα καταλαβει?

Σε δυο air mouse που εχω ετσι δουλευει. Με το που το γυρνας σταματαει το mouse και γραφεις. ΑΥΤΟΜΑΤΑ.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Re: Συνοδευτικά TV Box (Air mouse, gamepad etc.)

Σε δυο air mouse που εχω ετσι δουλευει. Με το που το γυρνας σταματαει το mouse και γραφεις. ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

Στο Minix Neo 2 Lite που μολις παρελαβα, δεν το κανει αυτο. Γραφεις μεν αλλα συνεχιζει να κουνιεται το mouse οσο το κουνας. Εχεις το ιδιο?
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,597
Re: Απάντηση: Συνοδευτικά TV Box (Air mouse, gamepad etc.)

Οχι. Εχω ένα Mele κι αυτό: http://avclub.gr/forum/showthread.p...Audio)?p=1058069135&viewfull=1#post1058069135

Και τα δύο έχουν την ίδια συμπεριφορά.

Μάλλον θα πρέπει να πατάς το κουμπί της απενεργοποίησης του mouse.
Το ΣΚ θα κατσω να το δοκιμασω αλλα μαλλον εκει θα καταληξω να παταω το disable οταν χρειαζεται.
Thnx φιλε μου