....αξίζει να κάνω την υπέρβαση?

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Γεια σε όλους τους συμφοριτες. Μενω μόνιμα Σουηδία αλλά έχω έρθει για διακοπές Ελλάδα.
Έφτασε και για μένα η ώρα για αλλαγή τηλεόρασης. Αυτή την στιγμή έχω μια Samsung 37 LCD δεκαετίας και βαλε.
Η απόσταση θέασης είναι 2,5 μετρα και η χρήση της
80% cosmote (και το αντίστοιχο σουηδικό) /ποδόσφαιρο
20% σειρές /Netflix
Budget έβαλα το ψυχολογικό όριο των 1500.
Oι γνώσεις μου είναι περιορισμένες και ότι έχω μάθει είναι διαβάζοντας αυτό το φόρουμ.
Είχα καταλήξει στην LG OLED55B7V και χτες πέρασα από πλαίσιο και έχοντας δίπλα μια 65αρα μου φάνηκε μικρή η lg. Ξαναγυρνώ σπίτι ,άντε πάλι διάβασμα στο φόρουμ που αποτι βλέπω και αλλά παιδιά έχουν αυτό το δίλημμα ποιότητα η μέγεθος (βλέπε Thread Αγορά νέας τηλεόρασης LG OLED55B7V vs Sony KD65XE8596)
Μπήκα στα αντίστοιχα σουηδικά site σύγκρισης τιμών και αυτή την στιγμή η
LG OLED55B7V και η Sony Bravia KD-65XE9005 έχουν την ίδια τιμή περιπου1500 ενώ η Sony Bravia KD-65XE9305 έχει 1700 . Σχεδόν όλο το βράδυ διάβαζα και πήρα την απόφαση για την Sony Bravia KD-65XE9005.
Το πρωί πίνω το καφέ μου και τότε έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι η τιμή για την LG OLED65B7V έπεσε και είναι πλέων στα 2000 Εσείς τι θα κάνατε ?αξίζει να κάνω την υπέρβαση?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αξίζει να κάνω την υπέρβαση;

Με την 65" μάλλον θα αυξηθεί το ποσοστό θέασης ταινιών/σειρών... :guitarist: Εννοείται πως αξίζει η αγορά της LG B7V στα 2000 ευρώ.
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Re: Απάντηση: ....αξίζει να κάνω την υπέρβαση?

Ναι σε μαγαζί στη Σουηδία είναι. Πάντως σε σουηδικές ιστοσελίδες αντίστοιχες του AVClub θεωρούν δεδομένο ότι οι τιμές θα πέσουν το Μάρτιο με Απρίλιο που βγαίνουν τα καινούρια μοντέλα
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: ....αξίζει να κάνω την υπέρβαση?

Το πρωί πίνω το καφέ μου και τότε έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι η τιμή για την LG OLED65B7V έπεσε και είναι πλέων στα 2000 Εσείς τι θα κάνατε ?αξίζει να κάνω την υπέρβαση?

Δεν ξέρω αν στη Σουηδια υπάρχει site τυπου skroutz.gr ώστε να μπορείς να βρεις/συγκρίνεις τις χαμηλότερες τιμές ever, αλλά εδώ, με όριο λίγο κάτω απο τα 2.700 τα τελευταία 2 χρόνια, τα 2.000 είναι πραγματικά καλή τιμή!

Ναι σε μαγαζί στη Σουηδία είναι. Πάντως σε σουηδικές ιστοσελίδες αντίστοιχες του AVClub θεωρούν δεδομένο ότι οι τιμές θα πέσουν το Μάρτιο με Απρίλιο που βγαίνουν τα καινούρια μοντέλα

Τι παει να πει θα πέσουν? Θα έχει σημασία για εσένα να περιμένεις 2-3 μήνες για να γλιτώσεις πχ 150? Δεν νομίζω ότι είναι ρεαλιστικό να περιμένουμε οι τιμές να εξομοιωθούν με αυτές των καλών LCD πριν το 2019
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
εισαι τυχερός γιατί η παλιά σου τηλεόραση είναι πάνω από 10 χρονών και 37 ίντσες. Άρα ακόμα και την πιο φτηνή και απλή που έγραψες πιο πάνω, την sony 65XE90, αν παρεις, θα δεις πάρα πολύ μεγάλη διαφορά προς τα πάνω
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
εισαι τυχερός γιατί η παλιά σου τηλεόραση είναι πάνω από 10 χρονών και 37 ίντσες. Άρα ακόμα και την πιο φτηνή και απλή που έγραψες πιο πάνω, την sony 65XE90, αν παρεις, θα δεις πάρα πολύ μεγάλη διαφορά προς τα πάνω

Συγγνώμη, η 65xe90 θεωρείται απλή και φθηνή;


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Όχι βέβαια! Σε σχέση με την oled λέω.
Η 9005 είναι μια εξαιρετική για lcd τηλεόραση
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Re: Απάντηση: ....αξίζει να κάνω την υπέρβαση?

Δεν ξέρω αν στη Σουηδια υπάρχει site τυπου skroutz.gr ώστε να μπορείς να βρεις/συγκρίνεις τις χαμηλότερες τιμές ever, αλλά εδώ, με όριο λίγο κάτω απο τα 2.700 τα τελευταία 2 χρόνια, τα 2.000 είναι πραγματικά καλή τιμή!

Την τιμη στα 2000 τη βρηκα σε site τυπου skroutz. Τα περισσοτερα μαγαζια την εχοθν στα 2300

Τι παει να πει θα πέσουν? Θα έχει σημασία για εσένα να περιμένεις 2-3 μήνες για να γλιτώσεις πχ 150? Δεν νομίζω ότι είναι ρεαλιστικό να περιμένουμε οι τιμές να εξομοιωθούν με αυτές των καλών LCD πριν το 2019
Εχεις δικιο . Η αποφαση εληφθη. Ειναι θεμα ημερων η αγορα της.
 

eftihios

Established Member
17 September 2007
101
sweden
Re: Απάντηση: ....αξίζει να κάνω την υπέρβαση?

Δεν ξέρω αν στη Σουηδια υπάρχει site τυπου skroutz.gr ώστε να μπορείς να βρεις/συγκρίνεις τις χαμηλότερες τιμές ever, αλλά εδώ, με όριο λίγο κάτω απο τα 2.700 τα τελευταία 2 χρόνια, τα 2.000 είναι πραγματικά καλή τιμή!

Την τιμη στα 2000 τη βρηκα σε site τυπου skroutz. Τα περισσοτερα μαγαζια την εχοθν στα 2300




Τι παει να πει θα πέσουν? Θα έχει σημασία για εσένα να περιμένεις 2-3 μήνες για να γλιτώσεις πχ 150? Δεν νομίζω ότι είναι ρεαλιστικό να περιμένουμε οι τιμές να εξομοιωθούν με αυτές των καλών LCD πριν το 2019

Εχεις δικιο . Η αποφαση εληφθη. Ειναι θεμα ημερων η αγορα της.
 
Last edited:

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Εγώ θέλω εδώ και καιρό OLED και έχω ως ψυχολογικό όριο τις 2000, πιο πάνω το θεωρώ υπερβολή. Ελπίζω να δούμε σύντομα και εμείς έτσι τιμές.