Hi-End System vs percussion band

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
https://www.youtube.com/watch?v=_lmXi1y1fzs

Τώρα τί να γράψω;το πασιφανές; το προφανές;
Σαν την ορχήστρα-live που παίζει σε φροντισμένο χώρο δεν υπάρχει λέμε!:violent-smiley-008:
Και πλέον κάποιοι από μας το έχουμε καταλάβει και ψιλολουφάξαμε σε κάποια σχετικά προσιτά συστήματα .Ωστόσο να μην το επισημάνουμε στους νέους μανιακούς του hi end; Ηρεμήστε.......ακούστε χαλαρά τη μουσικούλα σας .....μην πολύ σκάτε.
Δέστε και ακούστε κι ας είναι από το youtube.:ridinghorse:

Περιμένω απόψεις και συμπεράσματα.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Frag πιστεύεις πως φταίει μόνο το μπάσο ; στο δικό μου αφτί η αναπαραγωγή σε όλο το ακουστικό φάσμα υστερεί.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
βλέποντας εκείνο το tympani αριστερά, ξεκινάς απ τα αποδυτήρια με ένα γούφερ 28 ιντσών τουλάχιστον...., για να το πατσίσεις
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Η <σύγκριση> είναι άτοπη .
Θα μπορούσε ο ήχος από ένα σωστά μελετημένο σύστημα ηχείων -ενισχυτικών + επεξεργασία να ήταν πολύ καλύτερος από τον πραγματικό .
Το ότι δεν θα ήταν ο <πραγματικός> είναι άλλο θέμα .
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Κοιτά, αν τους βάλεις ολους αυτους στο σαλόνι μου, μάλλον το συστημα μου παιζει καλυτερα :)
Το μικρόφωνο τουλαχιστον το είχαν στο sweet spot του συστηματος; Επίσης, δεν ξέρω μήπως ηταν πιο σωστο να παίξει απο κονσόλα με ηχείο κατάλληλο ανα όργανο τοποθετημένο στην αντίστοιχη θέση για να βγει πιο σωστα η εξομοίωση.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Ίσως να φταίει και η τεχνική της ηχογράφησης λοιπόν , τα όχι καλοστημένα μηχανήματα π.χ sub ;

Πού πήγαν τα δυναμικά , οι αρμονικές, η ανάλυση ,το βάθος της σκηνής ;


*Ενδιαφέρον αυτό που επισήμανε ο Πέτρος στο μήνυμά του!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Hi-End System vs percussion band

Ίσως να φταίει και η τεχνική της ηχογράφησης λοιπόν , τα όχι καλοστημένα μηχανήματα π.χ sub ;

Πού πήγαν τα δυναμικά , οι αρμονικές, η ανάλυση ,το βάθος της σκηνής ;


*Ενδιαφέρον αυτό που επισήμανε ο Πέτρος στο μήνυμά του!

Τον τελευταίους μήνες έχω <ανακαλύψει> σε υπερθετικό βαθμό ,ότι αυτά που είναι γραμμένα -αποτυπωμένα στα δισκάκια -άυλα είναι αυτά που γούσταρε ή είχε το κέφι - είχε την ικανότητα ο κάθε ηχολήπτης -μηχανικός ήχου .
Οσοι από τους ηχολήπτες -μηχανικούς είχαν την ικανότητα -διάθεση μας προσφέρουν καλές ηχογραφήσεις ,τα υπόλοιπα είναι για γέλια και για κλάματα .
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Δεν κοιτάζω ακούω το video καν. Μα είναι δυνατόν να κάνεις σύγκριση ενός πράγματος με άλλο; Η μπάντα παίζει σε συναυλιακό χώρο. Τα ηχεία είναι για να παίζουν σε σπιτκό χώρο και να αποδίδουν την ψευδαίσθηση του συναυλιακού.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,014
Η μαγκιά θα ήταν αν η ηχογράφηση γινόταν στον ίδιο χώρο που παίζει η ορχήστρα και είχε το ίδιο η παραπλήσιο αποτέλεσμα.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Δεν μπορείς να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Ο χώρος εκεί είναι μελετημένος για την ορχήστρα, η οποία φυσικά δεν μπορεί να αναπαραχθεί σε τόσο μεγάλο χώρο με 8 γουφεράκια της πλάκας.

Και αυτούς αν τους πας να παίξουν σε ένα γήπεδο χωρίς ενισχυτές θα γελάς.
Αυτό δεν σημαίνει ότι τα container με τα ηχεία των Iron Maiden παίζουν καλύτερα από τα ίδια τα όργανα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Να σας πω την αποψη μου (που δεν αποκλειεται να ειναι και λαθος)
Η μαγκια ειναι που φυσικα οργανα γεμιζουν το χωρο,κατι που δεν μπορουν να κανουν τα (προφανως) κιλοβατ που εχουν τα μηχανηματα.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Δεν νομίζω να μιλάμε για κιλοβάτ εδώ Μιχάλη.
Και δεν λες και μαγκιά το να παίζεις σε χώρο που είναι φτιαγμένος για σένα.
Ξέρεις, τα σαλιγκάρια είναι πιο γρήγορα από τους καρχαρίες στη στεριά...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Όχι απαραίτητα...
Αλλά και 500W να είναι, καταλαβαίνεις ότι στα 10 μέτρα που ξεκινάνε τα καθίσματα, θα είναι σαν να παίζουν 50 και αν...
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Γιατί ρε Μάικ;
Ξέρεις εσύ μουσικό που να ξέρει να παίζει όλα τα τραγούδια που θέλεις να ακούσεις, όπως ακριβώς τα παίζουν τα συγκροτήματα που γουστάρεις;
Και να τον πληρώνεις εφάπαξ μέχρι να χαλάσει;
Γιατί πρέπει να συγκρίνουμε μόνο τον ήχο του live με τον ήχο ενός συστήματος και όχι όλους τους παράγοντες;

Να συγκρίνουμε και αυτοκίνητα και να πούμε πόσο ευσεβείς πόθοι είναι για ένα αυτοκίνητο πόλης να τρέξει όπως μία F1 ή να δούμε πόσο μέτρα θα καταφέρει να τρέξει μία F1 αν πας να την οδηγήσεις στην Αθήνα;