[Επίσημο] Xiaomi Mi Max 2

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Με αφορμή την απόκτηση του Mi Max 2, είπα ν' ανοίξω ένα νήμα ώστε να υπάρχουν κάποιες πληροφορίες γι αυτό.

Ξεκινάμε από τα τυπικά:

xiaomi-mi-max-2-matte-black.jpg




Specifications:

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_max_2-8582.php


SAR:

https://www.devicespecifications.com/en/model-sar/d3ad4218


Ελληνικό Review:

https://youtu.be/2H7GhwSG5z4


Στην πράξη τώρα.....


- Πρόκειται για ένα ΤΕΡΑΤΩΔΕΣ smartphone με οθόνη 6.44 ιντσών - Αν δεν το πιάσετε στα χέρια σας ΜΗΝ το αγοράσετε
- Διαθέτει μπαταρία 5300Mah
- Για το γούστο μου είναι όμορφο
- Δεν έχει τη Β20 ή αλλιώς 800ρα - Για κάποιους είναι μειονέκτημα και για κάποιους άλλους όχι - Εξαρτάται από τον πάροχο και την περιοχή (επηρρεάζει μόνο το 4G για όσους δεν έχουν ασχοληθεί με αυτό)
- Έχει τον Snapdragon 625 όπως τα περισσότερα μεσαίας κατηγορίας xiaomi αυτή τη στιγμή
- Η κάμερά του εννοείται ότι είναι μετριότατη, απλά σε σχέση με το Redmi Note 3 Pro η διαφορά είναι μεγάλη προς το καλύτερο


Η πρώτη μου εντύπωση είναι άκρως θετική. Ο συνδυασμός του 625 με την μπαταρία των 5300 Mah έχουν ως αποτοτέλεσμα μια εμπειρία χρήσης με πάρα πολλες ώρες οθόνης και ταυτόχρονα πολλές ημέρες αυτονομίας.

Παρότι ο καθένας μας χρησιμοποιεί το τηλέφωνο εντελώς διαφορετικά και οι συγκρίσεις δεν έχουν νόημα, ακολουθεί η πρώτη μου αποφόρτηση με πραγματικό σκίσιμο του τηλεφώνου (τα πάντα εκτός από παιχνίδια - αν είστε gamer αγνοείστε το review μου!):









Βάσει του παραπάνω, θεωρώ ότι με νορμάλ χρηση, θα φορτίζω στο 3ήμερο.


O 625 σε καμία περίπτωση δεν είναι ένας δυνατός επεξεργαστής. Αυτό όμως στην καθημερινη εμπειρία χρήσης δε θα φανεί. Τουλάχιστον αυτό έχω νιώσει εγώ 2 ημέρες που το χρησιμοποιώ. Η απόκριση του τηλεφώνου μου φαίνεται εξαιρετική για καθημερινή χρήση. Να σημειωθεί ότι προέρχομαι απο κινητό με τον 650, ό οποίος είναι θεωρητικά γρηγορότερος.

Η οθόνη είναι απολαυστική ως προς το μέγεθος και τίποτα ιδιαίτερο ως προς την ποιότητα. Αν είστε χαιεντάδες στα κινητά, πιθανότατα θα βρείτε κουσούρια που εγώ (που δε μου καίγεται καρφί για τα smartphones πλέον) αδυνατώ να εντοπίσω.


Η σούμα είναι ότι αν είστε "τεράστιος" όπως εγώ ή αν δε σας ενοχλεί το να μη χωράει το smartphone στην τσέπη σας, το Mi Max 2 είναι το απόλυτο εργαλείο δουλειάς (και μη). Θα σταματήσει να σας απασχολεί η μπαταρία, όλα θα γίνουν ξαφνικά πολύ ευανάγνωστα (mails, excel sheets κλπ), θα βλεπετε σειρές όταν ταξιδέυετε, θα χαζεύετε youtube με τις ώρες, θα έχετε ένα τεράστιο gps για το αυτοκίνητό σας κλπ. Το σημαντικότερο όλων είναι ότι αν το χάσετε, σας σπάσει κλπ θα κλαίτε 200-230 ευρώ και όχι 1 μηνιάτικο.

Περισσότερα αφού περάσουν οι 72 ώρες, το ξεκλειδώσω και ξεκινήσει το παιχνίδι..
 
Last edited:

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Xiaomi Mi Max 2

Ωραιότατο, με... ατελείωτη μπαταρία, το έχω πάρει για τη σύζυγο, το καβατζώνει η μικρή για να βλέπει Πεππα το γουρουνάκι και το ζηλεύω όποτε το πιάνω στα χέρια μου (κάτοχος S7 edge).
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Xiaomi Mi Max 2

Εξαιρετικο σε ολα του.

Τα 4GB RAM παρέα με τον 625 συνθετουν ενα συνολο που είναι και αρκε´τα γρήγορο αλλα και μη ενεργοβόρο.
Φοβερη αυτονομία.

Αν δεν υπάρχει θέμα με το μέγεθος, ειναι ασφαλέστατη αγορά.

Αλλο ενα review εδω.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: Xiaomi Mi Max 2

Το πήρα πριν 2-3 μήνες και το έδωσα μετά από 2 μέρες.
Το κινητό είναι μεγάλο, πραγματικά μεγάλο για παλάμη, τσέπη κτλ οπότε δε με βόλεψε.
Σε όλα τα άλλα συμφωνώ αν κάποιος δεν έχει πρόβλημα να κουβαλά μαζί του ένα μικρό ταμπλετακι τότε το τηλέφωνο είναι το καλύτερο vfm για εκείνον.
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Απάντηση: Xiaomi Mi Max 2

Το έχω ένα μήνα. Πραγματικά έχω πάθει πλάκα. Και τα τελευταία 5 χρόνια έχουν περάσει από τα χέρια μου ναυαρχίδες με πιο πρόσφατο το S8+. Πάρα πολύ καλό. Δεν έχει κάνει τακ. Από την πρώτη στιγμή το έχω με την Developer Rom χωρίς κανένα bug. Το φορτίζω κάθε 2 μέρες. Έχω τα πάντα ανοιχτά και κοντά 600 εφαρμογές. Οι ειδοποιήσεις πάνε κι έρχονται λες και είμαι γραφείο τύπου. Αλλά αυτό ακλόνητο. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει παιχνίδια με μόνη εξαίρεση το Real Racing 3 που ΟΚ κάνει κάποια κολλήματα ειδικά στην αρχή των αγώνων που είναι όλα τα αυτοκίνητα στην εκκίνηση.

Μειονεκτήματα έχει 2. Η φωτογραφική μηχανή και η οθόνη. Στο πρώτο δυστυχώς είμαι πολύ απογοητευμένος. Όχι ότι περίμενα και καμία Leica στα χρήματα που έδωσα αλλά διαβάζω πως με custom κατάσταση βελτιώνεται αρκετά. Τώρα δεν είμαι διατεθημένος για παιχνίδια οπότε το παραβλέπω. Η οθόνη από την άλλη με χαλάει στις γωνίες θέασης. Πολύ ξεπλυμένα χρώματα. Ενώ σε κάθετη θέση είναι πολύ καλή στα δίπλα όχι.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για επαγγελματικό τηλέφωνο. Με μια καλή θήκη θα σας λύσει τα χέρια. Τεράστια οθόνη για πολύ περιεχόμενο και εξωπραγματική μπαταρία. Αν είσαι μετρημένος στις εφαρμογές βγάζεις και πενθήμερο.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Xiaomi Mi Max 2

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω και μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση, είναι το fingerprint sensor.

Είναι φανερό ότι δεν ασχολούμαι με ναυαρχίδες κλπ πλέον, οπότε δεν ξέρω πως είναι οι σένσορες στα ακριβά μοντέλα. Σε κάθε περίπτωση το fingerprint sensor του Max 2 μου έχει προκαλέσει θετική έκπληξη. Εκτός του ότι δεν αποτυγχάνει ποτέ, είναι ακαριαίο.

Δε θα το λεγε κάποιος και το πιο σημαντικό feature για ένα τηλέφωνο, αλλα αν κάποιος το χρησιμοποιεί, θα καταλάβει αμέσως τη διαφορά σε σχέση με παλαιότερες υλοποιήσεις.

Βέβαια πολύ κόσμο δεν τον βολέυει η θέση του σένσορα στο τηλέφωνο αυτό. Εγώ ανήκω σ' αυτούς που λόγω μεγέθους χεριών βρίσκω τη θέση ιδανική.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Xiaomi Mi Max 2

Επιτέλους πέρασαν οι 72 ώρες και οι Κινέζοι με άφησαν να κάνω unlock τον bootloader.

Για να μην τα πολυλογώ, εγκαταστάθηκε TWRP με συνοπτικές διαδικασίες και αυτή τη στιγμή τρέχει η ελληνική developer rom (XTRV).

Με μια γρήγορη ματιά φαίνεται άψογη και σταθερή, αν και όταν εμφανιστούν οι διάφορες AOSP, Lineage κλπ θα κάνω σίγουρα μετάβαση προς τα εκεί, γιατί καλό το MIUI μεν, βαρύδι δε (και ας μη φαίνεται εκ πρώτης όψεως).

Το μεγάλο σύν που ήρθε με την custom rom και το ρουτάρισμα είναι ότι ενεργοποιήθηκε το API 2 και πλέον ανοίγουν νέοι ορίζοντες φωτογραφικά, σε λογικά πλαίσια πάντα. Το κυριότερο ατού είναι ότι υπάρχουν διάφορες εκδοχές της google pixel camera, διαθέσιμες για δοκιμή:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/

Αυτή τη στιγμή παίζω με την GCam5.1.018-Arnova8G2-V1.7 και η διαφορά είναι αισθητή με τη στοκ κάμερα. Στα συν ότι δίνει και RAW (dng) αν χρειαστεί. Το ατού της pixel camera βέβαια είναι το "καλό" jpeg. Αν κάποιος θέλει μόνο RAW, υπάρχουν και άλλες επιλογές, όπως πχ η "Manual Camera" από google play, η οποία επίσης θέλει root (τουλάχιστον στο Mi Max 2).

Το σίγουρο είναι ότι η jpeg μηχανή της xiaomi είναι χειρότερη από τις κάμερές της και γενικά χωράει μεγάλη βελτίωση σοφτγουερικά.


Η μπαταρία συνεχίζει να δείχνει τα δόντια της και με αυτή τη Rom. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με 87%, σκαλίζοντας το τηλέφωνο συνεχώς και ήδη βρίσκομαι με 2 παρα 10 λεπτά ώρες SOT.


Ακολουθούν κάποια ενημερωτικά screenshots για το τυπικό. Στο τελευταίο screenshot φαίνεται το interface της Google Pixel Camera (έχει και ένα σκασμό menu βέβαια, lens blur, panorama κλπ που δε φαίνονται εδώ.)





 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Xiaomi Mi Max 2

Παραθέτω δύο φωτός σε πραγματικά χαμηλό φωτισμό:





Το σκοτεινό είναι με την εφαρμογή της μαμάς. Το άλλο είναι με την pixel κάμερα και με hdr.


Να σημειωθεί ότι το hht στη μαμά εφαρμογή σχεδόν δεν έχει καμία διαφορά με όταν είναι κλειστό και γι αυτό δεν ανέβασα δείγμα με αυτό.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Last edited:

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Re: Xiaomi Mi Max 2

Παραθέτω δύο φωτός σε πραγματικά χαμηλό φωτισμό:





Το σκοτεινό είναι με την εφαρμογή της μαμάς. Το άλλο είναι με την pixel κάμερα και με hdr.


Να σημειωθεί ότι το hht στη μαμά εφαρμογή σχεδόν δεν έχει καμία διαφορά με όταν είναι κλειστό και γι αυτό δεν ανέβασα δείγμα με αυτό.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Στο αυτόματο είναι τραβηγμένες και οι δύο?
Χαοτική διαφορά.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Xiaomi Mi Max 2

Ναι στο αυτόματο.

Θα επανέλθω με νέα δείγματα όταν το ψάξω περισσότερο. Θα ανεβάσω και το raw.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Xiaomi Mi Max 2

εντυπωσιακή τιμή...
και...
εντυπωσιακό μέγεθος και
εντυπωσιακό sar....


έτσι όπως πάει σε λίγα χρόνια θα υπάρχουν απίστευτα τηλέφωνα στο 100άρικο...
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Ακτινοβολία κινητων με στοιχεια 31/12/2017

Πρόκειται για ένα τηλέφωνο που κάνει 230 ευρώ και έχει μικρότερο SAR από τα κινητά της Apple.

Επίσης τα Huawei και τα Oneplus που έχουν αισθητά μεγαλύτερο SAR έχουν και 3 φορές τα λεφτά του mi max.

Εν ολίγοις το sar δεν είναι θέμα χρημάτων.

Τέλος, μίλαμε για μια συσκευή που δεν την χρησιμοποιείς πάρα μόνο με hands free γιατί αν τη βάλεις στο αυτι σου κρύβει το φως.

Δεν έχω κανένα σκοπό να υποστηρίξω τη συσκευή, αλλα η συνεχής αναφορά στο sar σε όλα τα νήματα, από ένα σημείο και μετά κουράζει.



Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Re: Xiaomi Mi Max 2

Μεταξυ μας εσυ παντως ξεκινησες το νημα με αναφορα στο sar
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Xiaomi Mi Max 2

Παραθέτω άλλες δύο φωτός με google pixel camera και hdr:





Δεν ξέρω αν είναι καλές ή κακές, πάντως η διαφορά με τη στοκ κάμερα είναι μεγάλες.


Τελος, να αναφέρω και κάτι αρνητικό που διαπίστωσα χτες. Το led notification έχει μόνο άσπρο χρώμα και αυτό είναι hardware περιορισμός.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Re: Xiaomi Mi Max 2

Είναι η τελευταία φορά που ποστάρω κάτι σχετικό με SOT. Για την ιστορία, τα τηλέφωνα ήταν ελάχιστα στο διάστημα αυτό, το 4G γύρω στο 6ωρο (με βαριά χρήση ιντερνετ όμως) και τέλος, κάθε βράδυ για περίπου 4 ώρες έχω ορίσει schedule να κλείνει το wifi.

Το τελευταίο βέβαια βάσει τωνμετρήσεών μου δεν έχει διαφορά στην μπαταρία, καθώς το sleep mode του miui είναι εξαιρετικό.