πως να συνδεσω το pc με τη plasma tv μου και να δω high definition?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

conmit

New member
26 October 2007
6
παιδια ας βοηθησει καποιος αν μπορει.δεν μπορω να αναπαραγω αρχεια mkv ταυτοχρονα στη οθονη υπολογιστη και στη πλασμα tv που εχω συνδεσει.τα παιζει μονο στο pc . με τα avi δεν εχω προβλημα. μονο με τα hd.(high definition). πως μπορω να τα βλεπω και στη τηλεοραση οπως με τα αλλα format(avi) ευχαριστω.εχω συνδεσει τον υπολογιστη με την tv με VGA.μηπως φταιει το VGA και θελει dvi?
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Τι εννοεις οτι δεν τα παιζει? Πως εχεις ορισει την τηλεοραση σου απο την καρτα γραφικων?
 

conmit

New member
26 October 2007
6
γιατι οταν ειχα ορισει τον υπολογιστη την οθονη ως πρωτη ,δεν τα επαιζε τα hd .απλα τωρα δεν ξερω πως πρεπει να συνδεσω τον ηχο απο τον υπολογιστη στο home cinema για να εχω 5.1 ηχο.βγαζω απο την εξοδο των ακουστικων (line out)σε κοκκινο ασπρο στο ηχοσυστημα .δεν ακουω ομως 5.1.μηπως πρεπει να χρησιμοποιησω optical συνδεση?
 

MANOS

Inactive User
1 July 2007
1,780
Δλδ του έβγαζε μαύρο αντί για την ταινία.

Edit: Με ψηφιακή έξοδο.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Δεν μπορεις να ακουσεις 5.1 γιατι πολυ απλα δινεις L+R ηχο στον ενισχυτη σου. ΦΥσικα για να μπορεσεις να ακουσεις σε 5.1 πρεπει να δωσεις εξοδο ηχου ειτε με digital ειτε με coaxial. Εννοειται οτι προϋποθετει να εχει τετοια εξοδο η καρτα ηχου του υπολογιστη σου.
Τωρα εαν μπορει να γινει και διαφορετικα δεν γνωριζω. Ισως να ρωτησεις καλυτερα στην κατηγορια με τα HTPC, εκει θα ξερουν να σου απαντησουν στα σιγουρα.
-bye-