Sharp LC-49CUF8472ES

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Πιθανώς να αξίζει σε αυτήν την τιμή, ειδικά αν είναι πολύ περιορισμένο το budget. Όμως, αν προορίζεται (και) για θέαση ταινιών, η αγορά κάποιας τηλεόρασης στις 55" τουλάχιστον, θα είναι ιδανικότερη. Ακόμα και ένα φθηνό μοντέλο, όπως η 55" έκδοση (με IPS) της προαναφερθείσας.
 

paroxysmos

New member
9 February 2010
13
Re: Απάντηση: Sharp LC-49CUF8472ES

Λόγω VA panel διάλεξα τη συγκεκριμένη. Θέλω να αποφύγω το ενδεχόμενο του Clouding λόγω IPS. Στα 500 υπάρχει κάποια άλλη με VA να προτείνεις;
 

maxdore217

New member
12 May 2012
32
Στα 500 έχουν παίξει μοντέλα στις ίδιες ίντσες επώνυμα κι όλας και με hdr. Οπότε αν δεν φοράει κάποιο αξιόλογο panel VA δεν ξέρω πόσο καλύτερη μπορεί να θεωρηθεί η συγκεκριμένη από άλλες ips!
Έχω δει και vestel panel va και δεν μπορώ να πω ότι άξιζε τόσο η αγορά τους.
 

paroxysmos

New member
9 February 2010
13
Εάν είχε και HDR θα την είχα αγοράσει ήδη. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το Clouding, όσες IPS έχω δει με τα μάτια μου παρουσιάζουν το ίδιο φαινόμενο και ετούτος είναι ο λόγος που δε θέλω να αγοράσω τηλεόραση με τέτοιου τύπου πάνελ.
 

maxdore217

New member
12 May 2012
32
Εάν είχε και HDR θα την είχα αγοράσει ήδη. Ο προβληματισμός μου έχει να κάνει με το Clouding, όσες IPS έχω δει με τα μάτια μου παρουσιάζουν το ίδιο φαινόμενο και ετούτος είναι ο λόγος που δε θέλω να αγοράσω τηλεόραση με τέτοιου τύπου πάνελ.

Για να μην έχει περπατήσει από το 2016 ? πως λες να τα πάει ... φαντάζομαι όχι και τόσο καλά μάλλον ! ( δεν μπορώ να βρω και τι πάνελ έχει ) το ότι είναι va προσωπικά δεν μου λέει τίποτα ... εφόσον δεν είναι sony , samsung!
 

paroxysmos

New member
9 February 2010
13
Για να μην έχει περπατήσει από το 2016 ? πως λες να τα πάει ... φαντάζομαι όχι και τόσο καλά μάλλον ! ( δεν μπορώ να βρω και τι πάνελ έχει ) το ότι είναι va προσωπικά δεν μου λέει τίποτα ... εφόσον δεν είναι sony , samsung!

Η Sharp κατασκευάζει πάνελ και το ερώτημα είναι εάν γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει για την ποιότητα των πάνελ της. Θα διάλεγα κάποιο μοντέλο της SAMSUNG αλλά με προβληματίζει το Panel Lottery.
 
Last edited:

maxdore217

New member
12 May 2012
32
Η Sharp κατασκευάζει πάνελ και το ερώτημα είναι εάν γνωρίζει κάποιος να μας ενημερώσει για την ποιότητα των πάνελ της. Θα διάλεγα κάποιο μοντέλο της SAMSUNG αλλά με προβληματίζει το Panel Lottery.

Που το διάβασες αυτό?
 

paroxysmos

New member
9 February 2010
13
Επί τη ευκαιρία να ενημερώσω ότι αναμένω την παράδοση της εν λόγω τηλεοράσεως.

Υ.Γ.
Όσον αφορά τα IPS panel εννοούσα το φαινόμενο Bleeding
 

maxdore217

New member
12 May 2012
32

Για την συγκεκριμένη μιλάμε πάντα , το ποστ που έκανες αφορά διαφορετική tv την 60''j6300 και μάλιστα με τεχνολογία full Hd! όχι 4k( κάτι δλδ που είχαν μέχρι και το 2016 σε παραγωγή που έγινε και η εξαγορά του τμήματος τηλεοράσεων από την Foxconn. Σταδιακά σταμάτησαν την παραγωγή panel και έτσι στα καινούργια μοντέλα είναι λοταρία.
http://www.capital.gr/epixeiriseis/3106888/-ekleise-i-exagora-tis-sharp-apo-ti-foxconn
Το link από το εργοστάσιο παραγωγής στο είχα ποστάρει (εκεί φτιάχνεται το αδελφάκι της blaupunkt 49'' το οποίο εσωτερικά έχει ένα πάνελ LG 50hz ωστόσο ήταν καλό το δείγμα εικόνας. Αν είχαν παραγωγή θα είχαν βάλει sharp λογικά ).
όπως και να έχει καλές θεάσεις , ελπίζω να κάνεις τον κόπο όταν παραλάβεις να πεις 2 λογάκια .
Βασικά αν βρεις λεπτομέρειες του πάνελ περισσότερο.
 

paroxysmos

New member
9 February 2010
13
Για την συγκεκριμένη μιλάμε πάντα , το ποστ που έκανες αφορά διαφορετική tv την 60''j6300 και μάλιστα με τεχνολογία full Hd! όχι 4k( κάτι δλδ που είχαν μέχρι και το 2016 σε παραγωγή που έγινε και η εξαγορά του τμήματος τηλεοράσεων από την Foxconn. Σταδιακά σταμάτησαν την παραγωγή panel και έτσι στα καινούργια μοντέλα είναι λοταρία.
http://www.capital.gr/epixeiriseis/3106888/-ekleise-i-exagora-tis-sharp-apo-ti-foxconn
Το link από το εργοστάσιο παραγωγής στο είχα ποστάρει (εκεί φτιάχνεται το αδελφάκι της blaupunkt 49'' το οποίο εσωτερικά έχει ένα πάνελ LG 50hz ωστόσο ήταν καλό το δείγμα εικόνας. Αν είχαν παραγωγή θα είχαν βάλει sharp λογικά ).
όπως και να έχει καλές θεάσεις , ελπίζω να κάνεις τον κόπο όταν παραλάβεις να πεις 2 λογάκια .
Βασικά αν βρεις λεπτομέρειες του πάνελ περισσότερο.

Με το post επιβεβαίωσα ότι η Sharp (το 2016 σίγουρα) κατασκεύαζε panel και η εξάγορα της από τη Foxconn δε σημαίνει ότι το εργοστάσιο σταμάτησε να παράγει (το πιθανότερο είναι ότι σταμάτησε). Η εν λόγω τηλεόραση είναι κατασκευασμένη το 2016 και μένει να δούμε την ποιότητα του panel της όταν παραλάβω (λογικά σήμερα θα παραλάβω).Για την ιστορία να αναφέρω ότι την ημέρα της παραγγελίας η τιμή της είχε διαμορφωθεί στα 429 .

Υ.Γ
Θα κάμω τον κόπο να γράψω μερικές λέξεις όταν θα έχω μια σαφή εικόνα της συσκευής.
 

maxdore217

New member
12 May 2012
32
Με το post επιβεβαίωσα ότι η Sharp (το 2016 σίγουρα) κατασκεύαζε panel και η εξάγορα της από τη Foxconn δε σημαίνει ότι το εργοστάσιο σταμάτησε να παράγει (το πιθανότερο είναι ότι σταμάτησε). Η εν λόγω τηλεόραση είναι κατασκευασμένη το 2016 και μένει να δούμε την ποιότητα του panel της όταν παραλάβω (λογικά σήμερα θα παραλάβω).Για την ιστορία να αναφέρω ότι την ημέρα της παραγγελίας η τιμή της είχε διαμορφωθεί στα 429 .

Υ.Γ
Θα κάμω τον κόπο να γράψω μερικές λέξεις όταν θα έχω μια σαφή εικόνα της συσκευής.


Ωραία άλλωστε δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές στην τιμή που ήθελες με va panel, οπότε κάνε τον κόπο να δεις αν είναι κάποια στοιχεία για το πάνελ , ενδεχομένως να έχει μερικές πληροφορίες στις ρυθμίσεις της τηλεόρασης ή πίσω στο ταμπελάκι αν μπορείς βάλε τι γράφει ακριβός μήπως βοηθήσει περισσότερο στο να βρούμε τι φοράει.
Αν κάπου ανεβάσεις και καμία φωτό ακόμα καλύτερα ( καλορίζικη )