Αναζητώ τεχνικό εκτυπωτών-πολυμηχανημάτων, αξιόπιστο και φτηνό. Υπάρχει;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Καλησπέρα στο φόρουμ

Έχω ένα πολυμηχάνημα HP Inkjet Deskjet 4515, αγορασμένο από το ΠΛΑΙΣΙΟ το καλοκαίρι του 2015. Πριν λίγο καιρό έπαψε να δέχεται από τον υπολογιστή μου την εντολή για να σκανάρει και παρ' όλες τις προσπάθειές μου (επανεγκατάσταση οδηγών κλπ.) δεν επανήλθε. Ωστόσο επειδή το χρησιμοποιούσα και σαν εκτυπωτή, δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Πριν 3-4 μέρες παρουσίασε μπλε οθόνη στη μικρή οθόνη της πρόσοψης με ένα σφάλμα με κωδικό C4EBA341, πράγμα που το καθιστά τελείως άχρηστο. Όσες προσπάθειες και αν έχω κάνει να διορθώσω αυτή την κατάσταση, ειδικά το σφάλμα που παρουσιάστηκε τις τελευταίες μέρες, έχουν αποβεί άκαρπες. Να ενημερώσω ότι έχει γίνει ενδελεχής έλεγχος, τόσο για εμφανείς μηχανικές βλάβες (π.χ. μαγκωμένα χαρτιά ή κάτι ανάλογο) όσο και για βλάβες ή παραλείψεις ηλεκτρονικής μορφής (driver εγκατεστημένο, σύνδεση USB κλπ.).

Ψάχνω κάποιον τεχνικό για εκτυπωτές, κατά προτίμηση στην Καλλιθέα ή γενικά στα νότια προάστεια, αξιόπιστο και με προσιτές τιμές.

Προτάσεις;

Ευχαριστώ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Είχα το ίδιο πρόβλημα με τη συγκεκριμένη εταιρία, ψάχνοντάς το στο διαδίκτυο κάποια στιγμή βρέθηκα στη σελίδα τους και συμπλήρωσα κάποια στοιχεία και μου έστειλαν κάτι drivers. Δεν δούλεψε τίποτα αλλά μετά από δύο τρεις μέρες ως δια μαγείας η σάρωση δούλεψε κανονικά, για ψάξτο λίγο κι εσύ.
 

Panys

Senior Member
20 January 2010
481
Καλησπέρα στο φόρουμ

Έχω ένα πολυμηχάνημα HP Inkjet Deskjet 4515, αγορασμένο από το ΠΛΑΙΣΙΟ το καλοκαίρι του 2015. Πριν λίγο καιρό έπαψε να δέχεται από τον υπολογιστή μου την εντολή για να σκανάρει και παρ' όλες τις προσπάθειές μου (επανεγκατάσταση οδηγών κλπ.) δεν επανήλθε. Ωστόσο επειδή το χρησιμοποιούσα και σαν εκτυπωτή, δεν ασχολήθηκα περισσότερο. Πριν 3-4 μέρες παρουσίασε μπλε οθόνη στη μικρή οθόνη της πρόσοψης με ένα σφάλμα με κωδικό C4EBA341, πράγμα που το καθιστά τελείως άχρηστο. Όσες προσπάθειες και αν έχω κάνει να διορθώσω αυτή την κατάσταση, ειδικά το σφάλμα που παρουσιάστηκε τις τελευταίες μέρες, έχουν αποβεί άκαρπες. Να ενημερώσω ότι έχει γίνει ενδελεχής έλεγχος, τόσο για εμφανείς μηχανικές βλάβες (π.χ. μαγκωμένα χαρτιά ή κάτι ανάλογο) όσο και για βλάβες ή παραλείψεις ηλεκτρονικής μορφής (driver εγκατεστημένο, σύνδεση USB κλπ.).

Ψάχνω κάποιον τεχνικό για εκτυπωτές, κατά προτίμηση στην Καλλιθέα ή γενικά στα νότια προάστεια, αξιόπιστο και με προσιτές τιμές.

Προτάσεις;

Ευχαριστώ.

Δες αυτα τα βηματα ειναι για τον κωδικο βλαβης που εχεις

https://support.hp.com/us-en/produc...ies/5304881/model/5304882/document/c03735646/
 
Η λογική των κατασκευαστών: "Χάλασε; - Πάρε καινούργιο!!"

Είχα το ίδιο πρόβλημα με τη συγκεκριμένη εταιρία, ψάχνοντάς το στο διαδίκτυο κάποια στιγμή βρέθηκα στη σελίδα τους και συμπλήρωσα κάποια στοιχεία και μου έστειλαν κάτι drivers. Δεν δούλεψε τίποτα αλλά μετά από δύο τρεις μέρες ως δια μαγείας η σάρωση δούλεψε κανονικά, για ψάξτο λίγο κι εσύ.

Δες αυτα τα βηματα ειναι για τον κωδικο βλαβης που εχεις

https://support.hp.com/us-en/produc...ies/5304881/model/5304882/document/c03735646/
Καλημέρα και σας ευχαριστώ και τους δύο.

Τα παραπάνω προτεινόμενα βήματα έχουν ήδη εφαρμοστεί, αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της HP στην Ελλάδα, ξανακάναμε μαζί (με τηλεφωνική υποστήριξη) δοκιμή με τα ίδια βήματα, αλλά δεν είχα αποτέλεσμα. Ο ίδιος ο υπάλληλος μου είπε να απευθυνθώ στην ελεύθερη αγορά για τεχνικό, καθότι ούτε το δικό τους το τμήμα αναλαμβάνει πλέον την υποστήριξη, γιατί - λέει - υπάρχει θέμα διάθεσης ανταλλακτικών.

Οπότε καταλήγουμε στη αρχική μου ερώτηση-αναζήτηση:
Ψάχνουμε για τεχνικό.

Να ενημερώσω ότι ήδη μίλησα με κάνα-δυο που βρήκα τυχαία στο διαδίκτυο και όλοι μου απάντησαν με το στερεότυπο ότι δεν ασχολούνται με οικιακούς εκτυπωτές (εννοούν inkjet) λόγω έλλειψης ανταλλακτικών. Όταν σε έναν από αυτούς ρώτησα την απλή ερώτηση: "Και αν δεν χρειάζεται ανταλλακτικό?" η απάντησή του και πάλι ήταν ότι "δεν ασχολούμαστε λόγω κόστους ελέγχου".

Θα κάνω άλλη μια προσπάθεια σε κάποιο ή κάποια μαγαζιά που έχω δει περνώντας απέξω, μπας και ασχολούνται αυτοί.
Αλλιώς, απλά θα τον πάω στην ανακύκλωση και θα πάω για καινούργιο.

Αλλά με τσαντίζει αφάνταστα η λογική των κατασκευαστών που λέει: "Χάλασε; - Πάρε καινούργιο".
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Δυστυχώς, σε αυτά τα μηχανήματα ακόμα και όταν τελειώσουν τα μελάνια αξίζει (οικονομικά) να πάρεις νέο αντί νέα μελάνια...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δοκιμασες απεγκατασταση κι επανεγκατασταση; Σου λεω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και νομιζα οτι χαλασε ο εκτυπωτης ο οποιος ειναι 14 ετων της hp νομιζω 2180 ο κωδικος, αφου παιδευτηκα μεχρι εκει που δεν παιρνει και εκανα ολες τις διαδικασιες τουλαχιστον 4 φορες μετα δουλεψε με τη συμμετοχη βεβαια και της σελιδας υποστηριξης οποτε μεχρι να βρεις τεχνικο παλαιψε το.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Η βλάβη πρέπει να είναι μηχανική...

Δοκιμασες απεγκατασταση κι επανεγκατασταση; Σου λεω ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα και νομιζα οτι χαλασε ο εκτυπωτης ο οποιος ειναι 14 ετων της hp νομιζω 2180 ο κωδικος, αφου παιδευτηκα μεχρι εκει που δεν παιρνει και εκανα ολες τις διαδικασιες τουλαχιστον 4 φορες μετα δουλεψε με τη συμμετοχη βεβαια και της σελιδας υποστηριξης οποτε μεχρι να βρεις τεχνικο παλαιψε το.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Παιδιά, σας ευχαριστώ για τις παρεμβάσεις-συμβουλές.

Δυστυχώς, το πρόβλημα εστιάζεται αποκλειστικά στον εκτυπωτή και δεν είναι θέμα software. Το φαινόμενο που περιγράφω εμφανίστηκε είτε τον έχω είτε όχι συνδεδεμένο στο PC και τον έχει καταστήσει εντελώς ανενεργό. Ακόμα κι όταν ανοίγω το καπάκι να φτάσω στα "εντόσθιά" του, προκειμένου λ.χ. να αλλάξω μελάνια, ο φορέας με τα μελάνια μένει ακινητοποιημένος και δεν μου επιτρέπει καν να βγάλω τα φυσίγγια από τη θέση τους (είναι στην δεξιά άκρη του και σκεπασμένος κατά τα τρία τέταρτα από άλλα μέρη του printer, που δεν επιτρέπουν πρόσβαση στις υποδοχές με τα φυσίγγια). Όλα αυτά συμβαίνουν χωρίς να τον έχω συνδεδεμένο με το PC, δηλαδή η βλάβη είναι ανεξάρτητη από τη "σοφτγουερική" λειτουργία του. Η αντίληψή μου είναι ότι μάλλον κάποιο μικροαντικείμενο έχει "ρουφήξει" σε κάποια πρόσφατη εκτύπωση, κατά πάσα πιθανότητα κατά τύχη πεσμένο πάνω στο χαρτί και σε σημείο που δεν το είδα να το αφαιρέσω. Ωστόσο, δεν αποτόλμησα να τον κατσαβιδιάσω, αφήνοντάς αυτό το ζήτημα στα χέρια τεχνικού.

Από χθες βρίσκεται ήδη στα χέρια τεχνικού, ο οποίος είναι ευτυχώς κοντά μου και, ευτυχέστερα, δεν χρεώνει έλεγχο. Περιμένω νέα του να μου πει την απανταχούσα. Αν είναι μικρή και συμφέρει, θα τον φτιάξουμε. Αν όχι, θα τον προσπαθήσω ο ίδιος και αν δεν τα καταφέρω, θα τον χαρίσω σε όποιον ενδιαφέρεται να τον φτιάξει.
-bye-
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Εξακολουθώ να αδυνατώ να καταλάβω πως μπορεί να συμφέρει να πληρώσεις επισκευή σε ένα μηχάνημα που κοστίζει καινούργιο 50 Ευρώ

Μόνο ο δικός σου χρόνος (που ασχολήθηκες) σίγουρα κοστίζει παραπάνω

Αντιςτοιχα και του τεχνικού

Και αυτά χωρίς την πιθανή ανάγκη ανταλλακτικού.

Είσαι ήδη «μέσα» και δεν το έχεις καταλάβει 😋
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Εξακολουθώ να αδυνατώ να καταλάβω πως μπορεί να συμφέρει να πληρώσεις επισκευή σε ένα μηχάνημα που κοστίζει καινούργιο 50 Ευρώ

Μόνο ο δικός σου χρόνος (που ασχολήθηκες) σίγουρα κοστίζει παραπάνω

Αντιςτοιχα και του τεχνικού

Και αυτά χωρίς την πιθανή ανάγκη ανταλλακτικού.

Είσαι ήδη «μέσα» και δεν το έχεις καταλάβει 😋


+1

άλλωστε....

https://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence
 
καταλαβαίνω τον Παναγιώτη στην ανάγκη του να φτιάξει το μηχάνημα.
Δεν είναι θέμα κόστους μόνο.
Προσωπικά έχω πετάξει περίπου 10 εκτυπωτές στη διάρκεια της ζωής μου, είτε γιατί δεν "άξιζε" η επισκευή είτε γιατί ήταν πιο φτηνό να πάρω καινούργιο παρά να αγοράσω μελάνια!
Οποιοσδήποτε έχει στοιχειώδη αίσθηση της καταστροφής του πλανήτη από την αλόγιστη κατανάλωση...πραγμάτων θα πρέπει τουλάχιστον να ενοχλείται για αυτό που είπε ο Δημήτρης παραπάνω (planned obsolence).

Στο μαγαζί έχω ένα inkjet πολυμηχάνημα 10ετίας το οποίο χρησιμοποιώ ως fax, μάρκας HP. Έχει υψηλό κόστος ανα σελίδα, αλλά μου αρέσει το γεγονός ότι όταν αλλάζεις μελανάκι είναι επάνω του και η κεφαλή οπότε κάθε φορά είναι σαν καινούργιο.
Περίπου 2 μελανάκια σε όλα αυτά τα χρόνια ξεράθηκαν από την ελάχιστη χρήση.
Σε αντίθεση με αυτό έχω πετάξει παλιότερα εκτυπωτές canon και epson από clogged heads...
 
Κάποιες απόψεις....

Καλημέρα σε όλους

Ένα απλό - εκ πρώτης όψεως - ζήτημα βλέπω ότι πυροδότησε συζήτηση ευρύτερου ενδιαφέροντος. Από την πλευρά μου, έχω διαμορφώσει συγκεκριμένη αντίληψη για ορισμένα θέματα, συμπεριλαμβανόμενου και του παρόντος, που αφορά τόσο στον συγκεκριμένο εκτυπωτή, όσο και σε οποιονδήποτε άλλον εκτυπωτή με παρόμοιες προδιαγραφές και κόστος. Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

1. Ο συγκεκριμένος εκτυπωτής αγοράστηκε πριν περίπου 2,5 χρόνια. Εκ μέρους μου θεωρώ εγκληματικό για το περιβάλλον να πετάς στα σκουπίδια (για την έννοια του όρου "ανακύκλωση μηχανημάτων" γελάνε και οι κότες) κάθε 2-3 χρόνια ένα μηχάνημα τέτοιου είδους και μεγέθους.
2. Επίσης, θεωρώ εγκληματικό, από οικονομική σκοπιά εξεταζόμενο, να πετάς κάθε 2-3 χρόνια τέτοιου είδους και μεγέθους μηχανήματα. Δεν είναι μπρασελέ ή ρολογάκι χειρός (που κι αυτού το πέταμα τίθεται σε αμφισβήτηση). Δεν είναι κάποιο παλιό ζευγάρι παπούτσια, που πέρασε η μόδα τους. Δεν είναι μίξερ, που χάλασε το μοτεράκι του και δεν αξίζει να το διορθώσεις (κι αυτό με ερωτηματικό). Σε τελευταία ανάλυση, γιατί θα πρέπει ο απλός οικιακός χρήστης κάθε τόσο και λιγάκι να βάζει το χέρι στην τσέπη για να αγοράσει νέο μηχάνημα; Αδιαφορώ πλήρως για την ανάγκη διατήρησης της υψηλής κερδοφορίας των πολυεθνικών εταιρειών, που έχουν απλώσει τα πλοκάμια τους σε όλο τον πλανήτη, εκμεταλλευόμενες με αισχρό τρόπο την αξία της εργασίας των ανθρώπων των χωρών του τρίτου κόσμου (και όχι μόνο). Για να μην πω ότι διάκειμαι εντελώς εχθρικά απέναντι σε μια τέτοια πολιτική και τακτική.
3. Αναλύοντας περισσότερο την τελευταία φράση μου, θεωρώ ότι οι κατασκευαστές έχουν ήδη ενσωματώσει σε αυτού του είδους τα μηχανήματα (όπως και στα μηχανήματα audio και video, με τα οποία ασχολούμαστε εμείς) αρκετά προηγμένη τεχνολογία, η οποία θα μπορούσε να αποτρέπει την πολύ γρήγορη καταστροφή και την απαξίωσή τους. Το γεγονός ότι δεν την χρησιμοποιούν, με κάνει να σκέφτομαι ότι είναι πολύ πιθανό (κάποιος θα έλεγε "σίγουρο") να το κάνουν ακριβώς για να διατηρείται αμείωτη η καταναλωτική ροή και η συνέχεια των αγορών των προϊόντων της παραγωγής τους. Και αυτό είναι που με εξοργίζει περισσότερο.

Με όλα αυτά κατά νου, δοκίμασα την τύχη μου να φτιάξω τον εκτυπωτή. Θα το κάνω αν μου το επιτρέψει το κόστος του. Και με την ευκαιρία, πρέπει να σας ενημερώσω ότι αναγκάστηκα να προχωρήσω σε αγορά νέου εκτυπωτή (laser, αυτή τη φορά), του οποίου το κόστος ήταν περίπου διπλάσιο από αυτού που μου χάλασε. Οι ανάγκες της καθημερινότητας δεν μου επέτρεπαν να καθυστερήσω κι άλλο, περιμένοντας αν και πότε θα επισκευαστεί ο προηγούμενος. Παρ' όλα αυτά, εάν και όταν φτάσω στην ίδια κατάσταση και με τον καινούργιο, θα προσπαθήσω να εξαντλήσω κάθε περιθώριο, ώστε να μην καταλήξει και αυτός στο ανέκδοτο της ανακύκλωσης. Αυτή τη φορά δεν θα τα βάλω με την HP, αλλά με την Xerox, μιας και το καινούργιο "παιχνιδάκι" είναι δικό τους.

Υ.Γ.:
Ίσως σήμερα ή αύριο μάθω για την τύχη του HP 4515.
-bye-
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Εννοείται Παναγιώτη ότι έτσι είναι. Θέλει και ρώτημα;

Μας αρέσει δεν μας αρέσει η πολιτική των εταιρειών τις τελευταίες δεκαετίες είναι ότι ΠΡΕΠΕΙ να χαλάνε τα πράγματα. Τα πάντα. Από εκτυπωτή μέχρι αυτοκίνητο.

Οι εταιρείες που πήγαν να το παίξουν quality, είτε εξαγοράστηκαν είτε έκλεισαν.

Τι μπορούμε να κάνουμε; Απολύτως τίποτα.

Μάλλον αυτό που κάνουν οι ξένοι που έχουν την οικονομική δυνατότητα: εγγύηση + επέκταση εγγύησης . Μόλις τελειώσουν τα 3-5 χρόνια πάνε γι άλλα.

Εμείς που δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε (οικονομικά) αναγκαστικά την πατάμε.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Συμφωνώ με τα παραπάνω και ειδικά με την προσέγγιση του Παναγιώτη.
Κατι άλλο που μπορούμε να κάνουμε είναι να χαλιναγωγούμε (όσο ειναι εφικτό) την καταναλωτική μανία που μας καταλαμβάνει και μας οδηγεί συχνά σε (άσκοπες) αγορές και αναβαθμίσεις προιόντων χωρίς να ικανοποιείται πάντα κάποια ουσιαστική ανάγκη.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
οι εκτυπωτές είναι το υπ αριθ 1 καταναλωτικό αγαθό που έχει προγραμματιστεί από τον κατασκευαστή να μη λειτουργεί μετά από 1.5-2 χρόνια.
Ιδίως οι inkjet.
Στα τελευταία 10 χρόνια έχω πετάξει 7 τέτοιους.
Το τι μας αρέσει και το τί ηθικά βλέπουμε ως σωστό δεν έχει καμία σχέση με αυτά που θέλουν οι εταιρείες.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Εγώ θέλω να μειώσω όσο μπορώ τις εκτυπώσεις. Μόνο και μόνο για εφορίες, βεβαιώσεις, παράβολα, εργασίες παιδιών, μια οικογένεια χρειάζεται ένα πακέτο Α4 τον χρόνο.