Αγορα προτζεκτορα για home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Καλησπερα,

Νεος στο φορουμ και χρειαζομαι αμεσα τη βοηθεια σας :ears:

Επειδη δεν βλεπω καθολου τηλεοραση λεω να κανω κατευθειαν αγορα μονο προτζεκτορα. Η χρηση θα ειναι για ταινιες, σειρες και couch gaming. Θα συνδεεται στο πισι κατευθειαν. Το σκεπτικο μου ειναι να μπει ο προτζεκτορας στο ταβανι (ισως και σε κανενα ραφι) οπως και το πανι το οποιο θα ανεβαινει οταν δεν γινεται χρηση. Οι διαστασεις ειναι απο τοιχο σε τοιχο το σαλονι 3μιση μετρα. Αρα μιλαμε για θεαση απο τα ~3 μετρα. Ο τοιχος που θα ειναι το πανι ειναι 3 μετρα. Θελω να πιασω το λιγοτερο 100 ιντσες αλλιως δεν αξιζει θαρρω. Εχω κοιταξει αριστερα δεξια για προτζεκτορες αλλα δεν ξερω και πολλα οποτε μαλλον πιο πολυ ζαλιστηκα. Σιγουρα να ειναι 1080p και το ποσο που θα μπορουσα να διαθεσω ειναι 1300-1400 μαζι με το πανι, για το οποιο θα χρειαστω επισης βοηθεια. Βρισκομαι Θεσσαλονικη και δυστυχως δεν ξερω κανενα μαγαζι να δω απο κοντα πως φαινονται οι προτζεκτορες. Νομιζω εχω καλυψει τις αναγκες μου και τις οποιες πληροφοριες χρειαζεστε για τον χωρο μου.

Ευχαριστω πολυ. :proud:
 
Last edited:

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Και απο μενα Epson EH-TW5650. Τον ειχα τον εδωσα για να παρω κατι καλυτερο και το μετανιωσα. Τωρα μαζευω χρημα για να τον ξαναπαρω.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Καλημερα,

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Διαβαζω πολυ καλα σχολια για τον συγκεκριμενο. Μαλλον θα κινηθω για αυτον. Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ομως, οσα κι αν διαβασω, ειναι το DLP vs LCD. Ναι οκ ο ενας εχει αυτα τα υπερ κι αυτα τα κατα και αντιστοιχα ο αλλος. Γιατι ομως LCD over DLP ή το αντιθετο? Και τελικα σε αυτα τα λεφτα ειναι καλυτερος ο LCD? Επισης κατανοω τις αναγκες που εχει ενας LCD για μεγαλυτερη φροντιδα λογο σκονης.

Και τελος, με τον epson απο οτι καταλαβαινω στα ~3.5m θα μπορω να προβαλω μεχρι 110 ιντσες, ετσι? Η αποσταση θεασης ειπαμε θα ειναι ιδια διοτι θα βρισκεται πανω απο το κεφαλι μου.
 
Last edited:

nikmavr

New member
16 November 2017
80
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλημερα δες και τον viewsonic PRO 7827 HD που εχει πεσει πολυ η τιμη του κατω απο 700 και ειναι απο τους καλους στην κατηγορια του.
Θα καλυψεις τις 100 ιντες εμενα απο 3,70μ χωρις zoom μου ανοιξε περιπου 112 ιντες αρα εχω μεγαλο περιθωριο και για περισσοτερο.
Επισης προβαλω σε βαμενο τοιχο που αμα δεν εχεις θεμα με τον τοιχο (καδρα ραφια κπλ) ειναι εινια μια φτηνη λυση και σεμενα παιζει απιστευτα κανοντας μια συντηρηση αναλογα το σπιτι μενα χερακι καθε χρονο.
Επισης υπολογισε αν δεν tα εχεις και εξοδα για πηγες bly rey pc η media pleyer καλωδιο αρκετα μετρα αναλογα που θα τον βαλεις και για μενα ενα καλο ups για διακοπες ρευματος και σταθεροποιηση τασης.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Πανι θα μπει αναγκαστικα γιατι ο τοιχος εχει ταπετσαρια. Και δεν θελω να αφιερωσω ολο τον χωρο σε αυτο, δηλαδη θα μπουνε καποια πραματα σε εκεινη τη μερια. Για αυτο θελω και πανι που θα μαζεύει.
Απο κει και περα θελω εναν καλο προτζεκτορα, δεν θελω "απλα να ξεκινησω με κατι", οσο μπορει να ειναι σε αυτα τα λεφτα. Διοτι δεν θα εχω καν τηλεοραση. Το μπατζετ μπορω να το ανεβασω και λιγο αν αξιζει, προφανως δεν περισσεύουν αλλα.
Η συνδεση θα γινει σε υπολογιστη ο οποιος θα ειναι διπλα και οτιδηποτε προβάλλεται θα ειναι απο εκει. Ισως βαλω και κανενα συνδρομητικο αλλα αυτο υπαρχει στο βαθος του μυαλου μου ακομα σαν ιδεα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Έχω έναν benq W2000 και ενα σταθερό πανί στις 110" και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος. Είναι στημένος 3,5 περίπου από το πανί για να βγάλει τις 110". Η τιμή που τον είχα πάρει ήταν στα 900ε και το πανί περίπου 350-400ε

Αν δεν είσαι από τους ελάχιστους που βλεπουν ουράνια τόξα σκέψου το σαν λύση.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Διαβαζω τωρα οτι δεν σου κανει το σταθερο πανι.

ΑΝ θες καλο πανι (και με το καλο δεν εννοω hi end.....εννοώ απλα να είναι ολόισιο) ετοιμασου να ξοδέψεις πολλά χρηματα, ισως και παραπανω απο οσο κανει ο προβολέας.

Ειχα ξεκινήσει με ενα manual 91" της Lumene ειχε κουρμπα απο την πρωτη μερα στο border δεξια και αριστερά και μετα απο λιγους μήνες εκανε το κλασσικο "V" στην μεση.....μετα πηγα σε αλλο σπιτι πήρα ηλεκτροκίνητο 108" της Kauber.....παλι ειχε κουρμπα στα borders δεξια και αριστερα και εκανε και αυτο ελαxiστες ζαρες μετα απο ουτε ενα χρονο.

Τωρα πηρα ενα σταθερό κινεζια της comtevision και βρηκα την υγεια μου.....και ηταν και φθηνότερο απο τα παραπανω.

ΑΝ θες να ανεβοκατεβαίνει τοτε βαλε το χερι βαθειά στην τσεπη και παρε tab tensioned....ή συμβιβάσου με τα οποια θεματακια προκύψουν.

Σε περίπτωση που εχεις οποιοδήποτε αμφιβολία, ελα απο δω να σε κεράσω ενα καφέ να δεις το αποτελεσμα με τα μάτια σου και αν δεν σου κανει προχωράς με κάτι άλλο.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Επειδη το περιμενα να συμβει αυτο με το πανι, να ξεφυγει πολυ δηλαδη, νομιζω οτι μπορω να συμβιβαστω με πανι το οποιο θα το μαζευω και θα το βαζω στην ακρη. Τουλαχιστον μεχρι να δω, να μαθω και να παθω ετσι ωστε να ξερω να κρινω καταλληλα πλεον. Αλλα σιγουρα ειναι ενα θεμα αυτο με το πανι.
Εχει φιλος μου τον Benq 1070 με πανι σε τριποδι και μπορω να κανω καποια τεστ με αυτο. Εχουμε δει ταινιες, σειρες, αγωνες, εχουμε παιξει παιχνιδια απο πισι, ουρανιο τοξο δεν θυμαμαι να εχω δει. Βεβαια θελω να το προσεξω λιγο αυτο.
Ενδιαφερον η προταση σου, Θεσσαλονικη εισαι υποθετω;!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Ειμαι θεσσαλονικη.
Εχω και τον BenQ W1070. Αν σου ειχε αρεσει αυτος τοτε θα σου αρεσει και ο 2000. Ειναι ελαχιστα καλυτερος.

Μην σκας με το πανι....μια χαρα εβλεπα και με λίγες ζάρες....δεν χαθηκε και ο κοσμος.
 

nikmavr

New member
16 November 2017
80
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Αγορα προτζεκτορα για home cinema

Πανι θα μπει αναγκαστικα γιατι ο τοιχος εχει ταπετσαρια. Και δεν θελω να αφιερωσω ολο τον χωρο σε αυτο, δηλαδη θα μπουνε καποια πραματα σε εκεινη τη μερια. Για αυτο θελω και πανι που θα μαζεύει.
Απο κει και περα θελω εναν καλο προτζεκτορα, δεν θελω "απλα να ξεκινησω με κατι", οσο μπορει να ειναι σε αυτα τα λεφτα. Διοτι δεν θα εχω καν τηλεοραση. Το μπατζετ μπορω να το ανεβασω και λιγο αν αξιζει, προφανως δεν περισσεύουν αλλα.
Η συνδεση θα γινει σε υπολογιστη ο οποιος θα ειναι διπλα και οτιδηποτε προβάλλεται θα ειναι απο εκει. Ισως βαλω και κανενα συνδρομητικο αλλα αυτο υπαρχει στο βαθος του μυαλου μου ακομα σαν ιδεα.

O viewsonic δεν ειναι τις κατηγοριας των απλων η προχείρων μονο για παρουσιασεις οι καφετεριες κπλ ειναι λιγο κατω απο benq 2000 δεν δημιουργει ουρανιο τοξο και παιζει για τα λεφτα του απιστευτα καλα.
Μη σε μπερδευει οι τιμη του. Οσο για το πανι εχουν δικιο που γραφουν για ακριβο γιατι αλλιως μετα απο καιρο θα σου κανει τσακισεις.
Καλο ειναι να δεις αν μπορεις πως παιζουν καποιοι προβολεις αν βεβαια τους εχουν στημενους η μπορουν να το κανουν καποια μαγαζια για να δεις αν αξιζει να ανεβασεις το μπατζετ σου.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Για αυτο προσπαθω να βγαλω μια ακρη απο εδω μεσα. Ειτε προτασεις προς τα εμενα ειτε σε αλλους σε αλλα θεματα. Ο καθενας εχει τον χωρο του και τις απαιτησεις του για αυτο ανοιξα νεο θεμα. Κι επισης οι διαφορές στη τιμη ειναι που σε βαζουν και σε σκέψεις.
Το πανι, για αρχη τουλαχιστον, ας ειναι και λιγο "κακο". Δυστυχως ειμαι σε φαση μετακομισης αρα περιοριζομαι καπως εως πολυ.
Θεσσαλονικη δεν ξερω κανενα τετοιο μαγαζι και με μια αναζητηση στο ιντερνετ δεν βρηκα. Μονο τα "μεγαλα" που απλα πουλανε.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάς στον απλό Benq W2000, ενω αν ειναι να ανεβείς στο κόστος του Benq W2000+,
ο Epson 5650 ειναι καλύτερος με ελάχιστα χρήματα παραπάνω.
Φωτεινότερος, με καλύτερο μαύρο, frame interpolation, και wi fi με ανάλογη εφαρμογή.
 

nikmavr

New member
16 November 2017
80
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Καλα κανεις και ρωτας διαβαζεις η βλεπεις ειναι κατι που θα το εχεις καιρο θα το δουλευεις και θα το ευχαριστιεσαι.
Για την οθονη η φγωμη μου ειναι αφου δεν μπορεις να πας σε σταθερη πήγαινε σε χειροκίνητη οπως λες κακη η φτηνη η απλη κπλ μια χαρα θα σε βολεψει δεν τσαλακωνουν αμεσως και οχι σε μεταφερομενες με τριποδα γιατι θα σε κουρασει ειναι σιγουρο.
Για το θεμα τις ποιοτητας μεγαλο ρολο παιζει και η πηγη , αφου ζητας συνδρομητικη cosmote δεν εχω να σου πω αλλα απο nova τα ελληνικα καναλια δεν ειναι hd οι ταινιες του σχετικα καλες 1080ι και τα αθλητικα καλα , οσο για το on demand χαλια χαμηλη ποιοτητα .
Απο το pc αν θα βλεπεις κατεβασμενες να ειναι σε αριστη ποιοτητα η blu rey, επισης το NETFLIX που εχει πολυ καλη ποιοτητα 1080p.
Τα λεω ολα αυτα γιατι δεν εχει νοημα ενας πολυ καλος προβολεας με κακες πηγες οποτε βαλτα κατω δες το μπατζετ σου και αποφασησε.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
εαν κοιτας σε βαθος χρονου οι dlp εχουν μεγαλυτερη αντοχη ομως,γι αυτο πηγα απο epson σε benq,η σκονη και αλλοιωση των πολωτικων φιλτρων λογω υλοποιησης ειναι μεγαλυτερος εχθρος στους lcd(epson),
επισης οι lcd(τριτσιποι) πολυ πιθανον να χουν θεμα συγκλισης και να χασεις σε ευκρινεια,
πιο φωτεινο απο τον benq 2000 τι να το κανει?εδω κοιτας να μαζεψεις το φως στον 2000+,εκτος εαν πας σε 150' και πανω
f.i. παλι ειναι θεμα γουστου,σε πολλους δεν αρεσει αυτη η κινηση "βιντειλα" ασε που μπορεις να το χεις εαν η πηγη σου ειναι pc με το svp
επισης εαν παιζεις παιχνιδια στον προβολεα σου ο 2000+ εχει πολυ χαμηλο χρονο αποκρισης (input lag) σε αντιθεση με τον epson...
Τεντι υπαρχουν πανια με προεταντηρες φθηνοτερα του προβολεα και ποιοτικα χωρις hot spot κλπ
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
εαν κοιτας σε βαθος χρονου οι dlp εχουν μεγαλυτερη αντοχη ομως,γι αυτο πηγα απο epson σε benq,η σκονη και αλλοιωση των πολωτικων φιλτρων λογω υλοποιησης ειναι μεγαλυτερος εχθρος στους lcd(epson),
επισης οι lcd(τριτσιποι) πολυ πιθανον να χουν θεμα συγκλισης και να χασεις σε ευκρινεια,
πιο φωτεινο απο τον benq 2000 τι να το κανει?εδω κοιτας να μαζεψεις το φως στον 2000+,εκτος εαν πας σε 150' και πανω
f.i. παλι ειναι θεμα γουστου,σε πολλους δεν αρεσει αυτη η κινηση "βιντειλα" ασε που μπορεις να το χεις εαν η πηγη σου ειναι pc με το svp
επισης εαν παιζεις παιχνιδια στον προβολεα σου ο 2000+ εχει πολυ χαμηλο χρονο αποκρισης (input lag) σε αντιθεση με τον epson...
Τεντι υπαρχουν πανια με προεταντηρες φθηνοτερα του προβολεα και ποιοτικα χωρις hot spot κλπ

Το καλύτερο μαύρο, σημαίνει καλυτερη overall εικόνα το οποίο ειναι το πιο σημαντικό.

Η φωτεινότητα χρειάζεται αν μας ενδιαφέρει το HDR, για μεγάλες οθόνες, αν εχουμε φωτεινό χωρο ή για να παίζουμε σε eco mode και να έχουμε χαμηλότερο θόρυβο (noise level) αν το μηχάνημα ειναι κοντά στην θέση προβολής.

ολα τα αλλα, πχ frame interpolation, wifi ειναι ανάλογα της ανάγκες και δεν ειναι τόσο σημαντικά.

Η αντιπαράθεση ήταν άμεση μεταξύ ενός W2000+ και ενός EPSON 5650, με νικητή τον 5650.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Για το μαυρο καμια αντιρρηση και απο την στιγμη που τους ειδες διπλα διπλα δεν εχω λογω να σε αμφισβητησω,ετσι και αλλιως αυτο το ξερουμε λιγο πολυ εκ των προτερων,το hdr προς το παρον ειναι πονεμενη ιστορια και πολυ πιθανον να αντικατασταθει με κατι αλλο,ο benq σε echo mode με λευκους τοιχους μια χαρα φως εχει,γραψε δυο λογια παραπανω για το τι ειδες στην αντιπαραθεση,τις συνθηκες κλπ
επισης κοιταμε και τιμη λαμπας αντικαταστασης και αυτο σημαντικο σε αυτην την κατηγορια τιμης..
ο επσον επισης εχει μεγαλυτερη ευκολια τοποθετησης,εχει ο συγκεκριμενος οριζοντια μετατοπιση φακου? δεν γνωριζω?
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Ο επσον εχει μονο καθετη μετατοπιση φακου πολυ μικρη και τιμη λαμπας στα 50-60 ευρω.