Σεμινάρια ή μαθήματα βίντεο σε Θεσσαλονίκη;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Γενικά σας έχω ζαλίσει στις ερωτήσεις και πραγματικά δεν εχω λόγια να σας ευχαριστήσω, όμως, επειδή οι ερωτήσεις δε τελειώνουν και θέλω πολυ να μάθω, γνωρίζει κάποιος αν τρέχει συστηματικά κάποιο σεμινάριο στη Θεσσαλονίκη γύρω από το βίντεο και κυρίως τεχνικά ζητήματα; Μιλάω κυρίως για βίντεο, όχι τόσο φωτογραφικά. Θέλω να ξεκαθαρίσω μέσα στο μυαλό μου θέματα όπως: Τύποι και μεγέθη σε αισθητήρες και crop factors, cine κάμερες και τεχνικά χαρακτηριστικά, codecs, containers, raw, flat profiles, Chroma subsampling κ.α.

Θέλω ο εισηγητής να είναι μάστορας σε αυτα τα θέματα, να γνωρίζει δηλαδή λεπτομέρειες τρελές, να μπορεί να απαντήσει σε ολα τα παραπάνω. Αν δεν τρέχει σεμινάριο, υπάρχει κάποιος που επι πληρωμή θα μπορούσε να κάνει μερικά μαθήματα; (Για Μάρτη-Απρίλη επειδή τωρα είναι στενά τα οικονομικά)
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Yπάρχει άπειρο υλικο στο διαδίκτυο, αρκει να ψάξεις. Βαλε στη αναζήτηση το θέμα και θα προκύψουν πηγές...
Ξεκινα με τα βασικα απο wikipedia. Yπάρχουν πολλα youtube channels στά θέματα αυτά όπως και ιστοσελίδες εστιασμένες σε βίντεο.
 

bill8k

Established Member
11 February 2012
242
Ο όγκος είναι τεράστιος, εχω δει πολλά πολλά ΠΟΛΛΑ βίντεο αλλα κάποια θεματα με πολυ πολυ μεγάλη λεπτομέρια δε γίνεται να λυθούν αλλιως. Πχ τωρα βλέπω για containers και codecs. Πριν εβλεπα για το 8bit vs 10bit. Αυτο που δε μου λεει ομως στο βιντεο ειναι αν το bit το "γεναει" ο αισθητήρας, η κάμερα ή το μεσο καταγραφής. Επειδη πχ η panasonic GH4 εσωτερικά γράφει 8bit ενώ με το Atomos γράφει σε 10bit. Αρα; Ο αισθητήρας είναι αυτος που μπορεί και γράφει το 8/10 ή κατι αλλο σε συνδιασμό; Για το raw πχ είδα 3 βίντεο. Σε κανένα δε πήρα απάντηση αν το raw είναι συγκεκριμένο codec / container. Το raw είναι (ουτως η άλλως) flat (δηλαδη χωρίς profile) αλλα φλατ profile μπορώ να βαλω και σε μια d5100 που δε γράφει raw! Οπότε τι φάση το raw video; Χρειάζομαι μαθήματα...