Denon AVR-X3400 vs Yamaha RX-A870 ??

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Χαιρετώ τους συμφορουμίτες και χρειάζομαι την άποψη σας.
Επειδή πλησιάζει η ώρα για την αγορά νέου ενισχυτή AV, στα πλαίσια μιας γενικής αναβάθμισης του συστήματος μου, τα οικονομικά μου δεδομένα μ' έχουν οδηγήσει να διαλέξω μεταξύ των 2 αυτών ενισχυτών.
Και οι 2 έχουν 2 εξόδους HDMI που είναι και το πρώτο και μη διαπραγματεύσιμο χαρακτηριστικό που θέλω στον μελλοντικό μου ενισχυτή. Από ότι έχω δει έχουν και οι 2 παραπλήσια βασικά χαρακτηριστικά (και τιμή) και το μόνο που έχει ο 870 και δεν έχει ο 3400 είναι η είσοδος phono. Όχι ότι με καίει ιδιαίτερα αυτό γιατί αν και υπάρχει πικάπ στο σπίτι, αυτό είναι σ' άλλον δευτερεύοντα χώρο ακροάσεων και δεν προβλέπεται - πλην συνταρακτικών αλλαγών - να αλλάξει κάτι σ' αυτό το θέμα. Αν έχουν και άλλες βασικές διαφορές και μου έχουν ξεφύγει είμαι όλος αυτιά και μάτια... :rolleyes:
Βασικά ο ενισχυτής θα παίζει κατά 85-90% είτε με τηλεοπτικά προγράμματα είτε (και κυρίως) με ταινίες μέσω προβολέα και το υπόλοιπο με μουσική οπού εκεί δεν υπάρχουν (προς το παρόν τουλάχιστον και δυστυχώς) μεγάλες απαιτήσεις...
Οπότε θα 'θελα την άποψη σας ποιον να προτιμήσω από τους 2 και γιατί... Και επειδή περιμένω ότι θα πεταχτεί ο Pleo :eek:perator: και θα μου πει να αφήσω κατά μέρος τον 870 και να πάω στον 1070, πρέπει να πω ότι πολύ θα το ήθελα, πλην όμως τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν, μιας και μετά τον ενισχυτή σειρά έχουν τα υφιστάμενα ηχεία (συμπεριλαμβανομένου sub) συν νέα ηχεία για atmos συν media player και σε βάθος χρόνου και μια νέα tv (4k και smart)...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,653
Αθήνα
Re: Denon AVR-X3400 vs YAMAHA RX-A870 ??

Τον 3400Η hands down...

Τρεις εξόδους HDMI, eARC, καλύτερη ισοστάθμιση και ανεξάρτητη έξοδος για δεύτερο sub.
 

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Re: Denon AVR-X3400 vs YAMAHA RX-A870 ??

+1 και απο μενα που το εψαξα και εχω παραγγειλει τον denon. Θεωρω οτι θα ακουγοντε παρομοια αλλα σε ιδιο ευρος τιμης o denon υπερεχει μακραν σε χαρακτηριστικά και ευκολιες.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: Denon AVR-X3400 vs YAMAHA RX-A870 ??

Τον 3400Η hands down...

Τρεις εξόδους HDMI, eARC, καλύτερη ισοστάθμιση και ανεξάρτητη έξοδος για δεύτερο sub.

+1
Και εγω εκει εχω καταληξει για αναβαθμιση σε 4k
μην το κοιτας καν τον Yami
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Denon AVR-X3400 vs YAMAHA RX-A870 ??

Σας ευχαριστώ όλους για την κατάθεση των απόψεων σας και την βοήθεια σας. Και προκύπτει σαφώς ότι ο Denon πρέπει να είναι η επιλογή μου. Και για να είμαι ειλικρινής και εγώ μάλλον προς τα εκεί έκλεινα, άσχετα αν η είσοδος phono στον 870 κάπου με προβλημάτισε...

@stafos30 τον έχεις παραγγείλει από εδώ ή εξωτερικό ? Αν θες (έστω και με p.m) με ενδιαφέρει από που και πόσο.

Και μεταξύ μιας αγοράς από εδώ (με ότι αυτό συνεπάγεται από πλευράς εγγύησης) και μιας αγοράς από έξω (π.χ Γερμανία, ebay κ.λ) με κάποιο σεβαστό οικονομικό όφελος τι θα προτείνατε ? Ας πούμε τι παίζει σε περίπτωση στραβής (βλάβης, δυσλειτουργίας κ.λ) σε κάλυψη εγγύησης ή επισκευής εδώ για ενισχυτή αγορασμένο από εξωτερικό ? Επίσημα οκ, ισχύει η Πανευρωπαϊκή εγγύηση αλλά υπάρχει κάποια αρνητική εμπειρία σ' αυτό το θέμα ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,653
Αθήνα
Re: Denon AVR-X3400 vs YAMAHA RX-A870 ??

Το μόνο που ισχύει είναι ότι την εγγύηση την δίνει ο πωλητής. Και πολύ σωστά την δίνει μόνο αυτός, γιατί πρόκειται για συμφωνία μεταξύ δυο συμβαλλόμενων μερών όπου το ένα μέρος δεν είναι υποχρεωμένο να ξέρει τις συμφωνίες τρίτων. Από κει και πέρα, αν υπάρχει συμφωνία με τη μαμά εταιρία για κάτι άλλο, είναι κάτι που το διαπιστώνεις με ένα τηλεφώνημα στην εκάστοτε αντιπροσωπεία και την πολιτική επί αυτών των θεμάτων.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Denon AVR-X3400 vs YAMAHA RX-A870 ??

https://m.ebay.co.uk/itm/AVR-X3400H...412800?hash=item33e15eb680:g:e4IAAOSwr1tZ-xzB
Εγώ από εκεί θα παραγγείλω.αν προλάβω λολ
eBay από Γερμανία 666 + 30 μεταφορικά

Ναι, το έχω δει και εγώ, καλή περίπτωση... Με αυτά που ρωτώ τι παίζει όμως ?

EDIT. Τώρα είδα την απάντηση του Pleo.... Ok, καταννοητό.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Re: Denon AVR-X3400 vs YAMAHA RX-A870 ??


:2thumb22sup: Ναι, καλό είναι να τα έχουμε υπόψη μας αυτά, γνωστά άλλωστε τα περισσότερα.... Και μια επικοινωνία με την Κινοτεχνική, την αντιπροσωπεία της Denon, ίσως δείξει τι ισχύει...
 

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Φιλε μου η αγορα θα γινει απο εδω και απο φιλικο μου προσωπο που εχει καταστημα ηλεκτρονικων. Την τιμη δεν την εχουμε συζητησει μιας και εχω και γω να του κανω καποιες δουλειες οποτε θα τα βρουμε στην πορεια.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Φιλε μου η αγορα θα γινει απο εδω και απο φιλικο μου προσωπο που εχει καταστημα ηλεκτρονικων. Την τιμη δεν την εχουμε συζητησει μιας και εχω και γω να του κανω καποιες δουλειες οποτε θα τα βρουμε στην πορεια.

Ok, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Εύχομαι η αγορά σου να γίνει σύντομα και να την ευχαριστηθείς! Εγώ αργώ ακόμα... σε κάνα 2μηνο το έχω προγραμματίσει.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Γειά σας και πάλι. Τρωγομαι να τσιμπήσω το Heos Link και να το συνδέσω με τον Yaamaha As2000.
Η ερώτηση μου είναι ότι αν αντί αυτού πάρω τον denon 3400 και τον συνδέσω με τα preouts του, θα κάνω ίδια δουλειά, ε το link: θα στρειμαρω από το tablet/ mobile μου κτλ ??
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το σκέφτηκα...
Ηχεία έχω τα elac Fs 248.
Είναι όντως τόσο καλό ο Heos amp??
Απλώς σκεφτόμουν μήπως σπρωξω τον Pioneer Sc-lx 75 και πάρω τον Denon.. Δηλαδή δεν μπορεί να κάνει αυτά που ανέφερα ότι και το Heos Link??
Υ.Γ. Πάω να μελετήσω τον Heos Amp..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,653
Αθήνα
Πάρε το Heos Link βρε. Πλάκα έκανα με τον Heos Amp. Πολύ καλός είναι, ρίχνει σε αρκετούς μικρούς class D εκεί έξω.

Με το Heos Link θα κάνεις τη δουλειά που θέλεις. Απλά μια ερώτηση. Πως και δεν κοιτάς το αντίστοιχο σε Yamaha; Δηλαδή το WXC-50; Εκτός κι αν παίζει ήδη κάποιο άλλο Heos, οπότε κατανοητή η ανάγκη για το Heos Link.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Please ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου..
Το ιστορικό μου: Μόλις χθες παρήγγειλα το Heos 1 HS2 για το ιατρειο να ακούω μουσικούλα...
Χαζεύοντας λοιπόν μου ήρθε η όρεξη..
Σκέφτηκα το Heos Link για το σπίτι βλέποντας τα προϊόντα για να είμαι πιο άνετος με Spotify και όχι μόνο από την ταμπλέτα μου..
Απλώς επειδή καιρό τώρα σκέφτομαι να αλλάξω τον A/V μου μήπως πάω σε 4Κ pass-through, Atmos και τα συναφή, σκέφτηκα μήπως γλυτώσω τα έξοδα ενός Link και πάρω κατευθείαν καινούριο A/V αν μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά...
Δεν έχω θέμα με μάρκα, το αντίθετο καλά που μου είπες γιΑ το Yamaha να τον μελετήσω και αυτό..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,653
Αθήνα
Πάντως αν για οποιοδήποτε λόγο θελήσεις να έχεις στο δίκτυο το ηχειάκι που πήρες με κάτι άλλο που θα επικοινωνούν μεταξύ τους, το Heos Link είναι μονόδρομος. Αν πάλι δεν παίξει το σενάριο αυτό, τότε δεν χάνεις τίποτε να δοκιμάσεις και το MusicCast της Yamaha.
 

Colombos74

AVClub Addicted Member
18 June 2011
2,065
Σέρρες
Αυτό το σενάριο όντως δεν παίζει γιατί θα είναι σε άλλους χώρους...
Απλώς αυτό που θέλω να ρωτήσω και συγνώμη αν σε κουραζω αλλά δεν το έχω ακόμη ξεδιαλυνει, τόσο το Heos Link όσο και το WXC-50 ουσιαστικά εσωκλειονται στους ακριβότερους A/V ενισχυτές τους, π.χ. στον 1070 που νομίζω ότι έχεις ??