Τροφοδοτικό πικάπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Πριν από πολλά χρόνια, είχα φτιάξει ένα τροφοδοτικό 230 VAC/50 Hz για το πικάπ μου (ένα Project 6.9). Η ιδέα ήταν από ένα πολύ παλιό άρθρο στο περιοδικό Audio Amateur, και χοντρικά συνίσταται σε μία γεννήτρια μιας κυματομορφής 50 Hz, την ενίσχυση του σήματος σε επίπεδο 12 V RMS, κατόπιν την τροφοδότηση αυτού του σήματος στο δευτερεύον ενός μετασχηματιστή και τη λήψη του ρεύματος τροφοδοσίας του μοτέρ ου πικάπ από το πρωτεύον του μετασχηματιστή. Η υλοποίηση είχε γίνει με μία γεννήτρια ημιτόνου βασισμένη στο XR2206, έναν ενισχυτή ισχύος με το ολοκληρωμένο LM1875 και έναν τοροειδή μετασχηματιστή 50VA.
Το σκεπτικό όλης αυτής της ιστορίας είναι να τροφοδοτηθεί το μοτέρ του πικάπ από καθαρό ημιτονοειδές σήμα, καθώς οι διάφορες "ακαθαρσίες" του δικτύου έχουν επίπτωση στη λειτουργία του μοτέρ και, συνεπακόλουθα, στην περιστροφή του δίσκου στο πλατώ.
Πριν από κάποο καιρό, έπεσα τυχαία σε μία κατασκευή ενός Δανού, που μου φάνηκε πιο sophisticated από την απλή δική μου:

http://www.norre.dk/TTPSU/TTPSU.html

Στην παραπάνω ιστοσελίδα μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού, αλλά τα κυριότερα πλεονεκτήματα είναι η ελεγχόμενη από κρύσταλλο συχνότητα, η δυνατότητα μικρορρύθμισης της ταχύτητας σε βήματα του 0,1% (!) εν λειτουργία (άρα με ένα στροβοσκοπικό σετ ρυθμίζεται σε απόλυτη ακρίβεια) και η πολύ όμορφη οθόνη.

Για την κατασκευή, χρησιμοποίησα κάποια από τα υλικά του προηγούμενου τροφοδοτικού, όπως το κουτί και τον μετασχηματιστή έξόδου. Η όλη κατασκευή ήταν αρκετά εύκολη και απροβλημάτιστη και δούλεψε με τη μία. Το μόνο πρόβλημα που έχει είναι ότι, όταν μεταβαίνει στη χαμηλή τάση (μία επιλογή όπου, κατά την έναρξη παρέχεται η πλήρης τάση εξόδου και, μετά από 10 ή 25 δευτερόλεπτα [κατοπιν επιλογής από το μενού], η τάση μεταβαίνει σε χαμηλότερη στάθμη [γύρω στα 170 VAC] με σκοπό να μειώνονται οι δονήσεις από το μοτέρ) έχω ένα συνεχές, ήπιο κροτάλισμα από τον μετασχηματιστή εξόδου. Ως εκ τούτου έχω επιλέξει η τάση εξόδου να είναι συνεχώς υψηλή.

Στη συνέχεια, παραθέτω κάποιες φωτογραφίες από την κατασκευή.
 

Attachments

  • TTPSU_04.jpg
    TTPSU_04.jpg
    121 KB · Views: 118
  • TTPSU_03.jpg
    TTPSU_03.jpg
    104.6 KB · Views: 119
  • TTPSU_02.jpg
    TTPSU_02.jpg
    144 KB · Views: 119
  • TTPSU_01.JPG
    TTPSU_01.JPG
    234.2 KB · Views: 119
  • Like
Reactions: aroS3
Και μερικές εικόνες της κυματομορφής από τον παλμογράφο: Η πρώτη είναι από την έξοδο του DAC, ενώ οι άλλες δύο από την έξοδο του ενισχυτή ισχύος (στην τελευταία υπάρχουν μετρήσεις με τους κέρσορες)
 

Attachments

  • TTPSU_005.jpg
    TTPSU_005.jpg
    83.8 KB · Views: 111
  • TTPSU_004.jpg
    TTPSU_004.jpg
    95.7 KB · Views: 113
  • TTPSU_001.jpg
    TTPSU_001.jpg
    102.4 KB · Views: 111