Ποιό βιβλίο διαβάσαμε?

Larry

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
20,834
ας γραψουμε τι βιβλιο διαβασαμε τι εντυπωση μας εκανε


εμενα επεσε στα χερια μου "το δακτυλιδι των Νιμπελουνγκεν "σε συλεκτικη εκδοση Comics του P Graig Russel των εκδοσεων HELM
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Αρμαγεδών τού Χέϊστιγκς..Εκπληκτική περιγραφή τής τελευταίας χρονιάς τού Β.Παγκοσμίου Πολέμου...
Στάλινγκραντ και Ισπανικός Εμφύλιος ..2 σπουδαία ιστορικά βιβλία τού Αντονυ Μπίβερ..
Και Γατόπαρδος...Τό γνωστό μυθιστόρημα τού Λαμεντούζα,που μετέτρεψε σέ αριστούργημα ο Βισκόντι...
Εξαίσιο βιβλίο γιά τό τέλος τής φεουδαρχίας στήν Ιταλία ,μέσα απο τά μάτια ενός έντιμου φεουδάρχη,αποκομένου από τό κοινωνικό γίγνεσθαι..
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Εγω διαβάζω σχεδόν μόνο BELL!
Το τελευταίο που διάβασα ήταν "Η προφητεία" του Dean Koonz
http://www.bell.gr/bookinfo.asp?ID=736
Διάβαζα τον συγγραφέα αυτόν πριν απο αρκετά χρόνια και ειχα καιρό να διαβάσω βιβλίο του γιατι τα έβρισκα...υπερβολικά τρομακτικά για τα γούστα μου! Ομως ο συγγραφέας ωρίμασε και ...μεταλλάχτηκε βάζοντας πολλά στοιχεία χιούμορ, διατηρώντας ταυτόχρονα τα στοιχεία φαντασίας και υπερφυσικού και μειώνοντας τον τρόμο. Τωρα υπάρχει και σοβαρός υπαρξιακός προβληματισμός και φιλοσοφία και άλλα πολλά.Τον θεωρώ καλύτερο απο τον Stephen King (κατα την προσωπική μου άποψη πάντα) και τον συνιστώ (ειχα διαβάσει νωρίτερα αλλα 2 απο τα πιό πρόσφατα βιβλία του).
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

ας γραψουμε τι βιβλιο διαβασαμε τι εντυπωση μας εκανε


εμενα επεσε στα χερια μου "το δακτυλιδι των Νιμπελουνγκεν "σε συλεκτικη εκδοση Comics του P Graig Russel των εκδοσεων HELM

Η αιτία που άρχισα ν' ασχολούμαι με το Βάγκνερ! Το πήρες το Ζίγκφριντ; Μόλις χτες το τελείωσα!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

"ΣΤΟ ΝΤΙΒΑΝΙ" του Irvin Yalom
Συναρπαστικη ψυχιατρικη πλοκη , με πρωταγωνιστες ψυχαναλυτες και ψυχαναλυομενους. Διαχυτο χιουμορ και εντονο σασπενς, δεν λειπουν απο αυτο το μυθιστορημα, που διανθιζεται και απο μια ενοτητα με αστυνομικο χαρακτηρα, εντασσομενη ομως πληρως στο ψυχιατρικο πνευμα του βιβλιου. Στο μυθιστορημα του, ο Yalom επιχειρει εμβανθυση στο ζητημα των σεξουαλικων σχεσεων μεταξυ θεραπευομενων και θεραπευτων για να καταληξει οτι το ζητουμενο σε μια θεραπευτικη σχεση ειναι η ειλικρινης ανθρωπινη επαφη και απο τα δυο μερη.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

"Ο ευκολος τροπος να κοψετε το καπνισμα".

Ενα μηνα τωρα δεν τα εχω καταφερει (να το τελειωσω)
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

"ΣΤΟ ΝΤΙΒΑΝΙ" του Irvin Yalom
Συναρπαστικη ψυχιατρικη πλοκη , με πρωταγωνιστες ψυχαναλυτες και ψυχαναλυομενους. Διαχυτο χιουμορ και εντονο σασπενς, δεν λειπουν απο αυτο το μυθιστορημα, που διανθιζεται και απο μια ενοτητα με αστυνομικο χαρακτηρα, εντασσομενη ομως πληρως στο ψυχιατρικο πνευμα του βιβλιου. Στο μυθιστορημα του, ο Yalom επιχειρει εμβανθυση στο ζητημα των σεξουαλικων σχεσεων μεταξυ θεραπευομενων και θεραπευτων για να καταληξει οτι το ζητουμενο σε μια θεραπευτικη σχεση ειναι η ειλικρινης ανθρωπινη επαφη και απο τα δυο μερη.

Το συστήνω ανεπιφύλακτα.Ο Γιάλομ κριτικάρει τό άκαμπτο σύστημα τής ορθόδοξης ψυχανάλυσης καί τής ´αυθεντίας´καί εστιάζει στήν ανθρώπινη καί ειλικρινή σχέση θεραπευτή-θεραπευομένου...
Πολύ εύστοχη η περιγραφή σου skysound
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Εγώ τελευταίως έχω πιάσει και διαβάζω λίγα-λίγα τα άπαντα του Παπαδιαμάντη, από την 5τομη έκδοση του Δόμου... πολύ καλή έκδοση.
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,034
Αθήνα
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Πριν λίγο καιρό τελείωσα:
- "Πραγματεία περί αθεολογίας'' του Γάλλου Michel Onfray.
Αυτό που με ενόχλησε στο συγκεκριμένο βιβλίο ήταν η έλλειψη μετριοπάθειας του συγγραφέα. Ενώ σε γενικές γραμμές συμφωνούσα με τα γραφόμενα , δεν μου άρεσε ο υπερβάλλων ζήλος έως φανατισμός του Γάλλου.

- ''Το σμήνος'' του Frank Schatzing. Το οικολογικό μυθιστόρημα όπως διαφημίστηκε διαθέτει και εκλαϊκευμένη επιστήμη και σασπένς και ενδιαφέροντες χαρακτήρες , όλ'αυτά στο background της αλληλεπίδρασης του ανθρώπου με τη φύση και τη στρεβλωμένη σχέση που έχει αναπτυχθεί. Δεν λείπουν οι συμβάσεις όπως οι Αμερικανοί ως χωροφύλακες του πλανήτη αλλά μικρό το κακό.
Μου άρεσε ιδιαίτερα.

Αυτό τον καιρό (επειδή έχω την κακιά συνήθεια να διαβάζω ταυτόχρονα δύο και τρία βιβλία):
ξαναδιαβάζω το "Πέρα από το δρόμο τον λιγότερο ταξιδεμένο" του Σκοτ Πεκ
και έχω μόλις αρχίσει το "Τι στο...μπιπ...ξέρουμε;" το οποίο μάλλον προσπαθεί να γεφυρώσει την επιστήμη με την θρησκεία και την πνευματικότητα. Ασυνήθιστο βιβλίο, δεν ξέρω πώς θα συνεχιστεί.
 

rider

Supreme Member
5 December 2006
8,069
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Η Μαυρη βιβλος του καπιταλισμου



ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ


1421

Αυτα ειναι τα τελευταια που διαβασα.....

''Το σμήνος'' του Frank Schatzing .Οικολογικο θριλερ ? Παραγγελια αυριο κιολας.....

"Η προφητεία" του Dean Koonz....Ωραιος ο Κoonz ...και η ''Φοβια'' το καλυτερο μυθιστορημα του για μενα....
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,682
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

A Sword from Red Ice: Book Three of Sword of Shadows.
Επιτέλους η επική περιπέτεια που ξεκίνησε το 1999 με το A Cavern of Black Ice και το 2002 με το A Fortress of Grey Ice έχει το τρίτο μέρος της. Ανυπομονώ να δω τι θα γίνει.
 
16 July 2006
7,498
HAMBURG
Απάντηση: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

μπραβο σας !!!!!

χρονο μενει να βρουμε και βιβλια περιμενουν ενα σωρο .....

το τελευταιο που διαβασα ηταν Η Φονισα του Παπαδιαμαντη !

πολυ καλο !
 

Δημήτρης Αντωνόγλου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,493
Χίος
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Από τον Ιούλιο και μετά διάβασα:

Animal Farm
The Jordan Rules
The disposable male
Aztec
Jamie Oliver in Italy
Crowds and power
Atheist Universe
Μιχαήλ Ψελλός - Χρονογραφία
On Food and Cooking: The Science and Lore of the Kitchen

κάποια στιγμή θα γράψω εντυπώσεις για κάποια από αυτά
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,525
Θεσσαλονίκη
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Κοντά στα άλλα, κοντεύω να τελειώσω για δεύτερη φορά την πενταλογία του Hitchhiker's Guide To The Galaxy του Douglas Adams, και μάλιστα εις την αγγλική...
 

Lepton

Supreme Member
19 June 2006
5,346
Γλυφάδα
Απάντηση: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Είμαι ελάχιστες σελίδες πριν το τέλος μίας πολύ ωραίας sci-fi ενάγνωσης.
Σε δύο μεγάλα βιβλία με τίτλους Ilium και Olympus (Ελληνικά ΙΛΙΟΝ και ΟΛΥΜΠΟΣ από την Anubis) o Dan Simmons βασίζεται στον Όμηρο, τον Σαίξπηρ και άλλους για να καταστρώσει ένα έπος επιστημονικής φαντασίας.

Το πρώτο βιβλίο ξεκινάει με τρεις ιστορίες: Στην πρώτη, περίπου 2,500 χρόνια από σήμερα, τα ημι-οργανικά ρομπότ που κατοικούν στους δορυφόρους του Δία διαπιστώνουν κάποιες χωροχρονικές αστάθειες στον Άρη και σπεύδουν να τις ερευνήσουν. Στη Γη, οι μικρές κοινότητες ανθρώπων παλαιού τύπου ζουν αδιάφορες ζωές σαν Έλοϊ, μέχρι που κάποιος αναρρωτιέται γιατί η ζωή του πρέπει υποχρεωτικά να τελειώσει τώρα που σε λίγους μήνες θα κλείσει τα πέμπτα του Είκοσι. Τέλος, ένας λόγιος του 20ου αιώνα έχει αναστηθεί με σκοπό να παρακολουθήσει ζωντανά τον Τρωικό πόλεμο και να αναφέρει τις εξελίξεις στην Μούσα.

Οι ιστορίες ξεκινούν σε πολύ αργό ρυθμό και λίγες ανατροπές. Αλλά βαθμιαία, νέοι χαρακτήρες με άγνωστα κίνητρα εισέρχονται στο προσκήνιο, δίνοντας όλο και πιο απρόβλεπτες εξελίξεις στα γεγονότα, ενώ παράλληλα μαθαίνουμε το τι έχει μεσολαβήσει από τη Χαμένη Εποχή (πριν τον 22ο αιώνα) μέχρι σήμερα.

Το ύφος των βιβλίων αλλάζει ανάλογα με τον χαρακτήρα και το περιβάλλον, από επικές περιγραφές των πράξεων ανθρώπων και θεών στην Τροία, μέχρι φιλοσοφικές συζητήσεις πάνω στον Σαίξπηρ και τον Προυστ μεταξύ των ρομπότ στο διαπλανητικό ταξίδι τους. Η τεχνολογία άλλοτε κάνει ισχυρή την παρουσία της και άλλοτε σιγεί, θυμίζοντας λογοτεχνία του φανταστικού. Φυσικά, τα πράγματα αποκτούν ιδιαίτερο ενδιαφέρον όταν οι τόσο διαφορετικοί κόσμοι έρχονται αντιμέτωποι μεταξύ τους.

Πολύ καλή η μετάφραση του κ. Τσιριμώκου στο ΙΛΙΟΝ, ένα κλικ υποδεέστερη αυτή του κ. Μανουσάκη στον ΟΛΥΜΠΟ.
 

doros

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,411
Ηράκλειο Αττικής
Απάντηση: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Προσπαθώ (θέλει προσπάθεια!) να τελειώσω την "Γραμμή της Ομορφιάς" του Άλαν Χόλινγκερστ. Η (έκλυτη;) ζωή του Νικ Γκεστ, φιλοξενούμενου σε ένα σπίτι υπουργού της Θάτσερ.

Πριν από αυτό, διάβασα τη "Μεγάλη Χίμαιρα" του Καραγάτση (Απλώς...συγκλονιστικό!) και το "Όταν έκλαψε ο Νίτσε" του Γιάλομ, το οποίο περιγράφει μια υποθετική συνάντηση Νίτσε με τον Μπρόιερ (αν και θα ήθελε με τον Φρόιντ, αλλά δεν του "έβγαιναν" οι χρονολογίες). Το βρήκα αρκετά καλό.
 
17 June 2006
62,722
Χολαργός
Απάντηση: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

Aξίζει να ξαναδιαβαστεί ο Γιούγκερμαν τού Καραγάτση που για μένα στέκεται επάξια με την μεγάλη διεθνή λογοτεχνία...
Ειδικά τώρα πού η τηλεοραση κυριολεκτικά ξεφτυλίζει τό βιβλίο στην τηλεοπτική του μεταφορά όπου ο Μαρκουλάκης θυμίζει Καραγκιόζη και όχι Γιούγκερμαν..
Συμφωνώ γιά την Μεγάλη Χιμαιρα...Σκοτεινό και συναρπαστικό...
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: ΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ

The Ingenious Hidalgo Don Quixote of La Mancha -Miguel de Cervantes
Aν και τεραστιο βιβλιο, διαβαζεται πολυ ευκολα, και εχει πολυ γελιο, very nice
και πριν απο αυτο διαβασα το
Εvolution - Stephen Baxter
δυσκολα διαβαζεται, αλλα αρκετα ενδιαφερον σαν ιδεα, SCI-FI για εξελιξη