Yamaha RX-860 ή Denon AVR - X2400H?

msan

New member
7 July 2006
85
Παιδιά Καλημέρα

Σκέπτομαι σοβαρά την αναβάθμιση του ήδη υφιστάμενου συστήματος οικιακού μου κινηματογράφου και το οποίο αποτελείται από τον απαρχαιωμένο πλέον YAMAHA RX-V2500 και από ένα σετ ηχείων Mission και απο ένα υπογούφερ RELSTRATA.
Τόσο από τα ηχεία όσο και από το υπογούφερ θεωρώ ότι καλύπτομαι ικανοποιητικά, σε συνάρτηση πάντα και με τις οικονομικές μου δυνατότητες και ως εκ τούτου δεν προτίθεμαι για αυτά να κάνω κάποια κίνηση αντικατάστασης, τουλάχιστον προς το παρόν.
Εσχάτως ασχολούμαι και με την μουσική με αυτήν να προέρχεται κύρια από το διαδίκτυο και η αναπαραγωγή της να γίνεται μέσω ενός HTPC και το οποίο συνδέεται στον υφιστάμενο ενισχυτή μου, μέσω ομοαξονικής ψηφιακής. ( Ο ίδιος τρόπος σύνδεσης είναι και για τις ταινίες μου).

Από μια μικρή έρευνα που έκανα προκρίνω τα πιο πάνω μηχανήματα και τα οποία το πρώτο προσφέρεται στην τιμή των 1000 και το δεύτερο στα 560 .

Ποιο από τα 2 να προτιμήσω και εάν θα μου προσφέρουν ουσιαστική αναβάθμιση σε σχέση με την υπάρχουσα κατάσταση τόσο στον ήχο των ταινιών, όσο και αυτόν της απλής στερεοφωνικής μουσικής.

Ευχαριστώ θερμά εκ προοιμίου!!!

Μανώλης
ΣΑΜΟΣ


ΥΓ Οποιαδήποτε άλλη αντιπρόταση καλοδεχούμενη!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Re: ΥΑΜΑΗΑ RX-860 ή DENON AVR - X2400H?

RX-A870 εννοείς; Ο 860 έχει καταργηθεί.

Επίσης, δεν κατάλαβα το budget. Είναι γύρω στα 500 ή γύρω στα 1000;
 

msan

New member
7 July 2006
85
Re: ΥΑΜΑΗΑ RX-860 ή DENON AVR - X2400H?

Ο δαίμων του τυπογραφείου φίλε Pleo. Οντως είναι ο RX-A870...
To budget είναι 1000 και αυτό με πολύ ζόρι!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Re: ΥΑΜΑΗΑ RX-860 ή DENON AVR - X2400H?

Τότε δες τους Marantz SR5012 και Denon AVR-X3400H, για να είναι λιγότερο το ζόρι και καλύτερος ο ήχος. Οι καλοί Yamaha ξεκινάνε από τον 1070 και πάνω.
 

msan

New member
7 July 2006
85
Re: ΥΑΜΑΗΑ RX-860 ή DENON AVR - X2400H?

Αισθάνομαι υποχρέωση να ευχαριστήσω από καρδιάς τον φίλο Pleo , για τις μέχρι τώρα απαντήσεις, αλλά και για τον ενδιαφέρον του!!!
Σημειώνω επίσης τόσο για αυτόν, αλλά και για οποιονδήποτε άλλο φίλο ότι θα ήθελα περισσότερο να έχω όσο το δυνατό καλύτερη ηχητική εικόνα σε χαμηλές ηχητικές εντάσεις, δεδομένου ότι μένω σε πολυκατοικία και το τωρινό σύστημά μου για να βγάλει τον όποιο ποιοτικό ήχο μπορεί να βγάλει, πρέπει να λειτουργήσει σε κάπως υψηλές στάθμες, που καθιστούν αυτές απαγορευτικές για τα όποια ακούσματα μετά τα μεσάνυχτα!!!
Υπάρχουν μηχανήματα που να ικανοποιούν αυτή μου την ανάγκη?

ΥΓ Παίζω και σε υψηλές στάθμες (κυρίως μουσική), αλλά για πολύ λίγο, ένεκα του πιο πάνω δεδομένου!!!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,411
Θεσσαλονίκη
Οι περισσοτεροι πολυκαναλοι πλεον έχουν συστήματα "νυχτερινής ακρόασης". Αυτή έρχεται και σβήνει την οποία διαφορά έντασης μεταξύ των τεκταινομενων της ηχογράφησης και φτιάχνει ενα συμπιεσμένο φλατ και ανευ δυναμικών εναλλαγών πράμα που φροντίζει όλη η πληροφορία να ακούγεται και χαμηλά. Βέβαια αυτό το σεταρισμα δε λαμβάνει υπόψη το πως ανταποκρίνεται ο συνδυασμός ηχεία χώρος ενισχυτής σε χαμηλες εντάσεις καθώς τα sweeps του πολυκάναλου γίνονται σε εντάσεις αναφοράς γύρω στα 70-80 db.
Οποτε δε μπορεί να πιασει πως συμπεριφέρεται το κρος του ηχείου και πως το αντιμετωπίζει ο ενισχυτής εκεί.
Γενικά παντως, επειδή κι εγώ συνήθως σε χαμηλες εντάσεις ακούω, αναγκαστικά ζω με κάποιους συμβιβασμούς.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
H "νυχτερινή" ακρόαση είναι το παλιό κόλπο και σημαίνει συμπίεση δυστυχώς.

Εάν θέλουμε δυναμική ισοστάθμιση, η απάντηση είναι Audyssey Dynamic EQ. Χωρίς να μεταφέρεται σε άλλη συχνοτική περιοχή αυτό που ακούμε, αλλά να αυξομειώνεται η ένταση στις συχνότητες εκείνες στις οποίες είμαστε λιγότερο ευαίσθητοι.

Είναι μια επιλογή που εμφανίζεται κατόπιν "τρεξίματος" του Audyssey.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δεν εχω ακουσει αλλες υλοποιησεις οποτε η αποψη καθαρα υποκειμενικη αλλα το Audyssey dynamic ειναι υπερανω κριτικης για τα δικα μου δεδομενα, πραγματικα κανει θαυματα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Η κάθε εταιρία ακολουθεί τους δικούς τους κώδικες και στην πράξη την δικιά της φιλοσοφία ...
Αυτό που πήρα με το YPAO της Yamaha ήταν μια σοβαρή ισοστάθμιση και για ακροάσεις νυχτερινές μπορεί να μην λεγόταν dynamic αλλά front η natural,YPAO volume η ακόμα το cinema DSP HD 3 Enhanced με πλήρη παραμετροποίηση του DSP όπου εκεί ακούς παπάδες αρκεί να ξέρεις τι κανείς ...
Αν προσθέσεις και το Εnhancer δηλ την ενύσχηση η ακόμα και το extra bass -subwoofer trim η θέαση για το βράδυ η σε χαμηλές στάθμες είναι απολαυστική .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Όχι Μάκη. Τα front, natural του YPAO είναι τα αντίστοιχα του flat, bypass L+R και reference που έχει το Audyssey. Το αντίστοιχο Enhancer υπάρχει και σε άλλους κατασκευαστές με άλλο όνομα.

Εδώ λέμε για το Dynamic EQ που είναι κάτι άλλο και γίνεται μέσω Audyssey.
 

Sevastos

Senior Member
4 October 2011
345
Κάρπαθος
YPAO Volume και Adaptive DRC είναι στους Yamaha.

Παραθέτω από το manual: YPAO Volume automatically adjusts the high and low frequency levels at any volume level so that you hear natural sounds even at low volume.


Adaptive DRC: Sets whether the dynamic range (from maximum to minimum) is automatically adjusted when the volume level is adjusted. When it is set to “On”, it is useful for listening to playback at a low volume at night.
 
Last edited:

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Δεν μίλησα Λεωνίδα μόνο για front η natural...Μίλησα και για άλλους παραμέτρους όπου εκεί μπορείς να φέρεις τον ήχο ιδανικά για την νυχτερινή ακρόαση ,πάρτο διαφορετικά μιλάς για το dynamic EQ όπου στον Yamaha μπορείς να το ρυθμίσεις σε maximum,standard ,minimum auto ,ιδανικά όμως για το βράδυ μπορείς να επιλέξεις το extra bass μαζί με την πλήρη παραμετροποίηση του DSP και εκεί μιλάμε για σοβαρά DSP όχι της πλάκας .imo
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Κατ' αρχήν, ας τα πάρουμε ένα-ένα.

To Adaptive DRC είναι συμπίεση, κάτι σαν τα παλιά night-modes

Το YPAO Volume είναι εκείνο που μοιάζει με το Dynamic EQ.

Όμως το Dynamic EQ έχει περισσότερες παραμέτρους ως εξής:

Audyssey Dynamic EQ is referenced to the standard film mix level. It makes adjustments to maintain the reference response and surround envelopment when the volume is turned down from 0 dB. However, film reference level is not always used in music or other non-film content. The Dynamic EQ Reference Level Offset provides three offsets from the film level reference (5 dB, 10 dB, and 15 dB) that can be selected when the mix level of the content is not within the standard.

0 dB (Film Ref): This is the default setting and should be used when listening to movies.

15 dB: Select this setting for pop/rock music or other program material that is mixed at very high listening levels and has a compressed dynamic range.

10 dB: Select this setting for jazz or other music that has a wider dynamic range. This setting should also be selected for TV content as that is usually mixed at 10 dB below film reference.

5 dB: Select this setting for content that has a very wide dynamic range, such as classical music.


Συνεπώς, μιλάμε για κάτι πολύ πιο παραμετροποιήσιμο, το οποίο προέρχεται παρεμπιπτόντως από ανώτερο σύστημα ισοστάθμισης (τόσο σε αυτόματο όσο και σε "χειροκίνητο" mode).
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Εντελώς τυχαία τα συγκεκριμένα DSP και δεν μιλάω καν για το HD3.
Υπάρχει παραμετροποίηση και αυτόματα και χειροκίνητα .
Ούτε καν να μιλήσω για το virtual presence speaker και virtual sarround back speaker το εικονικό δηλ χωρίς ηχεία .
D176467E-2D20-4A02-B945-82008A1EBFF7.jpg0D76D7CF-E1EA-4441-8374-379C180AB705.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Ναι σαφώς. Η παραμετροποίηση των προγραμμάτων DSP της Yamaha είναι αυτό που έλεγε παλιότερα η Sony like.no.other :p όμως δεν μιλάμε για τα DSP εδώ. Μιλάμε για το loudness management/loudness compensation/correction ή όπως αλλιώς λέγεται.

Παρεμπιπτόντως, με screenshot από το app θα γινόταν πιο κατανοητός ο τρόπος παραμετροποίησης των DSP.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Μα εκεί θέλω να καταλήξω ότι η κάθε εταιρία έχει την δικιά της φιλοσοφία ...
Αν το Audyssey μιλάει για loudness η Yamaha απαντάει ναι μεν με τα DSP αλλά άμα δεις την πρώτη εικόνα είναι DSP standard με παραμετροποίηση level κτλ αρέσκεται σε αυτά .
Στην ουσία βρήκα ενδιαφέρον τις ρυθμίσεις ,υπάρχει app αλλά τι να το κάνω αφού χρειάζομαι μεγαλύτερη οθόνη από το κινητό που έχω .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Εγώ θέλω να καταλήξω στο ότι το Dynamic EQ είναι καλύτερο από το YPAO Volume και σε αυτό συνηγορεί το γεγονός ότι προέρχεται από σύστημα ισοστάθμισης καλύτερο του YPAO. Ήτοι, λαμβάνει υπ' όψη περισσότερες παραμέτρους.

Σε ό,τι αφορά τα DSP, είναι γνωστό ότι η Yamaha έχει πολλά παιχνίδια, αν και αυτά είναι πολύ καλά στον 1070 και άνωθεν (ελέω HD3). Όμως ψάχνουμε κάτι γύρω στα 800-900 ευρώ αν έχω καταλάβει καλά, κι εκεί γύρω παραμονεύουν οι SR5012 και AVR-X3400H, αφήνοντας τον 870 να προσπαθεί να δικαιολογήσει ότι δεν είναι RX-V, αλλά Aventage με ένα επιπλέον πόδι και κάποια pre-out επιπλέον (ούτε καν το Sabre DAC του δικού σου δεν έχει).

Αυτό κοιτάζουμε βασικά και έχουμε βάλει στο σουρωτήρι τις δυνατότητες.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,360
Πάντως παρεπιπτόντως μιλάμε για άλλη τοπολογία στον 870 σε σύγκριση με τον 1070.
Στην πράξη για να είμαι ειλικρινής δεν έχω άποψη για τον 870 αν και θυμάμαι που σε είχα διαβάσει είχες τσεκάρει τον παλιό .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Ναι, εσωτερικά είναι πανομοιότυπος με RX-V. Είχα γράψει τότε για "ένα πολύ γνώριμο εσωτερικό".