Εναλλακτικό subwoofer για τα logitech z5500

Kjssplass

New member
15 February 2018
1
Καλημέρα στο forum,
Έχω τα logitech z5500, τα οποία ξέρω ότι γενικά πολλοί δε συμπαθούν, προσωπικά ούτε εγώ, αλλά δεν παίζει φράγκο για καινούριο custom install από την αρχή. Πριν από λίγο καιρό σταμάτησε να μου δουλεύει το subwoofer μετά από 8 χρόνια καθημερινής χρήσης και ψάχνω να βρω ανταλλακτικό. To πρόβλημά είναι ότι δεν έχω καταφέρει να βρω ένα κοντά στα χαρακτηριστικά του προηγούμενου. Επίσης να αναφέρω ότι τα specs του ενισχυτή δεν τα ξέρω παρά μόνο του sub τα οποία θα παραθέσω παρακάτω. Σε μερικά μαγαζιά με ήχο που ρώτησα άλλοι δεν είχαν κάτι στα χαρακτηριστικά του και άλλοι δεν ασχολήθηκαν καν. Μπήκα λίγο σε κάποιες εταιρίες και αναφέρω χαρακτηριστικά τις beyma, b&c, sica/jensen, visaton, eminence, visaton, gemini, fane ,faitalpro και peerless αλλά δεν βρήκα κάτι. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος δε με κάλυπτε είτε το εύρος των συχνοτήτων είτε τα watt rms είτε οι γραφικές που έβλεπα είτε το impedance που έβρισκα περισσότερο 4Ω. Ερασιτεχνικά ασχολούμαι και κοιτώντας μόνο τα χαρακτηριστικά έκρινα ,γιατί εμπειρικά δεν ξέρω. Αν έχετε να προτείνετε μαγαζί ή προιόν ή άτομο να απευθυνθώ θα βόλευε πολύ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Attachments

  • s-l500.jpg
    s-l500.jpg
    35.1 KB · Views: 152

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Χμμμμ, Κάπου κάπως κάποτε θυμάμαι ότι στο Alibaba έπαιζαν τα tweeter της Logitech, αλλά τα sub δεν τα είχα δει ποτέ.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,584
Είσαι σίγουρος ότι είναι το μεγάφωνο και όχι ο ενισχυτής (αυτός συνήθως χαλάει) ;
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Είσαι σίγουρος ότι είναι το μεγάφωνο και όχι ο ενισχυτής (αυτός συνήθως χαλάει) ;
Συνήθως καίγεται ένας πυκνωτής (;) που βγαίνει ξεβιδώνοντας ένα βιδάκι.
Εμένα μου τον έκαιγε διαρκώς και δεν ξανα ασχολήθηκα.