Ακουστικές αλλαγές μετά από αλλαγή πυκνωτών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
αλλαξα δυο ηλεκτρολυτικους 10uf/50v στην εισοδο του μπερυ με mkp 3.3uf 250v.

το αποτελεσμα ηταν μεγαλη αυξηση στην αναλυση ψηλα καθαρισμα στα μεσοχαμηλα τοσο πολυ που δεν εχω βρη μεχρι τωρα εγγραφη να μπερδευη αλλα εχω και οριακη μειωση στο σωμα.

η αποκριση του ενισχυτη προς τα κατω δεν επηρεαστηκε (το μετρησα) ποσο μαλλον αφου παιζη πανω απο τα 200hz

αρα το πιθανοτερο ειναι οτι αλλαξε ελαφρα η τονικη ισοροπια και η μειωση στο σωμα ειναι υποκειμενικη.

τι να περιμενω με το στρωσιμο των πυκνωτων και των κολησεων;

θα γλυκανη λιγο να ξαναπαρη και το σωμα η πρεπη να ξανατιουναρω το συστημα λετε;

μ`αρεση η καθαροτητα στην μποτα και στα τυμπανα αλλα θελω και το σωμα.

ζηταω πολλα;
 
Last edited by a moderator:
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
Re: αλλαγη πυκνωτων.

Εχω βαλει και εγω σε ορισμενες περιπτωσεις μικρωτερους πυκνωτες συζευξεως και οι παρατηρησεις μου ειναι παρομειες με τις δικες σου.
Η μειωση στο σωμα, εντος εισαγωγικων ειναι υποκειμενικες, εχεις παρει ποιο καθαρο ηχο, εντος εισγωγικων, ισως τον βαρεθεις σε λιγο η σου γινει ενοχλητικος. Οι MKP δεν ειναι οτι το καλυτερο για μουσικη, ισως για παλμους σε βιομηχανικο μηχανημα.
Οι MKP δεν εχουν χρονο στρωσιματος, παιζουν αμεσως στα χαρακτηριστικα τους.
Θα αστειευεσαι βεβαια για τις κολησεις!!!!!!
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: αλλαγη πυκνωτων.

πρωτη φορα ακουω να λενε οτι οι mkp δεν ειναι καλοι για μουσικη.

δηλαδη οι ηλεκτρολυτικοι που ειχε ηταν καλυτεροι.

το αν οι mkp στρωνουν δεν το ξερω.

θα ηταν καλυτερα αν εβαζα mk;

οχι δεν αστειευομαι για τις κολησεις θελουν ενα δυο μερες.
 
Last edited:
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
Re: αλλαγη πυκνωτων.

Αυτες ειναι οι δικες μου παρατηρησεις και μερικων φιλων μου.
Ναι, οι ERO KP1832 πχ εχουν ποιο μουσικαλικο ηχο. Δεν ειναι μεταλλου.
Παρολα αυτα και αυτοι εχουν καποια οξυτητα στα οργανα η οποια δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα ομως(βιολια, εκλησιαστικο οργανο, cymbals)
Οι ηλεκτρολυτικοι ειναι χειρωτεροι σε καθε περιπτωση, ακομα και οι ΚΤ(πλαστικοι) ειναι πολυ καλυτεροι σε αρκετες περιπτωσεις.
Οι πυκνωτες δεν εχουν χρονικο διατημα στρωσιματος(εκτος των ηλεκτρολυτικων για μερικα δευτερολεπτα) Αυτα συμφωνα με τα datasheets. Ποτε δεν εχω δει σε αυτα να αναφερεται χρονος στρωσιματος σε αλλους πυκνωτες ουτε εγω εχω ακουσει διαφορα σε τετοιους πυκνωτες αν και εχω χρησιμοποιησει NOS πλαστικους σε πολλες κατασκευες.
Θα ηθελα να δω καποια ποιο σοβαρη εξηγηση για το οτι οι κολησεις δεν ακουγονται το ιδιο απο την πρωτη στιγμη.
 

Βαγγέλης Σ.

AVClub Addicted Member
20 June 2006
1,737
Απάντηση: αλλαγη πυκνωτων.

αλλαξα δυο ηλεκτρολυτικους 10uf/50v στην εισοδο του μπερυ με mkp 3.3uf 250v.

το αποτελεσμα ηταν μεγαλη αυξηση στην αναλυση ψηλα καθαρισμα στα μεσοχαμηλα τοσο πολυ που δεν εχω βρη μεχρι τωρα εγγραφη να μπερδευη αλλα εχω και οριακη μειωση στο σωμα.

η αποκριση του ενισχυτη προς τα κατω δεν επηρεαστηκε (το μετρησα) ποσο μαλλον αφου παιζη πανω απο τα 200hz

αρα το πιθανοτερο ειναι οτι αλλαξε ελαφρα η τονικη ισοροπια και η μειωση στο σωμα ειναι υποκειμενικη.

τι να περιμενω με το στρωσιμο των πυκνωτων και των κολησεων;

θα γλυκανη λιγο να ξαναπαρη και το σωμα η πρεπη να ξανατιουναρω το συστημα λετε;

μ`αρεση η καθαροτητα στην μποτα και στα τυμπανα αλλα θελω και το σωμα.

ζηταω πολλα;

Γιώργο με γεια!
Για δοκίμασε τώρα να συνδέσεις τα ηχεία με λεπτότερο καλώδιο μήπως κερδίσεις λίγο σώμα παραπάνω. Ξέρω είναι ...αμαρτία αλλά μπορεί να είναι από τις γλυκιές.;)
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: αλλαγη πυκνωτων.

δηλαδη η αλλαγη του ηχου σε ενα καινουγιο ενισχυτη π.χ. απο που προερχεται κατα τη γνωμη σου;

η μηπως δεν την ακους ουτε αυτη;
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: Απάντηση: αλλαγη πυκνωτων.

Γιώργο με γεια!
Για δοκίμασε τώρα να συνδέσεις τα ηχεία με λεπτότερο καλώδιο μήπως κερδίσεις λίγο σώμα παραπάνω. Ξέρω είναι ...αμαρτία αλλά μπορεί να είναι από τις γλυκιές.;)

βαγγελη αυτο που με συμβουλευης ξερης οτι ειναι λαθος βεβαια ετσι;

για να δουλεψη πρεπη να βαλω τοσο λεπτο καλωδιο που αρχισω μα εχω ουρες.

παντως αν μου λειψη θα δωσω ενα κλικ παραπανω στα ποτ του crown που οδηγη τα γουφερ και ειμαι ετοιμος.
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Re: αλλαγη πυκνωτων.

Εγώ πιστεύω πως είσαι μια χαρά.
Αντε, να έβαζες 4,7uF.
Η καθαρότητα είναι αυτή που σε ξεγελάει, και νομίζεις πως δεν έχεις σώμα.
Εχε πάντα υπ' όψιν σου πως οι ηλεκτρολυτικοί έχουν "φουσκώματα".
Από δικά μου πειράματα συμπεραίνω πως ακόμα και αν έβαζες 10uF πλαστικό, το ίδιο θα παρατηρούσες.....
 
17 June 2006
626
Re: αλλαγη πυκνωτων.

Συμφωνώ και εγώ με τον Γιάννη, μάλλον η διαφορά στον ήχο οφείλεται στην αλλαγή από τον ηλεκτρολυτικό που σε κάθε περίπτωση είναι πολύ χειρότερος από οποιονδήποτε άλλο πυκνωτή. Η μείωση χωρητικότητας στην είσοδο του ενισχυτή ίσως άλλαζε ελαφρά την κλήση του υψηλοπερατού φίλτρου εισόδου μόνον βέβαια σε περίπτωση που ο προενισχυτής σου είχε υψηλή αντίσταση εξόδου, πράγμα που συμβαίνει σε μερικούς λαμπάτους και θα δούλευε περίπου σαν υποηχητικό φίλτρο. Απ την άλλη και εγώ πιστεύω οτι δεν στρώνει μια κόληση, τουλάχιστον ηχητικά.
 
10 October 2007
311
Limhamn-Sweden
Re: αλλαγη πυκνωτων.

Αν η ερωτηση στο ποστ 6 ειναι για μενα δεν μπορω να απαντησω επειδη δεν δοκιμασα ποτε μου καινουργιους ενισχυτες εμποριου. Δεν αγοραζω ποτε τετοια πραγματα. Παντως στους ψηφιακους που εχω φιαξει, 41Hz AMP2, δεν ακουσα καμμια διαφορα απο το πρωτο δευτερολεπτο μεχρι τωρα, ενα χρονο μετα. Ορισμενοι απο τους ενισχυτες με λυχνιες που εχω κανουν 20 λεπτα μεχρι να στρωσουν, καθε φορα που τους ανοιγω, μερικοι παιζουν κανονικα με τα απο μερικα λεπτα.Η εξηγηση μου ειναι το ζεσταμα των λυχνιων και η μηχανικη τους κατασκευη που αλλαζει κατα την φαση αυτη. Αλλα αυτα ειναι μια πιθανη εξηγηση, οχι οτι μπορει να ειναι αυτη η αιτια, δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ειναι οι πυκνωτες η οι κολησεις.
Αυτα ομως ειναι οι δικες μου παρατηρησεις, ισως να υπαρχουν διαφορες που να μην τις ακουω, τοτε αυτες οι διαφορες ειναι αμελητεες που δεν τις αντιλαμβανεται ο εγκεφαλος, τουλαχιστον ο δικος μου. Παντως αν υπαρχουν διαφορες στους δικους σου ενισχυτες, τοτε μπορει να ειναι κατι αλλο εκτος των κολησεων η των πυκνωτων.
Ενας καλος πυκνωτης ειναι ο BC Components 021-43 αυτος ο παλαιος μπλε της Φιλιπς. Στις ακουστικες δοκιμες που καναμε σε ενα στουντιο, κερδισανε αναμεσα στους αλλους και ιδιαιτερα εναντιον των Panasonic FC γιατι ειχανε ποιο καλο σωμα, δηλαδη μεσαιες, οι Panasonic ειχανε μια παραξενη χροια, σαν να εχεις ενα presence control και να το ειχες κατεβασει.Φυσικα εδω αναφερομαι μονο σε ηλεκτρολυτικους, αν παρολα αυτα θελεις να χρησιμοποιησεις εναν τετοιο. Αυτοι οι μπλε της Φιλιπς χρησιμοποιουνται παρα πολυ στις κονσολες και αν αγορασεις ενα δισκο υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα τα τραγουδια του να εχουν περασει απο μερικες δεκαδες τετοιους πυκνωτες.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: αλλαγη πυκνωτων.

γιαννη και πανο δεν ειπα οτι οφειλεται στην διαφοροποιηση του φιλτρου εισοδου.

αυτο ειναι στην περιοχη των 4-5Hz και δεν αλλαζη σημαντικα με την μειωση απο 10uf σε 3.3uf.

μαλιστα μετρησα τον ενισχυτη μετα την αλλαγη και ειναι flat μεχρι τα 10Hz και παρακατω.

ειναι υποκειμενικο λογω αυξημενης καθαροτητας.

οσο για τους καινουργιους ενισχυτες ναι βελτιωνονται τις πρωτες ωρες 20-30 ωρες και το εχω παρατηρηση σε τουλαχιστον 4 καινουργιους ενισχυτες.

ισως να οφειλεται μονο στους ηλεκτρολυτικους του τροφοδοτικου ισως και στις κολησεις.

στα τρανζιστορ δεν νομιζω.

ειμαι ομως σιγουρος οτι εχουν διαφορες και το εχω δη και συγκρινοντας και ιδιους παλιο με καινουργιο ενισχυτη.

αυτο το τελευταιο για να μην μου πειτε οτι δεν στρωνουν αυτοι αλλα εγω.
 

Markos Kim

Established Member
23 June 2006
115
Chania Crete
Re: αλλαγη πυκνωτων.

Tελικά ένας ηλεκτρολυτικός γερνάει με τα χρόνια ανεξάρτητα αν βρίσκεται σε λειτουργία η όχι?
Αρα θα πρέπει μετά απο 5 περίπου χρόνια και μετά οι ηλεκτρολυτικοί που βρίσκονται είτε στο κύκλωμα της τροφοδοσίας είτε στις διάφορες βαθμίδες των σταδίων ενίσχυσης να αλλάζονται, συμφωνείται?
 

NikolasGreece

Banned
17 May 2007
108
Απάντηση: Re: αλλαγη πυκνωτων.

Tελικά ένας ηλεκτρολυτικός γερνάει με τα χρόνια ανεξάρτητα αν βρίσκεται σε λειτουργία η όχι?
Αρα θα πρέπει μετά απο 5 περίπου χρόνια και μετά οι ηλεκτρολυτικοί που βρίσκονται είτε στο κύκλωμα της τροφοδοσίας είτε στις διάφορες βαθμίδες των σταδίων ενίσχυσης να αλλάζονται, συμφωνείται?


οχι ειναι λιγα τα 5 χρονια
 

Macmod

AVClub Addicted Member
24 January 2008
2,539
Αθηνα / Ελλάδα
Απάντηση: αλλαγη πυκνωτων.

Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές έχουν διάρκεια ζωής 10-15 χρόνια, ανεξάρτητα
από το αν παίζουν ή όχι. μετά από αυτήν την περίοδο μεταβάλονται τα
χαρακτηρίστικά τους και σαν τελικό αποτέλεσμα, έχουμε χειροτέρευση του
ήχου. Τα 5 χρόνια είναι λίγος χρόνος, εκτός αν οι πυκνωτές που χρησιμο-
-ποιούνται λειτουργούν στα όριά τους ή δέχονται μεγάλα ποσά θερμότητας!
 

NikolasGreece

Banned
17 May 2007
108
Απάντηση: αλλαγη πυκνωτων.

Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές έχουν διάρκεια ζωής 10-15 χρόνια, ανεξάρτητα
από το αν παίζουν ή όχι. μετά από αυτήν την περίοδο μεταβάλονται τα
χαρακτηρίστικά τους και σαν τελικό αποτέλεσμα, έχουμε χειροτέρευση του
ήχου. Τα 5 χρόνια είναι λίγος χρόνος, εκτός αν οι πυκνωτές που χρησιμο-
-ποιούνται λειτουργούν στα όριά τους ή δέχονται μεγάλα ποσά θερμότητας!

Σωστός
 

Markos Kim

Established Member
23 June 2006
115
Chania Crete
Re: αλλαγη πυκνωτων.

Για σας,
Πέρνωντας ως αφορμή τη συζήτηση για την ποιότητα και το χρόνο ζωής ενός πυκνωτή σας παραθέτω ένα πρακτικό κύκλωμα για αυτούς που θα ήθελαν να ελέγξουν ένα πυκνωτή σε σχέση με τη χρονική τους απόδοση.
Για την μέτρηση πυκνωτών μεγάλης χωρητικότητας μπορούμε να στηριχτούμε στον τύπο ορισμού της χωρητικότητας C=Q/V όπου C είναι η χωρητικότητα Q είναι το αποθηκευμένο φορτίο στη χωρητικότητα και V η διαφορά δυναμικού στους οπλισμούς της χωρητικότητας (τάση στα άκρα του πυκνωτή). Από τον τύπο που ορίζει το φορτίο έχουμε Q=I*t όπου I είναι η ένταση που διαρρέει τον αγωγό για χρόνο t και Q το συνολικό φορτίο που μετακινήθηκε. Δηλαδή C= I*t /V και παραγωγίζοντας θεωρώντας σταθερό ρεύμα C= I*Δt /ΔV.
Για την πειραματική μέτρηση χρειαζόμαστε ένα τροφοδοτικό διπλής μεταβλητής εξόδου με ικανότητα παροχής μεγαλύτερη από μισό Αμπέρ και προστασία από βραχυκύκλωμα, δύο πολύμετρα (ένα αμπερόμετρο ένα βολτόμετρο) δύο τρανζίστορ μέσης ισχύος και υψηλού hfe (BD139) και μερικά ακόμα παθητικά εξαρτήματα για τη δημιουργία μιας πηγής ρεύματος όπως θα αναλυθεί παρακάτω.



Υλοποιούμε αρχικά τη διάταξη του σχήματος. Οι συνδέσεις των διακοπτών αυτή τη στιγμή βρίσκονται στη θέση ελέγχου της πηγής ρεύματος. Αρχικά τοποθετούμε την αριστερή πηγή τάσης σε μια μέση τιμή π.χ. 10V. Η δεξιά πηγή ρυθμίζει την ένταση της πηγής έντασης στην επιθυμητή τιμή (1-10mA) και την τιμή αυτή διαβάζουμε στο μιλιαμπερόμετρο. Μεταβάλουμε τώρα την αριστερή πηγή τάσης και επιβεβαιώνουμε ότι η πηγή ρεύματος διατηρεί σταθερή την ένταση από τα περίπου 3V έως και τα 20V. Τοποθετούμε την πηγή στα 20V.
Κλείνουμε τώρα τον διακότη C και ξεκινάμε την φόρτιση του πυκνωτή μέσω της αντίστασης των 56Ω. Παρατηρούμε την τάση του και όταν αυτή φτάσει τα περίπου 15V κλείνουμε τον διακόπτη Β και μετά αλλάζουμε τη θέση του διακόπτη Α. Αφήνουμε το κύκλωμα να ηρεμίσει.
Ταυτόχρονα με το άνοιγμα του διακόπτη C ξεκινάμε την χρονομέτρηση. Σταματάμε την μέτρηση όταν η τάση του πυκνωτή φτάσει περίπου τα 5V.
C= I*Δt /ΔV
I είναι το ρεύμα εκφόρτισης (σε Αμπέρ και όχι σε μιλιαμπέρ), που έδειχνε το μιλιαμπερόμετρο (σταθερό σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της εκφόρτισης).
Δt είναι ο χρόνος εκφόρτισης που μετρήσαμε σε δευτερόλεπτα.
ΔV η μεταβολή που έδειξε το βολτόμετρο για τη τάση του πυκνωτή κατά την εκφόρτιση (π.χ. 20V αρχική τιμή – 5V τελική τιμή = 15V μεταβολή).
Το αποτέλεσμα είναι σε Φαράντ.
Προσοχή στους φορτισμένους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές. Το βραχυκύκλωμά τους δεν είναι ιδιαίτερα ευχάριστη εμπειρία.
Θα ακολουθήσει σύντομα και το σχηματικό
 

VanDerZoom

Established Member
20 June 2007
198
Re: αλλαγη πυκνωτων.

Πιστεύω να φαίνεται σωστά.

Εγω παντως δεν βλεπω σχηματικο.

Εχει σημασια εαν ενας Radial Ηλεκτρολυτικος τοποθετηθει ξαπλωτος ή αναποδα ή τελος παντων σε θεση αλλη απο την ορθια ?