Ποιά οθόνη προβολής να πάρω?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pantel

New member
18 November 2007
17
Καλημέρα.
Θα πάρω τελικά μετά από συμβουλές σας τον SonyVPLA W15.
Θα προβάλω σε πανί από το ταβάνι 16:9 από απόσταση περίπου 3,5 μέτρα.
Καταρχήν να πάρω 16:9 ή 4:3 πανί?
Κάντε μου κάποιες προτάσεις για πανί μηχανικό (οχι ηλεκτρικό λόγω κόστους) που να τυλίγεται. Είναι καλό, μήπως σταθερό για να μην ξεχειλώνει - ζάρες κ.λ.π.
Βέβαια για μένα το σταθερό είναι δύσκολο λόγο χώρου αλλά ...
Θα ήθελα τις προτάσεις σας από 100 έως 300 ευρώ περίπου…
 

SPIROS NTOUTSIS

AVClub Enthusiast
23 November 2006
747
Λοιπον ,εγω εχω ηλεκτρικο ,τηλεχειριζομενο 16:9 ,100'' E-SCREEN,λευκο με κερδος 1, 370 ευρω(το 110 εχει 400 ευρω) και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος .Το μονο που σκεφτομαι ειναι να παω σε λιγο μεγαλυτερο ...
 

argi

Banned
17 July 2006
7,032
salmonela
Θα προβάλω σε πανί από το ταβάνι
δηλαδη ο προβολεας ειναι στο πατωμα για να προβαλεις στο νταβανι
η ειμαι ακομα υπο επηροιας παραισθησιογωνων
 

Pantel

New member
18 November 2007
17
Θέλω πανιά κι άλλα πανιά...
Είπα από 100 έως 300 περίπου...
Άντε παιδιά να δω και εγώ λίγο άντε ...
 

Pantel

New member
18 November 2007
17
Τα σημερινά απλά dvd παίζουν 720p?
Θα πάρω τον Sony VPLA W15. (1280 Χ 720 Χ 3) γι' αυτό το λέω...
 

Pantel

New member
18 November 2007
17
Ο προβολέας θα είναι περίπου στα 3 μέτρα.
Για τον Sony vpl-aw15 να είναι 4:3 ή 16:9 και τι διαστάσεις να έχει η οθόνη.
 

doros

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,411
Ηράκλειο Αττικής
Τα dvd εξ ορισμού δεν παίζουν 720p. Μερικά κάνουν upscale σε 720p. Να πάρεις καλύτερα πανί στις αναλογίες του native panel του pj σου, δηλαδή 16:9. Η διάσταση είναι μάλλον υποκειμενικό θέμα. Εγώ είμαι στα 3.80μ απόσταση και βλέπω στις 100" (έχω και εγώ e-screen). Δες από τα specs (ή από κάποιο on line calculator) από τα 3μ. που θα τον βάλεις, τι διάσταση μπορεί να "ανοίξει" και αποφάσισε.
 

georgetdm

Established Member
9 November 2007
105
Λοιπον ,εγω εχω ηλεκτρικο ,τηλεχειριζομενο 16:9 ,100'' E-SCREEN,λευκο με κερδος 1, 370 ευρω(το 110 εχει 400 ευρω) και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος .Το μονο που σκεφτομαι ειναι να παω σε λιγο μεγαλυτερο ...

Aπο που την πηρες τόσο και πόσο καιρό την έχεις?
 

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Επειδή σύντομα θα κάνω την κίνηση για προβολέα, είπα ότι πρέπει να κάνω τις προετοιμασίες εγκατάστασης για να είμαι έτοιμος (καλώδια, βάση προβολέα, οθόνη προβολής).

Να σας περιγράψω πως θα είναι το σκηνικό για να μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας.

Ο προβολέας (μάλλον) θα είναι ο Benq W5000 ο οποίος είτε θα κρεμαστεί από το ταβάνι και να κατέβει περίπου 1μ κάτω, ή θα μπει σε ράφι στον πίσω τόιχο σε ύψος 1,80μ περίπου.

Το δωμάτιο έχει διαστάσεις ΜxΠxY 4,6x3,15x2,9 και η απόσταση πανιού και προβολέα θα είναι 3,6μ.
Το πάνι (λόγο περιορισμού στο πλάτος) θα είναι γύρω στις 84" 16:9 και η απόσταση θέασης γύρω στα 3,2μ.
Το πανί θέλω να ξεκινάει από τα 75 εκ. από το πάτωμα (και το πάνω μέρος του θα είναι 1,1μ από το ταβάνι) οπότε μπορεί να χρειαστεί να κρεμάσω τη βάση του πανιού με αλυσίδες για να κατέβει πιο χαμηλά.
Ο χώρος επιτρέπει καλή συσκότιση ακόμη και την πιο φωτεινή καλοκαιρινή μέρα, υπάρχει σκούρο χαλί, αλλά οι τοίχοι του δωματίου είναι μπεζ μανόλια.

Το budget για οθόνη είναι γύρω στα 400ε max και οι σκέψεις μου είναι οι εξής:
-Για χειροκίνητη οθόνη
Da-Lite High Contrast Matte White - Gain 1.1
Da-Lite High Power - Gain 2.8 (αλλά στο avsforum.com πίνουν νερό στο όνομα της)
Projecta Matte White S - Gain 1.0

-Ηλεκτρική Οθόνη
Δεν είχα σκοπό να πάρω ηλεκτρική οθόνη λόγο κόστους, αλλά από αυτά που διαβάζω για ζάρες στις χειροκίνητες ίσως σκεφτώ τις:
Ε-Screen (Mοντέλο και Gain???)
Celexon (Μοντέλο και Gain???)

Παρακαλώ τα φώτα σας και τις γνώμες σας!
 
Last edited:

Ανδρεας Σχιζας

AVClub Addicted Member
4 November 2007
2,961
USA-Αθηνα
E-Screen 90"
E-Screen 90
Tιμή μετρητοίς: 420
Τιμή σε δόσεις:
Eγγύηση: 1 έτος

Quantity
Add to basket



Ηλεκτοκίνητη οθόνη προβολής 90" της E-Screen, 16:9, διαστάσεων 193 x 112 cm. Μαύρο περιθώριο 5 cm κάτω/αριστερά/δεξιά και 15 cm επάνω. Το αλουμίνιο έχει μήκος 27 cm μεγαλύτερο από την επιφάνεια προβολής.
Το 193χ112cm ειναι η καθαρη λευκη επιφανεια.
 

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Re: Απάντηση: Ποιά οθόνη προβολής να πάρω?

E-Screen 90"
E-Screen 90
Tιμή μετρητοίς: 420
Τιμή σε δόσεις:
Eγγύηση: 1 έτος

Quantity
Add to basket



Ηλεκτοκίνητη οθόνη προβολής 90" της E-Screen, 16:9, διαστάσεων 193 x 112 cm. Μαύρο περιθώριο 5 cm κάτω/αριστερά/δεξιά και 15 cm επάνω. Το αλουμίνιο έχει μήκος 27 cm μεγαλύτερο από την επιφάνεια προβολής.
Το 193χ112cm ειναι η καθαρη λευκη επιφανεια.
Δυστυχώς δεν χωράνε οι 90άρες!

Το ΜΕΓΙΣΤΟ πλάτος που μπορεί να έχει η οθόνη (μαζί με το πλάτος του σιδερου από κάτω) είναι 192-196εκ, για αυτό είπα ότι θέλω 81-84" λευκή επιφάνεια.

Το μέγεθος έχει αποφασιστεί!

Με ενδιαφέρει η ποιότητα του υλικού που έχει το πανί και οι τυχόν γνώμες που έχετε για τα διάφορα υλικά.

Η Ε-Screen βγαίνει σε 81-84???
 

Ανδρεας Σχιζας

AVClub Addicted Member
4 November 2007
2,961
USA-Αθηνα
E-Screen 80"
E-Screen 80
Tιμή μετρητοίς: 400
Τιμή σε δόσεις:
Eγγύηση: 1 έτος

Quantity
Add to basket



Ηλεκτοκίνητη οθόνη προβολής 80" της E-Screen, 16:9, διαστάσεων 177 x 100 cm. Μαύρο περιθώριο 5 cm κάτω/αριστερά/δεξιά και 15 cm επάνω. Το αλουμίνιο έχει μήκος 27 cm μεγαλύτερο από την επιφάνεια προβολής.

177x100 ειναι η καθαρη θεαση.
 

Ultra-One

Senior Member
12 February 2008
505
Λεμεσός - Κύπρος
Re: Απάντηση: Ποιά οθόνη προβολής να πάρω?

E-Screen 80"
E-Screen 80
Tιμή μετρητοίς: 400
Τιμή σε δόσεις:
Eγγύηση: 1 έτος

Quantity
Add to basket



Ηλεκτοκίνητη οθόνη προβολής 80" της E-Screen, 16:9, διαστάσεων 177 x 100 cm. Μαύρο περιθώριο 5 cm κάτω/αριστερά/δεξιά και 15 cm επάνω. Το αλουμίνιο έχει μήκος 27 cm μεγαλύτερο από την επιφάνεια προβολής.

177x100 ειναι η καθαρη θεαση.
Από ότι βλέπω, πρέπει να έχεις κάνει copy-paste από κάποιο ιντερνετικό μαγαζί και νομίζω κατάλαβα και ποιο!! :)

Είσαι σίγουρος ότι το αλουμίνιο είναι 27 ολόκληρα εκατοστά φαρδύτερο από το πανί????????
Αν είναι η βάση που θα είναι στο ταβάνι δεν με πειράζει, αλλά αν είναι το αλουμίνιο κάτω από την οθόνη τότε την πάτησα διότι πάλι δεν θα χωράει ανάμεσα στα ηχεία.

Συγνώμη που σε ζάλισα, αλλά κατά τη γνώμη σου πως στέκει αυτή η οθόνη (ως υλικό προβολής) δίπλα από επώνυμες λύσεις (τύπου Da-Lite, Stewart κλπ). Το ίδιο μαγαζί πουλάει και Da-Lite και ο ίδιος μου είχε προτείνει Da-Lite HCMW (χειροκίνητη όμως σε αυτά τα λεφτά) όταν πήγα από κοντά να ρωτήσω.

Το υλικό είναι λευκό? Έχει κάποια επίστρωση? Έχει υφή, ή είναι τελείως λείο?

Ευχαριστώ πολύ,

Χάρης
 
Last edited:

Ανδρεας Σχιζας

AVClub Addicted Member
4 November 2007
2,961
USA-Αθηνα
Ειναι και ιντερνετικο.Ναι ειναι στο επανωτης μερος,που ειναι ο μηχανισμος.Οπως θα ειδες και σε αντιστοιχα thread εδω μεσα για οθονες, προβληματα μπορει να βγαλουν ολες οι οθονες ανεξαιρετος τιμης.Ειτε 400ε ειτε 1600ε.Το πανι ειναι λευκο με μαυρη επιστρωση πισω.Για το αν ειναι λειο δεν το ξερω.Λοιπον.Για να σου λυθουν ολες οι αποριες πληκτρολογησε www.e-screen.gr η EXELIXIS σκετο.Παρε τηλεφωνο εδω,2102466576-713 .Ειναι η αντιπροσωπεια που της φερνη.Θα σε βοηθησουν περισσοτερο.Παρακαλω.-bye-