LG vs Samsung vs SONY

Rackal

New member
6 February 2018
52
Αγορά 55" LG vs Samsung vs SONY

Κόσμε καλησπέρα -bye-, κατά καιρούς σας διαβάζω και έβρισκα πάντα ότι χρειαζόμουν εκτός από αυτή μου την ερώτηση που με έχει προβληματίσει πραγματικά πολύ γι αυτό και μπήκα στη διαδικασία να κάνω account και post.


Για αρχή μια γρήγορη ερώτηση:


Πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει από τα 50 πραγματικά Hz με τα 100Hz;
Που θα δω την διαφορά (και αν αξίζει) για να προβώ σε αγορά της 100ρας;
Παιχνίδια δεν παίζω και ούτε σκέφτομαι να πάρω κάποια κονσόλα.
Την TV την θέλω για ταινίες σε 4κ, Nova – OTE – Digea άντε και στο τσακίρ κέφι να βάλω το laptop πάνω του να τρέξω κανένα asphalt 8, αξίζει να δώσω 200 ευρώ παραπάνω για να πάρω την 100ρα;


Και όταν λέω 200 ευρώ παραπάνω εννοώ πως έχουν μπει σε σύγκριση των παρακάτω μοντέλων με 100ρι πάνελ:


Sony KD55XE8505 55
Samsung UE55MU7002 55
LG 55SJ850V 55


Τη Sony την έβαλα με κρύα καρδία γιατί ταβάνι είμαι στα 1000 αλλά αν αξίζει υπερβολικά τόσο πολύ, να το δω διαφορετικά αν και με φοβίζει πάρα πολύ το android και τα κολλήματα που θα συναντήσω.
Παρακαλώ τα φώτα σας γιατί δεν είμαι ιδικός καθόλου ούτε το κατέχω το άθλημα…
Τις είδα και τις 3 να παίζουν και μου φάνηκαν "ουαου", δεν ξέρω να "καλιμπράρο" ούτε ορολογίες, οπότε όσο μπορείτε βοηθήστε και με απλά λόγια!


Ευχαριστώ!

Edit: Αν δεν είναι η θέση του θέματος εδώ, παρακαλώ να μεταφερθεί όπου θεωρείτε σωστά.
 
Last edited:

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Κατ αρχήν και οι τρεις που επέλεξες για σύγκριση είναι αξιόλογα μοντέλα. Τα 100hz θα τα καταλάβεις σε σκηνές ποδοσφαίρου και γρήγορες σκηνές δράσης σε ταινίες.
Αν πάρεις μια τηλεόραση των 600 δεν σε πολύ ενδιαφέρει να έχει 100hz πάνελ. Αν πας σε τηλεόραση των 1000 επιβάλλεται να πας σε 100hz πάνελ. Εγώ ανάμεσα σε αυτές θα επέλεγα Samsung mu7000 με εναλλακτική τη Sony 8577/96 με Android λογισμικό.
 

Rackal

New member
6 February 2018
52
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου, μετά απο λίγο ψάξιμο λέω να κατασταλαξω στην 8505 μιας και android αν και πολύ φοβάμαι πως δεν θα με ενθουσιάσει. Ελπίζω να παίζουν οι 4κ χωρίς κολλήματα γτ διάβασα πως το vlc έχει τα θέματα του...
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
Σ ευχαριστώ για την απάντηση σου, μετά απο λίγο ψάξιμο λέω να κατασταλαξω στην 8505 μιας και android αν και πολύ φοβάμαι πως δεν θα με ενθουσιάσει. Ελπίζω να παίζουν οι 4κ χωρίς κολλήματα γτ διάβασα πως το vlc έχει τα θέματα του...

Λόγω Android μπορείς να δοκιμάσεις πολλούς players και να χρησιμοποιείς οποίο δουλεύει καλύτερα κάθε φορά.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
με 1000 ευρω παιρνεις και 65ρα. αν εισαι πανω απο 3 μετρα ..σκεψου και αυτη την επιλογη.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
με 1000 ευρω παιρνεις και 65ρα. αν εισαι πανω απο 3 μετρα ..σκεψου και αυτη την επιλογη.

Ποια παιρνει με 1000 στις 65' από τις παραπάνω που ανέφερε; Καμία. Για να πάει σε 65' θα πρέπει να πάει σε πολύ βασικό μοντέλο πάνελ. Καλύτερα 55' με αξιόλογα χαρακτηριστικά.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ναι ισως δεν το πα καλα.. πρεπει να μας πει σε τι αποσταση θα εχει την τηλεόραση...
μη ειναι ξαφνικά είναι πολύ μακρία και δεν έχει νόημα η όλη συζήτηση για 55ρες.
 

chriszla

Established Member
28 December 2007
119
ναι ισως δεν το πα καλα.. πρεπει να μας πει σε τι αποσταση θα εχει την τηλεόραση...
μη ειναι ξαφνικά είναι πολύ μακρία και δεν έχει νόημα η όλη συζήτηση για 55ρες.

Ναι όντως αν και αυτό είναι υποκειμενικό με το μεγεθος και την απόσταση. Εγώ πχ έχω 65αρα στα 2.5m. Άλλοι θεωρούν ότι στα 2.5m πρέπει να μπει 55αρα. Είναι θέμα συνήθειας. Αν είναι πάνω από 3m η 55αρα θα φαίνεται μικρή αυτό είναι σίγουρο.
 

Rackal

New member
6 February 2018
52
Κατέληξα στη Sony λόγο android αλλά με απογοήτευσε το λειτουργικό, σε θέμα εικόνας μου έφυγε το σαγονι αλλά τα 4κ δεν μπορεί να τα διαχειριστεί, είναι ενα πολύ μεγάλο μείον...
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,882
Απάντηση: Re: LG vs Samsung vs SONY

Κατέληξα στη Sony λόγο android αλλά με απογοήτευσε το λειτουργικό, σε θέμα εικόνας μου έφυγε το σαγονι αλλά τα 4κ δεν μπορεί να τα διαχειριστεί, είναι ενα πολύ μεγάλο μείον...

Εννοεις ο ενσωματωμενος της player? :huh2:
Αν ναι παρε ενα σοβαρο media player που εχει σωστη υποστηριξη και ευχαριστησου την..
 

Rackal

New member
6 February 2018
52
Έχω tv box kai blue ray 4k ο σκοπός είναι όμως να γλύτωσα περιττά τηλεκοκαι συσκευές...